Karibi junij 2015

Dodajte kraje in zanimivosti, ki jih je vredno obiskati. Opišite vaše "rute", sidrišča in restavracije...

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator, kr en

Uporabniški avatar
johnny1300
Viceadmiral
Prispevkov: 375
Pridružen: To Okt 28, 2014 08:36
Kraj: Straža
Kontakt:

Karibi junij 2015

OdgovorNapisal/-a johnny1300 » Če Sep 24, 2015 22:37

Na blgospotu sem pripravil 5 objav o jadranju z Miranom (mirante) in sojadralci po Karibih. Jadrali smo od 13.6.-23.6.2015.
Objave so oštevilčene od 1-5 in 1 pomeni začetke objav. Blog spot vedno daje prvo objavo nazaj...

Ogledate si lahko na:
http://karibi2015.blogspot.si

Slika

Slika

Slika
Uporabniški avatar
mirante
Admiral
Prispevkov: 625
Pridružen: Pe Dec 28, 2012 21:07
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a mirante » Pe Sep 25, 2015 11:13

"Sicer na plovbi nismo pili alkohola zaradi varnosti in čiste glave."

Ups, je to pohvala ali graja?

Nisem preverjal in se tudi ne spomnim, a na podlagi tvojega poročila sklepam, da ste imeli v pločevinkah brezalkoholno pivo :)?
kok-pit?
Viceadmiral
Prispevkov: 417
Pridružen: Pe Mar 08, 2013 20:27

OdgovorNapisal/-a kok-pit? » Pe Sep 25, 2015 19:56

Super reportaža na dodanem linku. Bravo!
Čestitke tudi Miranu za uspešno poveljstvo.
al

OdgovorNapisal/-a al » Po Sep 28, 2015 17:40

Super. Fotke so mi všeč.
Se splača zaradi Karibov/Antilov čez Atlantik?
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3220
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Po Sep 28, 2015 18:27

al napisal/-a:Super. Fotke so mi všeč.
Se splača zaradi Karibov/Antilov čez Atlantik?

Vse spletne strani opisujejo karibske otoke kot: magnificent, awsome, unbelivable, wonderful nature itd. Ampak, če mene kdo vpraša ali so Karibi "zakon" - rečem vsakemu - ne.

Otoki, kjer smo pluli (Guadeloupe, Dominica, St. Lucia, St. Vincent) - so bili, predvsem narava, eno precejšnje razočaranje. Kar se oblale tiče, lahko mirne vesti rečem, da je še slovenska obala neprimernejše lepša.

Karibi so precej precenjena destinacija in mi smo zelo razvajeni glede na to, da imamo hrvaško morje v bližini. Izjema na poti kjer smo pluli, je bilo edino malo otočje Tobago Cays. Morda je severneje od Guadeloupa kaj boljše (baje je lepa Antigua), ali južneje od Tobago Cays.

Zanimiva izkušnja je bila vplutje v koralni greben na Tobago Cays. Pred vplutjem valovi; v notranjosti pa povsem mirno morje in zaradi nizke globine značilne turkizne barve. Na obrobju grebena cca. 500+ metrov stran, pa vidiš, kako se lomijo valovi na grebenu, ki le nekaj deset cm gleda iz vode. Očarani smo bili vsi; Miran je glede takih lokacij priporočil Francosko Polinezijo.

Letni čas, ki smo ga izbrali, tudi ni bil posrečen; na vročino in soparno vreme se še nekako privadiš; je bilo pa cel čas oblačno - razen prvega dne, jasnega neba nismo videli.

Marine in zalivi so bili večinoma prazni in opusteli; najbrž so se vsi "turisti" preselili južneje, zaradi sezone orkanov. Na podoben način mi gredo pozimi na živce tudi mnogi (prazni) hrvaški kraji - ko mesto duhov.

Edini otok, na katerega bi se še vrnil, pa je bila Dominica. Kot kaže imajo več padavin, kot npr. St. Lucia in je rastlinstvo lepše - bolj zeleno, tropsko. St. Lucia, St. Vincent in Dominica so samostojne države in bistveno revnejše oz. manj urejene kot francoski otoki. Na Dominici je bilo v zraku čutiti več ene pozitivne enegrgije; ljudje bolj nasmejani, vse povsod srečaš šolske skupine otrok pri raznih treningih, polno nekih delavnic, kjer nekaj delajo itd. Na St. Luciji pa bolj dekadenca - vsepovosd folk sedi po tleh - steklenih oči, vsi zadeti, vse zanemarjeno ... meni se je zdelo precejšnje nasprotje Dominice.

Če ima kdo drugačno (pozitivnejšo) izkušnjo s Karibov; me res zanima kje je plul.
Uporabniški avatar
mirante
Admiral
Prispevkov: 625
Pridružen: Pe Dec 28, 2012 21:07
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a mirante » Po Sep 28, 2015 19:26

Grega,
Majhnih in nizkih peščenih otokov z mirnimi zalivi in s palmami nad belimi plažami na Karibih ni prav veliko. So na jugu ob venezuelski obali, pa San Blas v Panami in Barbuda, Bahami ter Bermuda bolj severno.
Veliko takšnih sanjskih otokov pa boš našel na Pacifiku.

Kar je bilo meni na Karibih najbolj všeč, je stalen veter, toplo morje in da poleti nikjer na sidriščih ni bilo gneče.

V glavi imam veliko sončnih prizorov s Karibov in sem šel prav pogledati fotke tudi z našega jadranja. Približno polovica je sončnih, res pa skorajda ne najdem slike, da na njej ne bi bilo tudi oblakov. Vlage je v zraku kar nekaj, zato so tudi sončni dnevi vedno nekoliko megličasti. Da je sonce zašlo v morje, sem spomladi in poleti na Karibih videl samo dvakrat.
V tvoji družbi smo junija kar veliko jadrali, zato si si svoje mnenje ustvaril na podlagi treh malo daljših postankov.
Moje mnenje je, da so Karibi čisto primerljivi s poletnimi dalmatinskimi otoki, tudi cenovno, le marine so onkraj Atlantika cenejše. Za razliko v letni ceni marine gre ena oseba lahko trikrat na leto iz Slovenije na Karibe :)
Nazadnje spremenil mirante, dne To Sep 29, 2015 14:18, skupaj popravljeno 1 krat.
al

OdgovorNapisal/-a al » Po Sep 28, 2015 19:53

@Grega295
Hvala! Sem slišal že podobne komentarje in se ti zahvaljujem za iskreno poročilo!
Torej gremo k Jasni, Francoska polinezija :D
Uporabniški avatar
heron
Viceadmiral
Prispevkov: 534
Pridružen: So Avg 25, 2012 14:03
Kraj: Žabnica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a heron » Po Sep 28, 2015 20:32

al napisal/-a:Super. Fotke so mi všeč.
Se splača zaradi Karibov/Antilov čez Atlantik?

Stvar okusa.
Midva sva priplula tja in ostala dve leti.
Spet bova šla tja, ker morava še veliko raziskati.
Lep pozdrav, Tomaž.

Heron je nazaj z druge poti po svetu in že težko čakam na naslednji odhod.
Takrat se bo vrnil tudi dnevnik na: www.sailmala.com/heron
Ali občasno blog v Angleščini na: www.heronsailing.blogspot.com/
al

OdgovorNapisal/-a al » Po Sep 28, 2015 20:38

mirante napisal/-a:Moje mnenje je, da so Karibi čisto primerljivi s poletnimi dalmatinskimi otoki, tudi cenovno, le marine so onkraj Atlantika cenejše. Za razliko v letni ceni marine gre ena oseba lahko trikrat na leto iz Slovenije na Karibe :)


No tudi to sem slišal.
Se pravi, da greš čez Atlantik, tam preživš sezono (dec, jan, feb.. na primer...), pustiš tam barko (spet kje? glede na sezono in nepredvidljivost hurikanov... Ivan in otok Grenada) in se npr. vrneš ali naslednjo sezono ali pa še kdaj vmes.
Če to vse ni tako drastično dražje, kot marina plus vikend poti na Hrvaško, potem je to neke vrste super zabava. Moji fantje bi bili prav veseli, da gremo na Karbe jadrat. Cocktails, rum and rock'n'roll :)

Sprašujem čisto tako in nimam namena v kratkem čez Atlantik (enkrat pa vseeno).

heron napisal/-a:Stvar okusa.
Midva sva priplula tja in ostala dve leti.
Spet bova šla tja, ker morava še veliko raziskati.


Sta se vračala ali bivala ves čas na barki (oprosti, sem bral tvoj blog in se ne spomnim točno).
Se pa strinjam glede okusa.
Kar se mene tiče bi se rad predvsem zabaval; to pa najbrž glede na zapise na blogu (4prički za 24eur) ne bo prav poceni oz. bo treba kakšen jackpot vplačati.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3220
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Po Sep 28, 2015 21:59

al napisal/-a:Se pravi, da greš čez Atlantik, tam preživš sezono (dec, jan, feb.. na primer...), pustiš tam barko (spet kje? glede na sezono in nepredvidljivost hurikanov... Ivan in otok Grenada) in se npr. vrneš ali naslednjo sezono ali pa še kdaj vmes.

V sezoni hurikanov jih veliko premakne barko izven "huricane-belt"; če sem prav razumel Mirana; večina ameriških zavarovalnic ne krije morebitne škode, če se ta zgodi v h-sezoni znotraj h-pasu.

Sem bil poleg, ko je Miran spraševal v kafiču v marini Sainte Francois, kake so kaj izkušnje s hurikani; pa je ena gospa, rekla: "Vidiš tisti čoln tamle (na spodnji sliki ima oznako HUA); leta 2010 smo ga našli 5 km v notranjosti."

Slika

Kar se mene tiče bi se rad predvsem zabaval; to pa najbrž glede na zapise na blogu (4prički za 24eur) ne bo prav poceni oz. bo treba kakšen jackpot vplačati.

Na francoskih otokih imaš razne bolj mondene kraje (npr. na otočku Iles des Saintes); tam je res drago; 0.25l pivo je bilo 6 €. Tudi na St. Luciji so nas v enem pub-u opalili, tudi okoli 7-8€ za velik točen Heineken. V trgovinah, kar smo bili na Guadeloupu so cene nekje 25% višje kot pri nas; ampak je bil to market v bližini marine. V kafiču (enem od stotih tam) v marini Bas du Fort na Guadeloupe je bil mali Heineken (0.33l) 3.5 €, podobno se mi zdi tudi v Rodney Bay-u na St. Luciji.

Še glede ruma - tudi na tem forumu sem bral, da je ta na Karibih "zamenjava" za konjak. Rum domačinov je ena 90% žganica, ki jo še oni sami mešajo s coca colo ali vodo. Kar se tiče pa ostalih rumov na francoskih otokih - do cca. 35-40 €, pa kar se mene tiče - ni bil noben niti blizu npr. "poceni" konjaku Courvoisier VS.

Slika

Še nekaj zaključkov s Karibov:

- Večino časa je pihalo nad 30 vozli. Valovi so bili tudi večinoma nad 3m (cca. 4-6 m); vendar gre za dolge oceanske valove. Feeling je kot bi šel z mopedom malo v klanec, pa potem spet dol; za valom torej barka ni udarila.

- Od 4 udeležencev poleg Mirana, nam je bilo 3 slabo; ampak le eden do te mere, da je tudi kozlal. Traja približno 1-2 dni, da se privadiš. Narediti karkoli v notranjosti barke med plovbo je bilo v prvih dneh praktično nemogoče; Johnny se je nekje tretji dan javil, če nam naredi sendviče :) Kar z malo slabo vestjo sem tudi jaz pokimal in seveda notri ga je (skoraj) zvilo :)

- Jadrnica Y-40 je bila v razmeraj 35+ vozlov in 4-6m valov povsem suverena. Ni primerjave kako bolj stabilna barka je to, recimo v primerjavi z mojo 31.5 čeveljsko.

- Miran ima klasično glavno jadro in zelo kvaliteten sistem vozičkov - če odpreš štoper dvižnice glavnega, pade glavno jadro v celoti v sekundi dol. Če sem si že sestavil "sanjsko" naslednjo barko, kjer bodo vsa jadra na roll, puščam to spet odprto. Ob takem sistemu dejansko ne vidim varnostne prednosti z roll gl. jadrom.

- Podnevi in ponoči je bilo toplo; tudi voda topla. Občasno nas je kak val zalil; pa se na koncu vodi sploh nisi niti več izogibal; v kratkem si se posušil.

- Kaj sem najbolj pogrešal? Eno trivialno reč in sicer: moja elanka ima sedišče nad klopjo v kokpitu "odrezan" in tako tudi ko je barka nagnjena - sediš na ravnem. Y-40 pa ima tudi zgodnje sedišče nad klopjo kokpita prirejeno za vožnjo po "ravnem" - kot tudi sicer večina jadrnic. Tako je bil komot vedno samo tisti srečnež, ki je ležal na klopi spodaj. Ista scena kot na fotki spodaj (krmar neudobno):

Slika

Elanka - tisti zgoraj sedi ko kralj, ko je barka nagnjena:

Slika

---
Za konec: izkušnja je bila neprecenljiva iz jadralskega vidika in iz spoznavanja malo drugačnega načina življenja. Kar omogoča Miran se mi zdi, da ne sme nihče, ki razmišlja, da bi morda kdaj kam dlje odjadral, izpustiti - udeležbo priporočam vsakemu.

Zgoraj pišem večinoma o otročarijah - rum, palme in postrani klopce :) Pač debatiramo in primerjamo.

Je pa tako, da si smer življenja gradimo na podlagi določenih sanj, pričakovanj itd. Preden pa se določenega podviga lotiš in začneš z nekajletnimi pripravami - pri meni bi to pomenilo nabavo in opremo 40+ čeveljske barke in nekajletni odhod - je dobro spoznati, če je to, za kar se boš pognal - v kompletu res tako, kot si predstavljaš - kajti - spodaj navajam opozorilo Hrasta iz teme o Ocenaskem jadranju

hrast napisal/-a:-95 % jadralcev, je vložilo večino svojega premoženja v ta projekt in obstaja nevarnost, da po določenem času spozna, da le ni vse tako idilično in da je "zavozil"

Torej, zgornje opozorilo le ni tako za šalo!
Nazadnje spremenil Grega295, dne To Sep 29, 2015 00:44, skupaj popravljeno 4 krat.
al

OdgovorNapisal/-a al » Po Sep 28, 2015 22:25

"Grega295" "Vidiš tisti čoln tamle (na spodnji sliki ima oznako HUA); leta 2010 smo ga našli 5 km v notranjosti."


Že pol ure gledam to fotko pa ne vidim nobenega čolna... :D

Grega295 napisal/-a:Zgoraj pišem večinoma o otročarijah - rum, palme in postrani klopce :) Pač debatiramo in primerjamo.


Meni se pa zdijo ravno te "otročarije", kot jih poimenuješ, zelo pomembne!
Ljudje smo si različni in imam prijatelja, ki je šel že 3x čez Atlantik in je podoben kaliber kot @mirante. Jadranje, hitrost itd...
Meni je pa pomembno prav to, kar opisuješ. Udobje na barki, pokrajna in ljudje na cilju, morje, plaže, potapljanje...
Zato se mi zdi tak zapis odličen, ker pokaže še drugačen pogled, ki ga pa jaz ne berem kot ali nezadvoljstvo ali kritiko. Ravno nasprotno!
Veter, valovi, jadra... ja ok. Približno vedno enako a nikdar isto, ja... Ampak noge zarite v bel pesek tropske lagune, dober pirček, ki ti ga prinese lokalna lepotica.... priceless. Tega pa ni na Jadranu:)

Pri vseh podobnih potopish (in teh je ogrooomno na netu) je ista pesem/dolgčas: veter, milje, kakšna tehnična težava in reševanje, fotka grmovja s kakim lokalnim ptičem; če je gopro na barki tudi kakšna riba.....
Manjkajo pa "juicy details".
Se priporočam :D
Uporabniški avatar
johnny1300
Viceadmiral
Prispevkov: 375
Pridružen: To Okt 28, 2014 08:36
Kraj: Straža
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a johnny1300 » To Sep 29, 2015 08:23

Jaz sem si to jadranje z @Mirante vzel kot jadranje. Po obeh prebranih njegovih knjigah, mi je bilo jasno, da ne bo pogosto nog v mivki in da bi princeska prinesla coctail.
Kot je zapisal @Heron, da je bil tam dve leti, si je to vzel na izi in iz lagunice v lagunico, iz otoka na otok,...
Mi smo pač delali milje.
Ti otoki za oko res niso bili lepi, razen Tobago Cays so bili čarobni in kjer sem se počutil varno (v vodi). Drugje, kjer smo sidrali, sem bolj za sabo gledal, da ne bo kakšna perut od morskega psa. Tudi ni bil gušt se ustavljati v zalivih s črno mivko in piti rum in Kabuli.

@Mirante je zapisal :
"Kar je bilo meni na Karibih najbolj všeč, je stalen veter, toplo morje in da poleti nikjer na sidriščih ni bilo gneče. "
Stalni veter je pomenil, da smo nastavili eno uzdo in naredili 100Nm :D vmes pa samo krajšali jadra glede na moč vetra in zategovali ali popuščali škoto in škotino glede na minimalne spremembe vetra. Tu je @Mirante doktor.
"Kako veš, da smo morali škoto zategniti za 5 cm?" sem ga vprašal.
"Ker je veter malo spremenil smer in čutim na licih." mi je odgovoril
:shock:

Ko sem bral v tej temi kar je zapisal @Grega295, me je spomni še na veliko stvari, sam potem bi bil moj potopis zelo dolg.

@Al, juicy details bi lahko napisal iz jadranja, ko nas je @Grega295 povabil na jadranje v Izolo. Ja, ali pa tudi ne, ker je zmanjkalo filma :D
al

OdgovorNapisal/-a al » To Sep 29, 2015 08:55

Čutim se malo krivega, glede na to kako se odvija ta debata zato se tudi (spet) oglašam...
Mogoče ni primerna tema a mene je ravno to zanimalo, kar sem vprašal in kar je @Grega295 napisal.

Ni pa to diskusija oz. ne želim, da postane, glede jadranja z @mirantejem.
Tudi pri meni je našla svoj prostor knjiga "Z vetrom".

Ne glede na to, da sem hedonistični jadralec, mi je to kar ponuja @mirante najboljša terapija, da se iz glave izbije vse zgodbice in strahove, ki so nam jih leta sejali šank jadralci oz. kot jih jaz imenujem- pravličarji. Torej tisti, ki samo nakladajo, pa se potem ob rahli sapici skrivajo in vlečejo špringe...

Meni so taki (nehote) povzročili, da sem najprej svojo barko samo gledal, preden sem konkretno upal izpluti, ko se je na nebu pojavil en oblak.

Srečo sem imel, da me je prijatelj peljal dvakrat skozi Mediteran in kot sem pisal, je podoben tič kot @mirante (športnik, asket, Jadralec). Neprecenljiva izkušnja in še danes mu za to izrekam priznanje.
Torej, če se ne upate odvezati s pomola/boje in bi radi uživali veter, morje... je odločitev jasna.

Če pa bi želeli srebati mojito ob prigovarjanju brhke mladenke... pa počakajte, da pridem čez :D
Uporabniški avatar
johnny1300
Viceadmiral
Prispevkov: 375
Pridružen: To Okt 28, 2014 08:36
Kraj: Straža
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a johnny1300 » To Sep 29, 2015 09:23

@Al sej čist lepo debatiramo.
Če me vprašaš ali bi šel drugo leto še enkrat na Karibe, bi sedaj rekel ne.
Tudi sam raje uživam v kakšnem lepem zalivu Jadrana.
Mogoče drugo leto čarter jadranje v grčiji :D , vsaj želja je.

Drugače pa kot je že spodaj napisal @Grega295 je bila to ena neprecenljiva jadralska izkušnja z @Mirante, ki je ne bom nikoli pozabil.
Uporabniški avatar
mirante
Admiral
Prispevkov: 625
Pridružen: Pe Dec 28, 2012 21:07
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a mirante » To Sep 29, 2015 14:08

johnny1300 napisal/-a:
"Kako veš, da smo morali škoto zategniti za 5 cm?" sem ga vprašal.
"Ker je veter malo spremenil smer in čutim na licih." mi je odgovoril
:shock: :D


Ne spomnim se tega, a je lahko največ samo na pol res :).
Zagotovo sem ob spremembi vetra pogledal naprej in videl, da genova in/ali glavno jadro plapolata na sprednjem robu. O nastavitvah jader glede na veter smo se pogovarjali.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov