Sidro

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
vili
Viceadmiral
Prispevkov: 596
Pridružen: Po Feb 23, 2009 22:10

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a vili » Če Sep 27, 2018 22:43

Simon_s napisal/-a:vili ... lepa slika :D


Seveda prijatelj,če pa je s tvojim Gopro posneta :D
Uporabniški avatar
Leut
Admiral
Prispevkov: 1166
Pridružen: To Sep 11, 2012 16:51

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a Leut » Pe Okt 12, 2018 20:27

Tole pa je čudo od sidra. Povsem druga filozofija.

http://www.xyzanchor.com/
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a alesjo » Pe Okt 12, 2018 22:24

Leut napisal/-a:Tole pa je čudo od sidra. Povsem druga filozofija.

http://www.xyzanchor.com/

Nekaj novega, zanimivo, zdaj pa se lahko začne kopirat :wink: le ime je treba izbrat :) mogoče ultra storm ali bolj po slovensko :lol: nevihtoblisk sidro :lol: ah, malo sem moral dodat, saj nisem preveč teme pokvaril :roll:
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » So Okt 13, 2018 08:28

Sem pogledal video. Zanimivo sidro. Se najbolj me je fasciniralo na 05:07 min ko v srbohrvaščini reče “može” in Začnejo z vleko sidra.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
primusr
Admiral
Prispevkov: 933
Pridružen: To Mar 03, 2009 15:53
Kontakt:

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a primusr » So Okt 13, 2018 08:30

alesjo napisal/-a:
Leut napisal/-a:Tole pa je čudo od sidra. Povsem druga filozofija.

http://www.xyzanchor.com/

Nekaj novega, zanimivo, zdaj pa se lahko začne kopirat :wink: le ime je treba izbrat :) mogoče ultra storm ali bolj po slovensko :lol: nevihtoblisk sidro :lol: ah, malo sem moral dodat, saj nisem preveč teme pokvaril :roll:


:P
Fiat Justitia ... Some day....
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a kr en » So Okt 13, 2018 19:47

„Nevihtoblisk“ :!:
To si me nasmejal, Alesio. :lol: :lol: :lol:
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a alesjo » So Okt 13, 2018 19:53

kr en napisal/-a:„Nevihtoblisk“ :!:
To si me nasmejal, Alesio. :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol: smeh je zelo zdrav :lol: :lol: :wink:
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Če Okt 18, 2018 07:43

Leut napisal/-a:Tole pa je čudo od sidra. Povsem druga filozofija.

http://www.xyzanchor.com/
Ni druga filozofija, je le razvoj v tu pa tam novo smer.
  • kar zadeva ime: XYZ Extreme Anchor je še eden od korakov v podobno smer kot 'admiralsko' (prejšnja mogoče ribičevo, pa kapitanovo...), CQR (se bere 'secure'), pa Ultra, Vulcan... Nič filozofsko novega, le standardna praksa tistih, ki žele ali morajo privabiti pozornost
  • To sidro je modularno (deli so zamenljivi), ampak materiali so vsaj v eni varianti različni (inox rezila in ročice, aluminij lopate), kar po mojem lahko pomeni probleme z galvansko korozijo (če niso pogruntali česa za zanesljivo preprečevanje električno prevodnega stika, česar ne uspem videti - mogoče kaj posebnega v zvezi z eloksiranjem aluminija, tako da bi zdržalo tudi večkratno privijanje in odvijanje vijakov na spoju). Sam dobro poznam korozijo na spoju inox-a in aluminija v vodi (požrte pop-kovice in tudi luknje okrog mesta na alu jamboru, kjer so bili prikovičeni inox elementi na nekaj barkah, ki so bile dalj časa potopljene; to se v nekaj letih zgodi tudi, če voda ni slana) in če bo kdo veliko na sidru in/ali ne bo redno po uporabi spiral sidra s sladko vodo, bo to najbrž treba redno pregledovati.
  • pri testu so uporabljali (poleg verige in žične vrvi) nylonsko vrv; nylon se od okrog leta 2000 ne priporoča več splošno za sidrne in privezne vrvi (tudi ne za vrvi za plovna sidra); glej povezave na koncu prispevka tukaj.
    Glede na to, da je šlo za testiranje sidra in ne celega sistema in da nylonska odpove pri ponovljenih obremenitvah pri silah, znatno manjših od dovoljenih obremenitev (safe working load) za najlonsko vrv. S testom tega sidra sicer ni nič narobe, samo še bolje za ovrednotenje bi bilo, če bi testirali s sedaj priporočenimi (poliestrskimi) vrvmi.
Zanimivo je, da so sidro testirali tudi do odpovedi 'anchor rode', povezave med sidrom in plovilom (vrvi, žične vrvi, verige)
    Testing to failure was done using various 11 lbs/5kg – 32lbs/15kg XYZ anchors. In the USA, tests were done on deep consistent and/or mixed sand, at numerous locations in Long Island Sound, NY. We used a 45’/15 ton, 400HP fishing boat. The boat is owned by Captain Jim McGinness, who witnessed all the testing. Similar tests have been done on the Croatian Adriatic with boats up to 1000 HP. Tests were done with high RPM achieving sudden impact to the anchor that was properly set. Several times we broke 3/4“/20mm (rated at 13,000 lbs/6 ton) three- strand twisted Nylon rope. We also broke 3/8”/10mm stainless steel cable wire and 5/16”/8mm chain. Of all of the rhode materials, chain was the hardest to break! After repeatedly testing to rhode failure, the XYZ anchor was carefully inspected. IT SUFFERED NO DAMAGE OR DEFORMATION!

    Ni odtrgalo priveznega mesta na barki, ker so za testiranje uporabili ribiške barke; te so tudi lahko razvile dovolj potega (400 KM ameriška, 2x400 KM hrvaška barka) za pretrganje priporočenih dimenzij povezave med sidrom in plovilom.
Še ena zanimivost...
    Več članom morjeplovca se je zdelo smešenja vredno vprašanje (Neptuno-tu) o testiranju zasidranja pri hitrosti, večji od običajne. Ker je bila tista tema v razdelku oglasi, je bila izbrisana, jaz pa sem odprl temo Sidranje pri večji hitrosti - na povezavi je vprašanje, ki je bilo povod za to, da sem jo odprl.
    Izdelovalci tega tipa sidra so o smešnosti takega testiranja drugega mnenja, kot mnogi komentatorji v tisti temi na forumu Morjeplovec
    BOAT ANCHOR TEST #3
    Panic Test - Anchor Setting Under Motion - Boat Speed
    3 mph @ 5:1 and 3:1 Scope

    This test simulates a panic situation where the vessel is
    in motion due to high wind. At 3 MPH anchor is dropped in
    the sand bottom at 5:1 and 3:1 scope.


    To pass test #3, the anchor must set and HOLD a 5:1 scope. Once
    set, it must pass tests #1, 2 & 3.
    Poudaril MT.
    Za tiste, ki so omenjali masivne barke in smešnost takih vprašanj še tole

    Boat Anchor Testing Details:

    Location 1:
    Long Island Sound, New York, USA
    Boat:
    Lauren K. - 45’ - 400 HP/45’ 33,000lbs,
    owned and operated by Captain Jim McGinness
    Sea Bottom:
    Mostly hard sand mixed with weeds and small rocks.
    Water Depth:
    5M-7M
    Testing Area:
    1X2 miles with consistent bottom and depth.

    Location 2:
    Island Hvar Mlacka Beach, Croatian Coast
    Boat:
    Ana Marija - 66’ – 2 X 490 HP/27Ton.
    owned and operated by Captain Neven Kostanic
    Sea Bottom:
    Deep hard sand and hard mud mixed with some
    weeds and small rocks.
    Water Depth:
    7M-9M
    Testing Area:
    1X1 mile w/consistent bottom and depth.

    in tole
    BOAT ANCHOR TEST # 2,
    To pass the Test #2, the anchor must HOLD and not drag or break out from 0˚ up to 135˚. The anchor must rotate below the bottom surface, without pulling out. The vessel* must be stopped in less then 3’/1M. Under maximum RPM* and sudden impact force, on 0˚ orientation, the rode should break (standard recommended nylon sized for the anchor weight – for 16 lbs/7kg anchor – 5/8”/16mm nylon rope breaking strength 11,000lbs). The anchor should not be damaged in any way.

    *Testing vessel - 15Ton/400HP/12mph
    Poudaril MT.
    Če kdo rabi, 12 mph (ameriških milj na uro) je dobrih 10 vozlov.; in ameriška barka ima 15 ton, hrvaška pa 27.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Če Okt 18, 2018 08:38

Ja, še nekaj sem pozabil dodati, pa v prejšnji prispevek ne morem več...

Verjetno bi bilo treba za to sidro prilagoditi nosilec na premcu
Slika

Ostalo videno pa za zdaj po večini dobro kaže.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Če Okt 18, 2018 08:44

Ena zanimivist. Zadnjic sem pogruntal kaj pomeni rocna.
Rocna je prezrcaljena beseda ancor. Če ancor preberes za nazaj dobis rocna :idea:
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Rugbyfan
Desetnik
Prispevkov: 11
Pridružen: Po Maj 09, 2016 20:48

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a Rugbyfan » Ne Mar 31, 2019 09:36

22 strani o sidrih, jaz pa še vedno ne vem kaj naj nabavim za 5m gumico, ki bo včasih tudi ponoči na sidru :)
4kg vulcan in 5m verige?

hvala
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a alesjo » Ne Mar 31, 2019 22:11

Rugbyfan napisal/-a:22 strani o sidrih, jaz pa še vedno ne vem kaj naj nabavim za 5m gumico, ki bo včasih tudi ponoči na sidru :)
4kg vulcan in 5m verige?

hvala

Čisto dovolj in sigurno dobra odločitev, pa tudi, če vzameš 6 kg ne bo nič narobe,
pocinkano 8mm verigo pa imam jaz in ti jo komot šenkam nekaj metrov.
Rugbyfan
Desetnik
Prispevkov: 11
Pridružen: Po Maj 09, 2016 20:48

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a Rugbyfan » Ne Mar 31, 2019 23:07

Hvala. Sem ti poslal zs

Morda samo še to... kje naj ga nabavim v lj ali okolici oz a ga katera trgovina pošlje po pošti
Uporabniški avatar
vili
Viceadmiral
Prispevkov: 596
Pridružen: Po Feb 23, 2009 22:10

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a vili » Ne Mar 31, 2019 23:15

Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Po Apr 01, 2019 01:33

Če imate za zbirat med vulcanom in rocno vzamite raje rocno.
Ker sami koti sidra so skoraj isti. Obe sidri se zelo zelo dobro vkopljeta. Razlika je da se vulcan sam obrne tudi brez loka. Rocna pa ima lok da se lahko vedno prav obrne. Vulcan namesto loka ima utež na spodnji strani sidra, katera služi, da obrne sidro na pravo pozicijo. Ta utež ima svojo težo.
Zato 5kg vulcan je manjši (manjša lopata) kakor 5kg rocna in tudi manj drži kakor rocna iste teže.

Nisem sigiren če so se cene kaj spremenile ampak nazadnje ko sem gledal je bil Vulcan dokaj dražji od Rocne.

Vulcan je pa super izbira za tiste, ki imajo špico barke tako oblikovano (račji kljun), da ne morejo imeti sidra z lokom.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov