Spet jadra na Zbiljskem jezeru

Dodajte kraje in zanimivosti, ki jih je vredno obiskati. Opišite vaše "rute", sidrišča in restavracije...

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator, kr en

polanc
Admiral
Prispevkov: 9290
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Pe Jan 08, 2016 15:50

Ne morm verjet...Namest da bi mi nekdo kratko in jasno napisal...recimo tehta 100 kil...pa na flavzate 2 strani...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Jan 08, 2016 19:15

@polanc
    Iztok, tule na prejšnji strani je to že bilo napisano, precej tako kot si vprašal, samo se je zgubilo med prispevki z raznim 'zezanjem'.
Marjan Tomki napisal/-a:...
Lupina mini-12 ima med 60 in 75 kg, jambor še kakih 5, v kobilici pa je okrog 104 kg svinca.
...
    Vprašanje - še pred tvojim - bilo Marchijevo o tem, kako je s stabilnostjo, zato je bil odgovor tak.

    Skupno bi torej naše barke mini-12 brez posadke (ipd.) morale imeti nekje med 170 in 180 kg. V vsaki je enako število uteži za balast v kobilici. Kosi balasta niso popolnoma enako težki, ampak ko pospravljamo in sestavljamo, gredo v barke po tipu, ne po tem, iz katere je prišel kateri kos, tako da tudi tu lahko pride do nekaj naključnih razlik.

    Je tudi nekaj razlik pri ostalem, saj so barke bile narejene precej (tudi več ko 10) let narazen, tako recimo kateri oziroma iz česa je jambor , iz katerega kalupa je narejena barka, morda tudi kdo je laminiral, tudi krmilni listi so nekaj različnih generacij...

    Ampak kolikor vemo, so pri brezhibnih barkah in dovolj enakih jadrih plovne sposobnosti dovolj primerljive, da je pomembneje dobro jadrati, kot katero barko dobiš.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Jan 08, 2016 19:34

EL CAPITANO napisal/-a:...
Tudi mene skrbi kako bom noter zlezu :oops:

Če nisi večji od Marchi-ja in če si dovolj v formi, da lahko zlezeš v kopalno kad in iz nje, ti ne bi smelo biti pretežavno.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
polanc
Admiral
Prispevkov: 9290
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Pe Jan 08, 2016 21:13

kok jih pa pol nalagate po 2 druga nad drugo?
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Jan 11, 2016 18:21

polanc napisal/-a:kok jih pa pol nalagate po 2 druga nad drugo?


Ne vem, če sem prav razumel vprašanje... ampak poskusim.

Večina uteži iz kobilic pride na podest med kolesi na prikolici, nekaj pa navadno še kam v vlečno vozilo.
Spodnja in zgornja barka sta na prikolici obrnjeni v nasprotno smer tako, da v odprtino v krovu zgornje ravno pride kobilica spodnje barke.

Višina nosilcev za zgornji barki je nastavljiva, kar je prišlo prav, ko so bili v zadnjih 10 letih zamenjani krmilni listi z daljšimi (takimi, ki med plovbo sežejo globje). Zaradi nastavljivih zgornjih nosilcev smo lahko spremenili položaj zgornjih dveh jadrnic na prikolici tako, da ne sedeta na zdaj daljši krmilni list spodnjih.

Tole je bilo s kratkimi krmili
Slika

tole je pa zdaj spremenjen položaj zgornje, ko so krmila daljša.
Slika

Če si imel z vprašanjem v mislih kaj drugega, pa odgovorim naslednjič.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Feb 05, 2016 17:43

Da se od drugih reči spet vrnemo na jadranje na Zbiljskem jezeru - tule je bilo v tej temi o Regati samostojnosti in enotnosti 2015.

Če še nisem dal povezave, je tu na opis na straneh prireditelja JK Neptun.
    Pa da ne pozabimo še pomembnega člana organizacije iz JK Bohinj:
      Slika

Tule je kinpur dal še nekaj povezav:
kinpur napisal/-a:Takole so o tem na straneh JK Lokatiming Regata samostojnosti in enotnosti - 26.12.2015


Slika

Zelo Luštno
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Feb 05, 2016 18:28

V soboto, 6.2.2016 je regata 'Povodni mož'.
    Slika
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8346
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

OdgovorNapisal/-a Tex » Pe Feb 05, 2016 20:32

Marjan Tomki napisal/-a:V soboto, 6.2.2016 je regata 'Povodni mož'.
    Slika


Za Red in Varovanje bo skrbel MT z svojo bojno ladjo "Blejski otok"

Slika
SlikaSlika
“There’s no point having a boat if you don’t use it!”
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Feb 05, 2016 21:15

Višek oziroma dvakrat objavljeni isti prispevek, prvi odstranjen.
Nazadnje spremenil Marjan Tomki, dne Sr Nov 22, 2017 09:50, skupaj popravljeno 2 krat.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Feb 05, 2016 21:17

Tex napisal/-a:
Marjan Tomki napisal/-a:V soboto, 6.2.2016 je regata 'Povodni mož'.
...


Za Red in Varovanje bo skrbel MT z svojo bojno ladjo "Blejski otok"

Slika


Če verjameš ali ne, bomo tam jadrali.

Si ti res prepričan, da si prilepil sliko jadrnice?

Če pa tam že rabim kako oborožitev, pa pride prav cev za zalivanje.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Feb 05, 2016 21:23

Pa ko že, tekme oziroma 'bitke' z 'battleship canoe' so čisto zanimiva reč.

Pravila:

Video:
    Slika
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8346
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

OdgovorNapisal/-a Tex » So Feb 06, 2016 09:44

Marjan Tomki napisal/-a:
Tex napisal/-a:
Marjan Tomki napisal/-a:V soboto, 6.2.2016 je regata 'Povodni mož'.
...


Za Red in Varovanje bo skrbel MT z svojo bojno ladjo "Blejski otok"

Slika


Če verjameš ali ne, bomo tam jadrali.

Si ti res prepričan, da si prilepil sliko jadrnice?

Če pa tam že rabim kako oborožitev, pa pride prav cev za zalivanje.


A te je tako iz tira vrglo, da si kar 2x enak napisal post ?
SlikaSlika

“There’s no point having a boat if you don’t use it!”
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Spet jadra na Zbiljskem jezeru

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Sr Nov 22, 2017 11:07

Od kar je Tex objavil zgornji prijazni in konstruktivni prispevek, se je zgodilo marsikaj, tudi na Zbiljskem jezeru.

Kratek povzetek
  • Za minulo zimo - od novembra 2016 do aprila 2017 - je JK Bohinj, podobno kot že prejšnjo zimo ali dve, posodil JK Kermar 4 jadrnice mini-12. Ne glede na Tex-ov konstruktivni prispevek zgoraj se je jadralo v vsem tem času, tako prosto kot na več regatah.
  • Nekje aprila (ko se je začela sezona veslanja na Zbiljskem jezeru in ko se je v Bohinju malo ogrelo) so šle te štiri nazaj v Bohin in skupaj z ostalimi tam plule čez poletje.
  • Od pomladi do jeseni se je na Zbiljskem jezeru jadralo s plovili JK KERMAR in njegovih članov (nekaj optimistov, trije dvosedi l'Equipe on en dvosed Elan z ABS trupom)
  • V začetku novembra so bile jadrnice pospravljene z Bohinjskega jezera, od tega zdaj 8 mini-12 na Zbiljsko jezero, ostale pa na zimovanje.



Malo ozadja in kje je nekaj info o vmesnem času

Zbiljsko jezero...
    Potem, ko je eno temo z začetkom opisa, kako nekdo tam - s krivljenjem letev za oplato trupa v pari - čez zimo dela lesene čolne, 'prijazno' (in brez kake utemeljitve ali obvestila) odstranil moderator (Opomba*) , so za nekaj časa zgodbe od tam bile objavljene drugje (ne na morjeplovcu).

    Večina nadaljnjih dogodkov na Zbiljskem jezeru je bila povezana z dejavnostjo in zato opisana na straneh razmeroma novega jadralnega kluba iz Črnuč JK KEMAR. Vsaka dejavnost je po mojem mnenju povezana bolj z osebo, kot z organizacijo in v tem klubu je zdaj tisti, katerega ideja je bila spet začeti z jadranjem na Zbiljskem jezeru in je bil tudi doslej gonilna sila za izvedbo (jaz pa pomagam, kadar/kjer mi je cilj dejavnosti všeč).
Mini-12 v tem času (ne le na Zbiljskem jezeru)
    O tistem delu dejavnosti, ki se nanaša na jadrnice mini-12, je beseda tekla tudi na straneh na JK Bohinj in verjetno dogodki tule. Nekaj je bilo tudi na straneh klubov, katerih člani so se bodisi le udeležili, bodisi tudi dobro uvrstili na regatah z njimi.

    8 jadrnici min-12 se je v minulih letih za trajno preselilo na Rudniško jezero pri Kočevju. O dogodkih tam bi moralo biti kaj na straneh JK Kočevje in na internetnih straneh klubov, ki so imeli tam svojo vadbo in/ali tekme. Eden od teh je na primer JK Odisej.

(Opomba *)
    V tistem delu foruma sta moderatorja (bila) H2O in kr en. Pravico urejanja pa ima seveda tudi admin, ampak mislim da bi mi ta dal vedeti, da/kje sem ga polomi s temo.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Spet jadra na Zbiljskem jezeru

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Sr Nov 22, 2017 11:29

To soboto ima JK Kermar na Zbiljskem jezeru 'dan odprtih vrat.
JK Kermar napisal/-a:Športno društvo JK Kermar bo v soboto 25.11.2017 med 11:00. In 14:00 priredilo dan odprtih vrat JK Kermar v Zbiljah na Zbiljskem Jezeru. Na voljo je 7 jadrnic Mini 12, ki so nam jih za zimsko obdobje odstopili v JK Bohinj, za kar se jim zahvaljujemo. Dobrodošli vsi, ki Vas jadranje zanima, da bi izvedeli še kaj več o naših dejavnostih in poskusili jadrati. Vabljeni tudi tisti, ki bi ob kavi ali čem drugem zgolj v lepi kulisi jezera in jadrnicami na njem uživali v sobotnem popoldnevu.

JK Kermar

Slika
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Spet jadra na Zbiljskem jezeru

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » So Nov 25, 2017 08:06

Za sredo se ne spomnim več, kaj smo počeli...

Četrtek je bil kar vetroven.
    Dan je bil sončen z zanimivimi oblaki na nebu. Veter je bil dober del dneva precej sunkovit. Po občutku - vetromera nisem imel s seboj - je bila hitrost vetra med 10 in 15 ter sunki do okrog 20 vozlov.

    Eden od jadralcev iz JK Kermar je menil, da bi bilo dobro skrajšati glavno jadro, ampak po moji oceni so bile razmere idealne za to, da te veter nauči prav ravnati z jadri v vetru s sunki in spremembami smeri. Taka je recimo zelo pogosto burja - in če hočeš biti v takem res kompetenten, je pač treba tudi jadrati v takem.

    Imel sem prav. Znal je že dovolj, da so bili njegovi odzivi že dovolj hitri in pravilni, da niti enkrat ni zajel, čeprav se je nekajkrat - ko je malo zamudil z odzivom na sunek vetra - kar solidno nagnil. Če naj spomnim - vem le za tri nezmotljive učitelje jadranja - in kolikor vem, noben od njih nima licence za poučevanje. Edini nezmotljivi učitelji jadranja so veter, morje in barka. In tokrat je bil veter za napredovanje tega jadralca skoraj idealno razpoložen :mrgreen: .

    In izkazalo se je, da bi bilo krajšanje glavnega jadra popolnoma nepotrebno.
Včeraj - v petek so bile bolj sapice
    Za uvod je isti jadralec iz JK Kermar postavil vprašanje, koliko traja priprava jadrnice za mini-12 za plovbo. Moj odgovor je bil, da okrog 5 minut.

    Ampak da bi res vedeli, je treba odštopati in on dobi v roke mobitel s prikazom ure na zaslonu, jaz sem pripravljen ob jadrnici z jadrom pri roki. Ideja je bila pripraviti jadrnico brez izgubljanja časa, ampak tudi brez posebnega hlastnega hitenja.

    Glede na to, da je bilo tisto jadro eno posebno za drugačen utor na jamboru in je bilo s tem nekaj zapletov, je priprava za jadranje trajala 6 minut, torej je treba zanesljivo oceno potrebnega časa popraviti na 'manj kot 10 minut.


    Sicer je bil lep sončen dan z kar dobro vidljivostjo na Kamniške planine in Karavanke, toda edini valovi na vodi so bili od labodov in rac, ne od vetra - ali vsaj sapic. Vseeno sva sedla v jadrnici in izkazalo se je, da je bil tisti dih vseeno primeren za jadranje. Tokrat je bil tisti 'dih vetra' dovolj enakomeren tako po hitrosti kot po smeri, da si imel tudi še ne dovolj vešč v tem dovolj časa za fine nastavitve jader, čeprav je bil dih večji del popoldneva prešibak, da bi sploh premaknil monštrine.

    Tokrat je bil torej ta dih vetra odlična šola za trimanje jader s centimetrskimi pomiki škot in škotin pri hitrostih vetra, ko sploh še ne moreš čutiti razlike potega v škotini ali škoti, ki jo držiš v roki, kar tako pride prav pri pouku začetnikov...

    Ko se je stemnilo in sva že pospravila in odšla, je veter pojačal, ampak takrat smo imeli že početi kaj drugega.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...

Kdo je na strani

Po forumu brska: Bing [Bot] in 9 gostov