SOLARNI PANEL

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Avg 23, 2019 13:53

Pa saj s 300W paneli nikoli ne bo dobil ven več kot 15A. Mogoče kakšno špičko, drugače pa ne. Razen če bi panele obračal za soncem ves čas. Pustite deklarirane vrednosti.
Uporabniški avatar
Fojki
Viceadmiral
Prispevkov: 447
Pridružen: So Okt 20, 2007 11:23
Kraj: Ljubljana - Barbariga

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a Fojki » Če Sep 12, 2019 11:53

Fantje prav lepo pozdravljeni ,

Berem forum veliko zanimivih odgovorov res pohvaljeno Upam, da forum pridobi spet na kakovosti.

Ker sam nisem zasledil nikjer novosti celice kaj je bolje kupiti itd.. Sem se odločil na kratko napisati moj primer

Sam sem uporabil celice Solbian ( kje sem kupil nočem delati reklame ) izključno Vam v pomoč za lažjo odločitev kaj se dejansko že dobi na trgu. Ne kupujem neke poceni kitajske variante ,hočem kvaliteto in garancijo.

Sam imam oz sem imel plovilo regal (ta mesec prodan ) na njem 80 w Solbian celico vgrajeno v tendo .Celice delajo nenormalno odlično .Startni acc 100 ah servisni acc 150 ah povezana preko ACR noro super vse deluje. Elektrike v izobilju Garancija na celice pisno 5 let tovarna prav tako nobenega gretja spodaj itd ..kot se rado piše na veliko na forumu .Tega nočem niti komentairat Tako, da še enkrat tak tip celic se ne greje spodaj .Toplota pod celicami ni omembe vredna kajti ravno tega sem se najbolj bal kot sem bral na forumu . Za druge celice pa tega ne trdim. Če kdo želi probati v največji vročini vabljen na čoln kadarkoli poleti.

Seveda so tudi druge top celice na trgu samo nisem nikjer zasledil na forumu, da kdo kaj pohvali kaj je dejansko res dobro kupiti tip ? . Večinoma se kakovostne informacije zgleda drzijo bolj za sebe :D :D :D


Novosti pa so kakor kažejo slike In te celice Vam priporočam za nakup res pa je ,da so cenovno dražje .

Slika

Slika
_________________
Lp Fojki
polanc
Admiral
Prispevkov: 9290
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a polanc » Po Sep 16, 2019 20:12

Navadne celice ki jih tko kupujemo so cenovno tam euro na vat,kolk e je pa za te cca treba odštet po vatu? Sedaj imam 200w na barki in bi morda zamenjal celici ker jih sence res motijo.Hvala za info.
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a motorni » Po Sep 16, 2019 23:18

Lahko daš še kakšen bolj oprijemljiv podatek, razen "noro super vse deluje". Kaj si s tem gnal, da je bilo elektrike v izobilju, nekaj LED lučk, hladilnik, zmrzovalnik, 1,2,3 dni na sidru?
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5108
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Po Sep 16, 2019 23:53

polanc napisal/-a:Navadne celice ki jih tko kupujemo so cenovno tam euro na vat,kolk e je pa za te cca treba odštet po vatu? Sedaj imam 200w na barki in bi morda zamenjal celici ker jih sence res motijo.Hvala za info.

Vsi paneli v navtiki bodo nehali polniti, če posamezni člen osenčiš!

Navtični solarni paneli imajo cca 36 celic. Več izjemno redko. Ena osvetljena celica (rezina, člen) ima nazivno napetost 0,5V. Tok posamezne celice pa je odvisen od njene velikosti in kakovostne klase (1-20). Osvetljen solarni panel bo tako imel na priključkih 18V. Če bi imel panel štiri diode kot "zaščito pred osenčenjem" bi to pomenilo, da bi napetost padla za najmanj četrtino, že če bi bil osenčen samo en samcat člen, kar pa je premalo za polnenje 12V akumulatorjev. Torej to nima popolnoma nobene prednosti, razen če bi bila vsaj dva taka panela vezana zaporedno. Iz prejšnjih prispevkov pa smo že ugotovili, da je za plovilo najprimernejša VZPOREDNA vezava.

Fojki: ...noro super vse deluje. Elektrike v izobilju Garancija na celice pisno 5 let tovarna prav tako nobenega gretja spodaj itd ..
Prosim prihrani me takih neumnosti tipa topshop.
mato
Admiral
Prispevkov: 815
Pridružen: Pe Apr 25, 2014 13:27
Kraj: Škofja loka

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a mato » To Sep 17, 2019 07:33

Živijo!
ker sem v dilemi da je vse OK, bom jaz dal konkretne podatke za moj sistem.
Panel Bisol BMU 260W montiran horizontalno.
MPT regulator Tracer4215BN + WiFi vmesnik
akumulatorji;
servis 2x 125A tam motion
zagonski 94A Exide.

Maksimalna moč ki je bila zaznana ob soncu v zenitu je bila 168w pri 30.8V in 5.45A.
Meni se zdi da je premalo.
Nikjer pa nisem našel podatka koliko procentov so izgube zaradi vpadnega kota sonca?
Mato :wink:
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5108
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » To Sep 17, 2019 08:56

mato napisal/-a:...Panel Bisol BMU 260W montiran horizontalno.
...MPT regulator Tracer4215BN + WiFi vmesnik
...maksimalna moč ki je bila zaznana ob soncu v zenitu je bila 168w pri 30.8V in 5.45A.

Verjamem, da je Bisol dal korektne podatke ne zaupam pa vsem MPPT regulatorjem brez da jih osebno stestiram v praksi. Do sedaj se je pokazalo, da ima še vedno najvišji izkoristek od testiranih Victron, če je pravilno izbran glede na priključno moč celic.
Predvidevam, da so tvoji paneli polikristalni in imajo že zaradi tega nižji izkoristek. Na izkoristek močno vpliva tudi prosojna plast. Najboljša je iz kaljenega stekla z najnižjo možno vrednostjo svinca. Folija je katastrofa s pogleda izkoristka in trajnosti. Svoja panela sem v celoti izdelal sam. Posebej sem naročil monokristalne rezine iz Kanade višje kvalitete nekje ranga 13, kar je najvišje kar se je dalo takrat dobiti. Rang 20 je le nekaj promilov izdelane količine in jih vse porabijo za vesoljski program. Ostalo dobi vojska... to kar pa kupujete od kitajcev je ranga definitivno pod 9 v veliki večini pa celo pod 5. Vse to se pozna na izkoristku. Moja panela sem dal izmeriti na tester. Meritev je pokazala 125W in 127W. V praksi imam poleti ob 12h (po soncu) celih 260W+ z Victron MPPT 30A regulatorjem.

Vsak panel se greje že zaradi skoraj črne barve in tisti paneli, ki so spodaj hladni imajo substrat iz izolacijskega materiala, kar posledično pomeni, da rezine nimajo dovolj hlajenja in zaradi tega nižji izkoristek. Načeloma, bi bila najboljša celica tista, ki ima spodnji del iz aluminija zgoraj pa kaljeno steklo, vendar takih za masovno proizvodnjo ne izdelujejo. Morda imaš prav zaradi povišane temperature rezin tudi ti v zenitu toliko manjši izkoristek.

Diodna zaščita pred osenčenjem ima lahko le toliko diod kolikor je vrst rezin po vertikali ali horizontali. Energijo pa bo panel v tem primeru oddal glede na število vrst -1 v kolikor je osvetljena zgolj ena rezina. V praksi pa to praktično ni nikoli. Senco naredi štrik, bum... in sega vedno čez vsaj dve rezini sosednjih vrst, kar pa pomeni, da je že za četrtino energije manj in ker pade rudi napetost pade polnenje v praksi na 0.
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a motorni » To Sep 17, 2019 10:30

Tisti panel bi moral dati od sebe blizu 9A, izmeri mu kratkostični tok, da vidiš ali je zanič panel ali regulator.
__________________

lp

motorni
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Sep 17, 2019 11:45

motorni napisal/-a:Tisti panel bi moral dati od sebe blizu 9A, izmeri mu kratkostični tok, da vidiš ali je zanič panel ali regulator.

Ali pa pretanki kabli!?
mato
Admiral
Prispevkov: 815
Pridružen: Pe Apr 25, 2014 13:27
Kraj: Škofja loka

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a mato » To Sep 17, 2019 14:37

Marchi napisal/-a:
motorni napisal/-a:Tisti panel bi moral dati od sebe blizu 9A, izmeri mu kratkostični tok, da vidiš ali je zanič panel ali regulator.

Ali pa pretanki kabli!?


6mm2 stari 2 meseca
Če bi bili problem kabli, regulator nebi nameril 30V pri 5A. ker bi se napetost zgubila.

Kratkostični tok pa naslednjič definitivno pomerim.
Enkrat sem ga meril ob slabem soncu, pa je bil isto cca 1,3A kot je kazal regulator.
Mato :wink:
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » To Sep 17, 2019 23:21

"Na soncu se nič ne greje"

Še črne plavutke ko pustiš poleti na soncu, se tako segrejejo da pečejo.

Ne razumem zakaj se črna sončna ceelica nebi segrela od avgustovskega sonca.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
primozk
Višji praporščak
Prispevkov: 34
Pridružen: Če Maj 23, 2019 07:59

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a primozk » Sr Okt 09, 2019 16:35

Da še jaz nekaj praktičnih meritev dodam, ki sem jih delal ta vikend, ko je bilo "kar lepo vreme" (ta del bi konkretiziral da je sončna elektrarna dajala 85% nazivne moči). Pa se lahko naveže na gornje zapise (kitajski, flexi s folijo, ki je posivela...). Za vse kalkulacije ki jih delamo je pomembno koliko dejansko dobimo od panela. Ideanih pogojev na barki namreč nimamo... (senčenje, vodoravna montaža,...) - tako da je lahko zelo zmotno.

Vseskupaj sem zase odprl ker razmišljam, da zamenjam 15 let star 120W (sicer kvalititen BP Solar, mono, kaljeno steklo), ki se mi zdi da ne daje več tistega kar naj bi in ker mi je na krmi skupaj z geštelom malo pretežko (verjetno 30+kg - sem nasledil od predhodnih lastnikov). Tale 120W mi je poleti dal max 54Wp oz 22,5Ah v enem dnevu. Glede na spodnje meritve pa verjetno sploh ni slab -- saj je max izplen bil 45% nazivne (vodoravno postavljen).

S katerimi paneli sem meril - trije paneli v domači zalogi:
- kitajski 30W flexi, 3-4 poletja na barki - folija posivena
- zložljiv kovček 45W iz treh zaporedno vezanih segmentov
- roll-up panel 68W, 11 segmentov, star 10+ let (kupil iz snegoloma na Adriji v NM)
http://www.suncapenergy.ca/PDF_Files/Un ... 68.185.pdf

Meril sem postavljene - vodoravno, - 45st - obrnjeni direktno proti soncu, in navpično - obrnjeni direktno proti soncu (sem bral en članek o prosojnih/dvostranskih panelih in bolšem izkoristku), ob 12h, sončna sobota in meril tok&napetost s katero je polnil pol prazen akumulator, potem pa še Voc in Isc.

Glede na nazivno moč pri obrnejnih direktno v sonce dobil samo:
- 30W flex - 47% nazivne
- kovček - 56%
- roll - 58%

Glede na orientacijo:
- vodoravno - sem ven dobil samo še 30-35% od nazivne (se pravi od 68W od roll dobil 25W)
- navpično (proti soncu) - 37-47-54%

Glede senčenja kot zapisano pri ostalih (pokriješ eno celico --> 0W). Tu edino roll panel izstopa, ker je 11 segmentov verjentno vezanih vzporedno. Ta ima pri polovičnem senčenju še vedno 50% izplen, s tremi segmenti 25%. Ta je zanimiv hibrid - verjetno bi še kakega kupil, čeprav je neroden za rokovanje (2,8m x 0,3m) pa neka bitumnu podobna lepilna podlaga. Je pa idealen za občasno postavit in ima dober izplen.

Upam da komu prav pride.
lp, primož
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a admin » Sr Okt 09, 2019 22:14

Lepo si to napisal in tudi realno!
Ljudje kupijo panel, na njem piše nekaj wattov in potem mislijo, da res toliko polni... Ja, bi polnil, v povsem idealnih pogojih, kristalno čistem zraku, postavitvi direkt v sonce, itd...
Ti si meril fleksibilne, ki so še slabši, poleg tega že malo ostarele.

V glavnem na barki je za katerikoli trdi panel na steklu, ki je postavljen vodoravno in na njega nikoli ne pada nobena senca in premore kvaliteten MPPT regulator:
- sredi dneva poleti nekje med 70 in 80% nazivne moči (za telih 80% mora divje pihat burja, da ga hladi in da je zrak suh - boljša vidljivost je tudi več solarne moči obsevanja)
- neko povprečje dneva je okrog 50 do 60% nazivne moči in lahko računaš s tem nekje 9 ur na dan junija in julija, potem avgusta greš proti 8 in celo 7 ur dnevno, v septembru lahko proti koncu meseca računaš samo še s 6 urami...

Zdaj pa kalkulacije gor dol... Napisano je malce laično iz razloga da si bo mogoče kdo znal preračunat, tudi če mu niso preveč domači W in Wh, pa V in A...
polanc
Admiral
Prispevkov: 9290
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Okt 10, 2019 16:11

Pa 6 septemberskih ur je morda enako le 4 uram julijskega solnčeca..No na moji barki je 200W mono kristal,ki jih lahko obračam..če se mi lušta al pa če ne pozabim.Včasih ostanejo obrnjene že od prejšljega dne v povsem napačno stran in je še slabše,kot če jih nebi mogel sukati..Je pa tko, da je ptičje dreke treba dol dajat za sproti,pa umit jo je tud fajn..dela mi pa hladilnik non stop od maja do oktobra.Pa oktobra pa namest hladilnika občasn laufa webasto in pa TV..za dolge noči,ko nikogar budnga več ni..Ja 300 Ah je velika moja posoda za elektriko in pa MPPT regulator skrbi, da vanjo kolkor tolko solidno teče elektrika..
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a fakinx » Pe Okt 11, 2019 11:21

No, jaz imam 2x200W kitajce in 2x Victron MPPT 15A (vsak panel svojega). Nikoli ne dobim enakega izkoristka iz posameznega panela. V žgočem poletnem soncu v zenitu sem videl skupaj max cca 20A+ na merilniku (cca 300W). Panela sta montirana horizontalno brez možnosti obračanja. Glede na nazivno moč sem kar zadovoljen, res pa je, da bi si želel kdaj kaj več, ker so servisne banke velike 960Ah in je “placa” kolikor hočeš. Smo pač energetsko potratni in zdržimo na sidru brez težav 3 dni v oblačnem vremenu in skoraj brez omejitev poleti z občasno rabo motorja (cca 2h dnevno). Tudi v marini zelo redko priključim kabel, ker celice lepo opravljajo svojo nalogo in so akuji vedno polni da prek teče, ko pridem na barko.

Kdo je na strani

Po forumu brska: neon in 6 gostov