Orng ročna svetilka za na plovilo

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Orng ročna svetilka za na plovilo

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Pe Avg 18, 2023 10:50

Iščem eno orng ročn svetilko za na jadrnico. Bi mi že parkrat prišla prav ko sem sidral v temi ali preprosto hotel na hitro preverit pot pred sabo ali si ogledat situacijo okoli sebe.

Zahteve so: dolg prilagodljiv snop, 'waserdicht', robustnost...

Gledam tole: https://www.ledlenser.si/izdelek/502181 ... tilka-crna

Najbrž glede na ceno ni slaba snop 300m pa bi tut moral bi zadost.

Kakšne so vaše izkušnje s tem?
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Orng ročna svetilka za na plovilo

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Avg 18, 2023 11:13

Za osnovne potrebe je ta, ki si jo pripel dovolj. Sam imam neko podobno za 20€ in tudi opravlja svoje delo v tem smislu, da osvetlim npr. privezno bojo ali celo kamnito obalo. V Italiji, kjer sem imel barko, je pred Devinskim gradom veliko školjčišče in sem s ta malo svetilko lepo osvetlil rob školjčišča in plul ob njem. Mala in praktična in večino časa deluje, ker ima majhno porabo. Tisti veliki reflektorji so nerodni in nikoli niso polni, ko jih rabiš, razen če imaš to zmontirano nekje na strehi (motrnjaki) in na kablu. Slaba stran ta močnih pa je, da potem 10 minut nič ne vidiš, ko pogledaš stran.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Orng ročna svetilka za na plovilo

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Pe Avg 18, 2023 11:24

Marchi napisal/-a:Za osnovne potrebe je ta, ki si jo pripel dovolj. Sam imam neko podobno za 20€ in tudi opravlja svoje delo v tem smislu, da osvetlim npr. privezno bojo ali celo kamnito obalo. V Italiji, kjer sem imel barko, je pred Devinskim gradom veliko školjčišče in sem s ta malo svetilko lepo osvetlil rob školjčišča in plul ob njem. Mala in praktična in večino časa deluje, ker ima majhno porabo. Tisti veliki reflektorji so nerodni in nikoli niso polni, ko jih rabiš, razen če imaš to zmontirano nekje na strehi (motrnjaki) in na kablu. Slaba stran ta močnih pa je, da potem 10 minut nič ne vidiš, ko pogledaš stran.


Ročna je vsekakor bolj priročna, reflektrorja si niti ne predstavljam kaj bi z njim. Mora pa ročna letet vsaj 200m da je koristna. Pa usmerjen snop mora bit da čim manj slepi. Katero pa imaš ti in kok ima domet? Ni nujo da bom ravno tisto z linka zgoraj vzel če dobim kako primerljivo približno in bolj ugodno
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Orng ročna svetilka za na plovilo

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Avg 18, 2023 11:30

1stofficer napisal/-a:
Marchi napisal/-a:Za osnovne potrebe je ta, ki si jo pripel dovolj. Sam imam neko podobno za 20€ in tudi opravlja svoje delo v tem smislu, da osvetlim npr. privezno bojo ali celo kamnito obalo. V Italiji, kjer sem imel barko, je pred Devinskim gradom veliko školjčišče in sem s ta malo svetilko lepo osvetlil rob školjčišča in plul ob njem. Mala in praktična in večino časa deluje, ker ima majhno porabo. Tisti veliki reflektorji so nerodni in nikoli niso polni, ko jih rabiš, razen če imaš to zmontirano nekje na strehi (motrnjaki) in na kablu. Slaba stran ta močnih pa je, da potem 10 minut nič ne vidiš, ko pogledaš stran.


Ročna je vsekakor bolj priročna, reflektrorja si niti ne predstavljam kaj bi z njim. Mora pa ročna letet vsaj 200m da je koristna. Pa usmerjen snop mora bit da čim manj slepi. Katero pa imaš ti in kok ima domet? Ni nujo da bom ravno tisto z linka zgoraj vzel če dobim kako primerljivo približno in bolj ugodno

Imam nekaj takega https://www.shoppster.si/p/1783247
Važno da ima Zoom, da lahko "snopiraš".
Smo že kot mulci s takratnimi svetilkami osvetlili STOP znak na koncu ulice (250m), tako da to ni nek izziv.
CAR
Admiral
Prispevkov: 2269
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

Re: Orng ročna svetilka za na plovilo

OdgovorNapisal/-a CAR » Pe Avg 18, 2023 11:34

Jaz imam na barki dve taki in sem super zadovoljen. Imel sem tudi predhodnico tega modela več kot 5 let samo mi je padla v morje.

https://www.fenixlighting.com/products/ ... e-headlamp
You can't control the wind, but you can adjust your sails.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Orng ročna svetilka za na plovilo

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Pe Avg 18, 2023 11:42

Super za link. Taka, ki jo gledam zgoraj je 20% cenejša na shoppsterju :shock: https://www.shoppster.si/p/0763160
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Orng ročna svetilka za na plovilo

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Avg 18, 2023 11:51

1stofficer napisal/-a:Super za link. Taka, ki jo gledam zgoraj je 20% cenejša na shoppsterju :shock: https://www.shoppster.si/p/0763160

Tukaj jih je tudi cel kup. Glej Zoom in svetilnost.
https://www.mimovrste.com/rocne-svetilke

Ta, ki si jo pripel, zgleda kar ok. Polnilna, alu in vse kar rabiš.
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

Re: Orng ročna svetilka za na plovilo

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Pe Avg 18, 2023 12:11

.

Nekako mi ročna lampa ne sede pri nočnem manevriranju.
Roke morajo biti proste za ...... karkoli drugega , ne pa lampo držat.

Na netu je tega , da se težko odločiš.

.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Zummel
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 72
Pridružen: Ne Avg 09, 2020 14:35

Re: Orng ročna svetilka za na plovilo

OdgovorNapisal/-a Zummel » Pe Avg 18, 2023 13:26

Ledlenser dela tudi vrhunske (in drage) naglavne svetilke. Pa imaš roke fraj.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Orng ročna svetilka za na plovilo

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Pe Avg 18, 2023 15:12

Glavno imam, Petzla. Nepogresljiva, ce kaj delas na barki posebej v nevihti. Sem pa v zadnji malo manj prijetni izkusnji mocno pogresal mocno luc s katero bi se orientiral v zalivu polnem plovil in okoliskih skal, pomolov... sicer mi je uspelo ker se je bliskalo in sem si na tak nacin pomagal, ampak to ni to. Plus ko ponoci nekam vplujes pred sabo ne vidis nicesar ali zelo malo. Tu krvavo potrebujes mocan snop, ki nese vsaj 200m in je dovolj ozek, da ne slepi.

Cist moja izkusnja....
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Orng ročna svetilka za na plovilo

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Avg 18, 2023 18:19

1stofficer napisal/-a:Glavno imam, Petzla. Nepogresljiva, ce kaj delas na barki posebej v nevihti. Sem pa v zadnji malo manj prijetni izkusnji mocno pogresal mocno luc s katero bi se orientiral v zalivu polnem plovil in okoliskih skal, pomolov... sicer mi je uspelo ker se je bliskalo in sem si na tak nacin pomagal, ampak to ni to. Plus ko ponoci nekam vplujes pred sabo ne vidis nicesar ali zelo malo. Tu krvavo potrebujes mocan snop, ki nese vsaj 200m in je dovolj ozek, da ne slepi.

Cist moja izkusnja....

Tip. Plotter, ne svetilka. Na morju si, ne v jami :wink: Če boš imel oko adaptirano na temo, boš videl vse barke, ki so ti napoti ob vplutju. Svetilka v tem primeru ni prava rešitev, na karti vidiš kje je kopno in kakšna naj bi bila globina, ki jo potem primerjaš z globinomerom.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Orng ročna svetilka za na plovilo

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Pe Avg 18, 2023 18:28

Marchi napisal/-a:
1stofficer napisal/-a:Glavno imam, Petzla. Nepogresljiva, ce kaj delas na barki posebej v nevihti. Sem pa v zadnji malo manj prijetni izkusnji mocno pogresal mocno luc s katero bi se orientiral v zalivu polnem plovil in okoliskih skal, pomolov... sicer mi je uspelo ker se je bliskalo in sem si na tak nacin pomagal, ampak to ni to. Plus ko ponoci nekam vplujes pred sabo ne vidis nicesar ali zelo malo. Tu krvavo potrebujes mocan snop, ki nese vsaj 200m in je dovolj ozek, da ne slepi.

Cist moja izkusnja....

Tip. Plotter, ne svetilka. Na morju si, ne v jami :wink: Če boš imel oko adaptirano na temo, boš videl vse barke, ki so ti napoti ob vplutju. Svetilka v tem primeru ni prava rešitev, na karti vidiš kje je kopno in kakšna naj bi bila globina, ki jo potem primerjaš z globinomerom.


Ma nimam take izkusnje. Plotter ja, seveda, ampak v nevihti nisem videl nic, dokler ni bila barka pred mano. Ko te premetava sem in tja ne vidis tistih malih luck na jamborju, nekateri jih sploh prizganih nimajo. Ne rabim luci kot pri avtu, le da se zavedam okolice pred sabo. Prizgem, memoriram ugasnem in grem dalje. Prevec drugih stvari, da bi se 100% posvecal temu kaj je 20m pred mano. Ne vem. Morda pa imam slab nocni vid. Kot pravim, cist moja izkusnja...
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Orng ročna svetilka za na plovilo

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Avg 18, 2023 19:18

1stofficer napisal/-a:
Marchi napisal/-a:
1stofficer napisal/-a:Glavno imam, Petzla. Nepogresljiva, ce kaj delas na barki posebej v nevihti. Sem pa v zadnji malo manj prijetni izkusnji mocno pogresal mocno luc s katero bi se orientiral v zalivu polnem plovil in okoliskih skal, pomolov... sicer mi je uspelo ker se je bliskalo in sem si na tak nacin pomagal, ampak to ni to. Plus ko ponoci nekam vplujes pred sabo ne vidis nicesar ali zelo malo. Tu krvavo potrebujes mocan snop, ki nese vsaj 200m in je dovolj ozek, da ne slepi.

Cist moja izkusnja....

Tip. Plotter, ne svetilka. Na morju si, ne v jami :wink: Če boš imel oko adaptirano na temo, boš videl vse barke, ki so ti napoti ob vplutju. Svetilka v tem primeru ni prava rešitev, na karti vidiš kje je kopno in kakšna naj bi bila globina, ki jo potem primerjaš z globinomerom.


Ma nimam take izkusnje. Plotter ja, seveda, ampak v nevihti nisem videl nic, dokler ni bila barka pred mano. Ko te premetava sem in tja ne vidis tistih malih luck na jamborju, nekateri jih sploh prizganih nimajo. Ne rabim luci kot pri avtu, le da se zavedam okolice pred sabo. Prizgem, memoriram ugasnem in grem dalje. Prevec drugih stvari, da bi se 100% posvecal temu kaj je 20m pred mano. Ne vem. Morda pa imam slab nocni vid. Kot pravim, cist moja izkusnja...

O nočnem vidu sem že nekaj pisal. Večinom naredimo/te napako, ker ob urgenci nekdo leta po barki gor in dol s prižgano svetilko na glavi, nehote posveti ostali posadki v oči, mama v salonu prižiga luči (ker je panika), osvetlitev inštrumentov je naštimana na dnevno svetlobo, se pravi svetilnost na full itd. Nočni vid je podrvžen režimu brez luči. Skiper se izogiba pogledu v luč. V nasprotnem primeru si slep za naslednjih 10-20 minut. Težko je kogarkoli prepričat v to, ker vsi po nekaj minutah obupajo, ker nič ne vidijo in je "logična" reakcija, pač prižgimo luč, da si osvetlimo zadevo in zenico spet "resetirajo" na najmanjšo.
Ja, tako kot razmišljaš, je ok. Če je res nujno, zelo na hitro posvetiš naprej, da vidiš, kje je barka, ki je bila npr. zasidrana pred tabo. Odboj svetlobe od te oddaljene barke, je nežen in ne bo bistveno zožal zenice, tako da ponovna adaptacija ne bo potrebna oz. dolga.
Ko smo s Skokico pluli po Sredozemlju, vzporedno z začrtanimi potmi čezoceank, je bilo še kako pomembno, da smo videli, kaj in v kateri smeri se nahaja. In to vse v kombinaciji z AIS na max dimmable Garmin plotterju. Vse moraš videt v vsakem trenutku. In ja, telefončki in surfanje po netu med nočno plovbo je še kako problematično in nevarno. Mimogrede spregledaš ribiča v majhnem čolničku, četudi ti maha z ročno svetilko, ker si ves čas "slep".

https://www.cruisingworld.com/how/saili ... -see-dark/
https://www.discoverboating.com/resources/night-boating
mVolk
Kapitan
Prispevkov: 154
Pridružen: Pe Jul 31, 2009 00:37
Kraj: Ljubljana - Bunarina

Re: Orng ročna svetilka za na plovilo

OdgovorNapisal/-a mVolk » So Avg 19, 2023 00:08

Sam uporabljam potapljaške lučke, niso strašno močne, ti pa odlično osvetijo obalo in bližnja zasidrana plovila, na kakih 100m, da lažje oceniš, kako blizu si. Preizkušeno držijo kar nekajkrat 10m globine, tako da ni nič hudega, če jih malo namočiš ali potopiš v vodo.
Takih, kot jih imam nekaj, žal ni več, po specifikacijah, ceni in izdelavi pa je podobna npr. tale;
https://www.aliexpress.com/item/32919196563.html
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Orng ročna svetilka za na plovilo

OdgovorNapisal/-a motorni » So Avg 19, 2023 18:50

Se podpišem pod tisto, kar je napisal Marchi. Instrumente čisto na minimum osvetlitve, če ni dovolj, jih pokriješ z deko, saj jih v glavnem ne rabiš. Luč v kabini ugasneš ali pa na minimum. V ta namen sem na luč (LED) prigradil stikalo 1-0-2, v poziciji 1 napaja luč preko 1k upora, kar omeji tok na cca 5mA, dovolj se vidi. Če kdo posveti vate, hitro zapreš eno oko, ko bo spet tema, boš vsaj na to oko nekaj videl.
Če boš v nevihti svetil z močno lučjo, boš videl predvsem dež pred sabo.
Za pogledat okrog v trdi temi imam nekaj podobnega TEMU
Ko pa rabiš luč, pa uporabljam TOLE, tudi kakšnega ugroja v luknji najdeš s tem. Rabiš še 18650 baterijo.
__________________
lp
motorni

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov