Polnilec akumulatorja na zunanjem motorju

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2752
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Polnilec akumulatorja na zunanjem motorju

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » To Dec 15, 2020 10:45

Eno vprašanje.

Na jadrnici imam zunanji motor Mercury 6HP 4-stroke, 2017 letnik, kupljen na Nizozemskem. Ali imajo taki motorčki polnilce akumulatorjev oz ali jih je možno nadgradit? Se je kdo ukvarjal s tem?
Uporabniški avatar
sslavc
Poročnik fregate
Prispevkov: 71
Pridružen: So Maj 12, 2018 08:57
Kraj: Ljubljana

Re: Polnilec akumulatorja na zunanjem motorju

OdgovorNapisal/-a sslavc » To Dec 15, 2020 13:34

Imam podoben motor. Sicer je Tohatsu, mislim, da je podobno.
Dobi se tuljava, ki jo vstaviš pod vstrajnik. Potrebuješ še diodo. Moja tuljava da 12V 60W.
Vprašaj na servis.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2752
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Polnilec akumulatorja na zunanjem motorju

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » To Dec 15, 2020 13:36

Tohatsu ima, kot pravi en forumas tudi, zadevo že vgrajeno.

Ker je Mercury podobna reč, oz kot slisim Tohatsu nekaksen klon, me zanima kar sprasujem. Bom klicu servis...
mato
Admiral
Prispevkov: 813
Pridružen: Pe Apr 25, 2014 13:27
Kraj: Škofja loka

Re: Polnilec akumulatorja na zunanjem motorju

OdgovorNapisal/-a mato » To Dec 15, 2020 15:05

Živijo!

Rabiš še regulator napetosti, drugače boš scvrl vso elektroniko.
Lahko kar tegale od Tomosa...
https://www.motos.si/index.php?route=product/product&product_id=77&search=regulator
https://ekoteh.si/tomos-rezervni-deli/elektricni-deli/regulator-napetosti-12v-novi-tip-4-izhodi-tomos-vsi-modeli.html

Al pa original ki bo bližje številki 100€
Mato :wink:
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2752
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Polnilec akumulatorja na zunanjem motorju

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » To Dec 15, 2020 15:28

Kaj pa dela ta regulator? Pazi, da napetost ne gre prek 14V?

Bi bil za to OK tut solarni regulator ? Mam doma namrec enega navadnega pwm viska...
Uporabniški avatar
sslavc
Poročnik fregate
Prispevkov: 71
Pridružen: So Maj 12, 2018 08:57
Kraj: Ljubljana

Re: Polnilec akumulatorja na zunanjem motorju

OdgovorNapisal/-a sslavc » To Dec 15, 2020 15:51

Nič takega ne potrebuješ. Rabiš le diodo ali greatzov člen, da pretvoriš izmenično napetost v enosmerno. Nato pa žice direktno na akumulator.
Tomos 10 je imel v ohišju le eno diodo.
Meni Tohatsu deluje brez problema že 12 let. Moraš pa računati, da ti bo maximalno polnil pri max. obratih. Pri pol gasa ti bo tudi polnil le pol. Meni pri pol gasa le 2A.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2752
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Polnilec akumulatorja na zunanjem motorju

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » To Dec 15, 2020 16:00

Ah usmernik naredim sam. Sem mislu da je kaj drugega... Sicer mi polnijo ze soncne celice in je glih za glih OK. Če pa si bom omislu kakšen resnejši hladilnik bo pa problem. Za več celic pa placa nimam... ponavad na poln gas ne grem, pol ali manj kot pol.
omas
Admiral
Prispevkov: 721
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: Polnilec akumulatorja na zunanjem motorju

OdgovorNapisal/-a omas » To Dec 15, 2020 19:20

sslavc napisal/-a:Nič takega ne potrebuješ. Rabiš le diodo ali greatzov člen, da pretvoriš izmenično napetost v enosmerno. Nato pa žice direktno na akumulator.
Tomos 10 je imel v ohišju le eno diodo.
Meni Tohatsu deluje brez problema že 12 let. Moraš pa računati, da ti bo maximalno polnil pri max. obratih. Pri pol gasa ti bo tudi polnil le pol. Meni pri pol gasa le 2A.

To si sam izmeril? Malo nad prostim tekom naj bi ze polnil vec kot 2A..
Uporabniški avatar
sslavc
Poročnik fregate
Prispevkov: 71
Pridružen: So Maj 12, 2018 08:57
Kraj: Ljubljana

Re: Polnilec akumulatorja na zunanjem motorju

OdgovorNapisal/-a sslavc » Sr Dec 16, 2020 09:45

omas napisal/-a:
sslavc napisal/-a:Nič takega ne potrebuješ. Rabiš le diodo ali greatzov člen, da pretvoriš izmenično napetost v enosmerno. Nato pa žice direktno na akumulator.
Tomos 10 je imel v ohišju le eno diodo.
Meni Tohatsu deluje brez problema že 12 let. Moraš pa računati, da ti bo maximalno polnil pri max. obratih. Pri pol gasa ti bo tudi polnil le pol. Meni pri pol gasa le 2A.

To si sam izmeril? Malo nad prostim tekom naj bi ze polnil vec kot 2A..

Imam ampermeter stalno priključen, tako da v vsakem momentu vidim, koliko mi polni. Tohatsu mi pri 3200 obr/min polni 2,3A.
omas
Admiral
Prispevkov: 721
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: Polnilec akumulatorja na zunanjem motorju

OdgovorNapisal/-a omas » Sr Dec 16, 2020 19:20

Rabim nasvet. Imam 50w solarne celice, tohatsu 6konjev, ki tudi polni aku. in 75ah akumulator. Kupil bom Dometic cfx 28 ali 40 kompresorsko skrinjo. Mislil sem dodat še en 75ah akumulator samo ne vem ce je to v redu. Z motorjem bom vozil vsak dan kako uro, ostalo na jadra. Bom s tem lahko napolnil oba akumulatorja in imel skrinjo prizgano par ur? Ali je bolje imet en akumulator in tega napolnim do kraja. Ostali porabniki so nocna luc na jamboru, radio in luc v kabini. Led zarnica..
Uporabniški avatar
sslavc
Poročnik fregate
Prispevkov: 71
Pridružen: So Maj 12, 2018 08:57
Kraj: Ljubljana

Re: Polnilec akumulatorja na zunanjem motorju

OdgovorNapisal/-a sslavc » Sr Dec 16, 2020 20:53

Imel sem zadevo podobno kakor ti. Solarne celice 50W, navigacijo, avtopilot in ostalo. Ko sem kupil hladilnik Waeco 36, je bilo elektrike premalo. Montiral sem 100W kvalitetne celice in sedaj nimam problemov. Hladilnik pa imam vklopljen 24 ur.
Zadostuje mi en trakcijski akumulator 100A. Če želiš imeti priklopljena dva akumulatorja, moraš to storiti preko vmesnika.
S tem veliko ne boš rešil, le stroške boš imel. Namreč, ne moreš več energije dobivati iz akumulatorjev, kakor jo v njih vložiš.
Obvezno moraš imeti trakcijski akumulator in ne štartni. Če že imaš dva akumulatorja, imej enega za rezervo. Vmes se lahko ustaviš v kakšni marini in če imaš s seboj dober polnilec, jih tudi napolniš.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2752
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Polnilec akumulatorja na zunanjem motorju

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Sr Dec 16, 2020 23:23

Mimgrede. V cem je toliko boljsi trkcijski accu od startnega za na barko ce sta oba enake kapacitete?
mato
Admiral
Prispevkov: 813
Pridružen: Pe Apr 25, 2014 13:27
Kraj: Škofja loka

Re: Polnilec akumulatorja na zunanjem motorju

OdgovorNapisal/-a mato » Če Dec 17, 2020 11:24

1stofficer napisal/-a:Kaj pa dela ta regulator? Pazi, da napetost ne gre prek 14V?

Bi bil za to OK tut solarni regulator ? Mam doma namrec enega navadnega pwm viska...

Točno to ti naredi.
tako da če se ponevedoma odklopi akumulator ni škode.
To ni PWM varinata, tristorsko reže špice v negativni fazi delovno fazo pa pusti prosto.

Ja Tomos 18 pa ena dioda 2A. Smo modificirali z regulatorjem kot sem omenil pa še gretzov mostiček potem je bilo pa elektrike toliko kot piše če se ne motim je 60W torej 5A.

Sicer ja pa vsak svoj mojster...
Mato :wink:
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Polnilec akumulatorja na zunanjem motorju

OdgovorNapisal/-a motorni » Če Dec 17, 2020 20:51

1stofficer napisal/-a:Mimgrede. V cem je toliko boljsi trkcijski accu od startnega za na barko ce sta oba enake kapacitete?

Dalj časa ti bo zdržal.
__________________
lp
motorni
omas
Admiral
Prispevkov: 721
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: Polnilec akumulatorja na zunanjem motorju

OdgovorNapisal/-a omas » To Jun 28, 2022 13:31

A lahko polnim tubular akumulatorje z navadnim polnilcem? Takim za avte za 20,30€..

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov