Sidrni sistem

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Sidrni sistem

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » To Avg 28, 2018 11:33

V premec dam akumulatorja samo v primeru, če je vgrajen premčni pomik (bow thruster). V tem primeru dam kable cca 50 ali 70mm2 za plovila do 14m.

V kolikor je spredaj samo sidrno vitlo potem projektiram kabel 50, 70, 90 ali 120mm2 odvisno od razdalje do STARTNEGA AKUMULATORJA!
Sidrno vitlo vežem na servisno banko samo IZJEMOMA, ko je dovoljen praznilni tok servisne banke znotraj dovoljenega, kar pa je odvisno od kapacitete in tipa akumulatorjev. Temu se poskušam izogibati zaradi neželjenih motenj ob izklopu motorja sidrnega vitla. Nekatere naprave so namreč občutljive na visoke špice katere nastanejo ob izklopu kontaktorja sidrnega vitla. Elektronski instrumenti se dostikrat takrat resetirajo.
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: Sidrni sistem

OdgovorNapisal/-a evovii » Sr Avg 29, 2018 08:51

admin napisal/-a:
Če je banka popolnoma ločena je OK, samo se mi pa zdi to malo preveč potratno po prostoru in ceni, da bi imel še eno banko samo zaradi sidrnega vitla...
Kako imaš pa urejeno polnjenje tega akuja? Še en avtomatski rele? Kako imaš urejeno polnjenje preko solarja? Imaš regulator z izhodom za 3 banke? Vprašanj imam cel kup, ker me zanima, hehe.

Bom probal razložit :) Uglavnem iz alternatorja gre na diodni delilnik, kjer se razdeli in gre ena veja direktno na akumulator v premcu ki je za vinč, druga veja pa gre na startni akumulator. Startni akumulator pa je preko Cyrix releja povezan z servisnim akumulatorjem. Sicer je bil plan, da se bom znebil diodnega delilnika in ga zamenjal z Cyrix relejem vendar zaenkrat ne vidim potrebe, ker imam štroma za izvoz. Uglavnem sem komot na sidru tudi celi teden brez da bi laufal motor saj mam celice ki skrbijo da je vedno vse polno :)
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Sidrni sistem

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Avg 30, 2018 21:17

Tle je le ena težava.Na delilniku je kr neki padca in posledično se akuji z motorjem ne napolnijo nikol na 100 procentov ozirona to lahko naredi le celica.Jaz imam tud tist tahud rele cayriks že 2 leti...sam na žalost u predalu,ker sem prelen ,de bi zrihtu prav in jasn imam delilnik še kr not ,ga imam pa za 3 banke in sicer 150 amperskega in lepo en prazen kontakt čaka uni aku iz kljuna.
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: Sidrni sistem

OdgovorNapisal/-a evovii » Pe Avg 31, 2018 11:25

Poznam ta problem vendar dokler dela bp pomoje ne bom diral.
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Uporabniški avatar
od kapitana zena
Admiral
Prispevkov: 1091
Pridružen: Po Dec 05, 2011 12:43

Re: Sidrni sistem

OdgovorNapisal/-a od kapitana zena » Sr Jan 23, 2019 23:34

Ne vem, če te je sploh kdo razumel...
Niti prebral...
Tudi jaz te ne razumem, pa razumem veliko.
Uporabniški avatar
od kapitana zena
Admiral
Prispevkov: 1091
Pridružen: Po Dec 05, 2011 12:43

Re: Sidrni sistem

OdgovorNapisal/-a od kapitana zena » Sr Jan 23, 2019 23:37

od kapitana zena napisal/-a:Ne vem, če te je sploh kdo razumel...
Niti prebral...
Tudi jaz te ne razumem, pa razumem veliko.
Kaj spet malo drugih čas hebeš? Samo, da ne udže.... Tudi meni si čas pohebal... in Vicu tudi.


Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: Sidrni sistem

OdgovorNapisal/-a evovii » Pe Jan 25, 2019 12:43

od kapitana zena napisal/-a:
od kapitana zena napisal/-a:Ne vem, če te je sploh kdo razumel...
Niti prebral...
Tudi jaz te ne razumem, pa razumem veliko.
Kaj spet malo drugih čas hebeš? Samo, da ne udže.... Tudi meni si čas pohebal... in Vicu tudi.



Sej inženirjev itak noben ne zastop :) Še sami se ne :) Uglavnem jaz se skoz mal igram s štromom po barki. Zdaj ko sem menjal motor sem spet po skoraj pol barke na novo potegnu kable....

p.s. pozdrav obema. Mater se že nismo videli par let. Sta v Slo?
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Uporabniški avatar
od kapitana zena
Admiral
Prispevkov: 1091
Pridružen: Po Dec 05, 2011 12:43

Re: Sidrni sistem

OdgovorNapisal/-a od kapitana zena » Ne Jan 27, 2019 01:34

Hojla!!!

Letos je gospa v domačih vodah. Ravno zaradi takih prčkarij (kakšno črko je treba zamenjat ;) ). Nov sprayhood z vodili. Podaljšanje krmne ograjice za 1m, malo več "sonca". Ureditev elektrike.... (tole se je že zgodilo, žal - upam, da uspeva spraviti vse na prejšnje stanje), Korekcije na vodnih tankih.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov