Z gumenjakom v Italijo

Dodajte kraje in zanimivosti, ki jih je vredno obiskati. Opišite vaše "rute", sidrišča in restavracije...

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator, kr en

snezak
Kapitan korvete
Prispevkov: 101
Pridružen: So Nov 23, 2013 21:09

Z gumenjakom v Italijo

OdgovorNapisal/-a snezak » Pe Avg 28, 2015 12:13

Zdravo !



Večkrat v preteklosti sem pregledoval slike na Googlu iz italijanske obale, tako, da je počasi dozorel sklep, da se tudi sami odpravimo tja. Prva izbira kraja oziroma cilja so bile seveda Benetke, saj ste me s številnimi opisi nekako zastrupili. A tik pred zdajci sem se vprašal zakaj riniti v to gužvo, saj smo jih že obiskali z avtom in relativno dobro ogledali, kot pešci. Mislim da se jih drugače niti ne da videti (plovba po kanalih naj bi bila za navadne smrtnike prepovedana).

Tako je prišel na vrsto rezervni plan in sicer Lignano z obiskom živalskega vrta ter plovbo po kanalih.

Slika


Smer je prava, ampak smo izbrali bližjo lokacijo.


V začetka našega potepanja smo Italijansko mejo prevozili ob Debelem rtiču in se na hitro zapeljali ob obali mesta Trsta, kjer se od daleč vidi, da je to pristaniško mesto z visokimi dvigali in številnimi valobrani pred mestom.


Pot smo nadaljevali mimo gradu Miramar, ki se je prebujal v jutranjem soncu. Zaradi jutranje bonace in predvidene poti smo ogled opravili zgolj iz čolna nato pa smo smer čolna poravnali proti Gradežu in nato Lignanu.




Slika

Po dobri uri vožnje se je nam že odpiral ustje kanala, ki vodi do živalskega vrta. Glede na zgodnjo uro je bila plaža razmeroma prazna.

Slika


Plovba po kanalu do marine Punta Verde 1.8NM je razmeroma enostavna,le hitrost je omejena (mislim 12km/h). Vmes je bila ob eni izmed marin&restavracije tudi črpalka goriva, a mi jo nismo potrebovali. Potrebovali pa smo kavo, a jo zaradi zgodnje ure tam nismo dobili saj se je restavracija odpirala šele ob 11 uri.



Slika

Na poti pa smo srečali nekoliko bolj zanimivo bivalno plovilo.



Ob prihodu v marino Punta Verde smo se pozanimali, kje smemo privezati čoln tako, da so me hitro usmerili na prosti privez, ki je bil za čas ogleda v živalskem vrtu brezplačen.



Slika



Manjkajoči kofein v krvi smo dvignili v kavarni ob marini in se nato sprehodili cca 400m do vhoda v živalski vrt.



Slika



Ogled živalskega vrta je potekal v opoldanski vročini, tako, da nam je senca dreves le to nekoliko olajšala. Presenetljivo dobro se mi je zdela urejenost živalskega vrta, kjer je za veliko živali zelo dobro poskrbljeno. Zanimive so tudi velike kletke s pticami skozi katere se lahko sprehodiš. Manj posrečene so se mi zdela velika steklena okna, skozi katere naj bi opazoval živali, saj je bilo potrebno zaradi sonca pogled zastirati oziroma senčiti.
Prav gotovo ni to eden največjih živalskih vrtov, a je prijeten razlog za obisk in vožnjo s čolnom ob Italijanski obali.
Cena kart:
otroci do 11 let 10 Eur
odrasli 13 Eur



Slika

Slika


Vrnitev nismo opravili po isti poti ampak smo pot po glavnem kanalu nadaljevali cca 1,2NM, kjer smo nato zavili desno v kanal Aprilia, ki je zaokroževal pot okoli mesta Lignano. Kanal je bil pri plovbi celotno pot globok cca 1,5m ob tem, da je bila vidljivost (čistost vode) izredno slaba.



Slika


Največ težav (skrbi) s plovbo je ob njegovem koncu, kjer se počasi nalagajo usedline. Mesto je opremljeno tudi z rumenim znakom, ki nekako spominja na nevarno vozišče (izbokline). Po cca 100 m previdne in počasne vožnje (minimalna dosežena globina 0,7m) se globina kanala opazno poveča prav tako tudi njegova širina. Še veliko lažje se diha od prvega križišča naprej, na katerem se srečamo z glavnim kanalom, ki vodi ven iz te lagune mimo marine Punta Faro.

Omejitev, ki jo je potrebno upoštevati je višina plovila saj vodi kanal pod mostom, kjer smo mi prišli spodaj še brez težav skupaj s tendo in UKV anteno. Ocenjujem, da je svetla višina 2,1m.


Slika

Oznaka z omejitvijo hitrosti 30 ni za plovila ampak vozila, ki se vozijo po bližnji cesti.



Iz italijanskih vod smo pot nadaljevali v neposredni smeri proti Savudiji, ki je bila oddaljena eno uro vožnje stran in nato naprej proti Novigradu. Tisti dan smo prevozili cca 75NM. Dan smo zaključili na sidru v zalivu pred krajem Dajla.



Priporočam

LP

Snezak
francelj
Admiral
Prispevkov: 1076
Pridružen: Po Nov 26, 2007 21:09
Kraj: Brezovica

OdgovorNapisal/-a francelj » Pe Avg 28, 2015 13:10

Fajn, lep izlet in lepa reportažica :-)

Dolga pot. Najprej mimo Trsta, kar je precej naokrog do Lignanskega živalskega vrta in potem iz Lignana kar v Dajlo.

Včasih mi je malo žal, da sem prodal podobno velik čoln, kot je vaš in kupil večjega. Mislil sem, da bom lažje potoval npr. do Benetk. V resnici pa sem do tja priplul samo z malim čolnom, zdaj nam pa nikakor ne uspe :oops:

Pot od morja do marine Punta Verde pri živalskem vrtu ni kanal ampak se ji reče kar reka Tagliamento. Za tisti kanal od reke do Aprilie me je vedno zanimalo ali je vzdrževan in dovolj globok. Lepo, si preveril in opisal :-)
MKN
Viceadmiral
Prispevkov: 576
Pridružen: Sr Sep 03, 2014 12:51

OdgovorNapisal/-a MKN » Pe Avg 28, 2015 13:14

Predvidevam, da Schengenski sporazum velja enako na morju kot na kopnem?

LP, MKN
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Pe Avg 28, 2015 13:23

francelj napisal/-a:Mislil sem, da bom lažje potoval npr. do Benetk. V resnici pa sem do tja priplul samo z malim čolnom, zdaj nam pa nikakor ne uspe :oops:

Ne veš kaj zamujaš :wink:

Zvečer, ko jih zapustijo trume turistov, so Benetke najlepše. Ni lepšega, kot jutranja kava na barki s pogledom na Markov trg 8)
francelj
Admiral
Prispevkov: 1076
Pridružen: Po Nov 26, 2007 21:09
Kraj: Brezovica

OdgovorNapisal/-a francelj » Pe Avg 28, 2015 13:27

Ja saj, ko sem imel pet metrov in pol dolgo banjico sem si ta užitek brez težav privoščil. Zdaj imam pa kar naprej neko delo na barki, pa mojstre, pa pluje prepočasi, ker je bi bilo treba.... Pa nisem iz tvoje teme prepisal :wink:
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Pe Avg 28, 2015 13:32

Vem kako je to... večja je barka, več je problemov :wink:
al

OdgovorNapisal/-a al » Pe Avg 28, 2015 18:15

super izlet!
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a alesjo » Pe Avg 28, 2015 23:31

al napisal/-a:super izlet!

Lepo, tudi jaz mislim enako :)
Uporabniški avatar
Vinta
Kapitan
Prispevkov: 193
Pridružen: To Jan 20, 2015 18:28

Z gumenjakom v Italijo

OdgovorNapisal/-a Vinta » Ne Avg 30, 2015 22:15

Lep izet.Me pa zanima,če lahko prosto prehajaš mejo in se ni treba nič prijavit na kapetaniji v IT. kot naprimer,ko greš na Hrvaško.
Daki

OdgovorNapisal/-a Daki » To Sep 01, 2015 08:44

Super izlet. To je tudi smisel čolna, da si privoščiš taka potovanja.
Uporabniški avatar
MarkoWave
Desetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: Če Jul 16, 2015 11:33
Kraj: Vrhnika

Re: Z gumenjakom v Italijo

OdgovorNapisal/-a MarkoWave » Če Sep 10, 2015 14:18

Vinta napisal/-a:Lep izet.Me pa zanima,če lahko prosto prehajaš mejo in se ni treba nič prijavit na kapetaniji v IT. kot naprimer,ko greš na Hrvaško.


Ne rabiš prijavit. Rabiš pa italijansko zastavo.
mato
Admiral
Prispevkov: 817
Pridružen: Pe Apr 25, 2014 13:27
Kraj: Škofja loka

Re: Z gumenjakom v Italijo

OdgovorNapisal/-a mato » Če Sep 10, 2015 23:15

MarkoWave napisal/-a:
Vinta napisal/-a:Lep izet.Me pa zanima,če lahko prosto prehajaš mejo in se ni treba nič prijavit na kapetaniji v IT. kot naprimer,ko greš na Hrvaško.


Ne rabiš prijavit. Rabiš pa italijansko zastavo.


In pa zavarovanje za ITA vode.
Mato :wink:
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5109
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Z gumenjakom v Italijo

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Pe Sep 11, 2015 07:16

Vinta napisal/-a:.Me pa zanima,če lahko prosto prehajaš mejo in se ni treba nič prijavit na kapetaniji v IT. kot naprimer,ko greš na Hrvaško.

Italijani in tujci se v Italiji niso ne odjavljali ne prijhavljali niti pred EU!!
Obvezno zavarovanje ZA VSA PLOVILA za prosti čas proti tredji osebi za MIN 5.000.000,00€. Velja tudi za gumico 2,5m in 4KS motor.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Ne Jan 03, 2016 21:16

Koliko je trenutno zavarovalna vsota za Italijo? Še vedno 5.000.000 €?

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 13 gostov