Katero navigacijo?

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

novinec1
Kontraadmiral
Prispevkov: 327
Pridružen: Po Maj 11, 2015 16:54

Katero navigacijo?

OdgovorNapisal/-a novinec1 » Sr Mar 28, 2018 21:49

Sem v dilemi katero navigacijo kupit

Po hitri - priznam površni analizi se nekako nagibam v smeri Garmina 521S ki ga v kompletu s sondo dobim za cca 630 eur. Navigacijo bom uporabljal recimo amatersko in je zaželeno da je čimbolj uporabniku prijazna.
Če ima kdo kak boljši predlog v tem cenovnem rangu kar z predlogi na dan.
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: Katero navigacijo?

OdgovorNapisal/-a admin » Sr Mar 28, 2018 23:17

A to še obstaja???
Če misliš investirati 600 EUR ti absolutno priporočam, da kupiš nekaj boljšega, nekaj na touch screen, lahko od Garmina ali pa od Raymarine, tudi Lowrance ni slab... 521S je bil krasen inštrument, vendar 8 do 10 let nazaj, ne danes.
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: Katero navigacijo?

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Če Mar 29, 2018 01:07

....ampak le garmin te pelje okrog otoka po morju,drugi boljši potegnejo ravno črto, pa magari po kopnem.....
mirno morje
novinec1
Kontraadmiral
Prispevkov: 327
Pridružen: Po Maj 11, 2015 16:54

Re: Katero navigacijo?

OdgovorNapisal/-a novinec1 » Če Mar 29, 2018 07:38

Ce ostanem pri Garminu temu nekako najbolj zaupam brez nekega pravega razloga ampak tako pač je ...

Za cca 600 eur s sondo vidim samo še 52CV model ki ima višjo resolucijo zaslona

kako je s kartami po opisu je nekaj osnovnega zraven kaj točno je to si s tem sploh kaj pomagaš?

predvidevam da se polno verzijo da shekat ali je samo opcija nakupa?
moro12345
Admiral
Prispevkov: 925
Pridružen: Ne Jul 08, 2012 17:22
Kraj: Ankaran

Re: Katero navigacijo?

OdgovorNapisal/-a moro12345 » Če Mar 29, 2018 10:57

ce imas iz motorja povezavo na NMEA...bi jaz kupil tistega ki ima tudi to zadevo. je dobro ker v motorju gledas stanje motorja, prikazuje ti se vse senzorje, temperature olja, poraba goriva, povprecna poraba itd...res dobra stvar za imet pri navigaciji...
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: Katero navigacijo?

OdgovorNapisal/-a admin » Če Mar 29, 2018 11:34

Tudi novejši Raymarine zna narediti "ovinek", šele tisti z LightHouse II, ne vem točno katera verzija naprej, vendar se da update-at. Vem da vsi iz serije A in pa novi Axiom to znajo na Navionics kartah...
Je pa res, da Garmin to zna že od pamtiveka, enako tudi motorni podatki. Če ti je to pomembno, potem res glej samo Garmin, vse ostalo je štengo nižje.
In ne nasedaj starim mačkom, ki drugega kot Raytheon ne poznajo... Garmin pred 15 leti res ni bil resen na navtičnem področju in takrat je bilo res dobro samo od Raytheona, kasneje Raymarine, sedaj pa še to ni več, saj so se prodali Flir-u...
Garmin je pred kratkim kupil tudi italijansko firmo Navionics, nepoznavalci bi rekli, da bo konkurenci priprl pipico do najnovejših kart in sebe tako dvignil v višave. Jaz nisem tega mnenja, ker je to kura ki nese zlata jajca.
Podoben primer je iz CAD/CAM biznisa, tam je jedro Parasolid pred nekaj leti kupil Siemens. Malo smo vsi mislili, da bo omejil konkurenci SolidWorks, SolidEdge, Mastercam, itd... dostop do najnovejšega jedra in svoj NX peljal korak naprej, pa se to ni zgodilo... Denar je še vedno fino, da kaplja od konkurence k tebi. :D
novinec1
Kontraadmiral
Prispevkov: 327
Pridružen: Po Maj 11, 2015 16:54

Re: Katero navigacijo?

OdgovorNapisal/-a novinec1 » Če Mar 29, 2018 11:49

Motor je YAMAHA F80BET l2007

če malo "razširim obzorja" v tem cenovnem rangu poleg Garmina 52CV pride v poštev še Raymarine DRAGONFLY 5,7

Vem nehvaležno vprašanje za katerega bi se odločil?
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: Katero navigacijo?

OdgovorNapisal/-a admin » Če Mar 29, 2018 11:57

Hmmm, res je. Priporočal bi ti, da na kakem sejmu pogledaš v živo in probaš malo menije enega in drugega.
Kar se tiče naprav, sta to konkurenčni napravi, funkcije podobne...

Potem pa če potrebuješ še ostale zadeve:
1. fuel & engine management, potem absolutno Garmin
2. navigacija "auto route guidance", to mislim da Dragonfly ne zna, boljši modeli pa seveda znajo. Napisal sem mislim, ker možno je da tudi to dela na Dragonfly sedaj, samo jaz ne vem. Pri Garminu mislim da to dela na vseh modelih in so to prodajali kot "wauuu" funkcijo pred 10 leti, ne danes.

Predvsem pa kupi tisto, kar ti je lepše za videt, bolj všečno za tipkat, itd. Zadeva je podobna kot če kupuješ telefon, Samsung ali Apple, oboje je precej podobno, vprašanje je predvsem kateri OS se ti zdi bolj prijazen in to potem kupiš.
dj75
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 140
Pridružen: To Jun 16, 2015 10:14

Re: Katero navigacijo?

OdgovorNapisal/-a dj75 » Če Mar 29, 2018 12:26

Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Katero navigacijo?

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Če Mar 29, 2018 13:40

Za manjša plovila je čisto vseeno kaj izbereš le da imaš globino in karto.
To da ti pot izriše okoli otoka, da novopečeni navtik ne bo nasedel je v praksi popolnoma neuporabno. Avtopilotu noben pameten ne bo dovolil slediti tako začrtani poti, obenem pa je potrebno nenehno potrjevati spremembo smeri, da AP sploh sledi taki poti.

Za resnejšo navigacijo plovil od 10m dalje, za daljša prečenja in nočno navigacijo pa roko na srce se Garmin ni prijel. Uporabniki že vedo zakaj! Nekajkrat sem moral na daljša prečenja z Garminom pa ne z osnovnimi modeli in lahko povem, da nisem upal zaspat, ker je radar deloval katastrofalno. Uporabniški vmesnik pa je izdelan za popolne amaterje in ne omogoča niti intuitivne uporabe celo za osnovne zelo pomembne nastavitve radarja ali drugih zadev. Kot poznavalec sem bil ogorčen kako so lahko kaj takega sploh dali na trg.
novinec1
Kontraadmiral
Prispevkov: 327
Pridružen: Po Maj 11, 2015 16:54

Re: Katero navigacijo?

OdgovorNapisal/-a novinec1 » Če Mar 29, 2018 15:26

ZA navigacijo se strinjam globina in karte so tisto kar večina amaterskih uporabnikov vključno z mano potrebuje.

Zanimivo se mi zdi edino spremljanje določenih podatkov iz motorja na enoti. Imam motor YAMAHA F80BET l2007 je možnost povezave?
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: Katero navigacijo?

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Če Mar 29, 2018 18:27

NT, na manjših plovilih kot ga ima novinec1 in jaz, nimamo avtopilota, je pa fino, če imaš izrisano ruto na ploterju, ko pluješ in ne rabiš razmišljat kje spreminjat kurz.
Hvalim pa Garmina, ker je že plaval v morju in si mi ga ti popedenal, da še vedno služi svojemu namenu.
mirno morje
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: Katero navigacijo?

OdgovorNapisal/-a admin » Če Mar 29, 2018 19:24

Nikola Tesla, ne zamerit, samo govoriš o Garminu iz pred let nazaj! Garmin zagotovo je glavni igralec na trgu, nikakor ne trdim, da je boljši kot Raymarine, vendar je v tem rangu. Česi, ko je kraljeval Raymarine so mimo. Sedaj so zraven tudi drugi, tudi Lowrance, tudi Simrad. Kaj je bilo pred 10 leti ni važno, tudi Samsungov telefon pred 10 leti ni bil na ravni Appla, danes pa je, verjetno še pred njim.
Glede vmesnika je čisto subjektivna stvar, da tebi ni všeč. Mnogim je. Glede radarja ne vem, možno da res ni vredu.
Glede autorute pa je to funkcija, ki je NUJNA! Če Dragonfly tega nima in 521 to ima, potem nista v istem rangu naprav! To vsi rabimo in nima nobene veze z avtopilotom!
Še enkrat glede vmesnika, napisal sem že zgoraj, da pojdi poskusit, tipkaj po njemu in boš videl kateri ti je bolj všeč.
Uporabniški avatar
matic5
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 82
Pridružen: Če Maj 29, 2014 09:43
Kraj: Križe

Re: Katero navigacijo?

OdgovorNapisal/-a matic5 » Če Mar 29, 2018 20:26

Novinec1 živjo,
jaz bom na svoji barki zamenjal ploter (kupil sem že novega ) in samo čakam toplo vreme da snamem sondo in ga bom prodal. Če te zanima je Garmin 520S, poleg pa tudi kartica z mapo Jadrana. Je izredno lepo ohranjen, vendar sem želel večji ekran in seveda na tuch. Če te zanima mi lahko pišeš na ZS. Admin, vem da to bolj spada pod mali oglasi a ko bom imel vse pri sebi (sondo in plotar ) se bo oglas znašel tudi tam :D
moro12345
Admiral
Prispevkov: 925
Pridružen: Ne Jul 08, 2012 17:22
Kraj: Ankaran

Re: Katero navigacijo?

OdgovorNapisal/-a moro12345 » Če Mar 29, 2018 20:31

Navionics na iphone ali android ti izrise sam autoroute in stane bogih 15€

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov