Raymarine i70 - polarizacijska sončna očala

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator, moderator2, cibro

pacific2332
Višji štabni praporščak

Re: Raymarine i70 - polarizacijska sončna očala

OdgovorNapisal/-a pacific2332 » Pe Apr 10, 2020 12:17

Mama micka, odlicno in pravilno si opazil. vsa soncna ocala s polaroidom imajo vedno isto obrnjano polarizacijo. ali gre za dogovor med proizvajlaci ali pa za nek standard zal nevem. torej opticna stekla imajo polarizacijski filter vedno obrnejn v isto smer, zato je naloga ostalih ki se ukvarjajo z proizvodnjo izdelkov s poalroidnimi filtri da pravilno obrnejo polarizacijo. primer iz prakse. leta 2014 je stranka kupila vrhunska polaroidna soncna ocala, cez pol ure pride nazaj razocaran da ne vidi na klimo in radio, pove da ima BMW 7 letnik 2012. ko smo skupaj preverili smo ugotovili da ima doticna serija napacno postavljeno polarizacijo. mozakar se je jezil kar nekaj casa ces da so to najslabsa ocala dokler mu nismo dokazalai da imajo vsi poaridi isto orijentacijo. nakoncu smo ga pomirili da smo mu odprli se audija in toyoto kjer je s polariodom videl ves ekrane. tezkega srca je sprejl da ima njegov drag bavarec za 100k eur taksno tehnolosko napako... zadnja serija teh tezav nima vec.
OPOZORILO vsi ki kupujete poceni soncna ocala! pred uporabo pri optiku preverite ali imajo ustrezno UV zascito. v kolikor nimajo 99.99% jih ne uporabljajte, ker s taksnimi ocali unicujete svojo makulo(rumeno pego) in s tem povecujete in pospesujete nastanek degeneracije makule(beri slepoto). zato vam polagam na srce, glede nato koliko denrja vsako leto zmecete v vzdrzevanje svojih plovil, je 100e za kvalitetna soncna ocala kupljena pri optiku zanemrljivo!

grega295 ce se pravilno spomnim sem predlani imel na skiperazi i70 in sem videl nanj brez problema z vsemi trojimi polaroidnimi soncnimi ocali.

lp pacific
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Pe Apr 10, 2020 14:01

Ko sem pred leti prvič vozil novega BMW serije 5 s 3.0 motorjem sem bil zelo razočaran. Še na nobenem novem avtu v tako kratkem času (400km) nisem našel toliko napak. Najhujša pa je bila ta, da sem se skoraj zaletel, ko mi je po menjavi voznega pasu na AC, mehanizem žmigavca blokiral volan !?!? To so bila največja jajca, kar sem jih kdaj vozil. Napisal sem pismo v BMW in argumentiral nekaj strani napak, ki sem jih opazil v tako kratkem času. Kasneje čez leta sem na identične napake pri BMW zasledil še cel kup pritožb. Moj kolega, ki je vsa leta prisegal na BMW pa si ga tokrat ni upal kupiti zaradi izjemno pogostih odpovedi motorjev zaradi pretrganja verige v motorjih, saj so zaradi šparanja kreteni zmanjšali verigo odmičnih gredi iz 5 na 3 redne !?!? Video Odpoved motorja pri 135.000 km..., "Govno iz Minhena..."
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Kraj: Ljubljana - Izola

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Pe Apr 10, 2020 14:25

pacific2332 napisal/-a:grega295 ce se pravilno spomnim sem predlani imel na skiperazi i70 in sem videl nanj brez problema z vsemi trojimi polaroidnimi soncnimi ocali.

Hvala!
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Apr 10, 2020 17:37

pacific2332 napisal/-a:OPOZORILO vsi ki kupujete poceni soncna ocala! pred uporabo pri optiku preverite ali imajo ustrezno UV zascito. v kolikor nimajo 99.99% jih ne uporabljajte, ker s taksnimi ocali unicujete svojo makulo(rumeno pego) in s tem povecujete in pospesujete nastanek degeneracije makule(beri slepoto). zato vam polagam na srce, glede nato koliko denrja vsako leto zmecete v vzdrzevanje svojih plovil, je 100e za kvalitetna soncna ocala kupljena pri optiku zanemrljivo!
lp pacific

Pred časom je ZPS (bilo tudi na TV) delal primerjavo očal s štantov in od optikov. Zaključek je bil, da niso našli bistvenih razlik v zaščiti oči. Razlike so se kazale v kvaliteti okvirjev in v ceni blagovnih znamk. Kako je s tem?
Glede na to, da očala v povprečju zdržijo leto, dve, ker jih potem zgubim ali polomim, jih redno kupujem na štantih, pač sezonsko. Je ok, ni ok?
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Kraj: Ljubljana - Izola

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Pe Apr 10, 2020 17:44

Se spomnim te oddaje; ugotovili so, da tudi ta cenene iz štantov večinoma imajo ustezno UV zaščito. Ampak to ni vsa poanta sončnih očal (zgolj ena od nujnih lastnosti).

Debata je že bila tule:
viewtopic.php?t=6481
Uporabniški avatar
sova
Admiral
Kraj: Solkan

OdgovorNapisal/-a sova » Pe Apr 10, 2020 18:29

Uporabniški avatar
AEgir
Admiral

OdgovorNapisal/-a AEgir » Pe Apr 10, 2020 22:34

pacific2332 napisal/-a:Mama micka, odlicno in pravilno si opazil. vsa soncna ocala s polaroidom imajo vedno isto obrnjano polarizacijo. ali gre za dogovor med proizvajlaci ali pa za nek standard zal nevem. torej opticna stekla imajo polarizacijski filter vedno obrnejn v isto smer, zato je naloga ostalih ki se ukvarjajo z proizvodnjo izdelkov s poalroidnimi filtri da pravilno obrnejo polarizacijo. primer iz prakse. leta 2014 je stranka kupila vrhunska polaroidna soncna ocala, cez pol ure pride nazaj razocaran da ne vidi na klimo in radio, pove da ima BMW 7 letnik 2012. ko smo skupaj preverili smo ugotovili da ima doticna serija napacno postavljeno polarizacijo. mozakar se je jezil kar nekaj casa ces da so to najslabsa ocala dokler mu nismo dokazalai da imajo vsi poaridi isto orijentacijo. nakoncu smo ga pomirili da smo mu odprli se audija in toyoto kjer je s polariodom videl ves ekrane. tezkega srca je sprejl da ima njegov drag bavarec za 100k eur taksno tehnolosko napako... zadnja serija teh tezav nima vec.

To ni res. Jaz sem se 10 let vozil z bmwjem in raybanke mi niso temnile ekrančkov ene, ki sem jih kupil na pumpi ker sem enkrat pozabil raybanke doma, so mi pa jih. 100% niso čist identično pri vseh enako obrnjeni filtri, gre za razliko za kakšno stopinjo pa je že lahko razlika ugasnjen ali prižgan ekran.

Se pa strinjam da so bemfli jajca.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Pe Apr 10, 2020 23:47

Trditi, da so polarizacijska ocala lahko kako drugace obrnjena je, kot bi trdil da vaser vaga kaze vodoravno ce je privzdignjena za kako stopinjo ali dve...
Ja lahko pomojem dobis skart. Ampak se vedno je poanta da blokirajo horizontalni odboj.
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Pe Apr 10, 2020 23:56

pacific2332 napisal/-a:Mama micka, odlicno in pravilno si opazil. vsa soncna ocala s polaroidom imajo vedno isto obrnjano polarizacijo. ali gre za dogovor med proizvajlaci ali pa za nek standard zal nevem. torej opticna stekla imajo polarizacijski filter vedno obrnejn v isto smer, zato je naloga ostalih ki se ukvarjajo z proizvodnjo izdelkov s poalroidnimi filtri da pravilno obrnejo polarizacijo. primer iz prakse. leta 2014 je stranka kupila vrhunska polaroidna soncna ocala, cez pol ure pride nazaj razocaran da ne vidi na klimo in radio, pove da ima BMW 7 letnik 2012. ko smo skupaj preverili smo ugotovili da ima doticna serija napacno postavljeno polarizacijo. mozakar se je jezil kar nekaj casa ces da so to najslabsa ocala dokler mu nismo dokazalai da imajo vsi poaridi isto orijentacijo. nakoncu smo ga pomirili da smo mu odprli se audija in toyoto kjer je s polariodom videl ves ekrane. tezkega srca je sprejl da ima njegov drag bavarec za 100k eur taksno tehnolosko napako... zadnja serija teh tezav nima vec.
OPOZORILO vsi ki kupujete poceni soncna ocala! pred uporabo pri optiku preverite ali imajo ustrezno UV zascito. v kolikor nimajo 99.99% jih ne uporabljajte, ker s taksnimi ocali unicujete svojo makulo(rumeno pego) in s tem povecujete in pospesujete nastanek degeneracije makule(beri slepoto). zato vam polagam na srce, glede nato koliko denrja vsako leto zmecete v vzdrzevanje svojih plovil, je 100e za kvalitetna soncna ocala kupljena pri optiku zanemrljivo!

grega295 ce se pravilno spomnim sem predlani imel na skiperazi i70 in sem videl nanj brez problema z vsemi trojimi polaroidnimi soncnimi ocali.

lp pacific

Ne gre za dogovor. Gre za golo dejstvo, da je odbita svetloba od vode, lahko stekla in podobno vedno horizontalno polarizirana. In ta moti. Zato ocala tako polarizirano svetlobo blokirajo.

UV zascito pa imajo vsa ocala ustrezno zaradi narave materiala. Akril, polikarbonat ze sama po sebi ne prepuscata UV svetlobe.
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
Uporabniški avatar
igorb
Admiral

OdgovorNapisal/-a igorb » So Apr 11, 2020 09:28

z polarizacijskimi soncnimi ocali se slabse vidi na instrumente v avtu predvsem v casu ko sije mocno sonce,otezeno se vidi head up display,in ostali instrumenti,mogoce na to vpliva moja kratkovidnost,ampak ni odvisno od blagovne znamke avtomobila to so moje izkusnje.

lep pozdrav
pacific2332
Višji štabni praporščak

OdgovorNapisal/-a pacific2332 » So Apr 11, 2020 14:39

vidim da sem odprl pandorino skrinjico proti BMW...AEgir tezava je bila zgolj v tednji seriji 7. kot sem napisal zadnja serija tezave s polarizacijo nima vec. o ostalih tezavah ki jih imajo bavarci nemorem govorit ker ga nisem nikoli lastil-vozil.
nikjer nism rekel da so ocala s stanta zanic ali da jih nemsmete uporabljat, opozoril sem vas le da preverite kaksno UV prepustnost dejansko imajo. tale test je tudi ze star. takrat je bil snadard za uv 380nm, danes ga boljsi poizvajalci ocalnih stekel postavljajo minimalno na 400, a zaradi tega ne pesa kvaliteta slike. tale test zps govori zgolj o kvaliteti izdelve(praske, lomljivost), nikje pa ne omenjejo cistosti materiala lec, katero merimo z abbejevim stevilom. ampak to je popolnoma druga zgodba, ki nekaterim ki damo na kvaliteto pomeni veliko, nekaterim pa pac nic. o tem morda kakno besedo vec ob druzenju ali na ruti.
tale test je kot bi pirmerjal osnovne NASA instrumente in najboljsi sistem raymarine z radarjem, sonarjem itd. pogledamo samo globino in hitrost, kazeta obadva z minimalno razliko in sklepamo da je nasa=raymarine.

za konec pa en morjeplovski nasvet. naslednic ko izbitare ocala za na morje, poglejete da bodo cim bolj kriva, sepravi da vam dobro zakrijejo oci tudi ob strani(beri sportna soncna ocala). katji trenutni trend "ravnih" front ne prekrije in ne zmanjsa dovolj odvolj vztopa UV v oci. tudi vsa kriva niso dobra. ravno pri sportnih soncnih ocalih se pokaze kvaliteta izdelave stekel. bolj kot so kriva in slbse so izdelena preje lahko pirde do t.i sfernega efekta, ki nam pozroca glavobole. preverite tudi barvo stekel, ponavadi ocala odbavljano z zleenimi, rjavimi in sivimi stekli. ne pasejo vsem vse barve. osebno imam velike tezave z rjavimi stekli, ker mi povzrocajo glavobole in slabost v zelodcu.

moja jadralska izbija so ocala julbo, s sivimi polikarbonatnim stekli(nelomljiva), polarizirana, fotokromatska(60%-95%) in klipom za dioptrijo, ter dodatno floating vrvico v kolikor mi jih katera izmed vrvi sname in vrze v vodo.

lp pacific
pacific2332
Višji štabni praporščak

OdgovorNapisal/-a pacific2332 » So Apr 11, 2020 14:44

igorb napisal/-a:z polarizacijskimi soncnimi ocali se slabse vidi na instrumente v avtu predvsem v casu ko sije mocno sonce,otezeno se vidi head up display,in ostali instrumenti,mogoce na to vpliva moja kratkovidnost,ampak ni odvisno od blagovne znamke avtomobila to so moje izkusnje.

lep pozdrav

ravno head up displey deluje zaradi polarizacije, katere pa polaroidna soncna ocala ne prepuscajo. ce bi inzinirji to polarizacijo obrnili za 90 stopinj nebi na display videli brez polaroidnih soncnih ocal. sepravi so sprejli kompromis.
znano je da ljudi s plus dioptrijo bolj zmoti mocno sonce. v kolikor imas nekoliko vec biliznskega dodatka pa je tezava z instrumenti v avtomobilu spotencirana.

lp pacific
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » So Apr 11, 2020 22:14

pacific2332 napisal/-a:za konec pa en morjeplovski nasvet. naslednic ko izbitare ocala za na morje, poglejete da bodo cim bolj kriva, sepravi da vam dobro zakrijejo oci tudi ob strani(beri sportna soncna ocala). katji trenutni trend "ravnih" front ne prekrije in ne zmanjsa dovolj odvolj vztopa UV v oci. tudi vsa kriva niso dobra. ravno pri sportnih soncnih ocalih se pokaze kvaliteta izdelave stekel. bolj kot so kriva in slbse so izdelena preje lahko pirde do t.i sfernega efekta, ki nam pozroca glavobole.
lp pacific

Bravo.
Jaz imam za delat in vecinima casa ocala s stirimi stekli. Torej na krivini svoje steklo. Odlicen kompromis za kvalitetna stekla za razumljiv denar. Gre pa za ribiska ocala, ki so popolnoma zaprta.
Vsako sezono jih nabavim 5 pa pocasi unicujem tekom leta.
Iz tega razloga sem glasen v tej temi, ker skoraj ni ocal, ki jih nisem probal in jih imam v svoji "zbirki" preko 30 razlicnih.
Ja vecinoma imajo vsi raje temnejsa ocala. Temnejsa praviloma motijo slabovidne.
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Kraj: Lj-Pag

OdgovorNapisal/-a Paco » Ne Apr 12, 2020 08:44

OK

Pri toliko zapisanem in razloženem bi morda lahko še zapisali katera očala (znamka) kdo uporablja, saj ni potem potrebne vojne katera so boljša ampak da se "neuki" bralec ne opleta preveč pri štantih 8)
pojdi se z bikom bost!
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral

OdgovorNapisal/-a AEgir » Ne Apr 12, 2020 11:22

Ok glede na to, da očitno po vaše to tko absolutno vse pod pravim kotom deluje, prosim da mi nekdo k se spozna razloži zakaj pol moja očala delujejo takole:

Očala so Ray Ban Polarized RB3194

Slika

Leva slika so očala v normalnem položaju, srednja kot ene 30° v desno kjer skozi spušča najmanj odbite svetlobe in pod kotom ca 30° v levo kjer spušča skozi največ odbite svetlobe.

A ma po vaše rayban za 30° narobe zamaknjene leče? Al kaj je razlog za tole?
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost