Pomozni motor na klicku

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

SR 290
Admiral
Prispevkov: 4397
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Pomozni motor na klicku

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Sr Maj 29, 2019 08:45

Mornar pohorc napisal/-a: Klicek je po bonaci letel skoraj 40 vozlov/h.


Verjamem, če tale "skoraj" pomeni več kot 5 vozlov, ali pa je bilo merjeno brez gpsa. V bonaci kličkota brez ravno prav dvignjenega propelerja ne spraviš na 40 mph, te prej ven vrže zaradi chine walka. In pred 25 leti se na Jadranu nihče ni ubadal z dvigom motorja, kaj šele z ustreznim propelerjem. 5 vozlov manj je povsem druga pesem in bokov še ne meče hudo levo-desno.
Obvladovanje takega malega gliserja pri 40 mph je hidrodinamično, fizično in psihično precej podobno kot da bi 8 m dolg gliser gonil z 85 vozli na pad keelu, česar pa vsaj po mojem vedenju nihče na tem svetu ne zmore počet nepretrgoma eno uro.



p.s.
Od Omiša do Visa je skozi preliv Šolta-Brač okrog 40 vozlov kar je izvedljivo v eni uri, ampak da to zvoziš z takim malim gliserjem moraš imet slonovske živce, da ti ne pade koncentracija pri pariranju chine walku. Dober si, da ti je uspelo, pa če tudi morda v uri in pol!
Mornar pohorc
Kapitan
Prispevkov: 189
Pridružen: Če Nov 08, 2018 18:53

Re: Pomozni motor na klicku

OdgovorNapisal/-a Mornar pohorc » Sr Maj 29, 2019 09:32

Kolk smo lahko takrat merili hitrost je klicek s tem motorjem s polnim plinom letel mislim da tam okoli 36 vozlov. Saj pravim, ce se prav spolnim sem rabil dobro cez uro, mislim da je bilo zjutraj 1,25h, zvecer pa 1,40h. Bom pogledal, ce bom se najdel zapiske, ki sem si takrat zapisal!
Tega klicka sem potem zelo dobro prodal fantom s Peljasca., ki so smuglali prstacije, da so lahko pobegnili policiji. Kajti imel je zelo mali ugrez in bil zelo hiter, da so lahko sibali po plitvini.
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Pomozni motor na klicku

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Sr Maj 29, 2019 20:38

S 40ps pa 40knts? To bi blo res idealno. Jaz sem za to rabil 50 ps, dvignjen motor, pad keel, in elektro trim. Mi pa ne pride na misel da bi peljal vec kot par minut na taki brzini :lol:

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov