.XTF datoteka side scan sonar

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Sandi__
Kapitan
Prispevkov: 154
Pridružen: Po Nov 07, 2011 23:11

.XTF datoteka side scan sonar

OdgovorNapisal/-a Sandi__ » Sr Nov 27, 2019 18:23

Čakam na dobavo Lovrance Hook2 5" sonarja s tripleshot sondo. Do nove morske sezone je še kar nekaj mesecev. Pred morjem bi bilo dobro približno vedeti kaj lahko pričakujem in da se ne učim šele na valovih.

Tudi ostalim, ki bi si morda želeli ogledati bistvo sidescana, bi to prišlo prav pred odločanjem o nabavi.

Prosil bo morjeplovce, če imajo in lahko objavijo kakšen primerek .XTF datoteke. Od Humminbirda naj bi obstajal son2xtf program, vendar ga na njihovi strani ne najdem. Eden od prostih pregledovalnikox XTF datotek je DeepView http://deepvision.se/download/sonar-software/

Zanimiva bi bila tudi debata in obrazložitve izkušenih uporabnikov glede interpretacije posnetkov.
Uporabniški avatar
errhec
Desetnik
Prispevkov: 14
Pridružen: Ne Jul 25, 2010 16:05

Re: .XTF datoteka side scan sonar

OdgovorNapisal/-a errhec » So Dec 07, 2019 03:51

Program son2xtf najdeš TUKAJ
Sandi__
Kapitan
Prispevkov: 154
Pridružen: Po Nov 07, 2011 23:11

Re: .XTF datoteka side scan sonar

OdgovorNapisal/-a Sandi__ » So Dec 07, 2019 14:12

Hvala za link. Vmes sem našel tudi SonarViewer_2.1.2, ki ga Lowrance ne podpira več, odpira pa .sl2 format. Žal za ta program ne najdem več linka, je pa na voljo za pošiljanje od mene, če bi kdo želel.

Problem imam drugje. Na spletu teh datotek ne najdem, ne glede na npr. Lowrance/Humminbird format. Kar najdem so samo globje odprave iskanja potopljenih objektov. Iz česar se lahko učim, so youtube posnetki, na katerih nekateri razlagajo uporabo side view/sidescan/structure scan predvsem na ameriških jezerih.

Kaj temu botruje ne vem. Ali ta zadeva enostavno ni tako zanimiva, ali pa še ni prišla v uporabo. Misliti mi je dal predvsem uporabnik peterv6i, ki pravi, da je side scan precej spremenil podvodni ribolov. Temu verjamem, ker z uporabo side scana veliko manj na slepo iščejo pozicije in gredo na morje pripravljeni. Tudi ribolovne pozicije so nekaj podobnega.

Da se nekaj dogaja morda tudi med Slovenci kaže ta karta, če npr. pogledaš Istro, Krk, Cres, Plavnik:
https://www.genesismaps.com/SocialMap
Težko rečem, če se naročnina izplača, moja interesna področja niso pokrita.


Če ne bo kdo prej, bom kakšen scan XTF/SL2 objavil jaz, vendar logično ne prej kot poleti ali celo jeseni, dokler ga na zajamem. Tisti del obale, kjer sem reden gost, bom vsekakor preskeniral.

Namen je vzpodbuditi debato med uporabniki foruma, kaj se iz scana vidi in kako bi ga uporabili glede lovnih pozicij, prepoznave strukture dna, poraščenosti itd. Moja glavna želja pa je, da to, kar lahko opravim preko zime tudi naredim. Tiste par dni dopusta se mi zdi škoda, da šele tam raziskujem sonar, ampak da se prepustim drugim užitkom.

Sumarno, moja pobuda gre v smeri, da se med seboj pogovarjamo v stilu, glej scan ta in ta, pozicija GPS xy se meni zdi dobra zaradi tega in tega in razberem to in ono.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5108
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: .XTF datoteka side scan sonar

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Dec 08, 2019 10:23

Očitno s side scan sonarji nimaš praktičnih izkušenj v Jadranskem morju, da si izbral tak sonar, kajti prišel ti bo prav predvsem v plitkem, kjer pa izkušeni ribiči le še redko lovijo/mo in še to zgolj v tehnikah, kjer potrebujemo le zanesljivo globino. :wink:

Prav prejšnji teden sem imel stranko, ki je prišel po nov nosilec za Dragonflya 7pro. Pred tem je imel Lowranca (entry model) in Garmina. Izjavil, je da šele sedaj ve kaj je dober sonar in da mu je žal, da ga ni že prej kupil.
Sandi__
Kapitan
Prispevkov: 154
Pridružen: Po Nov 07, 2011 23:11

Re: .XTF datoteka side scan sonar

OdgovorNapisal/-a Sandi__ » Ne Dec 08, 2019 14:23

Vse popolnoma drži. S side scanom nimam nobenih izkušenj in prakticiram samo priobalni ribolov. Domnevam, da mi bo side scan odprl nov pogled na na morsko dno in ribolov. Ali bo rezultiralo večjemu ulovu, tudi še ne vem.
Večja kvaliteta, ki jo navajaš, mora biti razvidna v konkretnih rezultatih. Ravno zato te prosim, da objaviš kakšen side scan. Rade volje sprevidim tudi mojo morebitno napako pri izboru.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5108
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: .XTF datoteka side scan sonar

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Dec 08, 2019 14:56

Saj ti pravim, da side scan sonarjev nihče (več) ne uporablja za ribolov v morju!!!
Te ne mislim nič prepričevat niti ne polemizirat. Delaj kot ti paše.
LP Iztok
Nazadnje spremenil Nikola T., dne Ne Dec 08, 2019 16:11, skupaj popravljeno 1 krat.
Sandi__
Kapitan
Prispevkov: 154
Pridružen: Po Nov 07, 2011 23:11

Re: .XTF datoteka side scan sonar

OdgovorNapisal/-a Sandi__ » Ne Dec 08, 2019 15:15

Prej nisem razumel tvojega sporočila.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5964
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: .XTF datoteka side scan sonar

OdgovorNapisal/-a AEgir » Po Dec 09, 2019 20:34

Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Sandi__
Kapitan
Prispevkov: 154
Pridružen: Po Nov 07, 2011 23:11

Re: .XTF datoteka side scan sonar

OdgovorNapisal/-a Sandi__ » To Dec 10, 2019 16:15

Preden sem se spravil sem na forum s to temo, sem pregledal veliko youtube filmov. Saj forum je namenjen tudi temu, da se kaj naučimo od izkušenih. Prvo, kar sem opazil na youtubu, da jih je na temo side scan večinoma posnetih na jezerih in plitvinah. To sem vedel in upošteval pred nakupom, ker lovim večinoma na sidru do 20m redko do 30m. Tudi Nikola navaja, da je side scan za v plitko. Zato Nikola, starega mačka lahko samo vljudno prosim, da namesto pisanja klicajev svoje bogate izkušnje morda bolj razloži. Morajo obstajati neke fizikalne meje, ki omejujejo uporabnost. Razumem tudi, da se morda Nikoli to zdi brezveze, ker je tip morjeplovca, ki križari in mu plitva morja niso blizu. Jaz se držim plitvih morij in tam morda ni tako neuporabna funkcionalnost.

Letos imam prvi del dopusta ali Glavotok/Krk ali Adriatik/Primošten, drugi del Istra nasproti Brionov. Glavotok po treh dopustih poznam, imam nekaj pozicij. Tam si zelo hitro na 50m globine. V Primoštenu bi bil prvič. Če tam kartografiram teren do 20m, si lahko prihranim par let ustvarjanja slike dna z običajnim sonarjem. Istra je itak plitvina.

Tudi če gledamo uradne youtube reklame renomiranih proizvajalcev vidimo (odčitki globin na njihovih sonarjih), da side scan uporabljajo v plitvini. Po youtubu iščem predvsem saltwater posnetke.

Simrad:
https://www.youtube.com/watch?v=MhAsf0lFFrs (malo manjka da ne ruži s čolnom po plitvini)

Humminbird
https://www.youtube.com/watch?v=3ydQ1f5O1HE
https://www.youtube.com/watch?v=tnJkRTf8XvQ
tudi plitko mapiranje

Iz tega posnetka, AEgir https://youtu.be/Rd8BEitAnXk lahko izluščimo naslednje:
- range side scan 18m-27m za iskanje rib
- range side scan 45m-60m za skeniranje strukture dna
- chirp - nikoli ne uporabljaj auto range (predlaga dvojni doseg od dejanske globine)
(globino je imel 9m)

Naslednje kar kot laik zaključujem je, da je razlika, ali s side scan ribe iščemo ali izvajamo kartografiranje podmorja. Nekateri boljši modeli imajo to že vgrajeno, da s side scanom dobijo karto izobat in karto trdote dna. Dober je že podatek, katera območja so za ribolov obetajoča, katere nima smisla prečesavati.

Ta napredek pri sonarjih mi je všeč. Ker ne križarim ali kilometre panuliram, ne potrebujem kupovati Navionics ali drugih kart, s katerimi bi dobil izobate, zadostuje mi openseamap. S skeniranjem dobim še vrsto dna po trdoti in vegetaciji. Prikazan kot overlay. Znati jo moram razbrati.

Na C-MAP Social map se bom plačljivo prijavil, ko bom imel svoje posnetke. Z brezplačno prijavo lahko dobimo obstoječe karte izobat, plačljivo pa zraven kartografijo trdote dna in kartografijo poraščenosti dna. Na tem temelji njihov poslovni model.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5964
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: .XTF datoteka side scan sonar

OdgovorNapisal/-a AEgir » To Dec 10, 2019 20:26

Jaz sicer ne lovim rib ampak dobim zdele v par dneh navico totalscan sondo, pa bom polet mal eksperimentiral in objavim kaj če bo kaj pametnega.

Hotel sem sicer 3D ampak tist je predrago.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov