Dnevna energetska bilanca

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Dnevna energetska bilanca

OdgovorNapisal/-a Grega295 » So Feb 19, 2011 01:47

Kako bi lahko dnevno oz. v nekem časovnem intervalu meril porabo in pritok el. energije - na barki imam kup porabnikov; navigacija, autopilot, radio s 4 zvočniki, hladilnik, luči, od koga gsm se polni ... težko pa točno vem, koliko česa se je prek dneva rabilo, vsak dan je drugače.

Potem pa imam vhode: solarni panel 55W, kjer je vsak dan drugačen izkoristek, pa občasno motoriranje, in kjer tudi ne vem, koliko moči da alternator, pa še vsak dan se različno časa motorira.

In zdaj bi me recimo na koncu dneva zanimala razlika med inputom in outputom el. energije. Če ne bi dobil dovolj prek panela, bi za nekaj časa prižgal motor (ampak ne veš ali 30 min ali 2 uri), dokler nisem v dovoljeni dnevni kvoti porabe.

Mi lahko kdo priporoči kak vgradni merilec, kjer bi bilo možno na tak način natančno spremljati energetske bilance po poljubnih časovnih intervalih?

Z analognimi merilci za napetost aku-jev, ki so na barki tega najbrž ne morem ugotavljati prek preračunov ali je kak način?
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » So Feb 19, 2011 09:44

Potrebuješ battery monitor in shunt.
Slika

Slika

Odličen in poceni je Battery Monitor BMV 602, Victron, 9-90V, shunt 500A, vh.za merj. nap.x1
BMV602 - cena 182€ z DDV
Slika

ali za zahtevnejšega uporabnika
Mastervolt BTM3 - cena 563€ z DDV
Slika

Oboje dobiš v Harpoon elektronika doo Trzin.
LP NT
Nazadnje spremenil Nikola T., dne So Apr 05, 2014 06:38, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

OdgovorNapisal/-a Grega295 » So Feb 19, 2011 12:45

NT najlepša hvala, ko pride tole na vrsto se oglasim!
RI2309
Naddesetnik
Prispevkov: 9
Pridružen: Ne Jan 23, 2011 10:22
Kraj: KOPER

Vezava BMV 602

OdgovorNapisal/-a RI2309 » Po Jul 18, 2011 21:29

Če zadevo okrog BMV602 pravilno razumem, je z njim možno spremljati npr. podatke za servisno banko (- servisne banke priključen pred shuntom) in samo napetost startne baterije (- startne baterije priključen za shuntom). Ali je potrebno - solarnega polnilca tudi priključiti pred shunt (+ pa direktno na servisno banko)?
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Po Jul 18, 2011 22:03

Shunt se priklopi takoj zraven kleme na akuju... Ni tukaj kaj komplicirat... Čisto vse gre čez njega! Direktno na klemo akuja SE NE PRIKLAPLJA NIČESAR!!! Za ta namen so razdelilne letve...

Drugače pa dela tale Victron kot šus! Zagotovo odlična zadeva za na barko!
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re:

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Če Jul 25, 2019 16:49

admin napisal/-a:Direktno na klemo akuja SE NE PRIKLAPLJA NIČESAR!!! Za ta namen so razdelilne letve...

Sam imam kable direktno priklopljene na kleme akumulatorja. Kje lahko kupim take razdelilne letve kot na sliki od NT-ja levo od shunta? Imajo to v trgovinah z elektomaterialnom?

Slika
francelj
Admiral
Prispevkov: 1076
Pridružen: Po Nov 26, 2007 21:09
Kraj: Brezovica

Re: Dnevna energetska bilanca

OdgovorNapisal/-a francelj » Pe Jul 26, 2019 10:48

Meni so po pošti poslali od tukaj:

http://www.elektro-stumpfl.si/index.php/sl/zbiralnice

Ceneje, kot v navtičnih trgovinah.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Dnevna energetska bilanca

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Pe Jul 26, 2019 12:09

Najbolj ziher ti je indikator polnjenja/napolnjenosti. Ko ti motor ali panel ne polni vec je accu poln. Z razlikami med polnjenjem in porabo bos tezko vedel ali je accu do konca poln ali ne. Razen ce te cist informativno zanima kolk pokuris stroma.
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

Re: Dnevna energetska bilanca

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » So Jul 27, 2019 11:37

Meni solarni regulator kaže celotno porabo na dnevni bazi in od reseta na nulo dalje (to imam akumulativno za cel dopust) - pa tudi bilanco solarnega polnenja.
Tako kar hitro vidim, če je kdaj potrebno uporabiti motor za polnenje akumulatojev ali pa bom zvozil dan/teden samo s celicami.

Ponavadi gre in motorja ne rabim - dokler na barki ni mulca z vsemi kupi elektronike...
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: Dnevna energetska bilanca

OdgovorNapisal/-a admin » To Avg 06, 2019 17:24

1stofficer napisal/-a:Najbolj ziher ti je indikator polnjenja/napolnjenosti. Ko ti motor ali panel ne polni vec je accu poln. Z razlikami med polnjenjem in porabo bos tezko vedel ali je accu do konca poln ali ne. Razen ce te cist informativno zanima kolk pokuris stroma.


To me pa zelo zanima kako izgleda ta indikator napolnjenosti akumulatorja. Prosim link, sliko, pa še tehnične karakteristike! Če hočeš komplicirat, potem lahko napolnjenost ugotoviš tako, da oviješ čep in izmeriš gostoto elektrolita!!!

Če hočeš vedeti kako napolnjen je akumulator v vsakem trenutku, je edina rešitev nek nadzornik baterij, ki sešteva (integrira) razlike med polnjenjem in porabo, pa zraven upošteva še različne kapacitete pri različnih tokovih praznjenja, kot tudi različne izkoristke polnjenja pri različnih tokovih polnjenja... Vse to dober nadzornik za manj kot 200 eur zna!
Aky
Kontraadmiral
Prispevkov: 288
Pridružen: Sr Apr 01, 2009 17:15
Kraj: Ljubljana, Pula - Bunarina

Re: Dnevna energetska bilanca

OdgovorNapisal/-a Aky » Sr Avg 07, 2019 13:27

Takšen je recimo Victron BMV-700, https://www.victronenergy.com/battery-monitors/bmv-700

Kaže ti koliko amperov teče v/iz akumulatorja, % napolnjenosti akumulatorja ter koliko Ah si porabil.

A.
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: Dnevna energetska bilanca

OdgovorNapisal/-a admin » Po Avg 12, 2019 20:40

Aky napisal/-a:Takšen je recimo Victron BMV-700, https://www.victronenergy.com/battery-monitors/bmv-700

Kaže ti koliko amperov teče v/iz akumulatorja, % napolnjenosti akumulatorja ter koliko Ah si porabil.

A.


Mene zanima ta indikator napolnjenosti, ne battery monitor, ker menda je to brez veze... :D
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Dnevna energetska bilanca

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Po Avg 12, 2019 20:43

Ali je Mastervolt BTM kaj bistveno boljši kot Victron BMV in v čem je razlika?
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: Dnevna energetska bilanca

OdgovorNapisal/-a admin » Po Avg 12, 2019 20:54

Grega295 napisal/-a:Ali je Mastervolt BTM kaj bistveno boljši kot Victron BMV in v čem je razlika?


Victron serija BMV-7xx je sanjska zadeva, slabost je le mali display, če hočeš gledati na podatke bolj moderno... To lepo kompenzira z odlično aplikacijo za telefon, kjer je pa vse v barvah in na veliko in široko! Obstaja sedaj tudi povezava na večji barvni display od Victron-a, vendar ni potrebe, pregled predvsem -Ah je bistven...

Imaš pa tudi slovenski produkt od Simarine, ki je po izgledu in funkcionalnosti daleč pred vsemi.
https://www.simarine.net/home/
Kar pa se tiče matematike, ki jo skriva zadaj pa ne vem, ker ga nisem testiral, vendar verjamem, da so tudi to fantje pri Simarine dobro naštudirali...
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Dnevna energetska bilanca

OdgovorNapisal/-a alesjo » Po Avg 12, 2019 21:18

:) jaz pa se prav nič ne obremenjujem z energetsko bilanco na barki razen doma ko je treba plačevat položnice.. Victron ki sem ga pri NTju nabavil mi z lučko kaže koliko je napetosti v accujih, če lučka spremeni barvo je treba malo varčevati, :wink: zaenkrat mi še ni bilo treba razen ko je več oblačnih dni. Če pa sem prav radoveden kako je z napetostjo izmerim z merilcem in to je tudi vse. Dokler ne dobivamo položnic za izkoristek sonca je energetska bilanca super. :D Lep pozdrav vsem in obilo sončnih dni želim, da bi energetska bilanca na višku. 8)

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 15 gostov