Za vse, ki razmišljate o oceanski plovbi

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
hrast
Viceadmiral
Prispevkov: 404
Pridružen: Če Mar 20, 2008 12:51

Za vse, ki razmišljate o oceanski plovbi

OdgovorNapisal/-a hrast » Po Okt 24, 2011 18:08

Zelo zanimivo in poučno branje. Če ne zaradi drugega pa za debate, kaj je bolje.

LP hrast

http://www.mahina.com/cruise.html
al

OdgovorNapisal/-a al » Po Okt 24, 2011 18:12

Res dober članek. Si bom vzel čas.
Hvala.
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

OdgovorNapisal/-a EDO » Po Okt 24, 2011 19:03

--
Nazadnje spremenil EDO, dne Pe Dec 07, 2012 16:12, skupaj popravljeno 1 krat.
Living well is the best revenge
https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Uporabniški avatar
popaj
Kontraadmiral
Prispevkov: 255
Pridružen: Če Mar 19, 2009 21:50
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a popaj » Po Okt 24, 2011 19:18

No, če bi bil še v slovenščini, bi imel res polno vrednost :wink: .
al

OdgovorNapisal/-a al » Po Okt 24, 2011 20:40

...
Nazadnje spremenil al, dne Ne Jan 17, 2016 17:54, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
hrast
Viceadmiral
Prispevkov: 404
Pridružen: Če Mar 20, 2008 12:51

OdgovorNapisal/-a hrast » Po Okt 24, 2011 22:38

Al, moram reči, da si me pošteno razveselil s sestavkom, pa ne zaradi obsežnosti, ki pa je samo en majhen delček vse problematike, temveč zaradi razmišljanja, dilemami, s katerimi se srečuje vsak morjeplovec, ki želi odpluti kam dlje. Imel sem srečo, da sem srečal v teh letih nekaj ljudi, ki so objadrali svet, še več pa tistih, ki jim je jadranje in življenje na jadrnici smisel vsega. V obeh primerih se srečaš z vprašanji:
- sam ali še s kom
- kakšno barko
- imeti cilj poti ali ga določati vsak dan posebej
- koliko si lahko finančno privoščim
- ali ne bi mogel poklica opravljati s plovila (net omogoča vse)
- kako je z mojim zdravjem
- ali me je dovolj v hlačah
Naj ti rečem, da ima vsako vprašanje najmanj dva odgovora; odgovoriti si moraš na koncu sam, kot sem že dejal ob izbiri poti Joškotu.

Upam, da bodo tudi drugi povedali o svojih razmišljanjih, tako, kot ti.

Sam sem že razmišljal, da bi se dobili vsi tisti, ki želijo izmenjati svoje izkušnje in načrte, ali pa samo želje po jadranju na odprtem morju.

LP hrast
Uporabniški avatar
luftar
Admiral
Prispevkov: 837
Pridružen: Pe Mar 21, 2008 16:23
Kraj: Ljubljana, Pula - Bunarina

OdgovorNapisal/-a luftar » To Okt 25, 2011 08:27

Hrast, v mladih letih smo verjetno mnogi fantazirali o potovanjih po oceanih, pa žal ni bilo možnosti. Danes je verjetno lažje doseči sanje. Poleg vprašanj, ki si jih izpostavil pa bi vseeno dodal še eno, ki jo članek tudi omenja. Problem posadke ali sam. Vendar četudi nisi sam pride situacija, ko lahko posadka odpove in takrat moraš imeti psihično in fizično sposobnost, da lahko sam nadaljuješ plovbo.
Za samotno plovbo pa moraš biti posebej mahnjen. Sam sem poizkusil oboje, vendar sem ugotovil, da je človek le družabno bitje in potrebuje nekoga, pa četudi samo zato, da se skrega z njim. Vedno sem bil vesel, ko sem v pristanišču našel sorodne duše s katerimi sem pozabil na samotna potepanja. Lp Luftar
azimutdoo
Desetnik
Prispevkov: 11
Pridružen: To Okt 11, 2011 11:59
Kraj: Sežana

OdgovorNapisal/-a azimutdoo » To Okt 25, 2011 12:36

pozdravljen Al, zelo lep prispevek, javi ko boš kaj na primorskem, da ti pokažem svojo.
al

OdgovorNapisal/-a al » To Okt 25, 2011 18:32

...
Nazadnje spremenil al, dne Ne Jan 17, 2016 17:54, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
navigator
Viceadmiral
Prispevkov: 445
Pridružen: To Maj 05, 2009 13:12
Kraj: LJUBLJANA

OdgovorNapisal/-a navigator » To Okt 25, 2011 19:49

Moram priznat da me je tole branje ki nam ga je postregel al, kar malo požgečkalo po tisti žilici ki se ji reče, pa naj gre vse k hudiču, jaz grem odtod...predvidevam, da sploh nisi edini, ki bi najraje vse skupaj prodal, kupil barko in adijo. Ostajajo ozadja ki se jim reče otroci, o kakih drugih povezavah pa ne bi izgubljal besed.. mislim, da je pravzaprav vsa taka avantura povezana najprej s tem, kaj puščaš za sabo, šele potem pride na čem boš to storil in kako. Najprej tole, sam ne bi šel nikoli..da nimam s kom popit kave in delit tega kar doživiš in vidiš lepega, je zame nedoumljivo..življenje postaja sladko in smiselno, šele, ko ga deliš s tistim ki ti je blizu..kar pomeni, da za sabo ne puščaš ene postavke, temveč dve. in posledično tudi ne odgovarjaš več le zase, temveč tudi za tistega, ki je s tabo..a ok. če se dva odločita, se pač odločita..in potem tisto kar je navedel AL, barka.. zelo pomembna postavka..pri tem bi se oprl na tekste, ki so jih objavljali naši dolgoprogaši, večinama samotarji, razen Kvaternika, ki se je šel podjetje.. kar je napisal AL je še najbližje barki, ki jo je sestavil Kvaternik sam in obplul svet. verjetno ste to brali vsi, a vendarle je pri naši temi razlika v tem, da je mišljena barka, ki bi nadomestila stanovanje in pomeni osnovno bivališče.. tu pa res ni prepuščati ničesar naključjem. kar pa se tiče poti, v kolikor ni finančnih težav, bi se sam prepustil vremenu, trenutnim željam in zmožnostim..
MORJE, ŠIROKA CESTA..
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2734
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

OdgovorNapisal/-a evovii » To Okt 25, 2011 19:56

Madona delate skomine.... mene tud drži da bi šel, mogoče ne ravno čez atlantik ampak ... bomo videli. Mogoče samo za kakšno leto ali dve pa tudi če samo po sredozemlju. Samo, da odklopim in da se grem z ženičko mal potepat. Moja je tud čist not tko da podpora je volja tudi sam še mal $$$ pa bo enkrat šlo. Počas delamo na tem, da bo mesečna renta (ne pokojnina) pol pa.... http://www.youtube.com/watch?v=Z7QfHf_TU5c
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Uporabniški avatar
hrast
Viceadmiral
Prispevkov: 404
Pridružen: Če Mar 20, 2008 12:51

OdgovorNapisal/-a hrast » To Okt 25, 2011 20:54

Sama izbira jadrnice, je glede na finančne možnosti. Na sliki je 31 ft klasična jadrnica, ki je že obplula svet. Namenjena je solo ali največ dvočlanski posadki. Barka je letnik 1986, v odlični kondiciji in opremljena z vso potrebno elektroniko. Cena 50 000 EUR, toliko je dal sosed zanjo pred enim letom. Pripravljena je za ponovno plovbo okoli sveta.

Slika

Naslednji link pa vas vodi na dnevnik zakoncev Kosi, ki sem ju srečal v Grčiji in sta sedaj na Kanarskih otokih, s svojo 36 ft Y-37. Oba sta poslovno aktivna, on je računalniški programer, žena pa računovodja. Za moje pojme idealen par z enkratnim pojmovanjem življenja na barki.

http://www.kosi.si/dnevnik/dnevnik.php

LP hrast
Nazadnje spremenil hrast, dne So Jan 19, 2013 17:53, skupaj popravljeno 1 krat.
bouton
Admiral
Prispevkov: 873
Pridružen: So Dec 22, 2007 13:41

OdgovorNapisal/-a bouton » To Okt 25, 2011 22:10

Mislim, da denar ni tak problem. Primerno plovilo lahko dobiš tudi za 25.000 EUR, lahko pa nisi zadovoljen tudi s takim za 250.000 EUR. Če si skromen, lahko lepo živiš tudi s tem kar dobiš, če oddajaš večsobno stanovanje. Skratka, odvisno za kakšen standard se odločiš. Imam sošolca, ki je po srednji šoli oddal stanovanje v Ljubljani in se je preselil v Goo (Indija). Tam živi na obali v krasni hiški, ki si jo je s prihranki kupil, zraven ima še eno ki jo oddaja. In tam živi z najemnino, ki jo dobi za stanovanje kot car. Pravi, da mu je največji stres v življenju, ko mora dvakrat letno preživeti frankfurtsko letališče. Nima pa otrok. Kar pomeni, da nima skrbi s šolanjem. In to je verjetno glavni razlog, da ni več popotnikov v obdobju, ko skrbijo za svoje otroke. Do prvih nekaj razredov osnovne šole, bi verjetno še šlo z otroci in potem, ko končajo srednjo šolo verjetno tudi. Takrat pa je že zdravje večji faktor, pa pri babicah vnučki, ...
Skratka, kjer je volja, tam je pot!
Uporabniški avatar
hrast
Viceadmiral
Prispevkov: 404
Pridružen: Če Mar 20, 2008 12:51

OdgovorNapisal/-a hrast » Sr Okt 26, 2011 10:13

Malo za šalo in zelo zares!
Minister za zdravje in minister za pravosodje opozarjata:"Vsako razmišljanje o oceanski plovbi je lahko nevarno za vaše telesno,duševno in materialno zdravje!"
Da podkrepim z naslednjim:
- večina morjeplovcev, ki preživijo več kot 6 mesecev na barki, je vsaj drugič poročenih. Res pa je tudi, da je naslednja žena vsaj 10-15 let mlajša. Prva je ostala pri otrocih in vnukih.
-v kolikor so jadralci ostali sami, so postali čudaki (kdo pa ni že sedaj?)
-vsak, ki se je odločil za ta način življenja, je porušil številne mostove z ustaljenim "kopenskim" življenjem
-95 % jadralcev, je vložilo večino svojega premoženja v ta projekt in obstaja nevarnost, da po določenem času spozna, da le ni vse tako idilično in da je "zavozil"

Torej, zgornje opozorilo le ni tako za šalo!

LP hrast
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

OdgovorNapisal/-a EDO » Sr Okt 26, 2011 10:23

--
Nazadnje spremenil EDO, dne Pe Dec 07, 2012 16:12, skupaj popravljeno 1 krat.
Living well is the best revenge

https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov