SOLARNI PANEL

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator, moderator2, cibro

Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Kraj: Koper

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Sr Jan 09, 2019 01:28

omas napisal/-a:Moja ravnokar kupljena 6m barka ima 18w solarno celico in 6ps motor ki tudi polni akumulator. Menda da je to premalo za kakrsenkoli hladilnik.. :cry:
Naj me kdo preprica da temu ni tako, mu bom zelo hvalezen.. Nekaj miniaturnega bi rabil za dva pira ohladit :wink:

Jaz sem si letos kupil zmogljiv raljen hladilnik za 300eur.

In sem malo preračunal in ne vem če sem naredil dobro naložbo.

Ta hladilnik mi bo služil cca 5-6 let. Na teden grem cca 2x na dnevni izlet. Sezona ima 100 dni. Se pravi bom v šestih letih koristil hladilnik cca 171 dni.

Da kupim led v Intersparju ko grem kupit hrano za barko me stane 1,5€. Dam led v navadno termo torbo (obi 10eur) in dam notri kupljeno hladno pijačo, zaprem torbo. Bomo prej spili pijačo, kot bi se led stopil in pijača segrela.

V šetih letih bi porabil za led 256€.

Nebi se zafrkaval s sončnimi celicami, nebi me skrbelo zda mi hladilnik izprazni akumulator in da ne morem prižgat barke. Nebi me skrbelo da mi kdo ukrade torbo iz barke ko me ni na barki. Nebi me skrbelo, da se torba zmoči ko jo čistim in se pokvari elektornika.

Jaz mislim, da je smisel hladilne torbe le če greš za teden dni na dopust in nakupiš hrano za ves teden in želiš imeti razkošje, da imaš vedo hladno pijačo.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Sr Jan 09, 2019 08:47

omas napisal/-a:Moja ravnokar kupljena 6m barka ima 18w solarno celico in 6ps motor ki tudi polni akumulator. Menda da je to premalo za kakrsenkoli hladilnik.. :cry:
Naj me kdo preprica da temu ni tako, mu bom zelo hvalezen.. Nekaj miniaturnega bi rabil za dva pira ohladit :wink:

Ne razumem zakaj bi te moral kdo prepričevat da gre v 5l kantico samo 5l recimo bencina in ne 50l ali morda celo 100l. :shock:

Kupi led ali pa iz skrinje vzemi zaledenelo plastenko vode in daj v dobro izolirano torbo. Pozabi na kompresorsko hladilno torbo brez vsaj 100W solarnega panela kot ti je svetoval že Polanc.
omas
Poročnik korvete

OdgovorNapisal/-a omas » Sr Jan 09, 2019 09:07

Ok, hvala. To s hladilno torbo in ledom sem ze razmisljal. Za kaksno daljso turo bi pa prav prisel kaksen hladilnik. Kaj pa ce ga vkljucis samo ko motoriras? Verjetno da 6 konjev dovolj štroma šele pri pol gasa in vec.. :(
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Sr Jan 09, 2019 09:37

Ne, ni dovolj !

Si že kdaj imel čoln? Verjetno ne, kajti potem bi vedel, da boš redko motoriral več ur skupaj.

Recimo Yamaha 4T 6hp... Navitje za razsvetljavo: 12V - 6A *opcija
omas
Poročnik korvete

OdgovorNapisal/-a omas » Sr Jan 09, 2019 10:47

Nikola T. napisal/-a:Ne, ni dovolj !

Si že kdaj imel čoln? Verjetno ne, kajti potem bi vedel, da boš redko motoriral več ur skupaj.

Recimo Yamaha 4T 6hp... Navitje za razsvetljavo: 12V - 6A *opcija

Motornega ne. Dva katamarana do sedaj.. zato sprasujem, ker nimam izkusenj s tem.
polanc
Admiral
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Jan 09, 2019 15:13

Tkole na hitro, vsaj 4 A toka rabi tamala hladilna torba kompresorska.Dela pa cca 10 ur na dan ali več ,če se več menja pijače notri.To je 40 Aur.Celica ima poleti morda 10 ur sonca in še ta ni pod pravim kotom na celico,zato je izkoristek celice cca 30 posto tistega, kar napišejo na celico,pa še dooober regulator moraš imeti.Ko je pa oblačen dan ,je pa tko le 5do 8 posto izkoristka..No računica gor pa dol, pa plus pa u minus pa kubik pa koren iz pa na..povedo, da poleti z 100 W celico komi napraskaš 40 do 45 Ah na dan.Za ostalo porabo, pa moraš zagotovit drugi vir...motor ali marina ali generator.
omas
Poročnik korvete

OdgovorNapisal/-a omas » Če Jan 10, 2019 08:57

Hvala Polanc. Ja nic, bomo na caj z rumom presaltali..ta se lahko topel pije :D Pir tako ni zdrav. Sladkorna, putika, visok pritisk...
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Kraj: Zagorje

OdgovorNapisal/-a motorni » Če Jan 10, 2019 22:01

Da ne bomo pisali preveč na pamet, koliko časa dela kompresor v hladilni torbi. Tole je napetost na priključku hladilne torbe Ezetil 25l. Takrat ko kompresor dela, je na dovodu padec in je zato napetost nižja. Znotraj je bilo 5°C, zunaj pa sončno in toplo septembrsko vreme. Torba je dodatno oblečena v 10mm armaflex.
Slika
Admiral
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Pe Jan 11, 2019 17:12

No za naslednji test ,naj se vas pa 6 žejnih mladeničev dobi blizu te kompresorske torbe...začnite eno ornk debato o babah,o barkah,o joških...pa da vidmo kok bo kompresor folgal to porabo piva...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost