VHF GMDSS radijska postaja, pridobitev MMSI, kaj je DSC...

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5106
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Jan 27, 2013 12:00

Na APEK sem naslovil vprašanje v imenu foruma Morjeplovec in prejel naslednji odgovor.

Spoštovani.

Na podlagi vaših vprašanj vam odgovarjamo kot sledi:

Odgovor na 1:
Najprej, ali je AKTIVNA DSC radijska postaja obvezen del opreme plovil z vidika vaše agencije?

Aktivna DSC radijska postaja je del opreme plovil po zakonu, ki ureja plovila. Taka radijska postaja mora imeti dovoljenje agencije na podlagi ZEKom-1 in sicer zato, ker uporablja radijske frekvence, za katere urejanje je agencija pristojna. Tu se pristojnost agencije konča. Kdaj se radijska postaja uporablja oziroma kdaj mora biti vključena je stvar predpisov, ki urejajo plovila.

Odgovor na 2:
Ali velja za vnos (aktivacijo) pridobljene MMSI identifikacijske številke v spomin DSC radijske postaje zakonsko predpisan rok ali obveza?

Ta obveza, če obstaja, je v predpisih, ki urejajo plovila.

Odgovor na 3:
Kaj bi navtiki glede MMSI morali vedeti in kateri aktualni predpisi urejajo to področje? Prosim za linke na dokumentacijo.

Kot je že navedeno, je agencija z radijskim dovoljenjem vključena le v zvezi z radijskimi frekvencami, vse drugo je v pristojnosti organov, ki skrbijo za plovbo plovil.


S spoštovanjem,

Franc Kovačič

_________________________________________
Mag. Franc Kovačič
Upravljanje radiokomunikacijskega spektra
Področje za radiokomunikacije
Agencija za pošto in elektronske komunikacije RS

M. Sc. Franc Kovačič
Post and Electronic Communications Agency RS
Stegne 7
SI-1000 Ljubljana, Slovenia
T: +386 (0)1 583 63 71
F: +386 (0)1 511 11 01
e-mail: franc.kovacic@apek.si
Uporabniški avatar
a-lex
Admiral
Prispevkov: 1065
Pridružen: Ne Feb 08, 2009 22:47
Kraj: Piran-Ljubljana

OdgovorNapisal/-a a-lex » Ne Jan 27, 2013 12:00

Zanima me, če je za registracijo plovila obvezno biti prijavljen pri APEK, če imaš radijsko postajo na plovilu.
Stari lastnik je namreč imel MMS številko, ob prenosu lastništva, pa nismo temu pripisali posebne pozornosti. Postaja deluje, izpit imam...
Jadranje je zakon....
Uporabniški avatar
DR.E
Admiral
Prispevkov: 1693
Pridružen: Ne Jun 08, 2008 11:39
Kraj: Maribor, Bunarina - Pula
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a DR.E » Ne Jan 27, 2013 12:05

Se meni samo zdi ali niso odgovorili na nobeno vprašanje, oziroma bi moral za razumevanje tega poznati celoten zakon in še kaj?
MMSI: 238 460 540---- Call.s.: 9AA5011
POZOR: Kdo je trenutno na oblasti pri nas?
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5106
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Jan 27, 2013 12:12

Alex, Vidiš tudi to je en vidik, ki potrjuje, da bi bilo smiselno MMSI voditi skupaj z registrom plovil. Sedaj bo za tvoje plovilo MMSI še vedno plačeval stari uporabnik oziroma bodo terjali njega. Potem se bo pritožil in dokazal, da je plovilo prodal. Brez osnove ne morejo nate prenesti MMSIja. In tako bo stara MMSI v uporabi brez podatkov o lastniku in plovilu. Svetovna baza v trem primeru ni ažurirana, kar pa je zelo nerodna reč.
Pokliči na APEK in preveri, ter tukaj objavi tvoje izkušnje s tem v zvezi.
LP NT
Uporabniški avatar
DR.E
Admiral
Prispevkov: 1693
Pridružen: Ne Jun 08, 2008 11:39
Kraj: Maribor, Bunarina - Pula
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a DR.E » Ne Jan 27, 2013 12:14

NT ali imaš slučajno podatek, kje lahko najdem to svetovno bazo podatkov o MMSI številkah, baje jo je potrebno posodabljat, torej mora biti nekje na voljo za "download".

Hvala!
MMSI: 238 460 540---- Call.s.: 9AA5011

POZOR: Kdo je trenutno na oblasti pri nas?
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5106
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Jan 27, 2013 12:34

LINK na bazo MMSI števil. Iščeš lahko tudi po delnih podatkih.
LP NT
Uporabniški avatar
a-lex
Admiral
Prispevkov: 1065
Pridružen: Ne Feb 08, 2009 22:47
Kraj: Piran-Ljubljana

OdgovorNapisal/-a a-lex » Ne Jan 27, 2013 13:42

Nikola ne bo držalo, moja MMSI številka je že oddana drugemu uporabniku!

Me pa zanima kaj dobim, razen MMSI številke, za 65 evrov katere moram potem plačevati verjetno vsako leto. A mi kakšna pride zaplesat trebušni ples, ali kaj?
Jadranje je zakon....
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5106
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Jan 27, 2013 19:33

Alex ampak kot si rekel imaš na plovilu še vedno postajo z vnešeno MMSI številko prejšnjega lastnika. To isto številko pa so sedaj kot praviš celo že oddali tretji osebi, če sem te prav razumel.
Ali si predstavljaš zmedo, če to kar praviš drži?

Saj to je to kajti MMSI številka sama po sebi nima nobene realne vrednosti. Tudi če bi stala uporabnina številke le 1€ na leto je to PREVEČ, ker TO MORA BITI BREZPLAČNO !
LP NT
Uporabniški avatar
a-lex
Admiral
Prispevkov: 1065
Pridružen: Ne Feb 08, 2009 22:47
Kraj: Piran-Ljubljana

OdgovorNapisal/-a a-lex » Ne Jan 27, 2013 19:51

Ni zmede, ker me tudi v registru ni več.
Jaz sem kupil barko 10/2009 in se nisem ukvarjal s postajo in papirologijo (sem imel drugega dela čez glavo - 3 x barvanje cele barke), tako, da sem prišel do tega šele zdaj.
Še vedno pa ne vem, če moraš imet pogodbo z APEKom, če želiš podaljšati registracijo plovila.
Druga zadeva je pa zavarovanje. (Ni ravno za v to temo), ampak zavarovanje so mi sklenili samo do dne za podaljšanje registracije. Razlog - zavarovalničarji pripravljajo enotno listo za ugotavljanje kdo ima sploh sklenjeno obvezno zavarovanje (kar je dobro, če ti nekdo povzroči škodo).
Jadranje je zakon....
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5106
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Jan 27, 2013 20:05

Še vedno nisi odgovoril. Ali imaš ali nimaš DSC postajo z vnešenim MMSI prejšnjega lastnika? Da ali ne?
LP NT
Uporabniški avatar
DR.E
Admiral
Prispevkov: 1693
Pridružen: Ne Jun 08, 2008 11:39
Kraj: Maribor, Bunarina - Pula
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a DR.E » Ne Jan 27, 2013 20:05

hmmm...ampak če imaš ti v DCS-ju še vedno vneseno MMSi številko, ki jo zdaj v bazi najdeš pri nekom drugem, potem pomeni da vama zdaj obema deluje DSC na en MMSI... ali ni tako? Si preskusil komu poslati rutinski klic, da vidiš, če ti dela in katero številko izpiše?
MMSI: 238 460 540---- Call.s.: 9AA5011

POZOR: Kdo je trenutno na oblasti pri nas?
Uporabniški avatar
a-lex
Admiral
Prispevkov: 1065
Pridružen: Ne Feb 08, 2009 22:47
Kraj: Piran-Ljubljana

OdgovorNapisal/-a a-lex » Ne Jan 27, 2013 20:15

Nisem preiskušal nič drugega razen, če deluje (v primerjavi s CB prav daleč ne gre), bi pa v primeru kakšnega "cirkusa" na 16 kanalu odropotal myday.... in nebi stiskal distress gumba, da nebi reševali kakšnega napačnega, pa še GPS nimam priključen na postajo.
Nazadnje spremenil a-lex, dne Ne Jan 27, 2013 20:38, skupaj popravljeno 1 krat.
Jadranje je zakon....
Uporabniški avatar
a-lex
Admiral
Prispevkov: 1065
Pridružen: Ne Feb 08, 2009 22:47
Kraj: Piran-Ljubljana

OdgovorNapisal/-a a-lex » Ne Jan 27, 2013 20:23

Ja, Nikola, verjetno je vnešen za gumb distress še stari MMSI starega lastnika, saj nisem nič spreminjal.
Jadranje je zakon....
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5106
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Jan 27, 2013 20:59

OK, vidim, da nisi prepričan. Mirno greš lahko v menu na postaji in poiščeš MMSI. V kolikor je MMSI vnešen ga prebereš, če pa ni bo polje prazno. Sicer pa je to v navodilih lepo opisano.
Uporabnik ne more spreminjati enkrat vnešene MMSI številke. To lahko naredijo le nekateri pooblaščeni servisi (ne vsi).
LP NT
Uporabniški avatar
a-lex
Admiral
Prispevkov: 1065
Pridružen: Ne Feb 08, 2009 22:47
Kraj: Piran-Ljubljana

OdgovorNapisal/-a a-lex » Ne Jan 27, 2013 22:17

Sem bil včeraj na barki.... bom naslednjič probal, še prej pa poiščem nekje navodila, če to sploh lahko lastnoročno naredim.... postaja je pa neka leva Nawman tip VHF 7200, in javim. :wink:
Jadranje je zakon....

Kdo je na strani

Po forumu brska: pinosat in 6 gostov