SOLARNI PANEL

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator, moderator2, cibro

sslavc
Višji štabni vodnik
Kraj: Ljubljana

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a sslavc » Pe Maj 10, 2019 18:24

Nikakor ni smiselno na ta pokrov dajati panel, pa naj bo kakršenkoli že.
Za hladilno torbo potrebuješ najmanj 100W panel in to na mestu, kjer ne bo nikoli sence čez panel. Že samo ena linija sence od vrvi preko panela ti zmanjša moč panela za 50%.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Kraj: Ljubljana - Izola

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Pe Maj 10, 2019 19:04

Težko bo najti kako drugo mesto, kot ravno to na pokrovu vhoda. Sam sem rešil podobno, s tem da sem dal en manjši panel še pred jambor. Je pa takšna konfiguracija bolj za vzdrževanje akumulatorjev kot kaj drugega.

Slika

Za tvojo dimenzijo bi prišel v poštev kak panel kot:
https://www.akumulator.si/izdelek/S5%20 ... unware-36w

Ta žal ni poceni (Solara), se pa morda najde tudi kak kitajski cenejši panel v podobni dimenziji. Segrevanje podlage bi jaz rešil na način, da pod njega dal npr. 1 cm stirodura.

Alternativa pa je lahko tudi cenejši fiksni panel, kot je predlagal Gregor N, kjer je panel v aluminijastem okviru in cca. 2 cm dvignjen od podlage; npr:
http://www.bolha.com/stroji-orodja/elek ... 1556273466
polanc
Admiral
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Pe Maj 10, 2019 22:03

Ne smeš ga izolirati..se bo pregreval..Zračnost mu zagotovi,da se toplota odvaja
g.Stampar
Poddesetnik

OdgovorNapisal/-a g.Stampar » Pe Maj 10, 2019 23:08

Pozdravljeni,

Jaz imam tudi montiran 50w panel na pokrov vhoda. Zadostuje mi za delovanje avtopilota, radia in delno hladilne torbe s kombinacijo battery protect
Slika
priključne kable imam montirane kar ob pokrovu, da nisem rabil luknjati stropa.
Slika
Lp, Gregor
Uporabniški avatar
1stofficer
Viceadmiral

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Pe Maj 10, 2019 23:15

Polnis akumulator s tem al direktno napajas porabnike?

Das to dol ko zapustis barko ?
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Pe Maj 10, 2019 23:27

1stofficer napisal/-a:Polnis akumulator s tem al direktno napajas porabnike?

S panelom nikdar ne napajaš porabnikov neposredno, ampak vedno preko regulatorja akumulatorsko banko.
g.Stampar
Poddesetnik

OdgovorNapisal/-a g.Stampar » So Maj 11, 2019 05:24

Seveda preko regulatorja. Battery protect sem omenil, ker ni glih ogromno watov in si s tem zagotovim ponovni vžig motorja. Panel je fiksno pritrjen.
Uporabniški avatar
1stofficer
Viceadmiral

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » So Maj 11, 2019 07:33

Hmmmm razmišljam. A ni malo čudno, da se fleksibilni, pohodni paneli spodaj segrevajo tako, da ti lahko zamehurijo plastiko ali pregrevajo površino? A niso ravno temu namenjeni, torej, da jih poloziš kamorkoli in ne da moraš skrbet še za zračenje? Besides. Kako boš sploh zagotovil zračenje, če pa so upogljivi (distančnik ne pride v poštev) !!! ???
Uporabniški avatar
Lure
Viceadmiral

OdgovorNapisal/-a Lure » So Maj 11, 2019 08:40

Jaz mislim da so pohdni paneli samo drag nateg - celica rabi zračenje/hlajenje, ki ga enostavno ne morejo zagotoviti. Ampak ker trg to hoče, so jih pač tudi ponudili, pa četudi niso logična izbira.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral

OdgovorNapisal/-a Grega295 » So Maj 11, 2019 09:47

Gregor N. je omenjal, da so se mehurji naredili na pleksiju, ne gel coatu oz. na palubi. Kjer sem jaz montiral panel na palubo, ga ne nameravam več odstraniti (kvečjemu menjati) in mi je koneckoncev tudi vseeno kaj se zgodi spodaj.

Fleksibilni paneli imajo slabši izkoristek (manjše odvajanje toplote, večja možnost senčenja), so pa priročni za montažo na palubo in večinoma za namen vzdrževanja akumulatorjev. Za delno pokrivanje izgub porabnikov (hladilnik itd.) pa pridejo v poštev fiksni paneli na roll-baru, biminiju itd. razen, če je kje na palubi dovolj velik prostor brez senčenja - ponavadi imajo to možnost motorni čolni. Vse to je že lepo opisano, če se gre v tej temi od začetnih pripsevkov.
Uporabniški avatar
Vege
Poročnik fregate
Kraj: Šempeter pri Gorici

OdgovorNapisal/-a Vege » So Jun 22, 2019 23:51

Tudi jaz razmišljam o namestitvi solarnih panelov. Prebral sem SKORAJ vse prispevke od začetka (čeprav je od prvih prispevkov minilo že skoraj 10! let) in verjamem, da je tudi tehnologija izdelave v tem času precej napredovala. Tudi sam sem kar precej nezaupljiv do tistih pohodnih panelov, ker mislim da so v primerjavi s fiksnimi pretirano dražji.
NIKOLA TESLA poslal sem ti Z.S. kjer te prosim za mnenje o SLO prodajalcih...
Ima kdo izkušnje s spletno trgovino: www.eurodiskont.si ? Tam so najcenejši... Sicer sem strojnik in se na elektriko bolj malo spoznam, zato so mnenja strokovnjakov dobrodošla! Primerjal sem še www.akumulator.si in www.amp-solar.com
Hvala za odgovore!
Hvali morje in drži se kopnega!
Uporabniški avatar
1stofficer
Viceadmiral

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Ne Jun 23, 2019 08:35

Tudi sam sem tik pred nakupom. Vzel bom fiksnega, a bi rad takega, ki se izi sname. Namestil ga bom nad premicno okno/vhod (kot g.Stampar na sliki malo visje), drugje placa nimam. 100 w bi blo ok a je prevelik panel, 50 pa je bojim se presvoh. Tko da 75 w iscem.

Kaka ideja kje bi najdu fiksnega, ki se lahko zname 75w ali max 85cm x55cm ? Par evr gor ali dol mi ni pomembno. Vazno je, da dobro deluje nekaj let in se sname dol na izi.
dj75
Štabni vodnik

OdgovorNapisal/-a dj75 » Ne Jun 23, 2019 11:23

Sam sem tudi letos montiral solarni sistem. Vse na forumih sem prebral po dolgem in počez. Kolebal sem med trdim in flesibilnim panelom. Na koncu sem kupil fleksibilnega 100 w Renogy in mppt regulator. 17 dni sem imel ves čas vklopljen hladilnik, pa še radio in fishfinder pa mi na 77ah svinčenem akumulatorju ni nikoli zmanjkalo štroma... Tudi grel se ni pretirano.... Pa bodi pameten...
Uporabniški avatar
1stofficer
Viceadmiral

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Ne Jun 23, 2019 17:19

dj75 napisal/-a:Sam sem tudi letos montiral solarni sistem. Vse na forumih sem prebral po dolgem in počez. Kolebal sem med trdim in flesibilnim panelom. Na koncu sem kupil fleksibilnega 100 w Renogy in mppt regulator. 17 dni sem imel ves čas vklopljen hladilnik, pa še radio in fishfinder pa mi na 77ah svinčenem akumulatorju ni nikoli zmanjkalo štroma... Tudi grel se ni pretirano.... Pa bodi pameten...

Panel si mel kar na palubi? Nic pregrevanja spodaj?
dj75
Štabni vodnik

OdgovorNapisal/-a dj75 » Ne Jun 23, 2019 19:02

Ne, ni se pregreval, lepljen s siko na gelcoat, gre za ta panel:

https://www.amazon.de/gp/product/B07BMN ... UTF8&psc=1

regulator pa tale z bluetoth modulom:

https://www.amazon.de/gp/product/B07GYV ... UTF8&psc=1

Vse je delovalo v nulo, hladilik je bil vedno hladen (njegova vsebina ....) kompresorski Dometic 90 litrov, veliko sem vlekel panulo s pomožnim motorjem in imel ves čas vklopljen fishfinder Garmin Echomap 72SV, pa še radio je deloval ves čas in mi ni nikoli zmanjkalo elektrike v 17 dneh, kljub servisnem akumulatorju kapacitete 77 ah. Panel je nalepljen na sprednjem delu čolna Drago Fiesata 600. Sem bil zelo v dvomih v zvezi kapacitete akumulatorja in panela, saj so me na forumu prestrašili ampak sem bil zelo pozitivno presenečen nad sistemom. V prihodnosti bom verjetno dal večji akumulator...po potrebi. Bom pa videl kako je z življensko dobo panela.....

LP

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost