SOLARNI PANEL

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » So Dec 08, 2018 23:26

Fojki napisal/-a:Celice so novejšega tipa in delujejo četudi so delno osenčene in delno ukrivljene...

Z vsem spoštovanjem in brez slabe volje ti povem, da je ta trditev napačna in izven konteksta. Je na nivoju top-shop prodaje in če si to kupil zaradi takih izjav potem vedi, da so te naplahtali.
Kot sem rekel brez slabe volje kajti niti paneli proizvajalca Solara, ki veljajo za Mercedes med solarnimi paneli ne obljublja kaj takega, kajti to je popolnoma skregano s fiziko in načinom delovanja fotovolltaike.
moro12345
Admiral
Prispevkov: 925
Pridružen: Ne Jul 08, 2012 17:22
Kraj: Ankaran

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a moro12345 » Ne Dec 09, 2018 00:04

Kaj pa solarni sistem za toplotno crpalko in sanitarno vodo + zunanji bazen?
diligence
Viceadmiral
Prispevkov: 366
Pridružen: Sr Avg 31, 2011 22:05

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a diligence » Ne Dec 09, 2018 08:15

morosito napisal/-a:Kaj pa solarni sistem za toplotno crpalko in sanitarno vodo + zunanji bazen?


Tile mojstri so mi dva meseca nazaj montirali 15kw ekektrarno.Znajo svetovati.http://www.ekod.si/si/
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Ne Dec 09, 2018 08:24

Kje pa kupujere solar panele? Je pri nas kaj dobrega za razumno ceno al je treba ven? Gledam pohodnega za na premicen pokrov. Predvidevam da se to da lepo simpl snet ko te ni na barki nekaj casa?
diligence
Viceadmiral
Prispevkov: 366
Pridružen: Sr Avg 31, 2011 22:05

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a diligence » Ne Dec 09, 2018 08:54

1stofficer napisal/-a:Kje pa kupujere solar panele? Je pri nas kaj dobrega za razumno ceno al je treba ven? Gledam pohodnega za na premicen pokrov. Predvidevam da se to da lepo simpl snet ko te ni na barki nekaj casa?


Pri pohodnem-flex panelu ne varčuj.Nabavi preverjeno.Sam sem varčrval na 50w flex panelu,po 5 letih je dobesedno raspadel.Ni bil za na sonce :evil:
moro12345
Admiral
Prispevkov: 925
Pridružen: Ne Jul 08, 2012 17:22
Kraj: Ankaran

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a moro12345 » Ne Dec 09, 2018 08:58

diligence napisal/-a:
morosito napisal/-a:Kaj pa solarni sistem za toplotno crpalko in sanitarno vodo + zunanji bazen?


Tile mojstri so mi dva meseca nazaj montirali 15kw ekektrarno.Znajo svetovati.http://www.ekod.si/si/


Cena nalozbe?
Ma ko oddajas elektriko kako to oni racunajo?
Ker ne razumem zakaj enim ko oddajajo elektriko ki jo proizvedejo morajo placevati omreznino na oddane kwh...????? Ce jih rabis ali oddajas vedno jih placujes...
diligence
Viceadmiral
Prispevkov: 366
Pridružen: Sr Avg 31, 2011 22:05

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a diligence » Ne Dec 09, 2018 09:14

Morosito,živimo pač v taki državi.Preveč je nelogičnost.Ne glede na vse bedastoče,ki jih naša država uspe nagrmaditi na kup,se mi bo v najslabšem scenariju naložba povrnila v 12 letih.Nekam je treba zmetat denar :D Večje barke ne potrebujem,dobri avti me ne zadovoljijo več,v firmi pa tudi ne mislim ulagati v nova delavna mesta,zopet zaradi KRETENSKIH-BUTALSKIH itd. pravil naše države. :evil:
moro12345
Admiral
Prispevkov: 925
Pridružen: Ne Jul 08, 2012 17:22
Kraj: Ankaran

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a moro12345 » Ne Dec 09, 2018 10:04

Hahhahahha Res je :)
Sam hard....sej tudi jaz ne maram velike avtomobile in velike barke....to delas samo jezo drugim in pol te vsi za vogalom pljuvajo.

Drugace pa sem mislil s temi paneli da bi kaj naredil sam ocitno je to vse skupaj ena laz...tudi za toplotno crpalko kao nizka poraba....ko pride zima mi ne rata nikako zbit tistih 800-1000kwh mesecno....pa ze tako rabimo kar precej elektrike (susilci, gospodinjstvo) pa vse v program pocenielektrike...tč 8kwh..talno gretje.....po neko statistiko so mi racunali da bi kao rabil max 300kwh s toplotno....kaj ki mora delat sanitarno vodo na 45 stopinj ko stisne mraz nabija grelce..

Ce bi postavil kak panel za sanitarno vodo ze ki imam majhen zalogovnik za sanitarno povezano na tč (220lt).
Niso ne vem kako dragi. Imam nadstresek za 3 avta...so tisti paneli v obliki istrske kritine imajo gor vijake....montaza bi bila kar precej lazja ko pa dajat na streho ki imam klasicno kritino...

Sem gledal neke solarne panele ki so kot tube ki hodi voda v njih, niso kot tisti starejsi ki imajo boiler...
moro12345
Admiral
Prispevkov: 925
Pridružen: Ne Jul 08, 2012 17:22
Kraj: Ankaran

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a moro12345 » Ne Dec 09, 2018 13:50

Edino me skrbi za bazen ker jaz crpam slano vodo iz morja in jo mesan z vodo iz dezevnice. Kako bo vplivalo to na solarne kolektorje? Bi jih unicil?
Ker tudi manj klora uporabljam (skoraj nič).
Opažam da pumpa in filter delajo boljse s slano ko s sladko+klor
kiks1
Naddesetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: Sr Nov 07, 2018 07:46

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a kiks1 » Pe Dec 14, 2018 09:22

rad bi montiral panel 100w za hladilnik,ima kdo kaksno dobro vezo da mi ne bi kdo kaksne kitajske jajca ponujal,trgovci ponujajo vse zivo na koncu pa ne dobis tistega kar zelis.lp
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a admin » Pe Dec 14, 2018 17:06

Razlike med paneli so majhne in če boš kupoval pri enem od slovenskih trgovcev, bo to vredu, poleg tega imaš koga držati za jaj*a, če zadeva ne bo delovalo kot je treba, imaš garancijo, itd. Močno ti odsvetujem kupovanje preko spleta iz tujine, še posebej ne direkt iz Kitajske, ker tam res ne veš kaj boš dobil in poleg tega se nimaš komu potem žalit, da kaj ne dela...

Če kupuješ "trdi" panel na steklu, je vse zelo blizu! Na daleč se izogni prodajalcu, ki ti bo obljubljal izkoristke krepko preko 20%, ker to za sedaj še ne obstaja. Nobena celica 1 m2 ne bo dala 250W moči, to je čista laž!

Če kupuješ fleksibilni panel in če ti denar ne predstavlja oviro, ti toplo svetujem Solara ali pa Sunware! Vse ostalo je bistveno cenejše in pa tudi neprimerno slabše kvalitete!

Predvsem pa pazi na montažo! Če bo celica samo malo senčena (antena, jambor, zastavice, dvižnice, itd.), ti bo še tako dober in drag panel dajal le mali odstotek deklarirane moči!
Pred kratkim sem na fejsu videl objavo enega od poznanih trgovcev, ki se je pohvalil kako je lepo montiral pohodne celice na jadrnico in kako bo sedaj dovolj energije za hladno pivo... Na sliki je bila senca jambora čez celice in ko sem v komentar napisal da ob taki montaži bo bolj malo hladnega piva, so mi ga po nekaj minutah izbrisali! Takih se izogni, ker očitno nimajo pojma kaj delajo, samo prodajajo...

Glede 100W celice in hladilnika... Bo to edini vir energije zanj? 100W celica zna biti malo premalo za hladilnik, če ni drugega vira in če je vedno prižgan. Računaj da boš iz 100W celice na barki (montaža vodoravno) težko dobil preko 5 A polnilnega toka v idealnih pogojih, dnevno pa poleti zagotovo ne več kot 35 do 40 Ah energije! To je sicer nekako OK za povprečen hladilnik, samo pridejo tudi malo oblačni dnevi, ko bo dnevne energije krepko manj... Če bo zraven še drugi vir (motor, agregat...), potem ni problema, če pa je to edini, pa ne bo dovolj!
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Pe Dec 14, 2018 23:14

Hladilnik običajno laufa, ko si na barki,ko greš domov (v Slovenujo), ga pač izklopiš. Meni 110W celica popolnoma zadošča za hladilnik : ko pridem na dopust, ga vklopim, Čez 3 tedne, ko grem domov, ga pa ugasnem, pa mam na čolnu le en 100Amh akumulator.
mirno morje
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a admin » Po Dec 17, 2018 14:30

Seveda je energije zadosti, če je zraven še drugi vir, kar pri tebi Roman je! Verjetno v teh 3 tednih kdaj tudi izpluješ!?
Poleg tega hladilnik ugašaš, ko te ni na barki...
Napisal sem, kot edini vir in stalno prižgan hladilnik je 100W premalo! Če pa se kombinira z ostalimi, pa je lahko dovolj tudi 20W celica... Vse pač odvisno koliko in kako pluješ in kaj je drugi vir energije.
omas
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a omas » To Jan 08, 2019 08:20

Moja ravnokar kupljena 6m barka ima 18w solarno celico in 6ps motor ki tudi polni akumulator. Menda da je to premalo za kakrsenkoli hladilnik.. :cry:
Naj me kdo preprica da temu ni tako, mu bom zelo hvalezen.. Nekaj miniaturnega bi rabil za dva pira ohladit :wink:
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a polanc » To Jan 08, 2019 15:58

Žal,kar je izpod 100W celice,ne zadostuje za trajno prižgan hladilnik

Kdo je na strani

Po forumu brska: bmalus in 7 gostov