Pomožni motor

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

manfred8
Kapitan
Prispevkov: 158
Pridružen: Pe Feb 13, 2015 11:59

Pomožni motor

OdgovorNapisal/-a manfred8 » To Nov 14, 2017 10:57

Pozdravljeni,

bi bil ta motor primeren, za pomožni motor na plovilu cca 700 kg?

http://www.compass24.com/engines/outboards/electric-outboards/91279/minn-kota-endura-c2-electric-outboard?c=20233

Super zgleda, ker nebi zavzel preveč prostora in bi ga lahko namestil res takrat, ko bi ga potreboval.
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: Pomožni motor

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » To Nov 14, 2017 12:45

.....in kdaj bi ga potreboval?....za panulirat po bonaci bi mogoče bil ok.....računat na ta motor v primeru okvare glavnega motorja in nekaj veta, pa najbrž ne....je sigurnejše plačat članarino sea helpu...
Jaz imam 2,5ks bencinski motor na malenkost težjem čolnu, pa ob močnejšem vetru ne panuliram z njim....
mirno morje
tyson

Re: Pomožni motor

OdgovorNapisal/-a tyson » To Nov 14, 2017 13:03

Ko ga boš res rabil, bo premalo močan. Hudič ima mlade, ko je najman treba!
Veter, valovi in cca 700kg, ki jih omenjaš, tale mlinček premika čoln, najbrž solidno, po kakem majhnem jezeru. Na morje, oz. za pomožni motor, pa bi si omislil nekaj vsaj do 5KM, če ti je kaj do svoje in tuje varnosti...ker je bomaca bolj poredko, zna bit, da bo tole prešvoh.

Moje skromno mnenje.
manfred8
Kapitan
Prispevkov: 158
Pridružen: Pe Feb 13, 2015 11:59

Re: Pomožni motor

OdgovorNapisal/-a manfred8 » To Nov 14, 2017 13:48

Ok obema hvala za mnenje, zgleda je prelepo, da bi bilo res :)
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

Re: Pomožni motor

OdgovorNapisal/-a pajer1 » To Nov 14, 2017 14:17

.

Pa še nekaj niso omenili predhodniki!

S takim motorjem in težkim čolnom potrebuješ konkreten akumulator.

Dve tri milje od obale, kar je normalna daljava, ti takle težko "zmelje" do priveza. Potem imaš pa še aku vprašljiv , če že ne pol slabši, ker ga globoko prazniš.
Pomožni motorji so več ali manj za ribolov ali neko "pasegato" po res mirnem morju. Takoj ko se dvigne malo bolj resen maestral so bolj tako tako, rine pa ne pririne.

.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Daki

Re: Pomožni motor

OdgovorNapisal/-a Daki » To Nov 14, 2017 14:55

Jaz sem električni motor uporabljal na 3m čolnu na sladkih vodah. Akumulator je kar hitro prazen. Ne zdi se mi primeren za to kar potrebuješ. Rabiš vsaj 4 KM motor.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Pomožni motor

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Nov 17, 2017 10:35

Po mojem so mali izvenkrmni električni motorji uporabni:
  • za ribarjenje v mirnem vremenu na jezerih (zlasti, kjer je pogon z notranjim zgorevanjem prepovedan razen za gasilce itn.)
    V mirnem vremenu in brez toka in če se ne mudi, je to sprejemljivo
  • kot pogon za vrnitev lahke jadrnice na obalo v brezvetrju; kako mu to 'špila', je dobro pojasnil splav
    v mirnem vremenu gre - treba je pa računati s tokovi, v vetrovnem pa v njegovem primeru električnega pogona ne rabiš, ker je dovolj (in včasih več ko dovolj) energije in moči na jadrih, in se mu je taka kombinacija obnesla

Da ne bo treba preveč ponavljati, je bila temi tule po mojem dobro osvetljenih večina plati, ki vplivajo.

Glavna ovira k večji uporabnosti je pa premajhna količina energije na kilogram pri akumulatorjih in drugih virih električne energije v primerjavi z gorivom pogonov na notranje izgorevanje.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 19 gostov