Montaža fishfinder sonde brez vijakov (Stern Saver)

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Če Mar 17, 2016 21:10

Marchi napisal/-a:@admin
Kako merit vodni tok drugače kot z mlinčkom? Pri 30 vozlih hitrosti je tebi vseeno, če imaš 3 vozle kontra toka, pri mojih 5 vozlih hitrosti pa ... :?


Sicer pa ...., ah raje ne bom o inštrumentih, ker v bistvu, če hočem zamenjat 12 let stare inštrumente, ki niso povezljivi z novimi oz. so povezljivi, če kupiš vmesnik vreden tudi do 500€ in imam potem eno skropucalo od sistema in še vedno plujem po kopnem itd. K vsemu temu dodaš še cene kart pa smo tam, pri 2000 - 3000 € za osnovni sistem. In to za to, da ti kaže globino in hitrost.
Aja, pa mp3je lahko štartaš kar iz ploterja, wauu. Še maile so pozabili integrirat, da bom lahko sredi neurja čekiral, če me čaka nov lajk na facebooku ali če šef pizdi, ker me ni na delovnem mestu. :roll:

Aja, gumb na vetrnem inštrumentu, na katerega pritisnem parkrat v sezoni je že 3x crknil, tak lep vodotesen inštrument, s senzorjem skupaj vreden 1500€. Vsaka računalniška miška prenese 1.000.000 klikov. Ni najboljša primerjava, ampak vseeno.

Predrage igračke :wink:

Ampak, pride čas, ko si privoščimo tudi kakšno igračko. Zato pa so 8)


A lahko nekdo napiše, kateri standardi so danes aktualni in kakšni so trendi. Recimo NMEA2000, pa wifi pa ... A je, dolgoročno gledano, kakšen skupen standard, ki se bo obdržal, da ne bo vsaka firma svojih komunikacijskih protokolov vsiljevala. A je v bližnji prihodnosti za računat, da si človek lahko sestavi sistem modularno. Pač en napravo od enega proizvajalca, drugo od drugega itd. Trenutno tudi od istega proizvajalca stare in nove stvari niso preprosto povezljive. Ne bom pisal kateri proizvajalec, ker verjamem da je pri vseh podobna zgodba, staro-novo.


1. Se strinajm, da je mličnek OK rešitev za jadrnice, na motornih plovilih to merimo ali kar z GPS-om ali pa lepo natančno s pittotovo cevjo, ki meri zastojni tlak. Vedno deluje, luknjica se res redko zamaši oziroma moraš povoziti res nek polivinil ali košček plastike, ki pa vedno sam odpade takoj, ko se ustaviš.

2. Povezave naprav so danes kar dobro rešene preko NMEA 2000. To je standard in deluje med vsemi proizvajalci. Res je, da imajo nekateri še vedno svoje mreže, ki niso standardne, vendar na srečo vsak od njih ponuja tudi NMEA 2000. Vseeno sem mnenja, da so ključni elementi najbolje od enega proizvajalca, ker imaš tako zagotovljeno, da vse deluje. Recimo kakšna VHF postaja ne rabi biti od istega, čeprav ima tudi prednosti. Ploter, kakšen repeater ekran, sonar in avtopilot bi bilo najbolje, da je isti proizvajalec. Še posebej pa radar, ker tam ponavadi itak vsi uporabljajo svojo povezavo in en NMEA 2000.

Glede standarda NMEA 2000 se po moji oceni v prihodnosti ne bo kaj menjalo. Seveda govorim na krajši rok. Standard je narejen na temelju avtomobilske industrije (podobno kot CAN BUS) in kot tak dober, držijo pa se ga vsi. Enostavno je tukaj sistem ali dela, ali pa ne dela nič. Nekaj vmesnega niti ni možno.
Na daljši rok pa bo verjetno tudi šlo naprej, mreže bodo postale hitrejše, saj bo zagotovo že naslednja generacija ploterjev imela vse tisto, kar si omenil... Dobil boš opozorilo za mail, like na facebooku in podobno. Blesavo, vendar boste videli, da bo šlo v tej smeri! In da bo vse to delovalo, bomo na barki imeli novejšo mrežo, vsaj 100 Mbit, verjetno pa kar 1 Gbit... Trenutni standard NMEA 2000 je sicer malo podoben starim BNC mrežam, vsi pa vemo, da tega ni več.
Uporabniški avatar
peterv6i
Admiral
Prispevkov: 1090
Pridružen: Po Okt 26, 2009 15:42
Kraj: Izola
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a peterv6i » Pe Mar 18, 2016 10:43

admin napisal/-a: In da bo vse to delovalo, bomo na barki imeli novejšo mrežo, vsaj 100 Mbit, verjetno pa kar 1 Gbit... Trenutni standard NMEA 2000 je sicer malo podoben starim BNC mrežam, vsi pa vemo, da tega ni več.


NMEA je po moje samo protokol (pogovor).. kako se ta prenaša pa ni omejitev.. Obstajajo tudi pretvorniki za NMEA na ethernet kar pomeni, da lahko podatke pošiljamo tudi po ethernet omrežju ali po GPRS/GSM..
Teoretično bi lahko spremljal vse parametre na plovilu tudi preko povezave na kopnem (doma)....
Mathias Barbarosa
Poročnik fregate
Prispevkov: 60
Pridružen: Pe Jan 23, 2015 20:18
Kraj: Od Trsta do Devina

OdgovorNapisal/-a Mathias Barbarosa » Ne Mar 27, 2016 15:15

NMEA drži proizvajalce navtične elektronike povezljive. Začelo se je z vsem znanim NMEA0183 ki izvira iz 80-ih. Potem je bila leta 1999 predstavljena NMEA2000, ki se pretaka po CAN busu, pred par leti so pa napovedovali nov protokol - OneNet, komunikacijsko mrežo za navtiko, ki bo za prenos informacij koristila ethernet.

OneNet ne pomeni, da bosta starejša dva protokola šla iz proizvodnje. Njegov namen je razširitev funkcionalnosti. Na primer prenos videa, kar na starejših protokolih ni mogoče.
NORDFJORD
Prispevkov: 1
Pridružen: Pe Avg 07, 2015 10:38

OdgovorNapisal/-a NORDFJORD » Pe Jul 08, 2016 01:30

NIKOLA T.
Prosim te če mi svetuješ mesto namestitve sonde GARMIN GT52HW-TM (GARMIN echoMAP CHIRP 72 sv) na barko SAGA 24.
Ima zaokrožen zadek, notranji motor D. max. hitrost 6 milj. Zadaj imam podest za dostop v vodo in pod njega imam namen namestiti sondo na cevi, malo pod morsko gladino in nekoliko desno iz osi barke. (cca 40 cm ).
Vem da se sonde ne nameščajo za propelerjem, vendar ne želim vrtati v dno barke, in menim da je toliko za propelerjem da so motnje že sprejemljive?!
Hvala in lep pozdrav.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Pe Jul 08, 2016 08:16

Lepa barka, Saga 24

1. Sonda dejansko ne sme biti montirana v toku propelerja ne pred, ne za njim.
2. Tudi ni popolnoma vseeno na katero stran od propelerja. Če gledaš v krmo v smeri plovbe in se propeler vrti v smeri urinega kazalca (desno) potem je priporočljivo sondo montirati na desno stran krme. Za propeler, ki se vrti obratno torej v nasprotni smeri urinega kazalca pa levo.
3. Pozicija na krmi naj bo tam, kjer je najmanj mehurčkov v sledi med plovbo. V vogalu stopničastega dna jih je ponavadi največ, zato je bolje, da je na zunanjem robu stopnice. Nazoren prikaz najboljše pozicije za montažo sonde na krmi- VIDEO....
4. Spodnji del sonde mora biti vsaj 1mm globje od najnižje točke dna (v kolikor je na poševnem delu) in z rahlim pozitivnim vpadnim kotom v smeri plovbe, da se izognemo kavitaciji na sami sondi med plovbo.

Variant plovil in izvedb je precej, zato je stvar montaže sond vedno kup kompromisov. Za konkreten in točen nasvet glede mesta montaže bi moral pripeti slike z več pogledi plovila in sonde.
Slik je precej na googlu, če vneseš "transom transducer".

Osebno se ukvarjam le z Raymarine in znamkami, ki spadajo pod Navico.
ktjt
Kapitan
Prispevkov: 167
Pridružen: Sr Apr 04, 2012 21:36

OdgovorNapisal/-a ktjt » Po Jan 30, 2017 10:02

Živjo, a je z zgoraj omenjenim epoxy lepilom (Stern saver) že kdo probal prilepiti sondo na krmi? Kako se obnese?

Nekje sem prebral, da naj bi bil tudi sikaflex dobra izbira in lažja za čiščenje, če nočem vrtati.

Sam sem nabavil od kenta v Kammu in me zanima ali bo delovalo in če je že kdo probal?

hvala. :?: :idea:
ktjt
Kapitan
Prispevkov: 167
Pridružen: Sr Apr 04, 2012 21:36

OdgovorNapisal/-a ktjt » Ne Feb 05, 2017 09:37

A res ni noben tega probal? Res mi ni do vrtanja v trup barke zaradi sonde, ta varijanta v kaluži pa mi nekako ne ustreza... :idea: :?:

Nabavil sem Kent lepilo, ampak predvidevam, da bi rabil plastično PVC konzolo, da bi jo z kentom lahko prilepil na trup in nato vanj zavrtal ta kovinski nastavek, ki ga Garmin da zraven. Kaj pravte?

Sonda, ki jo montiram: https://buy.garmin.com/en-US/US/p/537065
Fisch
Štabni vodnik
Prispevkov: 29
Pridružen: To Apr 03, 2012 18:26
Kraj: Ljubljana

Re: Montaža fishfinder sonde brez vijakov (Stern Saver)

OdgovorNapisal/-a Fisch » Sr Maj 02, 2018 14:38

Jaz sem to izvedel.

Bom probal čimbolj skrajšat zgodbo. Lansko leto sem si tik pred odhodom na morje počastil novo igračko Dragonflya 5 pro za moj 5 m. gumenjak. Vrtanje lukenj v trup mi dišalo dodatno pa sem sumil, da morda ne bom zadel idealnega položaja sonde. Veliko težavo je prestavljalo dejstvo, da je krma neravna. V naglici sem vzel kos vezane plošče in ga s kentom prilepil z enim robom na vezano ploščo pod izvenkrmnim motorjem, z enim vogalom na nepobrušen gelcoat, en vogal pa je ostal v zraku (neravne površine pač). Rezultat? Zadeva je delovala super 14 dni, vse dokler nisem jaz veliki mojstrovalec v vodi na grobo testiral kako drži in sonda je ostala v roki :) debilko :)

Ker se bil na morju in se mi čolna ni dalo vlečt iz vode, pa tudi ni bilo ne materiala, ne orodja še najmanj pa znanja sem naredil veliko analizo podvodnih lepil. Našel debate na forumu o Aqua bizonu in kupil nekaj podobnega v Biogradu. V odpadlo vezno ploščo sem izrezljal 3 luknje, jo namazal s tem lepilom in jo privijačil na vezno ploščo od motorja (ja, vem, da se bo vezna plošča napila vode, sam je imela že prej kako luknjo). Nato sem pod vodo nanesel večjo količino lepila na kontra vogal, en vogal pa je spet ostal v vodi.

Rezultat? Zadeva drži kot beton! Je bila še 5 tednov v vodi in tudi res grobo testiranje je ne premakne.

Težava? Morda :) Položaj sonde ni idealen, obe vezni plošči se bosta napili vode.

Prebral sem debate o različnih plastikah ter pomisleke, da lepilo ne bo držalo. Nekje sem zasledil ideje o Novilonu. Moj plan je namreč izrezat kos primerne plastike, da se bodo krivine ujemale z mojim čolnom nato pa bi ga prilepil na pobrušen in očiščen gelcoat. Na plastiki sami bi že predhodno zavrtal luknje za sondo ter dodatne luknje pod kotom, ki bi jih nato zapolnil pri lepljenju.

Torej katero plastiko in katero lepilo? Dvokomponentni epoksi? 3M 5200 ? Še najrajše bi imel to podvodno lepilo, samo si debilko nisem zapisal imena, upam, da se mi še kje valja po garaži.

P.S: A se da kakšnega Nikolo T. najet za pomoč? :) Al morm spet začet rolat A je to muziko.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti