VERIGA NA SIDRIŠČU

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

zlatko83
Admiral
Prispevkov: 1644
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 10:26

VERIGA NA SIDRIŠČU

OdgovorNapisal/-a zlatko83 » Po Jul 30, 2007 11:59

Imam napravljeno sidrišče, utež in pocinkano verigo. Opazil sem, da mi je po dveh letih korozija že močno načela verigo (8mm). Nekateri členi so tanjši že skoraj za polovico :?:
Prejšnjo verigo sem zamenjal po 9-ih letih, pa še to bolj preventivno, kot pa bi se kazala kakšna potreba po menjavi.
Ne vem, ali so mi sedaj res prodali kakšen šit, ali pa se dogajajo kakšne čudne reči??? Verigo sem kupil v isti navtični trgovini :evil:
Kakšne so vaše izkušnje z obstojnostjo verige na sidrišču??? Veriga je celo leto v vodi, v globini 6m, tako, da praktično ne pride v poštev, da bi jo jeseni jemal ven, saj za vsako delo potrebujem potapljaško opremo.
Opazil sem, da marsikje uporabljajo sintetično vrv namesto verige. Po moje bi morala biti obstojnejša, res pa je, da veriga bolj "duši" valove in udare burje na sidrišču.
Kakšen premer in kakšno kvaliteto vrvi bi moral uporabit kot nadomestek 8mm verige???, če je alternativa sploh smiselna :?:
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Po Jul 30, 2007 21:50

Mislim, da bo veriga kar prava stvar. Priporočam pa ti, da vzameš debelejšo saj bo tako bolj obstojna, poleg tega pa bo s svojo maso pamagala blažiti sunke.
Je pa zanimivo, zakaj jo je "popapalo" pod vodo :?: :?: :?:
Načelno bi morala zdržati precej več kot 2 leti. Problematični so ponavadi samo deli, ki so delno v vodi delno v zraku. To so recimo razne ograje, ki so ob plimi in valovih pod vodo, ob oseki pa na zraku.
Je pa druga varianta, da kupiš inox verigo. Res je precej dražja, vendar pa če je rabiš samo 10 metrov se bo dalo prebavit tudi to.

LP
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

OdgovorNapisal/-a motorni » To Jul 31, 2007 01:02

Morda je bila veriga galvansko cinkana. Taka veriga ima cca 8mikronov nanosa cinka, kar je dovolj za kakšno leto v morju. Vroče cinkana, ki pa je na pogled bolj grda (se že v trgovini ne sveti), pa ima desetkrat debelejši nanos.
Več o postopkih cinkanja in vzdržljivosti najdemo tule:
http://www.prelog.si/tehnicni_katalog/0 ... police.pdf
To je sicer katalog kabelskih polic.
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
nemo
Admiral
Prispevkov: 600
Pridružen: To Mar 20, 2007 21:20
Kraj: SLOBALA

OdgovorNapisal/-a nemo » Sr Avg 01, 2007 09:24

Koliko verige pa rabisin kaksne debeline? Imam 80m 12mm vroce cinkane verige z Ferretti-ja 62cevljev. Ce si kupil verigo, ki ni za navticne namene, ti bo v zelo kratkem casu korodirala. Izplaca se dati kak cent vec, pa imas nato mir!
EDINI DOBER DAN JE DAN NA MORJU!
zlatko83
Admiral
Prispevkov: 1644
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 10:26

OdgovorNapisal/-a zlatko83 » To Avg 07, 2007 10:44

Potrebujem dobrih 8m verige. Razmišljam o 10-ki ali celo 12-ki. Strinjam se s teboj. Če si privoščiš plovilo, moraš vzet v zakup, da bo potrebno reskirat tudi nekaj denarja za opremo in vzdrževanje. Verigo sem kupil v navtični trgovini in ne v kakšni železnini, za volovsko vprego. Ampak, vprašanje je, kaj so oni nabavili??? Po moje sigurno ne to, za kar so prodajali.
Pismo, raje bi jim dal kak E več, kot pa se bom sedaj spet zajebaval, organiziral potapljaško opremo, pa vsaj pol ure dela pod vodo.
Žal je pri nas v navtičnih trgovinah včasih takšna ponudba, da sem pri verigi lahko izbiral samo metražo :evil:

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov