Webasto

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
theDamjan
Admiral
Prispevkov: 959
Pridružen: Ne Mar 01, 2015 19:42
Kraj: Trebnje - Novi Vinodolski - Jadransko morje
Kontakt:

Re: Webasto

OdgovorNapisal/-a theDamjan » Po Feb 11, 2019 19:57

Sam je verjetno samo izolacija dražja kot naši PRCstoti v celem kompletu :roll:
-----------------
***Naj bo vsak dan najlepši!
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Webasto

OdgovorNapisal/-a Marchi » Po Feb 11, 2019 20:47

EDO napisal/-a:Jaz sem imel ves čas probleme z Webastom EVO 5500 dokler ga nisem sam začel servisirat. Prej pa bog pomagaj. ...... Sedaj ga enkrat na leto vzamem ven, spucam ga v nulo pa nazaj notri. Za globinsko čiščenje gorilnika sem nabavil ultrazvočni čistilec (60 EUR). Gorilec pustim v UV čistilcu 5x3 min in se sveti kot bi bil iz zlata in sedaj dela kot urica. Paca se še ampak eno let zdrži in potem spet na "pomajevalno" kuro.

EDO. Če obstaja možnost, naštelaj izgorevanje, razmerje med gorivom in zrakom. Moje skromno mnenje.
Pri kitajcu je to možno nastavit. Lahko pa napravo "zazaugaš", če pretiravaš z nastavitvami. Eden opisuje, kako je naštelal izgorevanje in hkrati meril CO in tako prišel do optimalnih nastavitev. Verjetno take tudi manj pacajo gorilec.

theDamjan napisal/-a:Marchi, dve zadevi - vidim da si se dosti bolj resno lotil kot jaz :), ki sem kar zmetal skupaj na hitro.
SUPER!
1. Kako se naštima manualni način?
2. Povej, če se trak na izpuhu ne bo topil - smrdel, da bom potem še jaz dal - jaz še kar nimam nič.

Pritisneš hkrati zgornji dve tipki (levo in desno), da ti preklopi iz °C v Hz ali nekaj podobnega. Skratka lahko nastaviš jakost ventilatorja in gretja. Če hočeš pa v setupu nastaviš tudi min in max za ventilator in min in max za pumpo goriva, koliko goriva vbrizga.

Na facebooku imaš skupino lastnikov, kjer najdeš 1001 odgovor. Tu so razni dokumenti z navoili ipd. Samo se moraš pofočkat v skupino. Če nisi na fbju ti lahko pošljem kakšne fajle.
https://www.facebook.com/groups/146837062640024/files/

Trak se ne topu in je prav tak, kot ga je pripel sovjet na SVB. Pri prvem zagonu grelca se itak malo kadi ipd. tudi trak se mi zdi da je malo kadil, zdaj je pa ok. Bom še spremljal. Danes sem nabavil še CO detektor. Če ga kdo rabi imajo v IDtools zraven Kamma v BTCju dobre in poceni 19,90.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9290
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Webasto

OdgovorNapisal/-a polanc » Po Feb 11, 2019 21:07

Cene za izolacijo ne vem,samo upam, da ni kaka zdivjana cena.Zgleda kot ena vreča v kateri je izpušna cev.Pa vbrizg goriva je po moje bolje pustiti na tovarniških nastavitvah,saj sam zmanjšuje doziranje ,ko zmanjšuje moč gretja..
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Webasto

OdgovorNapisal/-a Marchi » Po Feb 11, 2019 22:10

polanc napisal/-a:Cene za izolacijo ne vem,samo upam, da ni kaka zdivjana cena.Zgleda kot ena vreča v kateri je izpušna cev.Pa vbrizg goriva je po moje bolje pustiti na tovarniških nastavitvah,saj sam zmanjšuje doziranje ,ko zmanjšuje moč gretja..

Verjetno imaš prav polanc. Če se že spreminja se mora vedeti, kaj se počne.
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Webasto

OdgovorNapisal/-a motorni » Po Feb 11, 2019 22:31

theDamjan napisal/-a:Sam je verjetno samo izolacija dražja kot naši PRCstoti v celem kompletu :roll:

za 30m vrvice fi 12 so hoteli 22 eur.
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: Webasto

OdgovorNapisal/-a admin » To Feb 12, 2019 14:52

Moj komentar na več zadev zgoraj:

1. EDO, očitno je pri tebi nek problem, če so vse to poskušali, nastavljali menjali, potem je mogoče nekje na instalaciji. Da bi bilo potrebno Webasto kaj servisirati, še posebej ne vsako leto, zagotovo ni normalno. Webasto ali pa Eberspächer grelci so v vseh kamionih, pa ni težav. Tudi jaz sem ga na prejšnji barki imel 7 let (model AT 2000), pokuril je kar nekaj nafte, pa ni nikoli videl servisa. Od montaže do prodaje barke je deloval BP.

2. Razpeljati cevi za topli zrak velikokrat ni mačji kašelj, kot ste že napisali. Glede primerjav ali ena večja cev ali dve samo malo manjši mislim, da nima smisla, ker tudi dve cevi premera 75 mm ni kaj posebej simple potegnit preko barke. Bi si upal trditi, da še precej bolj zoprno! Konec koncev ti pri nobenem grelcu nič ne omejujejo koliko cevi in kakšnega premera daš. Lahko daš Y koleno in naprej 2 manjši! Seveda žal ne bo OK, če daš iz fi 90 naprej samo 2 cevi fi 60. Osnovnošolska matematika za površino kroga nam govori, da je presek 90 mm cevi 6.350 mm2, presek cevi 75 je 4.400 mm2, presek cevi 60 pa je 2.800 mm2. Torej lahko bi vlekel 2 x fi 75 ali pa 3 x fi 60, če je to komu lažje. V obeh primerih so preseki še dodatno povečani, kar je lahko samo plus!

3. Najmanjša moč delovanja pri Webastu nikakor ni nič manjša, kot pri konkurenci, zadeve so podobne, žal noben od diesel grelcev ne omogoča ogrevanja samo z nekaj 100 W, kar bi bilo velikokrat dobrodošlo, da se ne bi ugašal, ko je zunaj temperatura npr. 16 C (prehodna obdobja)... Webasto model AT5500 dela na polno s 5.5 kW moči pri najmnši moči pa če se ne motim zmore delati s "samo" 1.5 kW, kar je manj kot 30% moči! Jaz imam sedaj spet model AT2000 STP, ki pa žal ne gre tako nizko v odstotkih, največ 2.000 W in najmanj 900 W. To so tako male moči s tako malo porabo, da očitno nižje ne gre, saj bi gorenje postalo nestabilno...

4. Kvaliteta zraka oziroma bivanja pri vsisavanju svežega zraka... Okrog tega se da diskutirati. Zajem svežega zraka je v nekem trenutku zaželen, v veliko njih pa tudi ne! Kot je že Edo napisal, stalno sveži zrak pomeni pri nizkih zunanjih temperaturah in pa npr. še burji, ZELO suh zrak v kabini, ki ni prijeten za bivanje in spanje! Ta problem se pojavlja pri vseh grelcih, pač termodinamika, ki se je ne da obvoziti. Zrak je sicer vedno svež, prisilno prezračevanje, kar je fino, vlago pa lahko dvignemo na način, da v barki obesimo kakšno mokro brisačo ali pa si omislimo napravo za vlaženje, ki jih imaš na voljo v vseh trgovinah z gospodinjskimi aparati. Gretje preko izmenjevalcev, torej samo notranjega zraka je lahko v tem primeru boljše, vendar pa potem nimamo svežega zraka. Pametna rešitev bi bila tudi dva vsisa zraka, en zunaj in drugi znotraj, potem pa preko mešalnega ventila oziroma lopute spreminjaš koliko svežega želiš! Webasto za to ima rešitev, vendar samo za cev fi 60, žal pa ne za fi 90. Pri drugih tega nisem videl...

5. Glede hrupa med delovanjem... Če je instalacija narejena kot je treba in je vmes tudi dušilec zvoka, tako na vročem zraku, kot na izpuhu, potem bo katerikoli od teh grelnikov v kabini povsem neslišen! Če hočeš imeti neslišnega tudi zunaj, potem dodaš dušilec tudi na sesalno cev za sveži zrak! Instalacije brez dušilcev so glasne, sliši se v kabini, precej pa se sliši tudi zunaj (izpuh), no ja, tega predvsem sosed.
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

Re: Webasto

OdgovorNapisal/-a EDO » To Feb 12, 2019 15:56

Med enim ob obiskov Webasto servisa v Ljubljani mi je nekako po tihem in neuradno serviser povedal, da je pri seriji iz katere izhaja tudi ta moj nesrečnik neka mala konstrukcijska napaka, ki ima vpliv na delovanje. Več mi ni hotel povedat. A je kaj na tem ali ne, ne vem. S svojimi obiski na servisu sem že sam sebi šel na živce (no, živciral me je tudi pretok mojih ojrov v njihovo blagajno) in sem se lotil tega na drugačen način. Malo sem prebiral tuje forume na to temo in ugotovil, da pravzaprav je deleč od tega, da bi jaz bil edini z identičnimi težavami z Webastom in tudi z Eberspacherjem. Na koncu sem prebral ta nasvet z ultrazvočnim čistilcem od enega čilenca, ki pluje po Patagoniji. In glej ga zlomka, zadeva deluje. Za kaj se pri meni nabira toliko ostankov izgorevanja (to niti niso saje ampak zadeva deluje kot trda zasušena smola) ne vem. Z vzroki se niti ne ukvarjam več - spucam ga pa basta. V eni uri imam zadevo urejeno. Je pa res, da so mi na servisu enkrat rekli, da sem precej nadpovprečen v uporabi Webasta v smislu koliko delovnih naredim v enem letu. To je o.k., ker pomeni, da sem veliko na barki tudi čez zimo :D

Marchi,
kako bi lahko sam reguliral dotok zraka za izgorevanje in goriva mi ne sanja - mislim, da te možnosti moj grelec nima. Niti nikoli nisem nič zasledil na to temo pa sem res veliko prebral.
Living well is the best revenge
https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Webasto

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Feb 12, 2019 16:04

EDO, nimam pojma kako je pri tvojem modelu in če to sploh omogoča preko kontrolerja. Moj ima digitalni kontroler z več funkcijami in dostopom v tovarniške nastavitve preko gesla, kjer lahko to štelaš.
An optional programmable Multi Control, with features such as economical heating, boost heating, ventilation mode, high altitude mode & timer function is available at additional cost.

Glede nabiranja nesnage verjetno ne bom nič novega napisal kot to, da je treba pred zaključkom uporabe vedno ga za nekaj minut našponat na full gretje, da pokuri "vso" nesnago, ki se nabere dnevno pri več vklopih in morebitnem slabšem izgorevanju. In pa izogibat se neprestanemu on/off-u. Bolj zdravo za gorilec je da ves čas laufa, četudi na minimum. Temperaturo pa reguliraš kot naše stare mame, z odpiranjem oken. :lol: :idea:
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: Webasto

OdgovorNapisal/-a admin » To Feb 12, 2019 16:33

Možno da je pri 5500 EVO res kakšen konstrukcijski problem, pri ostalih pa načelno deluje. Glede tega po internetu pa moramo vedeti, da čisto za katerokoli tehnično zadevo napišemo v google zraven še "problem", boš našel samo slabo. :D Žal je tako, da nihče ne napiše na forum ali nekam na neko internetno stran "Meni pa Renault Clio dela brez problemov", temveč samo takrat, ko kaj crkne. :evil: :evil:

Glede ugašanja in prižiganja grelca katerekoli znamke je ZELO pomembno, da je pravilno dimenzioniran in bo tega zelo malo! Pri gretju velja pravilo, da več ni več, temveč je slabše!!! Največja traparija je to, ko vas prodajalec vpraša kako dolga je barka in potem predlaga grelec! Dolžina barke ima bolj malo veze, predvsem je važno kako je barka izolirana in kakšna je na sploh, kakšna so vrata, itd. Velikokrat sem videl na manjših barkah okrog 10 m grelec 3.5 kW, ki zagotovo ne dela dobro! Rezultat je eno samo ugašanje, razen, če je zunaj 5 stopinj in manj...
Predvsem pri ameriških barkah je zadeva delikatna, ker so praviloma izjemno dobro izolirane in je potrebno hudimano malo energije za ogrevanje. Na ameriškem cruiserju je dovolj AT 2000 za vsako barko do 12 m, razen, če misliš ogrevati tudi pod ceradami v kokpitu. Res je da na 12 m čolnu bo AT 2000 malo premalo za temperature pod ničlo, vendar vemo, da je to na morju zelo redko, takrat pa nas ponavadi ni na barki! Tudi če slučajno smo, sem prepričan, da vas bo večina ta dan v marini, kjer pa lahko dodatno dogreješ z radiatorjem, če je res tako nesramno hladno.

Zagotovo bomo na barki precej več dni, ko bo temperatura 15C, pa mogoče 10C, pa kdaj tudi 5C, pa spet 17C, itd... V takem primeru je malce manjši grelec zelo zaželen, ker bo tako temperatura konstantna in se ne bo ugašal in prižigal. Če je res ful toplo, pa vsekakor vsem svetujem, da odprejo kakšno okno, da grelec še vedno dela na minimumu... Jaz ponavadi v kopalnici do konca odprem loputo in zraven še bočno okence, kar mi omogoči nepretrgano delovanje na notranjost 22 do 23 C pri zunanji temperaturi okrog 16 C do 17 C. Če je več, pa ponavadi niti ne rabiš gretja, bolj za malo preluftat. :D
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Webasto

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Feb 19, 2019 01:18

Bil je mrzel zimski večer. Temperatura se je naglo zniževala. Podnevi se je ogrelo do užitkarskih 15°C, zvečer pa je bila napoved blizu ničle. Mrzlo a lepo. Bližala sva se Gradežu.

Slika

Ker sva zaradi oseke izplula šele ob 15h, sva pred Gradež prišla po sončnem zahodu. Vstop v Gradež ni zahteven a je treba upoštevati karte in pluti lepo naokoli. Na vstopu v koridor, 1NM pred laguno, globina pade tudi do 2,0m a potem spet hitro naraste na 4, 5, celo do 8m. Jugo na vhodu pač nanosi veliko sipin. Vhod v kanal do centra Gradeža je ponoči še posebej atraktiven. Prvič sva tu.

Slika

Na koncu je dovolj prostora. Priveževa kar bočno na obalo in nihče naju ne zmoti.

Slika

Sledi obvezna pica v Beogradu, khm. Bella Grado. Prileže se, po smučariji, khm. jadranju :lol: Vsi kolegi, ki sem jih povabil, so odšli smučat, februarja, sredi zime, halooo. :? :shock: :)
Po pici sledi sprehod po lepem mestecu. Zunaj je že precej mrzlo. Smukneva v naš plavajoči apartamento, prižgeva gretje in se zapodiva na internet. Gretje nastavim na minimum in odprem samo šobi v spalnih kabinah. Grelec dela celo noč skoraj neslišno, edino z dizel pumpico se moram še pozabavat (tk, tk, tk, celo noč :roll: ) Zunaj št 2C, notri pa 18C :D

Slika

Zjutraj ob 9h odrineva nazaj proti Devinu. Priti morava še pred hudo zimsko oseko. Ni vetra, zato ves čas prede Volvo. Morje je mirno in sonce lepo segreva ozračje.

Slika

V Ribiški vasi komaj še ujameva dovolj vode pod kobilico. Pristaneva, zadnje metre se ročno ob sosednji barki potegnem na privez, da ne bi s propelerjem pobral kakšne špage. Čez pol ure je barka že dobro usidrana na dno.
Lep zimski vikend je za nama. Kmalu spet ponovimo vajo.
Uporabniški avatar
sova
Admiral
Prispevkov: 878
Pridružen: Sr Okt 15, 2014 21:02
Kraj: Solkan

Re: Webasto

OdgovorNapisal/-a sova » To Feb 19, 2019 08:18

Razen prve, se ne vidi slik. :( Lep izlet.

lp.
Uporabniški avatar
theDamjan
Admiral
Prispevkov: 959
Pridružen: Ne Mar 01, 2015 19:42
Kraj: Trebnje - Novi Vinodolski - Jadransko morje
Kontakt:

Re: Webasto

OdgovorNapisal/-a theDamjan » To Feb 19, 2019 08:24

Lepo si napisal. Meni pumpica visi na cevi in se res čisto nič nikjer ni sliši. Pač nisem je nikamor fiksiral Sem pa videl, da so nekateri naredili kar takšno srajčko iz neoprena, ki tudi zaduši zvok.

Ja tale Kibasto je vreden svojih par 10€
-----------------

***Naj bo vsak dan najlepši!
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Webasto

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Feb 19, 2019 08:49

Probam še enkrat.

Slika

Slika

Slika

Slika
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Webasto

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Feb 19, 2019 08:54

theDamjan napisal/-a:Lepo si napisal. Meni pumpica visi na cevi in se res čisto nič nikjer ni sliši. Pač nisem je nikamor fiksiral Sem pa videl, da so nekateri naredili kar takšno srajčko iz neoprena, ki tudi zaduši zvok.
Ja tale Kibasto je vreden svojih par 10€

Sem zmeril zvok pumpice in je tam okrog 290Hz, tako da razne pene ipd. ne pomagajo najbolje. Včasih celo ojačajo, če niso res mehke in zvok vpijajoče. Tako kot imaš ti, je najboljše. Pumpica vpeta v viseče absorberje (silikonske ali kaj podobnega). Bom nekaj sčaral. Edino ne vem, kako se obnese na dolgi rok tako prosto viseča, ker v bistvu jo drži samo cevka od goriva in objemka, pumpica pa ves čas malo trza. Da se ne bo kaj odlosalo s časom in bo dizel brizgal po posteljo :?
Nazadnje spremenil Marchi, dne To Feb 19, 2019 09:14, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
sova
Admiral
Prispevkov: 878
Pridružen: Sr Okt 15, 2014 21:02
Kraj: Solkan

Re: Webasto

OdgovorNapisal/-a sova » To Feb 19, 2019 09:03

Sedaj se vidi. 8)

lp.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti