SOLARNI PANEL

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Če Avg 01, 2019 16:37

Nikola T. napisal/-a:Ne morem verjet, da imaš tako majhen izkoristek solarnega panela. Moji praktično enake velikosti 147x68cm dajejo realno 168W (ali več) moči z enakim Victronovim MPPT regulatorjem.
Razlika med tvojimi in temi katere sem prodajal jaz je celih 400% !?!!? Cena je bila verjetno le minimalno različna. Nikakor pa ne 4x višja. :wink:

Kje si jih kupil in za koliko?

LP Iztok


Kater panel oz kje si ga kupil pa imas ti? In kolika je nazivna moc?
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Če Avg 01, 2019 18:35

Imam panele made in EU Poljska.
Prodajali smo jih v harpoon.si. Trenutno se jih ne dobi vec, ker EU proizvajalci ne morejo konkurirat kitajcem glede cene.
Celica je velikosti 145 x 69cm
Nazivna moč celice 168W (+3% tolerance), kar pomeni , da so nekatere celice imele nazivno moč celo preko 170W nobena pa manj kot 168W !!!
Cena z DDV je bila cca 240eur.
Zaenkrat se ne dobi nič niti približno tako kvalitetnega. Če bo kaj novega - dobrega zopet na trgu javim.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Če Avg 01, 2019 18:42

Super ! Skoda, da ni vec za dobit ce je bla roba dobra.

Js mam sicer 50W panel kupljen v akumulator.si. Nekdo tu na forumu jih je pohvalil, plus ta firma ima, kot sem videl, precej dobro robo zato verjamem, da ni ravno krsh. Plus tega fantje za pultom so kul in obvladajo svoj job. Nisem pa se zmontiral, me se caka ta podvig. Imam sicer navaden regulator, ki ne kaze kaj dost vec od statusa polnjenja in napolnjenosti akumulatorja. Za moje potrebe bo zadosti. Porocam kako se bo obneslo.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Če Avg 01, 2019 19:32

Glede firme, ki si jo omenil si pa malce falil. Opažam, da je precej robe še posebej solar panelov 100% kitajske.
:wink:
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Če Avg 01, 2019 19:54

Izkoristek je ceni primeren.
Dobil zastojn od prijatelja.

Bo očitno treba zamenjat za nekaj bolj kvalitetnega.

Kateri model priporočate?
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Če Avg 01, 2019 19:58

Js sem po priporocilu s tega foruma vzel tu:

https://www.akumulator.si/katalog/91/so ... mulatorjev
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Če Avg 01, 2019 20:12

Jaz nisem bil prevec zadovoljen z akumulator.si
Moje osebni utis je bil: nabavi poceni na kitajski, zaposli študenta da prodaja in bomo služili.

Z razsnernikom 2.400W ki sem ga kupil od njih nisem prevec zadovoljen.
Pa tudi svetovat niso znali.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Če Avg 01, 2019 20:15

Jaz sem mel cist kontra izkusnjo. No, kakorkoli...
francelj
Admiral
Prispevkov: 1076
Pridružen: Po Nov 26, 2007 21:09
Kraj: Brezovica

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a francelj » Če Avg 01, 2019 20:47

Letos sem kupil nova dva 90W Victron

https://www.victronenergy.si/upload/doc ... els-EN.pdf

Dobil sem ju tule:
http://www.kontiki-solar.si/496-victron-energy

Še vedno tega modela ni v spletnem katalogu. Cena za oba je bila 210EUR. Sta bolj kvadrataste oblike: 780 x 668 x 30mm
Nimam ultra pametnega regulatorja, ki bi si zapomnil vse kar počne. Največji tok v akumulatorje, ki sem ga ob občasnih pogledih na LCD opazil, je bil 11A. Sredi dneva, paneli niso bili obrnjeni čisto proti soncu, ker so fiksno montirani in gledajo naravnost gor. Regulator prenese največ 12A, menda je navzgor elektronsko omejen. Skratka, ni ga skurilo, čeprav je tok skoraj gotovo kdaj dosegel tudi 12A.

Zadovoljen s paneloma in z možakarjem, ki se je potrudil svetovati in dobaviti. Imajo pa v prostorih v Kamniku toliko robe, da je težko sploh priti v trgovino ;-)
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Pe Avg 09, 2019 00:26

Nikola T. napisal/-a:Ne morem verjet, da imaš tako majhen izkoristek solarnega panela. Moji praktično enake velikosti 147x68cm dajejo realno 168W (ali več) moči z enakim Victronovim MPPT regulatorjem.
Razlika med tvojimi in temi katere sem prodajal jaz je celih 400% !?!!? Cena je bila verjetno le minimalno različna. Nikakor pa ne 4x višja. :wink:

Kje si jih kupil in za koliko?

LP Iztok



Včeraj sem se vozil iz Šibenika proti Kopru. Štartali smo zjutraj, še pred sončnim vzhodom.
Prižgem iz golgčasa aplikacijo in vidim da je sredi žgečega sonca moč solarnega panela 0W. Pogledam v zgodovino polnjenja akumulatorja za včerajšnji dan in vidim da je bila na nuli.
Prva misel, no pa je šel solarni panel. Bo treba novega kupit.

Na solarnem panelu je bil kot porabnik priklopljen hladilnik 4A občaso.

Mi ni dalo mira, sem razmišljal ali je mogoče, da so akumulatorji tako polni, da jih solarni regulator ne polni in zato kaže da je moč sončne celice nula.

Poskusil sem ugasniti motor, in počakati da se akumulator začne prazniti.

in res, že po nekja sekundah je moč sončne celice iz nule zrastla na 40W.
ko sem prižgal motor je počasi v par minutah moč sončnih celic padla iz 40W na nulo.

Je možno, da solarni razsmernik ne prikazuje koliko moči (W) bi lahko največ dala sončna celica ampka da prikazuje, koliko deansko barka pokuri električne moči iz sončne celice?
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
igor_k
Viceadmiral
Prispevkov: 355
Pridružen: So Okt 27, 2012 23:07

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a igor_k » Pe Avg 09, 2019 01:12

Ne da je možno, točno tako je ker ne more biti drugače.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Pe Avg 09, 2019 08:39

Razsmernik meri tok in izracunava moc (P=UI). Ce ni toka je moc 0 oz ta narasca s tokom. Trenutno maksimalno moc bi pokazal v kolikor bi s polno zmogljivostjo polnil aku ali kak drug porabnik. Pa se tu bi znal kak boljsi razsmernik posredovat in omejit tok.
MARKO1977
Viceadmiral
Prispevkov: 369
Pridružen: Pe Dec 18, 2009 12:46

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a MARKO1977 » Pe Avg 23, 2019 09:38

https://www.akumulator.si/izdelek/S2%2002%200060/mppt-solarni-regulator-20a-12v-24v

Na tej strani opisuje da lahko priklopim panel maksimalno 260W Pa me zanima kaj se zgodi če dam 300W.Saj do sedaj sem imel na steca pvm 10 A priklopljeno 150W in je delalo brez problemov ( do prejšnjega meseca ) Ker bom dodal še eno celico 150W me zanima ali moram kupiti MPPT 30 A ali lahko 20A?
tomaz_slo
Admiral
Prispevkov: 2310
Pridružen: Če Mar 25, 2010 15:28

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a tomaz_slo » Pe Avg 23, 2019 09:51

Na tvoji povezavi ti med tehničnimi podatki piše to:
'The controller features a limited current charging mode. When the solar panel power exceeds a certain level and the charging current is larger than the rated current, the controller will automatically lower the charging power and bring the charging current to the rated level.'
Ne vem pa kako boš priključil oba panela na regulator?
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a motorni » Pe Avg 23, 2019 12:56

Z 20A regulatorjem ne boš panela povsem izkoristil. Tistih 20A je izhodni tok v akumulator. Je pa čisto na meji, tako da izgubiš nekaj malega. Sam bi dal 30A in vsaj 6mm2 žice, ker mi ni všeč, da imaš na barki takšno stvar na meji.
__________________
lp
motorni

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 18 gostov