Nočno glisiranje in oprema

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: Nočno glisiranje in oprema

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » So Sep 01, 2018 22:03

.....tudi garmin ima možnost zatemnitve ekrana (kar redno uporabljam pri nočnem ribolovu)....pritisneš gumb off on in z tipko minus in plus uravnavaš jakost svetlobe....da boš vedel za drugič snezak, lahko tudi izbiraš med nočnim in dnevnim režimom: tipka off on, nato puščica navzdol, izbereš režim in select
mirno morje
moro12345
Admiral
Prispevkov: 925
Pridružen: Ne Jul 08, 2012 17:22
Kraj: Ankaran

Re: Nočno glisiranje in oprema

OdgovorNapisal/-a moro12345 » So Sep 01, 2018 22:44

Jaz imam rdeco osvetlitev na instrumente in lahko povem da ful umirja v nocni voznji. Tudi gps imam na 1x svetlobo. Imam pa tudi cree led flood reflektor na strehi dol 70cm ki mi prav vse pisveti v morju
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Nočno glisiranje in oprema

OdgovorNapisal/-a motorni » Ne Sep 02, 2018 10:44

Oko se hitro navadi močne svetlobe, precej dolgo pa traja, da se potem prilagodi na šibko svetlobo. Zato v nočni plovbi povsem zatemniš vse, kar se sveti ali odseva v oči. Instrumente, navigacijo. Pa ne prižigaš ničesar, niti reflektorja ali ročne svetilke. Radar je seveda koristen, ampak moj GMR 20 bo sicer videl barko na nekaj milj, malega gumona pred premcem pa ne. (NT, kakšni so tile novejši polprevodniški radarji, a vidiš mali gumon na 50m?) Sem pa videl na novi barki za 100 jurjev, da ne moreš zatemniti polovice instrumentov in je bil kokpit ponoči kot novoletna jelka. V tem primeru je rešitev ena cunja, ki jo daš čez instrumente.
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Nočno glisiranje in oprema

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Sep 02, 2018 11:10

Rezolucija broadband radarjev je višja doseg pa krajši. Ko poznaš radar, njegovo delovanje in nastavitve je možno videti več kot s prostimočesom, tudi podnevi. Z klasičnim analognim radarjem 2kW (z magnetronom) zaznavam na miljo kantice od ribiških mrež. Na najvišji občutljivosti lahko spremljam galebe v letu na oddaljenosti 1,5nm verjetno tudi dlje vendar je pri nas preblizu obala in moteči dejavniki. Brez radarja ne bi mogel VARNO pluti ponoči. Daljša prečenja vedno pričnem proti večeru in plujem celo noč. Podnevi se ustavim, da se skopamo, kaj obiščemo in nato ponoči zopet naprej. Meni je škoda dopusta, da bi plul POČASI podnevi. Tisti, ki imate motorna plovila za vas je zgodnje jutro z bonaco boljša izbira za plovbo.
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Nočno glisiranje in oprema

OdgovorNapisal/-a motorni » Ne Sep 02, 2018 16:07

Ja, ampak če mu nabiješ občutljivost, da boš videl kantice od ribiški mrež, je to v redu, če je mirno morje. Pri pol metrskih valovih boš videl več odbojev od valov kot pa od kantic.
__________________

lp

motorni
moro12345
Admiral
Prispevkov: 925
Pridružen: Ne Jul 08, 2012 17:22
Kraj: Ankaran

Re: Nočno glisiranje in oprema

OdgovorNapisal/-a moro12345 » Ne Sep 02, 2018 16:25

Kako razmislja ribic: dam crno zastavico ker se boljse vidi v morju...ponoci jo ne vidis.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov