Sidrni sistem

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
donato
Kontraadmiral
Prispevkov: 336
Pridružen: Pe Nov 22, 2013 20:06

Sidrni sistem

OdgovorNapisal/-a donato » Ne Avg 19, 2018 22:50

Pozdravljeni, morjeplovci
Na moji barki Dufour 39 cc menjam sidrni sistem. Pomeni sidro, verigo, vinč, motor, nosilec...
Barka je na suhem, tako da bo možno vse narediti korektno.
Barka je cca 9 ton, 12 metrov. Sidranje mi je prioriteta za bodoča morjeplovska potepanja, zato ne želim kompromisov. Vas pa, bolj iskušene, naprošam za nasvete, da ne naredim zaradi nevednosti kakšne večje neumnosti.
Sidro sem izbral Spade 25kg, veriga bo inox 10 mm...
Vprašanja:
- koliko težak sistem je še sprejemljiv za takšno barko
- teža verige oz. volumen, potreben za 75 m dolžine
- vinč in optimalna moč motorja
- nosilec-postolje sidra ( kdo, kje, kako, kakšen, vpetje..... )

Najbrž je še kaj, nasveti in mnenja zelo dobrodošla
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Sidrni sistem

OdgovorNapisal/-a motorni » Ne Avg 19, 2018 23:07

Večja neumnost, ki jo lahko narediš, je to da daš za 1kW vinč pretanke kable. Pelješ plus in minus 50mm2 do releja, ki bo blizu vinča, npr. V omarici v sprednji kabini. Pa na varovalko 100A ne pozabi. Ostalo bo pa svetoval kdo z več izkušnjami.
__________________
lp
motorni
polanc
Admiral
Prispevkov: 9289
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Sidrni sistem

OdgovorNapisal/-a polanc » Po Avg 20, 2018 15:57

Živjo .Vidim ,da bo barka živela in plula .sem vesel.Ja dovolj debeli kabli so zelo važni.Vinč 1kw še bolje 1,5 kw.Varovalko primerno vinču.Potem pazi ,da kupiš vinč za 12 v napetost.Super je imeti daljinca in števec verige.Tu je Nikola tesla pravi naslov.Verižnik na vinču mora biti za 10 mm verigo,to tud upoštevaj, ko boš naročil.Jaz imam Lofrans vinč, pa ležeč je men bolj všeč in tudi več ketne je v utorih kot pri pokončni varianti.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3219
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Sidrni sistem

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Po Avg 20, 2018 16:16

Sidro potrebuje tudi dober nosilec z vago. V kolikor ni možno uporabiti kakega obstoječega ne bo druge, kot ga narediti po meri. Nekaj smo o nosilcih že govorili tule:
viewtopic.php?f=5&t=2549&p=316334&hilit=#p316334
Uporabniški avatar
donato
Kontraadmiral
Prispevkov: 336
Pridružen: Pe Nov 22, 2013 20:06

Re: Sidrni sistem

OdgovorNapisal/-a donato » Po Avg 20, 2018 18:10

Ja Polanc, upam res, da jo še letos nekam mahnem tudi s svojo barko.
75 m 10 mm inox verige in 25 kg sidro + nosilec bo šlo preko 200 kg. Bo to še sprejemljivo
ali je preveč ?
Pa nobene primerjalne tabele z volumni verige nikjer ne najdem. Samo formule za izračune v "
seveda. Ima kdo kakšno vsaj približno preglednico ?
Po daljinec pa grem gotovo v Trzin.
Z nosilcem bo pa tudi še veselo. Pa kaj se noben tega ne loti ? S pravimi zahtevanimi vhodnimi podatki plus sliko po moje ne bi rabil hodit na barke merit.

Lp
kalužni mali
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3219
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Sidrni sistem

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Po Avg 20, 2018 18:33

donato napisal/-a:75 m 10 mm inox verige in 25 kg sidro + nosilec bo šlo preko 200 kg. Bo to še sprejemljivo
ali je preveč ?

Daj dva človeka po 100 kg stat na premec in naredi testno furo :) Ali pa neke uteži v sidrnik, da simuliraš. Po moje bo težko najti podatke ravno za tvojo barko.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3219
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Sidrni sistem

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Po Avg 20, 2018 18:39

donato napisal/-a:Pa nobene primerjalne tabele z volumni verige nikjer ne najdem. Samo formule za izračune v "
seveda. Ima kdo kakšno vsaj približno preglednico ?

Nekaj tule:

viewtopic.php?f=5&t=22067&p=301131&hilit=#p301131
Uporabniški avatar
donato
Kontraadmiral
Prispevkov: 336
Pridružen: Pe Nov 22, 2013 20:06

Re: Sidrni sistem

OdgovorNapisal/-a donato » Po Avg 20, 2018 19:05

Hvala, sem že prebiral tole in je super poučno in nujno vedeti za vse lastnike bark.
kalužni mali
polanc
Admiral
Prispevkov: 9289
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Sidrni sistem

OdgovorNapisal/-a polanc » Po Avg 20, 2018 21:20

Mojo barko tudi precej suka levo desno.Veliko se pozna, če imam spredaj poln ali prazen rezervoar vode...100 litrov.Pri praznem rezervoarju premec kar nekako zdrči po vodi.Torej če bo težja veriga, bo že zaradi tega malo manj opletanja.Drugo-lažje verige vedno valovi več dvignejo kot pa težje,zato dajemo uteži gor na dolžino globine vode kjer sidramo.Manj ko je verige dvignjene z dna bolje je zarad opletanja in sidro se manj ruva iz dna pri močnejših vetrovih.
Donato tvoja barka je tako močno grajena in tako veliko nosilnost ima ,da tudi če daš v sidernik 400 kil, ne bo nobenih težav.
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2734
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: Sidrni sistem

OdgovorNapisal/-a evovii » To Avg 21, 2018 07:47

Morda kot ideja glede dimenzij kablov. Jaz imam v prednji kabini dodatni akumulator namenjen samo za sidrni sistem. S tem imaš lahko tanjše kable od motorja od akumulatorja. Od akumulatorja do vinča pa imam potem samo dva metra in ornh kable.
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Sidrni sistem

OdgovorNapisal/-a motorni » Pe Avg 24, 2018 16:42

Ampak kabli potrebujejo manj vzdrževanja kot akumulator. Bo pa tisti, ki jih bo napeljal, manj zaslužil kot če montira dodatni akumulator, pa sistem polnjenja pa še kaj zraven.
__________________

lp

motorni
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: Sidrni sistem

OdgovorNapisal/-a admin » Po Avg 27, 2018 19:12

evovii napisal/-a:Morda kot ideja glede dimenzij kablov. Jaz imam v prednji kabini dodatni akumulator namenjen samo za sidrni sistem. S tem imaš lahko tanjše kable od motorja od akumulatorja. Od akumulatorja do vinča pa imam potem samo dva metra in ornh kable.


Samo tak sistem ima za moje pojme kar nekaj slabosti:
- s sabo voziš dodatni akumulator, ki bi moral biti servisna banka, pa to ni. Če pa ga vežeš direktno paralelno, potem ne moreš imeti nadzora akujev...
- pri večjih porabah kot je vinč je tudi praznjenje akujev neenakomerno, če so v eni banki
- battery monitor ne moreš priklopit oziroma videl sem ogromno električarjev, ki so ga priklopili, vendar itak kaže vedno vse narobe!
- če ga hočeš, potem odpadejo tanki kabli!!! Tanjši je lahko plus, maso pa moraš dati debelo in to ne en kabel, temveč kar dva, kar pa spet ni najbolj ekonomično...
polanc
Admiral
Prispevkov: 9289
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Sidrni sistem

OdgovorNapisal/-a polanc » Po Avg 27, 2018 21:04

Zakaj 2 masi?Če imaš35 kvadrat sedaj kable,daš preko varovalke jasno vzporedno še ta aku na recimo 16 kvadrat kable.te par minutne porabe pač monitor ne beleži.Sej vsi mal lažejo od oblasti naprej.. :lol:
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2734
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: Sidrni sistem

OdgovorNapisal/-a evovii » Po Avg 27, 2018 22:20

Tale aku je cist locen od ostalih dveh bank in sluzi samo za sidro. Ideja se men dopade in dejansko deluje. Do sedaj bp. Vedno stroma za izvoz. Pac jadralci mal drugace gledamo na strom kot motornjakarji.
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: Sidrni sistem

OdgovorNapisal/-a admin » To Avg 28, 2018 10:56

Zakaj dve masi? Zato da dela battery monitor! In to konkretni masi, ker mora masa iti nazaj do shunta in potem naprej do vinča...
Če to ne narediš, je potem poraba na merilniku povsem napačna, stanje baterij pa brezveze sploh gledat! Ni fora v tem, da ne bi merilo tega kar porabiš za vinč, fora je v tem, da potem pri polnjenju beleži povsem napačne podatke, torej je vse skupaj neuporabno!

Če je banka popolnoma ločena je OK, samo se mi pa zdi to malo preveč potratno po prostoru in ceni, da bi imel še eno banko samo zaradi sidrnega vitla...
Kako imaš pa urejeno polnjenje tega akuja? Še en avtomatski rele? Kako imaš urejeno polnjenje preko solarja? Imaš regulator z izhodom za 3 banke? Vprašanj imam cel kup, ker me zanima, hehe.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov