SOLARNI PANEL

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Ne Jun 23, 2019 23:20

Kok pa je dimenzija ? Si vzel z Amazona al tu ?
dj75
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 140
Pridružen: To Jun 16, 2015 10:14

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a dj75 » Po Jun 24, 2019 11:08

Dimenzije 121.7 x 53.3 x 0.2 cm vzel z Amazona.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Ne Jul 14, 2019 22:36

Imam dva solarna panela (12 W in 18 W), v prihodnje pa bom najbrž dodal še kakega.
Ali naj ima vsak panel svoj regulator ali lahko npr. dva manjša panela povežem na en regulator? Mišljeno za primer, ko povezani paneli ob max toku ne bi presegli največjega toka, ki ga lahko sprejme regulator (Load current).
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5109
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Po Jul 15, 2019 01:35

Grega solarne panele, ne glede na moč, veži vzporedno in obvezno na en MPPT regulator Smartsolar 75/15.
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a admin » Po Jul 15, 2019 18:07

Kot pravi NT so vedno lahko vezani vzporedno, vseeno pa je za odtenek bolje, če so enaki, saj MPPT lovi "sweet point" napetosti panela, da dobi na izhodu največjo moč, kar pa je za različna panela ob različnih pogojih različno...
No. 1
Admiral
Prispevkov: 1231
Pridružen: Ne Maj 23, 2010 22:26
Kraj: Vodice & Novigrad

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a No. 1 » Sr Jul 17, 2019 12:21

Razmišljam če sem naredil kaj narobe s priklopom MPPT in nanj priključenih sončnih celic... Namreč MPPT (Eyra elektronika) sem zgledno montiral kake dva meseca nazaj in ni nobenih težav, celice lepo polnijo vse krasno na to temo… Ker pa sem imel težave z vplinjačem se praktično nisem vozil s čolnom, seveda sem imel zaradi celic tudi obilje elektrike, prižgana dva hladilnika in vse krasno na privezu.

Na prvi daljši vožnji pa se je pokazala težava da po npr eni uri čoln zgubi moč, seveda smo iskali vsesorte mehaničnega, vžig, vplinjač… nič nismo našli vse zgledno, po nekaj dneh premisleka pa sem se spomnil, da mi je po povratku in cca. eni in pol uri vožnje kazalo stanje baterije 12,1V ob odhodu pa je bilo krepko čez 14V; na podlagi česar ugibam da verjetno alternator ne polni. Ob prihodu na barko bom seveda preveril.

Zanima me ali je lahko kaj narobe z alternatorjem če MPPT polni na ta isti + za accu medtem ko motor ne deluje in pa seveda tudi takrat ko motor deluje in po potrebi baterije polni še alternator? Npr če lahko kakšna dioda ali regler zato trpi in odpove oz. sem to neustrezno vezal?
Wellcraft 2600 Martinique
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5109
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Sr Jul 17, 2019 12:52

Zanič imaš:
- startni akumulator
- in/ali alternator
No. 1
Admiral
Prispevkov: 1231
Pridružen: Ne Maj 23, 2010 22:26
Kraj: Vodice & Novigrad

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a No. 1 » Sr Jul 17, 2019 13:14

Nikola T. napisal/-a:- startni akumulator

Startna banka je res še enaka od nakupa barke in je 2x75Ah neki avtomobilski accu-ji. Ker imam izbiro 1 in 2 ali both lahko to hitro eliminiram s preklopm na servisno in bo takoj jasno. Če je to je res najlažje vržem vn to težo, kupim novega in vgradim-hitro in enostavno rešljivo

Nikola T. napisal/-a:- in/ali alternator

Glede alternatorja pa imam edino skrb če je kaj narobe s tem, da je + iz alternatorja dejansko isti potencial in isti + kot MPPT-sicer se mi zdi logično, ampak mogoče kaj spušam da bi moralo še kaj biti vmes? Če je to pravilno in alternator ne polni ga bo treba popraviti ali zamenjati tudi to je jasno.

Kaj pa se npr zgodi (teoretični primer) če imaš en accu, alternator crkne, polni accu imaš in se voziš pa ne veš da ne polni. Kako se potem to pokaže z nenadnim ugašanjem ali morda zgublja moč pa pol ugasne... gre pa za bencin, klasika frgazer in tuljava pa "elektronski vžig" oz. namesto platin je Ignitor II ?
Wellcraft 2600 Martinique
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5109
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Sr Jul 17, 2019 15:01

Ko deluje motor-alternator mora biti napetost na startnem akumulatorju na katerega je priklopljen alternator v roku 5min 13,9 - 14,7V !!!

MPPT ali polnilec ... ne vpliva na delovanje alternatorja niti se nima kaj pokvarit. Alternator ima vgrajene usmerniške diode, ki preprečujejo kakršno koli praznenje preko alternatorja.

Če napetost motorni elektroniki pade pod 13V le ta ne deluje več optimalno. Najprej se to pozna na veliko slabši iskri in posledično nižji moči motorja....
No. 1
Admiral
Prispevkov: 1231
Pridružen: Ne Maj 23, 2010 22:26
Kraj: Vodice & Novigrad

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a No. 1 » Sr Jul 17, 2019 15:04

Hvala, vse jasno samo še barko moram doseči in preverim a bo dopust začet ta vikend al odložen do ureditve 13,9 - 14,7V :oops:
Wellcraft 2600 Martinique
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Če Jul 18, 2019 08:32

Iscem nosilce, ki bi omogocali enostavno in hitro snemanje panela.

Kaksna ideja?
tomaz_slo
Admiral
Prispevkov: 2309
Pridružen: Če Mar 25, 2010 15:28

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a tomaz_slo » Če Jul 18, 2019 09:23

1stofficer napisal/-a:Iscem nosilce, ki bi omogocali enostavno in hitro snemanje panela.

Kaksna ideja?


4X:

Slika

Slika
Mindek
Poročnik fregate
Prispevkov: 61
Pridružen: Ne Jan 05, 2014 10:55

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a Mindek » Pe Jul 19, 2019 03:46

No. 1 napisal/-a:
Nikola T. napisal/-a:- startni akumulator

Startna banka je res še enaka od nakupa barke in je 2x75Ah neki avtomobilski accu-ji. Ker imam izbiro 1 in 2 ali both lahko to hitro eliminiram s preklopm na servisno in bo takoj jasno. Če je to je res najlažje vržem vn to težo, kupim novega in vgradim-hitro in enostavno rešljivo

Nikola T. napisal/-a:- in/ali alternator

Glede alternatorja pa imam edino skrb če je kaj narobe s tem, da je + iz alternatorja dejansko isti potencial in isti + kot MPPT-sicer se mi zdi logično, ampak mogoče kaj spušam da bi moralo še kaj biti vmes? Če je to pravilno in alternator ne polni ga bo treba popraviti ali zamenjati tudi to je jasno.

Kaj pa se npr zgodi (teoretični primer) če imaš en accu, alternator crkne, polni accu imaš in se voziš pa ne veš da ne polni. Kako se potem to pokaže z nenadnim ugašanjem ali morda zgublja moč pa pol ugasne... gre pa za bencin, klasika frgazer in tuljava pa "elektronski vžig" oz. namesto platin je Ignitor II ?


Živjo.
imel sem isti problem (jadrnica), sem mislil, da so tudi šle diode, ali pa alternator. Nasvet iz prakse: ko sem vozil na motor, sem prekril solarni panel z brisačo in alternator je "čudežno" pričel polniti. Nisem štromar, ampak po moje je solarni panel ravno toliko dvignil napetost na regulatorju, da je alternator prekinil svoje polnjenje.
lp Mitja
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Pe Jul 19, 2019 07:53

@mitja

Sem stromar in tole na koncu bo najbrz kar drzalo! ;)
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Pe Jul 19, 2019 07:59

Glede snemljivih nosilcev pa bom najbrz gor dal kar tele kotne. Nalimas jih s silikoncem, se pravi ni treba vrtat v pokrov in lahko kasneje spucas silikon dol, ce bi se odlocil za demontazo. V lezisce pa bom dal 'mucke' lih tolk da panela veter ne dvigne, s strani ga itak dobro kotni drzijo. To mi potem omogoca preprosto snemanje in namescanje panela. Ceprav. Itak je precej poceni in najbrz ne bo zanimiv za tatove ;) 50 w v akumulator.si stane namrec dobrih 50 eur. Lih mal vec kot stane nosilna plastika !

https://www.amp-solar.com/nosilci_solan ... _4_vogalni

Slika
Nazadnje spremenil 1stofficer, dne Pe Jul 19, 2019 10:05, skupaj popravljeno 3 krat.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 13 gostov