Led svetilke

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

javor68
Višji vodnik
Prispevkov: 16
Pridružen: So Mar 03, 2007 16:20
Kraj: Škofja Loka

Led svetilke

OdgovorNapisal/-a javor68 » To Apr 03, 2007 13:30

Verjetno smo vsi omejeni z elektriko na čolnu, pa me zanima, če kdo uporablja za luči led diode? Je res isto kot navadne žarnice al je tuki kakšna finta?

LP, Janez
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » To Apr 03, 2007 18:59

LED diode so prima stvar, vendar mene osebno zelo moti barva svetlobe. Sicer obstajajo različne, vendar prave naravne svetlobe ne dobiš nikoli. Vemo, da so tudi navadne žarnice precej daleč od naravnega (precej bolj hladne), vendar pa so vseeno prijetne za oko. Barva svetlobe se meri v stopinjah kelvina K. Sončna svetloba je nekje 5500K, kar naj bi bilo belo. Večina ksenonskih žarometov v avtomobilih uporablja temperature okrog 6000K, kar je rahlo modra. Bolj vijolične barve dobivamo okrog 8000K.
LED diode so super za navigacijske lučke ali pa za kakšno osvetlitev stopnic in podobno. Ne bi pa jih priporočal kot nadomestek lučk v kokpitu in kabini, ker je barva res "sumljiva" in s tem moteča...

LP
simon
Poročnik fregate
Prispevkov: 63
Pridružen: Po Dec 11, 2006 21:51

OdgovorNapisal/-a simon » Sr Apr 04, 2007 17:58

Tud jst sem razmišlov o diodah, vendar me moti predvsem bleščanje. Barve se dobijo različne, vendar je svetloba vseeno bleščava in bode v oči. Tukaj se strinjam z adminom. Sigurno so super za navigacijske luči, manj pa za ambient na čolnu...

lp, simon
javor68
Višji vodnik
Prispevkov: 16
Pridružen: So Mar 03, 2007 16:20
Kraj: Škofja Loka

OdgovorNapisal/-a javor68 » Pe Apr 06, 2007 17:31

OK, fino za informacije. Kaj pa poraba toka? Koliko se da dejansko prihranit? Ni mi čisto logično, da bi pokurile toliko manj...
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » So Apr 07, 2007 18:29

Visokosvetilne LED diode ponavadi delujejo na napetosti okrog 3V, pri tem pa porabijo okrog 25mA toka. Obstajajo zelo različne in nekatere izjemno zmogljive "pogoltnejo" tudi do 200mA. Malo elektrotehnike za primerjavo.
Ena 5W žarnica na 12V srka tok:

I = P / U = 5 / 12 = 0,42A ali 420mA

Če je dioda za delovanje na 3V, lahko vežemo štiri zaporedno, da pridemo na 12V in se znebimo predupora. Tok ki teče je še vedno 25 mA. V takem primeru vse štiri viskokosvetilne LED-ice skupaj pokurijo 16 krat manj!!!

To je navedeno kot primer in ni namenjeno direktni primerjavi, saj je odvisno kolikšno svetilnost bomo dobili iz diod v primerjavi z žarnico. Vsekakor pa je poraba energije pri LED razsvetljavi bistveno manjša...

LP
afna
Poročnik korvete
Prispevkov: 53
Pridružen: Po Dec 11, 2006 09:46
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a afna » Če Apr 12, 2007 19:17

Meni je pa barva svetlobe iz diod zlo fina. Se mi dopade plava barva, nimam pa še nič na svojem čolnu. Če bi jaz menjal bi predvsem zaradi barve, nikakor pa ne zaradi porabe.

lp
simon
Poročnik fregate
Prispevkov: 63
Pridružen: Po Dec 11, 2006 21:51

OdgovorNapisal/-a simon » To Apr 17, 2007 23:50

Haha, to je pa zanimivo, da je pa tebi taka barva celo všeč. Kakor sem jst govoril z ljudmi, ni bil nihče preveč navdušen nad barvo svetlobe diod. Očitno so okusi različni. :wink:

lp
Uporabniški avatar
nemo
Admiral
Prispevkov: 600
Pridružen: To Mar 20, 2007 21:20
Kraj: SLOBALA

Razlicna svetloba belih LED diod

OdgovorNapisal/-a nemo » Pe Apr 20, 2007 05:35

Na barki na kateri delam je na krmi napis, ki je osvetljen z svetlobo LED diod speljano skozi opticna vlakna. Ze veckrat sem LED-e zamenjal, ker je prislo scasoma do spremembe svetlobe (nekateri so z bele postali rumenkasti, drugi pa bolj plavkasti) Sedaj imam ze tudi precej rezervnih ledov, a opazam, da kljub temu, da so novi ne svetijo vsi enake barve. Vem, da se na svetlobo lahko vpliva z napajanjem, toda pri meni je cel sistem vezan na isti izvor 24V.Ali pozna se kdo vzrok spremembe barve?
EDINI DOBER DAN JE DAN NA MORJU!
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Pe Apr 20, 2007 20:07

Da LED crkne je ponavadi vzrok nepravilna napetost. Načelno je svetloba precej neodvisna od napetosti. Tako npr. LED sploh ne sveti, dokler ne dosežemo nekega praga preboja. Potem nekaj časa sveti konstantno, pri pretiravanju z napetostjo pa svetloba začne postajati druge barve. Mislim, da je vzrok tukaj.
Pri navadni LED diodi je ponavadi napetost okrog 2V, kar pomeni, da moraš imeti na 24V zaporedno vezavo 12 diod. Ker je napetost alternatorja še malo višja, ne bo škodilo niti 13 diod zaporedno...

Upam, da kaj pomaga. Preveri kako so vezane... Mogoče pa imaš neko stabilizirano napajanje in niso zaporedne?

LP
marjan5
Viceadmiral
Prispevkov: 363
Pridružen: Ne Apr 29, 2007 20:29
Kraj: Sevnica, Osor

OdgovorNapisal/-a marjan5 » Ne Apr 29, 2007 20:38

Jaz imam led lučke kot reflektorčke za branje in celotno osvetljevanje prve kabine za to se mi zdi uredu, v salonu pa imam šparovno žarnico na 12 V.
anzi
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 146
Pridružen: Če Mar 29, 2007 13:56
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a anzi » Ne Apr 29, 2007 20:56

marjan5 napisal/-a:Jaz imam led lučke kot reflektorčke za branje in celotno osvetljevanje prve kabine za to se mi zdi uredu, v salonu pa imam šparovno žarnico na 12 V.


Pa je LED lučka dovolj za branje :?: Tudi sam razmišljam, da bi dal v kabino tako lučko.

Zanima pa me še nekaj drugega:
Kako imate urejeno napeljavo 12/220V?

V marinah verjetno uporabljate njihovo elektriko, ko pa ste zunaj pa akumulator. To sprašujem zato, ker imam na čolnu izključno 12V porabnike. Željo pa imam, da se v marini priklopim na 220V. Razmišljal sem že v transformatorju 220V -> 12V. Druga možnost pa je, da poleg 12V lučke v kabino namontiram še 220V.
LP anzi
marjan5
Viceadmiral
Prispevkov: 363
Pridružen: Ne Apr 29, 2007 20:29
Kraj: Sevnica, Osor

OdgovorNapisal/-a marjan5 » Po Apr 30, 2007 14:10

Hm jaz imam jadrnico in imam 220 v napeljavo isto kot doma : avtomatske varovalke fid in nekaj utičnic ter za razsvetljavo 2 navadne lučke iz Bauhasa za branje, obenem pa tudi dovolj močen usmernik da mi lahko razsvetljavo napaja pa še polni baterije. poslal bi sliko teh lučk sam ne vem kako :) Če je dovolj pač probaš sej sedaj niso več tko drage , navaden reflektorček v katerega vstaviš led žarnico~10-15€ saj jaz sem pršuntko čez :)
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » To Maj 01, 2007 11:52

Ponavadi je napeljava dvojna, kot je rekel že marjan5. Vsekakor pa lahko takrat, ko si priklopljen na 220V uporabljaš tudi 12V porabnike. Za to pa potrebuješ dovolj zmogljiv polnilnik. Načelno ga ima vgrajenega večina bark,če pa ga nimaš, pa ga toplo priporočam. To naj ne bo navaden transformator z usmernikom, temveč pravi marine polnilec, ki je sicer nekaj dražji. Če imaš več akumulatorjev (štartni posebej, za porabnike posebej), naj ima polnilec tudi najmanj dva ločena izhoda...

LP
afna
Poročnik korvete
Prispevkov: 53
Pridružen: Po Dec 11, 2006 09:46
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a afna » Če Maj 03, 2007 19:15

Polnilnik mam jst eden od Quick-a. Uporabljam ga dve sezone in do sedaj dela OK. Cena je ugodna, saj je precej cenejši od kakšnih bolj uglednih znamk...

lp
anzi
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 146
Pridružen: Če Mar 29, 2007 13:56
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a anzi » Če Maj 03, 2007 19:30

afna napisal/-a:Polnilnik mam jst eden od Quick-a. Uporabljam ga dve sezone in do sedaj dela OK. Cena je ugodna, saj je precej cenejši od kakšnih bolj uglednih znamk...

lp


Se pravi, če prav razumem imaš polnilnik v marini priklopljen na 220V in medtem ko se ti polnijo akumulatorji, uporabljaš 12V porabnike na čolnu.

Mi lahko prilepiš link od Quick-a, ker jaz najdem pod tem imenom čuda :lol: .
LP anzi

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov