Sidrna vrtavka!

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

primusr
Admiral
Prispevkov: 933
Pridružen: To Mar 03, 2009 15:53
Kontakt:

Re: Sidrna vrtavka!

OdgovorNapisal/-a primusr » Ne Jul 22, 2018 11:36

Hvala Marchi.. So na zalogi , tako za 6mm ,8mm, 10mm ter 12mm verigo
Link do nakupa ..
https://shop.primusr.com/izdelek/sidrna-vrtljivka/
LpP
Fiat Justitia ... Some day....
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Sidrna vrtavka!

OdgovorNapisal/-a Marchi » Ne Jul 22, 2018 11:49

primusr napisal/-a:Hvala Marchi.. So na zalogi , tako za 6mm ,8mm, 10mm ter 12mm verigo
Link do nakupa ..
https://shop.primusr.com/izdelek/sidrna-vrtljivka/
LpP

Ni za kaj! Dobra roba se sama hvali. Tako sem tudi prišel do te vrtavke.
zlatko83
Admiral
Prispevkov: 1644
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 10:26

Re:

OdgovorNapisal/-a zlatko83 » Po Jul 23, 2018 09:46

zlatko83 napisal/-a:Meni se je zgodilo, da se je pri dvigovanju in umeščanju sidra v svoje ležišče zlomila os tega vrtljivega člena in sem tauhal za sidrom. Ne uporabljam več.


Še vedno se držim tega načela. Čeprav je vrtavka, dokler je bila cela, odlično opravljala svojo funkcijo, je bila ena izkušnja dovolj.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Re:

OdgovorNapisal/-a Marchi » Po Jul 23, 2018 09:59

zlatko83 napisal/-a:
zlatko83 napisal/-a:Meni se je zgodilo, da se je pri dvigovanju in umeščanju sidra v svoje ležišče zlomila os tega vrtljivega člena in sem tauhal za sidrom. Ne uporabljam več.


Še vedno se držim tega načela. Čeprav je vrtavka, dokler je bila cela, odlično opravljala svojo funkcijo, je bila ena izkušnja dovolj.

Zlatko, malo opiši. Katera vrtavka, material, leta itd.
Good point, če se je odlomila že pri dvigovanju sidra, potem je res za en K.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Sidrna vrtavka!

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Po Jul 23, 2018 10:04

Sam imam vrtavko, ampak je na sidru ponavadi en kup mulja, ko ga povlečem gor, tisti mulj pa spremeni težišče sidra in moram ravno tako s čakljo obračat sidro, da gre pravilno v vodilo. Se to dogaja še komu?
Uporabniški avatar
MarjanT
Admiral
Prispevkov: 911
Pridružen: Pe Sep 14, 2007 12:51
Kraj: Sežana

Re: Sidrna vrtavka!

OdgovorNapisal/-a MarjanT » Po Jul 23, 2018 10:32

Na začetku te teme, je opisana vrtivka "delfin", katera se dobi v večini navtičnih trgovin. Imam jo že več let in nikoli mi ni bilo potrebno obračat sidra s čakljo ali z roko.
Jadranje je odklop
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Sidrna vrtavka!

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Po Jul 23, 2018 11:00

MarjanT napisal/-a:Na začetku te teme, je opisana vrtivka "delfin", katera se dobi v večini navtičnih trgovin. Imam jo že več let in nikoli mi ni bilo potrebno obračat sidra s čakljo ali z roko.

Drži ! Sem zelo zadovoljen z njo. Sidro se vedno samo pravilno postavi.
zlatko83
Admiral
Prispevkov: 1644
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 10:26

Re: Re:

OdgovorNapisal/-a zlatko83 » Po Jul 23, 2018 11:01

Marchi napisal/-a:
zlatko83 napisal/-a:
zlatko83 napisal/-a:Meni se je zgodilo, da se je pri dvigovanju in umeščanju sidra v svoje ležišče zlomila os tega vrtljivega člena in sem tauhal za sidrom. Ne uporabljam več.


Še vedno se držim tega načela. Čeprav je vrtavka, dokler je bila cela, odlično opravljala svojo funkcijo, je bila ena izkušnja dovolj.

Zlatko, malo opiši. Katera vrtavka, material, leta itd.
Good point, če se je odlomila že pri dvigovanju sidra, potem je res za en K.


Takrat še nisem imel montirane vage na sidernem nosilcu. Ko sem ga dvigoval in se je sidro začelo postavljat v vodoravni položaj v nosilec, je naredilo "penk" in smo se ponovno sidrali, tokrat brez verige :( Katero vrtavko sem imel, ne vem, ker je že bila montirana, ko sem nabavil barko. Je pa verjetno bila napaka v materialu, na osi vrtavke se je videlo, da je že bila stara razpoka približno do polovice (sledi rje). Potem je pri pospravljanju sidra prišlo do lomne obremenitve (verjetno je bila os vrtavke postavljena tako, da se je razpoka samo nadaljevala v dokončni lom.
Najprej presenečenje, ampak sem se hitro poskušal orientirat, pa sem kljub peščenemu dnu rabil skoraj uro, da sem našel sidro. Potem pa še dobrih 8m po njega......
Od takrat dalje sidranje brez vrtavke..... Ko dvigujem sidro, grem jaz ali žena na premec, sidro se pri dvigovanju tako navadno vrti na vregi okrog svoje osi. Nekako z vinčem polovim pravi položaj sidra pred vago in ga potegnem v ležišče. Nekje v 90% uspe, v ostalih 10% pač malo z roko zavrtim verigo pred vinčem, spustim za kake pol metra, da se sidro prav obrne in gor z njim.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Sidrna vrtavka!

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Jul 03, 2022 08:14

Sidro, sidrna veriga in vezni člen so najpomembnejši elementi varnosti na plovilu!
Ob zadnji obnovi barke sem poskrbel tudi za varen sidrni sistem. Sidru sem podaljšal ročico, saj sem sedaj uporabil veliko krajši obračalni vezni člen, kot sem ga imel prej. Sidro je tako sedaj idealnih mer in proporc. Teža sidra je okoli 30kg. Zamenjal sem tudi verigo in sicer inox 10mm.
Na vseh forumih po svetu ugotavljajo, da je najboljši Ultramarine FLIP SWIVEL.... Za svojo barko sem zato izbral prav tega, čeprav je bil kar pretirano drag (400€+)
Gartner
Kontraadmiral
Prispevkov: 257
Pridružen: So Sep 07, 2013 17:51

Re: Sidrna vrtavka!

OdgovorNapisal/-a Gartner » Ne Jul 03, 2022 11:14

NT, kaj pa na tvoji barki NI najboljše??
Uporabniški avatar
MarjanT
Admiral
Prispevkov: 911
Pridružen: Pe Sep 14, 2007 12:51
Kraj: Sežana

Re: Sidrna vrtavka!

OdgovorNapisal/-a MarjanT » Ne Jul 03, 2022 11:57

Imam Inox sidro, inox vezni člen in navadno (ne-inox) verigo. Vse mi deluje brez problema, problem je drugje. Zaradi galvanskega toka mi zarjavi par členov verige, kjer se stika z veznim členom. Vsaki dve leti odžagam tri člene verige. Obstaja mogoče kakšna druga rešitev ?
Jadranje je odklop
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1163
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: Sidrna vrtavka!

OdgovorNapisal/-a igorb » Ne Jul 03, 2022 12:36

jaz sem odazagal enkrat cca pol metra verige pred enimi 8 leti,barka je imela verigo 8 mm cca 15 let ni bilo videti nekih anomalij tudi ko sem clene razrezal z brusilko ni bilo pittinga v kovini.
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: Sidrna vrtavka!

OdgovorNapisal/-a evovii » Po Jul 04, 2022 13:42

Jaz pa nimam nobene vrzljivke ker se mi zdi brez veze. En dodaten clen ki lahko odpove. Direktno ketna pa tudi ce je treba kdaj obrnit na roke se vedno bolje kot barka na skalah...
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Sidrna vrtavka!

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Po Jul 04, 2022 22:08

evovii napisal/-a:Jaz pa nimam nobene vrtljivke, ker se mi zdi brez veze. En dodaten člen, ki lahko odpove. Direktno ketna pa tudi če je treba kdaj obrnit na roke. Še vedno bolje kot barka na skalah...
Koliko je težko tvoje sidro?
Moje je 30kg in če ga ne pospravim hitro mi razbije v valovih premec. Kadar se mi je kaj zataknilo je bila to zelo nevarna situacija. Če nisi v takem 100% pri stvari in izkušen lahko hitro pride do nesreče.
NE BO DRŽALO, DA JE BOLJE BREZ VRTILNEGA ČLENA IN BREZ NIKAKOR NI VARNEJE!!!
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: Sidrna vrtavka!

OdgovorNapisal/-a evovii » To Jul 05, 2022 17:39

Vsakmu svoje. Moj ima 15kg in zaenkrat sem se vedno mnenja, da je bolje direktno ketna....
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov