Vikend presenečenj

Dodajte kraje in zanimivosti, ki jih je vredno obiskati. Opišite vaše "rute", sidrišča in restavracije...

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator, kr en

polanc
Admiral
Prispevkov: 9289
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Vikend presenečenj

OdgovorNapisal/-a polanc » Po Jun 15, 2015 20:58

Malo branja,pa morda kak nasvet boste odnesli...
Lep, vetroven vikend,ravno taprav, da mojga Vektorja malo poteram proti Funtani .Jugo v soboto je pihal tam do 20 vozličev,cca 25 pri vožnji v veter,valovi soliden meter.Gremo,geli gasa.Celo glavno jadro gor in tričetrt genove.Hitrosti tam okol 5 do6 vozlov ostro v veter.Pri preletih je kr dobro stresalo jadrovje.Andreja je vedno tudi škotino prestavljala na privetrno stran z škotino.Jader zuni je bilo mal veliko in sva podirala včas v obratih tudi prek 30 stopinj.Hitrosti niso bile velike, ker sva želela maksimalno v veter.Bol tko na šarf jadranje.
In pri enem od preletov zategne punca škoto in oooo odtrgala se je ,gospo pa dvignilo v zrak za meter.Spust zatulim in odletim izza krmila naprej.Ujamem škoto za vrv in povlečem nazaj.In Kaj je blo??Odšraufal se je ku...gambet spodi na vpetju,skrit pod kolesi škote.Hitro porihtava.Je pa se to k sreči zgodilo pri vožnji v veter, kjer bum ni mogel trešćiti v pripone, sicer bi bila lahko katastrofa.Dajte prijatli, malo počekirajte na svojih plovilih te stvari.
Greva v lepi Červar se zasidrat in prespat.Mirna uvala vetra ni velik.Lepo.
V nedeljo pa nazaj do Novga greda in pol v Umag.
Ampak
Pred Daljo pride na obisk Tramontana.Jugec popusti,za gor sem itak jadral samo z genovo.Hitro zvijam ker sem videl po vodi piš,pa žena je renčala naj zvijam, da bo usekal.No dočakam jo z prižganim motorjem in 2 m genove.Juhu vetromer napiše HI , 33 vozlov,baje tud mal piska pa ni blo slišat od vseh drugih muzik.Vala je blo 1,5 m prej od jugota,v Novem gradu je špricalo čez valobran na primer,morje pa zavre od tramontane.Jadro prime,že 6 jadramo.Pok, en reful napihne bimini in spuli srednjo cev na levi strani, ker se je izgubil tisti nevidni mali ,a POTREBNI imbus.Skočim do rora, primem in krmarim z drugo roko.Andreja prime za ror in spet mava vse pod kontrolo.Pa ne dolgo.Čoln nese po zraku in ga vrti.Ima le 18 kil.Imel sem ga na kratko privezanega.Navija tisto 8 mm špago ne vrhunske kvalitete in PAK strga se štrik in čoln je sprot 10 m od barke.
O kurba ti botra,hitr genovo zrolat in po čoln.Dobila sva ga na zavetrno stran barke,veter pa je že popustil na cca20 do 25 vozlov. Nekak sem ga s čaklo ujel ,sedaj bo pa nov štrik dobil. No, v Dajli sva se zasidrala na en konjak in pol jadrala v Umag.Sem pa to vrv probal doma in se pri sili 100 kil ni strgala,tko da jo je kr lepo navilo in cukalo, ko je čoln zabilo v vodo da jo je strgalo.Pa morda pri vas mal poglejte kak so dingiji prvezani.
Naslednjo ploho sva dočakala že na domačem vezo.Še tankala sva vodo in zadnjo minuto pred dežjam privezala barko na domačo bojo.
Pa lep večer vsem Iztok
al

OdgovorNapisal/-a al » Po Jun 15, 2015 21:04

opala!
kar se gambeta tiče, sem imel tudi jaz enega odvitega a k sreči sem opazil pri pregledu pravočasno.

no če bi pa v Červarju ostala bi pa imela idealno sončno vreme:)
polanc
Admiral
Prispevkov: 9289
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Po Jun 15, 2015 21:07

Jaz bom sedaj vse zalimal .Prej sem imel dvojna kolesa in se je videl, sedaj je pa majhen in spodaj skrit pod tremi kolesi.Ja, moram še bolj čekirat, da ni sranja.Je pa tud vang svoje odigral, da ni jadro bolj v zrak skočilo.
Bi bilo pa lepo da še kdo napiše kdaj tud kak njegov neljub pripetljaj,da se vsi kaj iz tega naučimo.Gotov se ne dogaja le meni.
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » To Jun 16, 2015 08:57

Ja, res zoprno.

Ampak... kako misliš zdaj vse to kar zalepit? Pa če boš želel odvit?
Moja varianta - npr. pri gambetih - je zavarovat z žico. Pa vseeno še redno pregledujem vse te zadeve.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Jun 16, 2015 09:37

Na evo, pa si pripravljen na sezono 8)
Hvala za tole štorijo!
Čolen pa le priveži na palubo, če jadraš v močnejšem.
Aja, pa da te ne vidim z odprtim biminijem pri 30 vozlih :twisted: :wink: :lol:
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3945
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kasaudio » To Jun 16, 2015 09:40

Zakaj ne?

Jaz se vozim s 30 vozli in mam bimini odprt. :D Deluje že malo kot krilo.
al

OdgovorNapisal/-a al » To Jun 16, 2015 09:41

samo da je čolen cel... (al se piše ceu?)
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Jun 16, 2015 09:44

cev :wink:
polanc
Admiral
Prispevkov: 9289
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » To Jun 16, 2015 20:35

ne cev mi cevi rečemo ror.Ja z locktitom za lažjo demontažo jih bom zalepil.
Čoln pa vedno vlačim za seboj,tud do Cavtata sem ga.Redko sem ga dvigoval na sošice.Sem bil pa prejšnji vikend na jamboru zaradi montaže novga veternega instrumenta in pogledal vsa varovala in razcepke,ta gambet driskast mi je pa pobegnil.
dipsy
Višji praporščak
Prispevkov: 35
Pridružen: Ne Dec 05, 2010 05:33

OdgovorNapisal/-a dipsy » To Jun 16, 2015 21:01

gambet ne bo popustil. gambet!!!!!!! tebi je drugo trgalo.lp
CAR
Admiral
Prispevkov: 2268
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

OdgovorNapisal/-a CAR » To Jun 16, 2015 21:08

Marchi - ni čolen ampak čoln :D
You can't control the wind, but you can adjust your sails.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » To Jun 16, 2015 21:09

dipsy napisal/-a:gambet ne bo popustil. gambet!!!!!!! tebi je drugo trgalo.lp

Polancu je gambet popustil, ni se pa pretrgal
    Na gambetu se je postopno odvil sornik in ker je bil skrit pod škripčevjem, tega polanc pri običajnih pregledih ni videl, čeprav barko redno pregleduje.

    In potem je sornik izpadel med tistim 'kažinom'. Da se to ne bi moglo zgoditi, je večina sornikov narejenih tako, da jih je mogoče zavarovati (recimo zavezati z žičko...). Polanc zdaj namerava take reči zavarovati s takimle
    Slika

Vendar je možno, da tudi cel gambet popusti
    Če je gambet iz slabega materiala, neustrezno dimenzioniran in/ali obremenjen z veliko silo - ali s silo v nepredvideno smer - pa lahko tudi popusti.

    Mislim da lahko še najdem enega deformiranega od obremenitve, ki ga pa ni odprlo - če bom našel, prilepim fotko.
Nazadnje spremenil Marjan Tomki, dne To Jun 16, 2015 21:17, skupaj popravljeno 1 krat.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Jun 16, 2015 21:17

CAR napisal/-a:Marchi - ni čolen ampak čoln :D


Pa saj pravim, da je cev čolen vlekel za jadernico, kapiš :lol:
al

OdgovorNapisal/-a al » To Jun 16, 2015 21:20

Marchi napisal/-a:
CAR napisal/-a:Marchi - ni čolen ampak čoln :D


Pa saj pravim, da je cev čolen vlekel za jadernico, kapiš :lol:


no zdaj te je pa končno 4600 od 4704 članov morjeplovca razumel :lol:
Bouges Nina
Admiral
Prispevkov: 853
Pridružen: Po Jun 21, 2010 21:53

OdgovorNapisal/-a Bouges Nina » To Jun 16, 2015 21:25

al napisal/-a:
Marchi napisal/-a:
CAR napisal/-a:Marchi - ni čolen ampak čoln :D


Pa saj pravim, da je cev čolen vlekel za jadernico, kapiš :lol:


no zdaj te je pa končno 4600 od 4704 članov morjeplovca razumel :lol:


Ja, potem je taisti čoven odvlekeu z avtam domol.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov