Sidro

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
Kepca
Kapitan
Prispevkov: 193
Pridružen: Sr Apr 14, 2010 11:57
Kraj: Moste 1218 - Krk

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a Kepca » Po Apr 01, 2019 10:46

Recimo, kaj imam jaz za 5.5m plastiko težko 1T
... 6kg težko zložljivo Kobro, ki sem jo dobil na SVB, zraven še cca 10m 6mm inox verige in naprej vrv ...
(zložljiva je zato, da mi gre v sprednji gavon - ker Rocna ali Mantus sta na žalost prevelika)
... in za dnevna sidranja drži nenormalno dobro in tudi vkloplje se zelo hitro (mivka, mulj, mulj kamenje malo trave, ... ravno sredi travne zaplate pa še nisem probal)
... bi sigurno upal tudi prespat s tem sidrom ... ko bom imel barko za spanje :)
nato87
Višji štabni vodnik
Prispevkov: 25
Pridružen: Če Okt 13, 2016 14:36

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a nato87 » Pe Jan 10, 2020 22:48

Pozdravljeni, iskal sem ime tega sidra ampak ga ne najdem nikjer. Zanima me če se ga sploh splača obnovit (cinkat) in če dobro drži? Slika sidra: https://ibb.co/jW1k2n1
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Po Jan 13, 2020 18:03

rečno sidro - za v pesek vkopavat je super.
NIL
Kapitan
Prispevkov: 166
Pridružen: Po Okt 25, 2010 10:21

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a NIL » To Feb 09, 2021 21:07

Na spletni strani https://www.youtube.com/watch?v=ua21k2abK1Q je test različnih sider. Pri tem pokaže tudi njihovo obnašanje pri obračanju barke. No, mogoče bo koga zanimalo :)
Uporabniški avatar
Galex
Viceadmiral
Prispevkov: 371
Pridružen: To Jan 16, 2018 20:50
Kraj: Portorož

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a Galex » Sr Feb 10, 2021 20:31

ko smo pri sidrih...nekaj me zanima, če je kdo že naredil to...

Govorimo o pomožnem sidru zadaj, ki ga uporabljamo za vezanje čolna direktno na pomol ali obalo (t.i lastni muring)

A bi to lahko izvedel tako da bi namesto ketne sidro vezal samo s špago, pa od sidra nazaj 3m bi dal eno svinčeno utež recimo 3kg in bi jo kar s karabinom zapel ob spuščanju...da mi sidra ne bi dvigovalo...
Gre se mi zaradi prostora v zadnjem delu čolna in praktičnosti

Slika
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3219
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Sr Feb 10, 2021 20:54

NIL napisal/-a:Na spletni strani https://www.youtube.com/watch?v=ua21k2abK1Q je test različnih sider. Pri tem pokaže tudi njihovo obnašanje pri obračanju barke. No, mogoče bo koga zanimalo :)

Zanimivo, Rocna se je izkazala kot zelo slabo sidro.
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Sr Feb 10, 2021 21:24

NIL napisal/-a:Na spletni strani https://www.youtube.com/watch?v=ua21k2abK1Q je test različnih sider. Pri tem pokaže tudi njihovo obnašanje pri obračanju barke. No, mogoče bo koga zanimalo :)

Gledal sem to testiranje, zdi se mi zelo nerealno in nepravilno testiranje, saj sidru ne dajo možnosti, da bi prijelo. Poglejte pod kakšnim kotom, jih vlečejo, brez verige pred sidrom, samo z vrvjo, tako se sidra ne testirajo in ne morejo dobiti realnih rezultatov.
mašinfirer
polanc
Admiral
Prispevkov: 9290
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Feb 10, 2021 21:31

Vlečejo jih točno pod pravilnim kotom za sidranje,če ne verjamete pa čarteriste vprašajte.5 m ketne plus sidro je ravn prou za sidrat v 4 m vodi in to je cca pod takimi koti.....Takle mamo..pa da me nebi v tem postu kdo resn jemal.Resna testiranja je delal uni majster za Mantus..po res grdem morju,valovih,vetrovih...
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5108
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Sr Feb 10, 2021 21:43

NIL napisal/-a:Na spletni strani https://www.youtube.com/watch?v=ua21k2abK1Q je test različnih sider. Pri tem pokaže tudi njihovo obnašanje pri obračanju barke. No, mogoče bo koga zanimalo :)

Popolnoma NAPAČEN pristop primerjave sider. To niti približno ni test !
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Sr Feb 10, 2021 21:44

Polanc, tu ni nobene ketne, samo špaga.
mašinfirer
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1678
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a Paco » Sr Feb 10, 2021 22:03

Jaz samo štrike vidim...ampak se na gliserju mamo kak metrcek 10ke da lepo zakople...nisem pa nikdar mislil da bi sam spaga pa teza sidra delal tko kot mora ...

Neka nova moderna dognanja 2 much za nas starce ;-) to bo kak yt pa zoom diploma
pojdi se z bikom bost!
NIL
Kapitan
Prispevkov: 166
Pridružen: Po Okt 25, 2010 10:21

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a NIL » Sr Feb 10, 2021 22:16

NIL napisal/-a:Na spletni strani https://www.youtube.com/watch?v=ua21k2abK1Q je test različnih sider. Pri tem pokaže tudi njihovo obnašanje pri obračanju barke. No, mogoče bo koga zanimalo :)


Je..ti, saj se človek še boji kaj objaviti ko ste vsi tako proti :). No, resno.. pričakoval sem kakšen komentar o sidrih, ne pa o testu kot takem...Ali je test ali ne, je stvar osebne presoje vsakega posebej. Sicer pa je lepo napisano, kakšno vrv so uporabljali, kakšno je bilo dno in kako se je barka obračala. Zame osebno pa je bilo zelo zanimivo, da so poskusili enaka sidra z različnimi obremenitvami tako da se je videlo, koliko silo še zdržijo.
Nazadnje spremenil NIL, dne Sr Feb 10, 2021 22:27, skupaj popravljeno 1 krat.
NIL
Kapitan
Prispevkov: 166
Pridružen: Po Okt 25, 2010 10:21

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a NIL » Sr Feb 10, 2021 22:24

david_bergoc napisal/-a:ko smo pri sidrih...nekaj me zanima, če je kdo že naredil to...

Govorimo o pomožnem sidru zadaj, ki ga uporabljamo za vezanje čolna direktno na pomol ali obalo (t.i lastni muring)

A bi to lahko izvedel tako da bi namesto ketne sidro vezal samo s špago, pa od sidra nazaj 3m bi dal eno svinčeno utež recimo 3kg in bi jo kar s karabinom zapel ob spuščanju...da mi sidra ne bi dvigovalo...
Gre se mi zaradi prostora v zadnjem delu čolna in praktičnosti

Slika


To vedno počnem ob sidranju in to zato, da mi sidra ne dviguje. Naredim pa točno tako, kot si opisal; utež, ki jo s karabinom spustim po verigi navzdol. Vedno odlično deluje :) Zadaj bi imelo zagotovo pri sidranju isto funkcijo, pri vezu na obalo pa bi utež imela funkcijo "amortizerja" tako da ne bi potreboval popolnoma zategnjeno vrv ( slabost ob plimi in oseki ).
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1678
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a Paco » Sr Feb 10, 2021 22:26

Nikakor ne Nil.

Glej sidra nas vse zanimajo, tudi sam sem v eni od tem dajal primerjave in linke

viewtopic.php?f=5&t=22590


Je pa res, da je tezko komentirat sidro , katerokoli v taksnem testu kot je v videu.
pojdi se z bikom bost!
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a Marchi » Sr Feb 10, 2021 23:35

david_bergoc napisal/-a:ko smo pri sidrih...nekaj me zanima, če je kdo že naredil to...

Govorimo o pomožnem sidru zadaj, ki ga uporabljamo za vezanje čolna direktno na pomol ali obalo (t.i lastni muring)

A bi to lahko izvedel tako da bi namesto ketne sidro vezal samo s špago, pa od sidra nazaj 3m bi dal eno svinčeno utež recimo 3kg in bi jo kar s karabinom zapel ob spuščanju...da mi sidra ne bi dvigovalo...
Gre se mi zaradi prostora v zadnjem delu čolna in praktičnosti

Slika

@david
3kg utež v vodi ni nobena teža. Mislil boš, da si kaj naredil, pa nisi nič in ob prvem močnem vetru ti bo barka shodila oz. jo bo nabilo v pomol. Če imaš to v mislih narediti na vezu, kjer boš imel barko dlje časa, potem se splača potrudit z dobro vkopanim sidrom, ki ga ne dviguješ vsak dan in pa 20kg utežjo (to ti bo polanc ulil). Včasih se po dnu tudi najde kakšna z betonom zalita guma z rinko ipd.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 16 gostov