A tole je kdo videl, aplikacija s kamero za na sidro - Slovenska ?

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: A tole je kdo videl, aplikacija s kamero za na sidro - Slovenska ?

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Če Dec 17, 2020 22:31

POHVALNO, fantje so se zelo potrudili, naredili dober produkt, vendar na žalost niso dovolj preštudirali "PROOF OF CONCEPT" :!:

Sidranje je del moje profesije, saj izdelujem števce in upravljalce sidrne verige za plovila, zato upravičeno domnevam, da imam več kontaktov in iskušenj z navtiki, ki pogosto sidrajo kot kdorkoli drug, ki to bere na tem forumu.

Način sidranja z bojo, ki označuje lokacijo sidra mi gre izjemno na živce, saj s tem za 50% s zmanjšaš kapaciteto VARNEGA sidranja v zalivu!! Zaradi teh označevalnih boj ljudje spustijo manj verige, da bi to kompenzirali in s tem sidranje posredno naredijo še bolj nevarno.

Prav danes sem oddal ponudbo za razvoj neke naprave. Investitorju sem spisal pošteno ponudbo s katero mu prišparam ogromno nepotrebnih stroškov v primeru, da se zadeva ne prime. Takoj so me poklicali. Ponudil sem, da najprej skupaj preštudiramo problematiko, pripravimo konceptni načrt in nato odprto debato s povabljenimi potencialnimi uporabniki in tistimi, ki o tem nimajo pojma, nato pa po skupnih zaključkih pripravimo v 30 dneh teste za "proof of concept" in se šele nato odločimo ali gremo vsi skupaj v posel ali ne. Ponavadi so tovrstne ideje že podlaga za razvoj naprave saj so smernice znane. No tega je tu manjkalo, kajti nas morjeplovcev se to ni vprašalo. Zadeva je zanimiva ne bo pa to zgodba o uspehu, kajti veliko iskušenih morjeplovcev prav tak način sidranja sovraži zaradi prej omenjenih praktičnih razlogov. Je pa še nekaj drugih minusov vezanih na uporabo saj veliko ljudi itak nima iskušenj s sidranjem, preprosto ne zna sidrat, to pa jim poleg že tako ali tako stresne situacije samo še otežuje manever, ki ga z dodatnim odmetavanjem boje, telefonom v roki, upravljalcem sidrnega vitla ali zgolj stikala in poleg tega še krmila in ročice za gas in naprej nazaj
samo otežuje manever.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: A tole je kdo videl, aplikacija s kamero za na sidro - Slovenska ?

OdgovorNapisal/-a H2O » Če Dec 17, 2020 22:58

Nikola T. napisal/-a:vendar na žalost niso dovolj preštudirali "PROOF OF CONCEPT" :!

Temu se po slovensko reče, da niso naredili domače naloge.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3949
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: A tole je kdo videl, aplikacija s kamero za na sidro - Slovenska ?

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Če Dec 17, 2020 23:47

Način sidranja z bojo, ki označuje lokacijo sidra mi gre izjemno na živce, saj s tem za 50% s zmanjšaš kapaciteto VARNEGA sidranja v zalivu!! Zaradi teh označevalnih boj ljudje spustijo manj verige, da bi to kompenzirali in s tem sidranje posredno naredijo še bolj nevarno.


@ NT: Ali bi lako za sidranje bolj laični javnosti pojasnil, v čem je problem označevalnih boj. Sem si do sedaj predstavljal, da je označevanje lokacije sidra drugim v pomoč in ne ovira. Zakaj označevalne boje zmanjšajo kapaciteto varnega sidranja?
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: A tole je kdo videl, aplikacija s kamero za na sidro - Slovenska ?

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Dec 18, 2020 00:25

kasaudio napisal/-a:
Način sidranja z bojo, ki označuje lokacijo sidra mi gre izjemno na živce, saj s tem za 50% s zmanjšaš kapaciteto VARNEGA sidranja v zalivu!! Zaradi teh označevalnih boj ljudje spustijo manj verige, da bi to kompenzirali in s tem sidranje posredno naredijo še bolj nevarno.


@ NT: Ali bi lako za sidranje bolj laični javnosti pojasnil, v čem je problem označevalnih boj. Sem si do sedaj predstavljal, da je označevanje lokacije sidra drugim v pomoč in ne ovira. Zakaj označevalne boje zmanjšajo kapaciteto varnega sidranja?

Verjetno je NT imel v mislih natrpana sidrišča, kjer vsak meter prostora prav pride.
Zato ker če sosed za tabo nima označevalne boje, lahko sidraš tudi tako, da je njegovo sidro lahko v višini tvoje barke (levo ali desno) ali še malo dlje naprej (barke so postavljene v karo). Lahko spustiš torej več verige. V močnejšem vetru so barke itak obrnjene vse v eno smer, pa četudi se veter ob prehodu hladne fronte obrne iz juga na burjo, se običajno obrne preko zahoda, severa do SV ali V, se pravi se barke obrnejo v isti smeri in si niso napoto.
"Težava" je edino v bonaci, ko barke plešejo random in bi lahko prišle skupaj, ampak takrat ko ni vetra lahko spustiš manj verige.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3949
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: A tole je kdo videl, aplikacija s kamero za na sidro - Slovenska ?

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Pe Dec 18, 2020 00:44

Aha štekam. Bojice jemljejo prostor barkam. Vse jasno.

To dejstvo ni zanemarljivo, najbrž pa se bodo uporabniki tega produkta vseeno našli. Fantom želim vso srečo!
Xilinx Vivado HLx trainee
omas
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: A tole je kdo videl, aplikacija s kamero za na sidro - Slovenska ?

OdgovorNapisal/-a omas » Pe Dec 18, 2020 08:41

samodaje napisal/-a:Jaz pa nimam nic proti takim idejam. Ce ima kdo dnar in plac na barki,zakaj pa ne. Ce bo pihalo in hocem mirno spat, grem obicajno sidro pogledat in verjamem da se marsikdo. Vcasih se je treba tudi par metrov potopiti da ga vidis, cesar tudi ne zmore vsak. Tko da, zagotovo se bo nasel kdo, ki mu bo prislo prav in bo stvar kupil.

Ker se vcasih slabo vidi sem jaz lok sidra pofarbal z roza barvo..
al

Re: A tole je kdo videl, aplikacija s kamero za na sidro - Slovenska ?

OdgovorNapisal/-a al » Pe Dec 18, 2020 09:03

luštkan sidrčk :mrgreen:
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: A tole je kdo videl, aplikacija s kamero za na sidro - Slovenska ?

OdgovorNapisal/-a H2O » Pe Dec 18, 2020 09:06

Še bolj bi bil viden, če bi bil pobarvan v mavrične barve :twisted:
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: A tole je kdo videl, aplikacija s kamero za na sidro - Slovenska ?

OdgovorNapisal/-a evovii » Pe Dec 18, 2020 14:47

kasaudio napisal/-a:Aha štekam. Bojice jemljejo prostor barkam. Vse jasno.

To dejstvo ni zanemarljivo, najbrž pa se bodo uporabniki tega produkta vseeno našli. Fantom želim vso srečo!

Tele bojice so samo sranje.
1. Prideš zvečer v zaliv itak je ne vidiš ker je običajno kakšna majhna žogica in hopa jo imaš na propelerju
2. sidraš in greš spat, se nekdo zvečer pripelje in spregleda tole bojico, jo zapne in hopa si odsidran
3. Ponavadi ko je sranje in je nevihta imaš težavo že samo sidro pospravit . Če imaš na zraven še eno špago in 10m vrvice pa je spet recept za pizd... Prvič imaš veliko dela da vse skupaj pospraviš, Drugič ko potegneš sidro do barke, pomeni, da je bojica na npr 10m vrvi in hopa spet je lahko v propelerju.
4. Še ena šara več na barki ki je ponavadi v napoto...

Moda je situacija malo boljša če imaš naš bojo z navijanim sistemom, da ti sproti navija špago.
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: A tole je kdo videl, aplikacija s kamero za na sidro - Slovenska ?

OdgovorNapisal/-a fakinx » Pe Dec 18, 2020 16:01

Evovii - imel sem ravno to zadnje, dokler se mi ni Čeh želel privezati na njo na Kornatih.
Od takrat tega ne uporabljam več spljoh!
Uporabniški avatar
glens
Admiral
Prispevkov: 951
Pridružen: To Avg 17, 2010 18:25
Kraj: ACI Ičići

Re: A tole je kdo videl, aplikacija s kamero za na sidro - Slovenska ?

OdgovorNapisal/-a glens » Pe Dec 18, 2020 22:32

Evo priznam, jaz pa uporabljam bojo ampak po večini pozimi in na skalnati podlagi. In to iz preprostega rozloga, ker se mi ne oblačit neoprena, ko se zatakne. In o ja se zatakne in tudi kar nekajkrat sem potegnil ˝rikverc˝ sodro s trakom od boje in se tak elegantno odsidral, ko je bilo zataknjeno pa ni šlo drugače.

V sezoni pa boje res ne uporabljam točno iz teh razlogov ki jih je napisal NT in ostali. Se pomolnoma strinjam. Več minusev, kot plusev.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: A tole je kdo videl, aplikacija s kamero za na sidro - Slovenska ?

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » So Dec 19, 2020 10:25

glens napisal/-a:Evo priznam, jaz pa uporabljam bojo ampak po večini pozimi in na skalnati podlagi. In to iz preprostega rozloga, ker se mi ne oblačit neoprena, ko se zatakne. In o ja se zatakne in tudi kar nekajkrat sem potegnil ˝rikverc˝ sodro s trakom od boje in se tak elegantno odsidral, ko je bilo zataknjeno pa ni šlo drugače.

V sezoni pa boje res ne uporabljam točno iz teh razlogov ki jih je napisal NT in ostali. Se pomolnoma strinjam. Več minusev, kot plusev.

Točno tako Glens.
Pozimi ko grem na ribolov privežem na lok vrv in 1,5l flašo na kateri je rinka skozi katero potegnem vrv na drug konec pa nekaj matic za utež, da flaša stoji nad sidrom. To uporabljam zgolj na področjih izven ustaljenih sidrišč, saj je tam ponavadi tudi večja možnost, da zapneš kamen. Samo enkrat se mi je zgodilo, da sem komaj dobil sidro ven in to po nevihti zasidran pred marino v Červarju. Tisti večer je bilo kar hudo in na koncu se je izkazalo, da še dobro, da nisem bil v marini, ker je takrat prišlo kar do nekaj poškodb na plovilih zaradi izjemno visokih valov.

Sedaj pa si zamisli, da imaš bojico, ki stane ene 500 euriča, ali boš z vso silo sidro ven vlekel in to za kabel po katerem je vezana kamera z bojo v kateri je baterija in WiFi modulček. Gps se mi niti ne zdi potreben, če bi že želel s kamero opazovat sidro. Ceneje bi bilo če drugega ne.

Imam že narejen koncept naprave za alarmiranje popuščanja sidra. Ga bom predstavil ob priliki, ko bo prototip dokončan. Morda celo prej da vidim če vas to zanima in koliko bi bil tak sistem vreden po vaši oceni? Sedaj imam v planu dokončat barko.
Lp Iztok
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1163
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: A tole je kdo videl, aplikacija s kamero za na sidro - Slovenska ?

OdgovorNapisal/-a igorb » So Dec 19, 2020 12:41

glejte fantje si išcejo svoj prostor pod soncem in ce bo nekomu všeč bo tudi kupil,eno je uporabnost drugo kar ti je všeč saj tudi bmw ali mercedes brez veze ker te hyundai ali škoda enako prepeljeta z točke A na točko B,samo lepo ju je imet
primozk
Višji praporščak
Prispevkov: 34
Pridružen: Če Maj 23, 2019 07:59

Re: A tole je kdo videl, aplikacija s kamero za na sidro - Slovenska ?

OdgovorNapisal/-a primozk » Sr Dec 30, 2020 20:56

tle je še ena tretja varianta, če kdo nebi z masko in plavutkami hodil gledat sidra - podvodni dron
- https://www.youtube.com/watch?v=tTj_v6cGwf4
https://www.digitalcameraworld.com/buyi ... ter-drones

Tale je med cenejšimi - ampak za 500€ bom jaz še naprej uporabljal masko in po potrebi plavitke in neopren.

lpp
Uporabniški avatar
Kristijan
Kapitan
Prispevkov: 177
Pridružen: To Jan 26, 2016 18:45

Re: A tole je kdo videl, aplikacija s kamero za na sidro - Slovenska ?

OdgovorNapisal/-a Kristijan » Če Dec 31, 2020 11:19

Na začetku moje navtične poti, pri prvem sidranju se mi je zgodilo ravno to - sidro sem zakačil pod skalo. Ker je kar pihalo in še nisem imel dovolj izkušenj z manevriranjem barke v rikverc (zanos barke) je reševanje sidra trajalo okoli tri ure. Na koncu mi je nekako uspelo (po sreči) naviti verigo okoli sprednjega dela, da sem ga spulil ven. Po tem dolgo nisem sidral :D

No, po tej nezgodi sem iskal način kako bi lažje rešil sidro v takšnem primeru in sem našel to bojo z vrvjo - pravijo ji orepina. Uporabil sem jo parkrat in hitro ugotovil, da prinese več sra***, kot koristi. Pri zadnjem sidranju z orepino mi je pri lovljenju orepine v roki ostal samo gumijast ročaj čakle in sem izgubil čaklo (čakla je padla iz ročaja, saj očitno ni bil dobro pritrjen). Vrv orepine sem dobil med propeler in krmilo (k sreči ne okoli propelerja). Na barki imamo zložljivo kopalno ploščad, ki se odpre in spusti v vodo. Ko je bila zložena, je bila privezana na vrhu s tanko vrvico. Ker me je pograbila panika, sem želel situacijo rešit kar se da hitro in sem stopil sem na zloženo kopalno ploščad in ker ni bila dobro pritrjena, se mi je odprla in sem z vso težo padel nanjo s koleni. Dva dni sem potem komaj hodil. Vrv sem vseeno uspel rešit in prilest nazaj na barko.

Kaj sem se iz tega naučil?

- Nikoli več nisem uporabil orepine. Je pospravljena doma :D
- Če bi se to zgodilo v resnejših razmerah, bi bil z barko vred na obali
- Sedaj po več letih plovbe bi seveda čisto drugače reagiral - bolj počasi in premišljeno, saj je bilo dovolj razdalje do obale in mirno morje
- Na barki sta vedno dve čakli, pri katerih sem dodatno zalepil plastične ročaje, da ne bodo popustili
- Pritrditev kopalne ploščadi z mehanskim zaklopom, da se ne more odpret

Me pa zelo živcira, ko priplujem v kak Portič, ki je itak vedno nabit z barkami in vidim te orepine, s katerimi ogrožajo vse barke v zalivu in zmanjšujejo prostor za sidranje...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov