webasto-bojler

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator, moderator2, cibro

Uporabniški avatar
borci
Višji štabni praporščak
Kraj: Maribor

webasto-bojler

OdgovorNapisal/-a borci » To Nov 27, 2018 19:23

Pozdravljeni Morjeplovci! V času ko ne plujem mi je padla na misel ideja, da bi v hladnejših dnevih, ko dela webasto, izkoristil temperaturo izpušnih plinov webasta za ogrevanje sladke vode. Izpuh imam namreč narejen iz RF valovite brezšivne cevi dolžine cca 3,5 m. Razmišljam da bi del tega izpuha vdolžini 1.4 tm nadomestil z RF zaprto posodo skozi katero bi speljal izpuh webasta in tako izkoristil toploto izpušne cevi za gretje sladke vode. Kaj menite o tej ideji ali pa konkretne izkušje če je kdo že kaj podobnega počel bodo dobrodošli.
Kjer je volja tam je pot
Uporabniški avatar
heron
Viceadmiral
Kraj: Krk, Žabnica
Kontakt:

Re: webasto-bojler

OdgovorNapisal/-a heron » To Nov 27, 2018 21:18

Če boš grel vodo boš s tem hladil izpušne pline.
V tem primeru bo prišlo do večje kondenzacije vodne pare v izpuhu predvsem na predelu izpuha, ki bo v grelcu vode.
Če imaš izpuh speljan z nagibom navzdol ti bo samo kapljalo iz izpuha, če pa imaš izpuh speljan tudi malo navzgor pa ti lahko ta voda dela velike težave.
Če boš izpuhe pohladil le malo (tako, da ne bo preveč kondenza) boš pač tudi vodo ogrel le malo.
Če se ne motim grelci že sedaj (brez "hlajenja" izpuha) delajo precej na meji kondenzacije v izpuhu, zato proizvajalci omejujejo dolžino izpuha.
Lep pozdrav, Tomaž.

Heron je spet na poti po svetu.
Vsak dan napišem dnevnik v Slovenščini, ki ga lahko berete na: www.sailmala.com/heron
Ali občasno blog v Angleščini na: www.heronsailing.blogspot.com/
polanc
Admiral
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » To Nov 27, 2018 21:26

dodaš en vodni webasto od avta in bojler.Sem testiral ..40 l vode je bilo na 80tih stopinjah v 15 do 18 minutah
Uporabniški avatar
borci
Višji štabni praporščak
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a borci » To Nov 27, 2018 22:51

Heron hvala za odgovor, na to pa res nisem pomislil. Hvala tudi tebi Polanc, ta ideja je zanimiva ampak je vprašanje prostora za montažo dodatnega grelca (velikost ?) se mi pojavi v prvem trenutku. Že tako imam motorni prostor natlačen kot žensko torbico.
Kjer je volja tam je pot
polanc
Admiral
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » To Nov 27, 2018 23:45

Moj webasto je od kordobe je nov le testiran u garaži,5 kw 20x12x25 cm cca za kotel sem dal 40 litersko cisterno..pa še tko je elektronika narjena..zarad šparanja akuja v avtu da ti pol zjutri kresne ,da se po 30 min ugasne sam..Sem hotu v barki centralno nardit.imam že 5 radiatorjev pripravljenih ,samo nisem pol menjal elektroniko na njemu da bi skoz delal.Če te morda to zanima javi..

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost