GPS Cestna GPS navigacija

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
widmann
Admiral
Prispevkov: 803
Pridružen: Ne Jan 26, 2014 20:24
Kraj: KAMNIK-Minkendorf

GPS Cestna GPS navigacija

OdgovorNapisal/-a widmann » Ne Nov 05, 2017 22:04

Je kdo probal na čolnu kako se obnese Cestna GPS navigacija naprimer kakšen Garmin,TOM TOM in ostali? :?:
Das Ist Valter
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: GPS Cestna GPS navigacija

OdgovorNapisal/-a fakinx » Ne Nov 05, 2017 22:29

Če te ne zanima globina, nevarnosti, pomorske oznake, omejitve in prepovedi (pa ne mislim enosmerno cesto) kje je obala in koliko je do nje pa še kaj... potem je najbrž OK :lol:
...samo se mi zelo utemeljeno dozdeva, da boš uporabnost le-te zelo hitro preizkusil na zelo trd in neposreden način - z obsežnim minusom v denarnici vred!
No ja, to je skoraj tako kot da grem letet z google maps v žepu... še najmanj kar me lahko doleti je obilna položnica CAA da mi kaj takega NIKOLI več na pamet ne pade.
Enkrat samkrat sem pred leti tam okoli Murterja uporabljal google maps in se je izkazalo, da sem imel precej sreče, da nisem nabasal na čeri. Da pa bi z avtomobilsko navigacijo šel na morje... To je pa too much!
Edino, če ti rata naložit pomorske karte v napravo. Potem si zmagal, le na ono punco ki ti prigovarja kam zavij se ne zanašaj!
:mrgreen:
Uporabniški avatar
widmann
Admiral
Prispevkov: 803
Pridružen: Ne Jan 26, 2014 20:24
Kraj: KAMNIK-Minkendorf

Re: GPS Cestna GPS navigacija

OdgovorNapisal/-a widmann » Ne Nov 05, 2017 23:12

Sem zasledil na tem forumu,da je bilo govora o Cestni GPS navigaciji zato sprašujem. :wink:
https://www.alter.si/tabla/showflat.php ... ain/873700
Das Ist Valter
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: GPS Cestna GPS navigacija

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Nov 06, 2017 06:10

Da bo manj nesporazumov, bo tale povezava na alter.si boljša.

Prispevek na tej povezavi opisuje, kaj je kako se obnesla naprava nüvi 250 v Indoneziji in kaj je bilo nanjo še naloženo - med drugim tudi BlueChart Pacific. S tem kaže, da se je naprava kar obnesla tudi pri plovbi z barko, ki je sicer imela GPS brez ploterja (le prikaz pozicije in kurza?).
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: GPS Cestna GPS navigacija

OdgovorNapisal/-a fakinx » Po Nov 06, 2017 06:36

... če je pa govora o CESTNI navigaciji!!!
Naprava s POMORSKO karto je pa čisto dobra za risanje križca nad premikajočo karto. Za to je že telefon ali pa (skoraj) katera koli tablica dobra.
zlatko83
Admiral
Prispevkov: 1644
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 10:26

Re: GPS Cestna GPS navigacija

OdgovorNapisal/-a zlatko83 » Po Nov 06, 2017 07:26

Cestna navigacija je uporabna samo, da določiš svoj približni položaj oziroma slediš svojemu kursu. Sicer pa je tudi vprašanje cestnih kart, koliko je morja na njih. Sam sem par krat probal google maps. Nikakor ni uporabno za navigacijo, saj nimaš naloženih pomorskih kart. Morske karta je tudi težje dobit, kot pa kopenske. Še tole, ko sem z google maps plul blizu obale z cesto, mi je kazal, da plujem po cesti.
Moj odgovor je NE.
bozo
Kapitan
Prispevkov: 175
Pridružen: So Jan 28, 2012 14:41
Kraj: Sežana

Re: GPS Cestna GPS navigacija

OdgovorNapisal/-a bozo » Po Nov 06, 2017 11:44

Navionics na mobiju, tablici je enostavna rešitev za občasna čolnarjenja. 30 EUR letno te stane NAVIONICS+ verzija z dodatnimi funkcijami kot je "BOAT TO", s posodabljanji zemljevidov.... Ne vem no če je to v navtiki nek strošek?
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: GPS Cestna GPS navigacija

OdgovorNapisal/-a motorni » Po Nov 06, 2017 19:15

Prvih 15 let smo pluli s ta malim Garminom, E-trex, ki ni imel kart, le pozicijo je kazal. Prej sem si pripravil poskenirane karte in značilne točke na njih. Te točke sem prenesel v garmin in karte doma sprintal ter laminiral. In to je bilo čisto uporabno. Tako približno se obnese cestna navigacija. Z eno pomembno razliko, Garmin ima funkcijo "backtrack". Podnevi pluješ dovolj daleč okrog rtov in nevarnih mest, ko se ponoči vračaš, pa pluješ po prej shranjeni poti. Tako se je dalo vpluti npr. v zaliv Mala luka na Krku v popolni temi, brez lune.
Pa še ena pomembna podrobnost je, ko prebrano pozicijo iz GPS naprave prenašaš na karto, morata obe imeti isto koordinatno izhodišče (map datum). GPS ima navadno WGS84, hrvaške pomorske karte in obvestila za pomorce pa imajo še tistega, ki so ga določili Franc Jožefovi geometri, Bessel 1848. Razlika v poziciji je cca 300m.
Ampak za današnji čas je tole malo mimo.
__________________
lp
motorni
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

Re: GPS Cestna GPS navigacija

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » Če Nov 09, 2017 00:00

Hja... jaz to uporabljam. Je pa pojem cestna navigacija nenatančen; namreč eno je naprava, drugo karte.

Uporabljam starejšega Garmin Nuvija (mislim da je 550), ki je bil verjetno zadnja multi naprava. Na njem mi delajo cestne, pomorske in topografske karte.
In ob tej uporabi sem ugotovil, da so topografske karte tudi zelo OK za plovbo po Jadranu. Otoki, otočki, čeri, globine... vse je gor.

Zelo mi je priročno imeti vse v eni napravi (je fajn tudi za v byboat za ponoči), pa še vodoodporen je. Rezerva in backup pa Navionics na tablici.
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: GPS Cestna GPS navigacija

OdgovorNapisal/-a evovii » Če Nov 09, 2017 09:30

Cca 10-15 let nazaj sem imel Garminovega Nuvija, ki je namenjen samo za cestno navigacijo. S kolegom smo ga shekali, da je na njem delala tudi Navtična navigacija Blue Chart in topografska karta. Zadeva je delala čist ok. Predvsem sem jo imel s seboj vedno kadar smo čartiral barke, ker ponavadi so bile navigacije na barkah za en kurac. Pol jih ni delalo ali pa so bile zjahane do konca. Takrat sem se običajno bolj zanašal na Nuvija v kombinaciji z zemljevidom. Sedaj pa laufa Navionics na tablici in je to to. Imam pa še vedno tega starega Nuvija samo za cestno navigacijo.
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: GPS Cestna GPS navigacija

OdgovorNapisal/-a Marchi » Če Nov 09, 2017 11:24

Na Nuviju 255W npr. je problem, ker ne moreš nastavit velikosti črk na zemljevidu, predvsem globine. In je potem zadeva precej nepregledna. Če res ni drugega, je tudi Nuvi prebavljiv, če spraviš nanj seveda Bluechart. S katerimikoli drugimi kartami na Garminu se jaz ne bi igral. Nisem pa vedel, da je Nuvi 255 vodoodporen.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov