Kalibrirana sidrna veriga 10mm - pocinkana

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Kalibrirana sidrna veriga 10mm - pocinkana

OdgovorNapisal/-a motorni » Če Sep 06, 2018 11:39

Še moje razmišljanje,
Preden smo kupili (rabljeno) barko, sem hitro naredil spisek, kaj bo treba dokupiti, zamenjati itd.
Približno takole gre po prioritetah:
-ploter s kartami
-avtopilot
-sonar
-radar
-wallas
-nova instalacija
-novi akumulatorji
-novo sidro
-dodatna sončna celica
-AF
-el. wc
-MPPT regulator in večja celica
-močnejši alternator
-RF veriga

Prve 4 pozicije so bile že na barki. Ostalo sem porihtal, do 11. pozicije. Sedaj bo na vrsti MPPT regulator in večja celica. Veriga pa je v mojih prioritetah na koncu, tistih nekaj prvih zarjavelih členov sem odžagal. Še najbolj me moti, da se pocinkana veriga noče zlagat v skladišče in moraš z roko podirati kup.
__________________
lp
motorni
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Kalibrirana sidrna veriga 10mm - pocinkana

OdgovorNapisal/-a fakinx » Če Sep 06, 2018 15:35

motorni napisal/-a:Še najbolj me moti, da se pocinkana veriga noče zlagat v skladišče in moraš z roko podirati kup.


Se strinjam, to je moteče, je pa vsaj pri meni tako skonstruirano skladišče, da je potrebno kup podreti mogoče 1x na vsakih 30m. S tem pa lahko živim.
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Kalibrirana sidrna veriga 10mm - pocinkana

OdgovorNapisal/-a motorni » Če Sep 06, 2018 20:21

Če je prostor za verigo dovolj globok, ne bo težav, tudi s pocinkano ne. Ampak na Y33 ni in sploh ne razumem, zakaj. Dno sidrnega prostora je kar precej nad vodno linijo, spodaj pa ni nič in ne vem, zakaj so to tako naredili.
__________________

lp

motorni
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3219
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Kalibrirana sidrna veriga 10mm - pocinkana

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Če Sep 06, 2018 20:34

fakinx napisal/-a:
motorni napisal/-a:Še najbolj me moti, da se pocinkana veriga noče zlagat v skladišče in moraš z roko podirati kup.


Se strinjam, to je moteče, je pa vsaj pri meni tako skonstruirano skladišče, da je potrebno kup podreti mogoče 1x na vsakih 30m. S tem pa lahko živim.

Jaz pa vsakih 5 m.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9290
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Kalibrirana sidrna veriga 10mm - pocinkana

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Sep 06, 2018 21:15

Jaz sem dodal fi 75 odtočno koleno na spodnji del vinča kjer prihaja veriga iz jaška.S tem sem prestavil spuščanje verige iz roba na sredino jaška in sem komot spuščal oz dvigal 30 m ketne brez da bi jo rabil v jašku podirat.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3219
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Kalibrirana sidrna veriga 10mm - pocinkana

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Če Sep 06, 2018 21:36

Polanc, če prilepiš eno fotko kak je to narejeno, častim pir ob prvi priliki.

Ko hitro spuščaš sidro, se veriga nič na robove odprtine kolena ne zatika?
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

Re: Kalibrirana sidrna veriga 10mm - pocinkana

OdgovorNapisal/-a kr en » Pe Sep 07, 2018 11:09

motorni napisal/-a:Še moje razmišljanje,
Preden smo kupili (rabljeno) barko, sem hitro naredil spisek, kaj bo treba dokupiti, zamenjati itd.
Približno takole gre po prioritetah:
-ploter s kartami
-avtopilot
-sonar
-radar
-wallas
-nova instalacija
-novi akumulatorji
-novo sidro
-dodatna sončna celica
-AF
-el. wc
-MPPT regulator in večja celica
-močnejši alternator
-RF veriga

Prve 4 pozicije so bile že na barki. Ostalo sem porihtal, do 11. pozicije. Sedaj bo na vrsti MPPT regulator in večja celica. Veriga pa je v mojih prioritetah na koncu, tistih nekaj prvih zarjavelih členov sem odžagal. Še najbolj me moti, da se pocinkana veriga noče zlagat v skladišče in moraš z roko podirati kup.


Radar, če boš plul samo poleti v bistvu ne rabiš.Ker poleti ni megle. Če pa ga že imaš, pluj z njim večkrat, da se navadiš nanj. Le tako ga boš lahko uporabljal (in znal !) v situaciji, ko bo to nujno potrebno. Radar brez predhodnega znanja, je brezpredmeten. Glede verige, pravilno razmišljaš. Inox se veliko lepše zlaga. Je pa cena ohoho. Električni WC jaz osebno ne bi dal. Imam raje ročnega. Ker je tih in enostaven. Vse ostalo pa je nujno zlo.
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
polanc
Admiral
Prispevkov: 9290
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Kalibrirana sidrna veriga 10mm - pocinkana

OdgovorNapisal/-a polanc » Pe Sep 07, 2018 15:28

Žal sem barko prodal..
zlatko83
Admiral
Prispevkov: 1644
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 10:26

Re: Kalibrirana sidrna veriga 10mm - pocinkana

OdgovorNapisal/-a zlatko83 » Pe Sep 07, 2018 21:13

Jaz sem tudi imel spisek, kaj vse še gre na barko, pa sem hitro obupal ob vsej tej (pre)dragi navlaki, ki je sploh ne potrebujem. Edina stvar, ki je nisem črtal iz spiska, je pir :twisted:
Bom pač plul kot Marco Polo, ampek žejen ne bom :idea:
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5964
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Kalibrirana sidrna veriga 10mm - pocinkana

OdgovorNapisal/-a AEgir » Pe Sep 21, 2018 23:56

EDO napisal/-a:ni samo stvar v ceni ampak še v marsičem


Tole bi tudi znal bit problem pri inox ketni.. Schenk lepo pove, ni vse zlato kar se sveti. Slike so nastale po 9 mesečni uporabi.

https://www.yacht.de/schenk/n004/niroken.html

Slika

Slika

Slika
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5108
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Kalibrirana sidrna veriga 10mm - pocinkana

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » So Sep 22, 2018 08:30

Ko prebereš prispevek v celoti vidiš, da je veriga 90% KITAJSKA in daleč od kvalitetne !

Moj kolega ima na KOVINSKI barki INOX verigo že 20 let. Najmanj mesec dni na leto je veriga v vodi in nima niti najmanjšega problema s pitingom, čeprav se v skladišnem prostoru občasno celo direktno tišči pleha kar je najhujše okolje za piting.

Taki članki zame niso nobena referenca še posebej, ker tu govorimo o KVALITETNIH 100% Evropskih in preizkušenih proizvodih.
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1678
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: Kalibrirana sidrna veriga 10mm - pocinkana

OdgovorNapisal/-a Paco » So Sep 22, 2018 08:59

Mene pa vseeno zmoti nekaj stvari v prispevku , ki sem ga žal prevajal z google translate ker ne znam dovolj nemško...predvsem tale del , ki ga ni napisal avtor članka ampak knjige na čigar strani je bil članek objavljen--->

From my book Ankern :
"The author is aware of numerous cases where a Niro chain is broken without warning and for no apparent reason, while he has not experienced the same with a galvanized chain." From this follows: A chrome steel chain ("Niro chain") should be regular What is often overlooked and, of course, misappropriated by advertising: iron can rust. But the same applies to "stainless steel chains"! Only one sees the pitting by electrolysis (several different metals in an electrolyte, for example, seawater, generate electrical currents that lead to the weakening of the less noble metal) not so readily, and then the metal decomposition, usually in the form of the dreaded pitting on is advanced, you notice the disaster only when the yacht drags off with hanging chain rest. "

Bobby Schenk

in tole--->

Note Bobby Schenk:
With over 400,000 nautical miles probably the most experienced cruiser Bardiaux realized the dream of many blue water sailors. He built his yacht INOX completely out of "Nirosta", what he later saw as his biggest mistake, because the "stainless" yacht would have gotten so many holes that it would have consumed hundreds of electrodes during welding. Why should it be different for a "Niro" chain? The above report by Hannes and Sabine Frühauf activates this.

In one point, however, Hannes and Sabine are wrong: According to my information, the Niroketten, at least for a large German accessories dealer, made in China. And: "Different metals" are also welds of chain links or anchors. "For charter yachts and yachts that occasionally anchor, a nirokette is a nice thing to keep in a meticulous and regular check, especially when rinsed with fresh water in the chain case when not in use
pojdi se z bikom bost!
Uporabniški avatar
dole
Viceadmiral
Prispevkov: 344
Pridružen: Če Mar 05, 2009 16:38
Kraj: gorenjska - center galaksije

Re: Kalibrirana sidrna veriga 10mm - pocinkana

OdgovorNapisal/-a dole » So Sep 22, 2018 11:18

Tale veriga že na videz ni videti kaj prida inox.

LP
mirno morje
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5964
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Kalibrirana sidrna veriga 10mm - pocinkana

OdgovorNapisal/-a AEgir » So Sep 22, 2018 19:20

Nč ni za vedno, to je iluzija. Inox ketna je super, nikol v življenju pa ne boš mogel bit A: 100% zihr da ne bo glih tebe doletelo tole in B: kdo je ketno naredil. Razn seveda če nisi zraven ko se izdeluje.

Tudi ta na linku je kupil nemško super kvalitetno ultra drago verigo pa je dobil to.

Ergo: vseeno je če je pocinkana ali pa če je inox stvar preference, ni pa nobene hude drame če ima kdo raje novo ketno vsakih 10 let.

Drgač pa gospod 'Škorpio verige' je dec na mestu sam nizko bullshit toleranco ima. Sem kupil ketno od njega in takih mojstrov kot je on, je v Evropi mogoče za na eno roko preštet. Tko da lepo ponižno z njim ker on ne rihta preko neta prostora v kontejnerju za ketne iz kitajske ampak jih ročno dela, pa ne sam ketne, še kaj bolj konkretnega.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5964
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Kalibrirana sidrna veriga 10mm - pocinkana

OdgovorNapisal/-a AEgir » So Sep 22, 2018 19:37

Tole je tudi zanimivo:

https://www.practical-sailor.com/blog/-10926-1.html

Even though our stainless-steel chain sample clearly had more meat and was much shinier than our other samples at all stages of the test, it was one of the first to go in our test of breaking strength. The ease with which it broke was shocking, although we can’t say we were totally surprised.

one finding needs to be shared here, in Practical Sailor’s free public forum: Don’t rely on stainless-steel chain for mooring or anchoring.



Inox je najslabša izbira ketne za v slano vodo. Če gre verjeti testu verig kjer so dejansko testirali Verige.

Pa ni problem samo v pittingu ampak tudi v nategovanju (work hardening), ki inox verigo naredi krhko.

Ampak je pa res, da je fajn če se lepo sveti.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.

Kdo je na strani

Po forumu brska: Podgurc na barki in 8 gostov