kateri aku?

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

tomazk
Desetnik
Prispevkov: 14
Pridružen: Ne Feb 05, 2012 18:08

Kateri aku?

OdgovorNapisal/-a tomazk » Sr Maj 24, 2017 23:14

Zdravo, a je res TAB Motion tabular 2x boljsi od TAB Motion pasted glede na to, da je skoraj 2x drazji? Bo dejansko zdržal 2x dlje?
A je poleg dosti vecjega stevila ciklov se vec prednosti, da je smiselno placati vec?
Nabavljam nova 2x 140 Ah in se odlocam med tema dvema tipoma.
V naprej hvala za pomoc pri odlocitvi.
Klemc
Kapitan fregate
Prispevkov: 122
Pridružen: So Mar 28, 2015 22:16

OdgovorNapisal/-a Klemc » Sr Maj 24, 2017 23:29

Živjo

Kupujem servisnisni akumulato (štartni je Topla Top 85ah - avtomobilski aku), na katerega bomo preko releja priklopili vse porabnike na čolnu- ploter, radio, luči, polnilec za telefon, pogojno hladilno torbo, mogoče kasneje prenosni komp. hladilnik. Čoln je fisherman 6m namenjen za dnevne izlete.


Odločam se med tema dvema:

https://www.akumulator.si/izdelek/Z50%2004%20075/akumulator-varta-professional-dc-75ah



https://www.bartog.si/akumulator-tab-motion-60p-75ah-c20-d-560aen-278x175x190-p-279677.aspx


Omejen sem s prostorom. Mogoče bi lahko notri spravil 90ah močnega. Je to sploh smiselno?


LP
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Če Maj 25, 2017 00:46

Tomazk: Po številu ciklov je Tubular več kot trikrat boljši od Motion FP. Če je zate vreden duplo več mi ne moremo vedeti, ker je to zgolj in le tvoja odločitev in kaj in koliko ti pomeni barka in koliko časa jo boš še imel.

Klemc: Zakaj ne vzameš 85Ah (c5) Tab pasted? Tab Motion FP je narejen po enaki tehnologiji morda pa je celo Vartin tudi že narejen v Tabu, ker določene modele delajo tudi za Varto.

CENIK IN PODATKI AKUMULATORJEV ZA PLOVILA...
Pri nas dobavljamo čisto sveže ! Cena je pa ista.
mato
Admiral
Prispevkov: 817
Pridružen: Pe Apr 25, 2014 13:27
Kraj: Škofja loka

OdgovorNapisal/-a mato » Če Maj 25, 2017 10:26

Klemc: Zakaj ne vzameš 85Ah (c5) Tab pasted? Tab Motion FP je narejen po enaki tehnologiji morda pa je celo Vartin tudi že narejen v Tabu, ker določene modele delajo tudi za Varto.


NT;
Kakšna je potem razlika med Varto professional - poltrakcijski(LFD) in Tab motion pasted
Kateri je boljši?
Mato :wink:
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Če Maj 25, 2017 17:42

Kot sem že opisal bistvenih razlik v tehnologiji med tema akumulatorjema ni. Vsekakor sem bolj za Tab, ker Varta ponavadi kje dolgo leži po skladiščih predno pride do nas. Popuste dajejo predvsem na stare akumulatorje, ker se jih morajo čim prej znebit.
Preberite si kaj je sulfatizacija...
Uporabniški avatar
pešekan
Admiral
Prispevkov: 2294
Pridružen: Pe Avg 26, 2011 10:58
Kraj: ilirska bistrica

OdgovorNapisal/-a pešekan » Če Maj 25, 2017 21:12

Pred leti sem čakal na bencinski za tankat ,pred mano je točil mozakar z baylinerom 28 in ko je koncal je prizgal kontakt in bum. Razneslo je akumolator in naredilo kar lepo luknjo v barki. Kaj je lahko uzrok?
tomaz_slo
Admiral
Prispevkov: 2310
Pridružen: Če Mar 25, 2010 15:28

OdgovorNapisal/-a tomaz_slo » Če Maj 25, 2017 23:10

pešekan napisal/-a:Pred leti sem čakal na bencinski za tankat ,pred mano je točil mozakar z baylinerom 28 in ko je koncal je prizgal kontakt in bum. Razneslo je akumolator in naredilo kar lepo luknjo v barki. Kaj je lahko uzrok?


Razneslo akumulator ali je prišlo do eksplozije bencinskih hlapov zaradi iskrenja kot posledice slabega kontakta?
Uporabniški avatar
pešekan
Admiral
Prispevkov: 2294
Pridružen: Pe Avg 26, 2011 10:58
Kraj: ilirska bistrica

OdgovorNapisal/-a pešekan » Pe Maj 26, 2017 09:31

ne, prav aku je razneslo na prafaktorje in zgoraj nad vodno linijo odprlo vogal barke.
tomazk
Desetnik
Prispevkov: 14
Pridružen: Ne Feb 05, 2012 18:08

Kateri aku?

OdgovorNapisal/-a tomazk » Pe Maj 26, 2017 09:47

Nikola, hvala za komentar, barko nameravamo imeti še kar nekaj časa in bi radi problem z aku rešili za več kot le dve leti, kolikor nam je do sedaj zadeva zdržala (šele sedaj nam je jasno, kaj smo delali narobe :-)).
Kaj pa vzdrževanje preko zime, vedno smo vzeli akumulatorje iz barke in jih priklopili na "hišnika".
Kaj svetuješ za omenjena tipa Tubular in Motion FP, je takšno vzdrževanje ok?
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

OdgovorNapisal/-a motorni » Ne Maj 28, 2017 20:49

Na prejšnjem čolnu - čoln je stal čez zimo na prikolici pred hišo - sem aku priklopil na en pametni polnilec, mislim da iz hofra. Sicer majhen, polni max 3,2A ampak spomladi je bil aku poln kisline in elektrike. Ko sem pomeril gostoto elektrolita (še ena prednost če ima pokrovčke), so bile vse celice polne in enake med seboj. Pa tudi doliti ni bilo treba nič.
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re:

OdgovorNapisal/-a Grega295 » To Jan 14, 2020 13:21

EDO napisal/-a:
EDO napisal/-a:Mene tudi nekaj zanima v zvezi z akuji. Ko so mi crknili prejšnji servisni akuji so začeli smrdet po gnilih jajcih in se začeli pošteno pregrevat. K sreči se je to zgodilo, ko sem bil na barki. Sedaj imam priklopljene na celico in se skozi filajo. Zdaj so stari že 6 let in najbrž bodo počasi tudi ti šli v maloro in me skrbi, da se bo to zgodilo, ko me na barki ne bo, celica pa jih bo filala. Ali lahko pride, do kakšne štale - recimo eksplozije, posledično požara ali sl.?

Moje skrbi so bile upravičene. Na srečo sem bil na barki. Eden od dveh akujev za bowthruster in sidrni vinč je šel v kratek stik in mi skoraj skuril barko. Bil je že tako vroč, da sem ga komaj v debelih rokavicah odklopil in odnesel ven :shock:

Razmišljam, da bi na barko montiral več termometrov - po enega na vsak akumulator, enega v motorni prostor itd.
Če ima kdo kak namig kak termometer vzeti, se priporočam, sicer nabavim kitajčka na sliki spodaj.

Slika
Uporabniški avatar
a-lex
Admiral
Prispevkov: 1066
Pridružen: Ne Feb 08, 2009 22:47
Kraj: Piran-Ljubljana

Re: kateri aku?

OdgovorNapisal/-a a-lex » So Jan 18, 2020 06:34

Grega, tak kitajček ti bo uporaben samo, ko boš na barki . Kaj pa ko si doma? Pametno bi bilo imet povsem na GSM in lahko kontroliraš od doma!
Jadranje je zakon....
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: kateri aku?

OdgovorNapisal/-a motorni » So Jan 18, 2020 08:34

Po mojem ni varno, da so akumulatorji vezani paralelno, ko te ni na barki. Če gre ena celica v stik, bo skurila vso energijo iz drugih paralelno vezanih akumulatorjev. Za to pa so akumulatorska stikala.
Sam imam za servisni akumulator dva 6V 270Ah, vezana zaporedno, skupaj torej 12V 270Ah/C100
__________________

lp

motorni
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: kateri aku?

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » So Jan 18, 2020 18:49

Puščate aku na barki tudi pozimi ali jih je bolj pametno pospravit z mraza nekam na toplo?
Uporabniški avatar
a-lex
Admiral
Prispevkov: 1066
Pridružen: Ne Feb 08, 2009 22:47
Kraj: Piran-Ljubljana

Re: kateri aku?

OdgovorNapisal/-a a-lex » So Jan 18, 2020 19:07

Ja ne vem, če imaš gumarja doma na prikolici, potem vzameš ven akumulator, če pa je barka v vodi in imaš kakšen sončni kolektor, je pa čisto vseeno, če so aku-ji v barki, saj itak na 2-3 tedne kresneš motor in se malo zapelješ :D
Jadranje je zakon....

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti