Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » So Okt 07, 2017 13:19

Že nekaj časa razmišljam da bi si zmontiral wc (električni) na plovilo.
Imam malo fobije pred tem, ker sem slišal, da se je nekaj plovil potopilo, ker je voda udrla v barko skozi pokvarjeno wc školjko.
Kolikšna je nevarnost v resnici, da do tega pride ? Je imel že kdo težave zaradi tega?

Zame in za mojo punco ni problem opravit potrebo na kopalni ploščadi. Problem nastane ko se z družbo odpravimo na celodnevno kopanje, posedamo na palubi zvečer, če kaka punce iz družbe mora lulat to ne more opravit, na očem vsem. Zvečer je že preveč mrzlo, da bi šla v morje in lulala v morju ter bila ves večer naprej v mokrih kopalkah.
Ena od opcij bi bila, da v takem primeru gre v kabino in obloži vrečko z biorazgradljivo vrečko ter opravi noter v vrečko malo in veliko potrebo, da kamen v vrečko, zaveže krompirjevo vrečko in vse skupaj vrže v morje ampak jih jim je nerodno, ker so to običajno punce od prijateljev in se nebi rade osramotile pred svojim fantom in njegovimi prijatelji.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
vili
Viceadmiral
Prispevkov: 596
Pridružen: Po Feb 23, 2009 22:10

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a vili » So Okt 07, 2017 19:55

Jaz vedno ko odidem iz barke domov,zaprem oba ventila,pa se nemore nič zgoditi.
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » So Okt 07, 2017 20:19

Problem je če jaz ne odprem ventila, potem se ne spomnim niti da ga zaprem. Sploh pa sem z mislimi zadnje čase na vseh mogočih koncih.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » To Okt 10, 2017 10:43

Jaz imam za različne položaje in različne barke (v glavi, na papirju ali oboje) seznam opravil - 'check liste' - s katerimi spregledam bistveno manj kot bi sicer (še zlasti če pregledujem več enakih).

Odvisno od barke je, kaj v kakšen seznam pride. Podoben način bi znal kdaj priti prav tudi tebi.

Priprava za plovbo (narediti, pregledati ...)
    Priprava na prehod z motorja na jadra (zapiranje/preverjanje ventilov, če je veter za večji nagib)
    Pojačanje vetra (preverjanje/zapiranje ventilov, preverjanje/zapiranje oken...)
    Odhod z barke (... ugašanje glavnega stikala, preverjanje/zapiranje ventilov, preverjanje/zapiranje oken ... )

Lastnik, ki je vedno na isti barki, to največkrat naredi brez posebnega razmišljanja in se mu zdi samoumevno. Če pride na plovilo še kdo drug, pa se tak često težko vživi v koga, ki mu ti postopki (še?) niso samoumevni in naletiš na koga, ki meni, da je tisti, ki sprašuje zanj samoumevne reči, butast in mu teži, namesto da bi pojasnil.

Malček tega je preverjanje inventarnega seznama pri prevzemu čarterja, kjer - če pogledaš in ne le podpišeš - takrat tudi izveš, kje je kaj za reči, ki bi jih sicer lahko iskal pa ne zlahka našel, ko bi jih rabil (recimo dnevne oznake, rakete in podobno). ž

In če pogledaš jadra, štoperje, vitle, škripce itn., boš tudi našel ne le, česa ti po povratku ne smejo odbiti od kavcije, ampak tudi kaj bi bilo dobro, če ti poštimajo preden izploveš.

Če ti v svojo 'check listo' za pred prehodom na jadra, za pred pojačanjem vetra in za pred zapustitvijo barke dodaš zapiranje/preverjanje ventilov, najbrž ne boš spregledal, in če boš to nekaj časa počel, bo tudi pri tebi postalo avtomatično.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a EDO » To Okt 10, 2017 13:25

Saj obstajajo pravila kako speljat lajtngo za WC školjko - prva in osnovna je, da mora bit v obliki sifona obrnjenega navzgor. Kontra kot na kopenski varianti. Vrh sifona obvezno čim višje nad vodno linijo. Običajno je to v kakšni omarici. Jasno, zapiranje ventilov ob odsotnosti je obvezno.
Living well is the best revenge
https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Pe Maj 11, 2018 22:49

Skušam razumeti napeljavo za WC od jadrnice Sun Fast 3600, vendar ne morem ugotoviti, čemu služi cev+preboj (točka 3). Smiselno se mi zdi narediti tudi preboj prek palube za možnost spiranja tanka s sladko vodo - sumim da gre za to pri točki 5. Če želiš cel tank sprati s sladko vodo pride tak preboj najbrž prav?

1. oddušnik
2. cev, ki gre iz WC v črni tank
3. nimam pojma
4. izpust iz črnega tanka
5. izgleda kot preboj prek palube in možnost polnjenja tanka z vodo (izpiranje) ??

Slika

Sam nameravam prestaviti WC v drugo kabino in vgraditi tudi fekalni tank, pa mal študiram. Hvala za kak nasvet.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » So Maj 12, 2018 09:22

Pozdravljen Grega
1 in 3 sta isti cevki! Med 1 in 3 manjka vgrajen ogljeni filter.
Oddušek mora biti NAD vodno gladino.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a Grega295 » So Maj 12, 2018 10:14

Hvala NT.

Kaj pa - a je smiselno imeti preboj prek palube za spiranje tanka s sladko vodo? Imel bom elektricni wc.
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a EDO » So Maj 12, 2018 10:46

Mislim da je 3 varnostni preliv. Edino se mi zdi da je prenizko. Mi ga imamo čisto pod robom. Preboj skozi palubo služi predvsem za praznjenje tanka v marinah kjer ponujajo to uslugo.
Living well is the best revenge

https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a polanc » To Maj 22, 2018 15:35

Važn da je nad vodno linijo pol pa više ko je preboj,daljšo drek špuro maš po boku do vode.
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a EDO » To Maj 22, 2018 16:33

Res je :D
Living well is the best revenge

https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a admin » To Maj 22, 2018 17:50

Po moje je pa tale št. 5 izpust za vakumsko črpalko, ki mora biti na palubi. Vsaka resna barka to mora imeti, saj je po jezerih prepovedano spuščanje v vodo!!! Torej prideš v marino in tam ti lepo s sesalcem posesajo na čepu, ki je enak, kot za polnjenje vode ali goriva. Torej na palubi imaš 3 čepe: WATER, GAS/DIESEL in pa tretji WASTE.

Na Jadranu je za sedaj še dovoljeno praznjenje kjerkoli, ni pa nujno, da bo vedno tako. Enkrat se bodo spomnili, da boš moral prazniti v marinah in mogoče pokazati potrdilo, da so ti to naredili...
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a EDO » To Maj 22, 2018 20:34

Seveda je 5 izpust za vakuumsko črpalko. To morajo barke imet že lep čas, če so predvidene za prodajo v EU. Videl sem samo v marini Portorož, da ta "dreksauger" tudi imajo. Da bi pa komu vsebino tanka dejansko sesali, pa ne.
Living well is the best revenge

https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Po Mar 25, 2019 00:03

Eno vprašanje: ali ima v kopalnici izpust iz umivalnika ponavadi svoj ločen odtok & ventil ali pa gre odpadna voda iz umivalnika v isti odtok kot odtok iz WC-ja?

WC sem do sedaj imel v kabini na premcu, sedaj pa ga premikam v manjšo krmno kabino.
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a motorni » Po Mar 25, 2019 00:19

Svojega.
__________________
lp
motorni

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov