Sardinija Korzika vreme

Dodajte kraje in zanimivosti, ki jih je vredno obiskati. Opišite vaše "rute", sidrišča in restavracije...

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator, kr en

MicTic
Viceadmiral
Prispevkov: 490
Pridružen: Ne Jul 25, 2010 12:48
Kraj: Ljubljana

Sardinija Korzika vreme

OdgovorNapisal/-a MicTic » Sr Feb 17, 2016 08:12

Letos bom odpeljal barko na Sardinijo in bom tam preživel tritedenski dopust.
Idejo imam, da se bom potepal po S (N) delu Sardinije in po J (S) delu Korzike.
Prvič bom v tem delu Sredozemlja (bom poiskusil zopet napisati kak potopis)
in me skrbi predvse vreme.
Baje zna pihniti v poletnih mesecih Mistral iz Francije, ki je kar zopern veter.
Nimam rad nočnih presenečen, raje se preje skrijem v kak zaliv, za to pa rabiš predvidevanja.

1. Ali ima kdo kake izkušnje z vremenom na Sardiniji
2. Ima kdo kako pametno vremensko stran za ta konec Sredozemlja (ala naš Aladin oz HR vremenski portal za pomorce)
3. Še kaj drugega, kar je dobro vedeti.

Hvala že vnaprej!
Nazadnje spremenil MicTic, dne Sr Feb 17, 2016 13:54, skupaj popravljeno 1 krat.
Flying is beautiful.
Sailling is better!
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Sr Feb 17, 2016 12:47

Hej, super za tvojo pot do Sardinije.

Passageweather ima napovedi prav za področje Korzike in Sardinije. Veter, valovi... Tudi mobilna aplikacija je user friendly. Ni pa tako podrobna kot Aladin. Za napoved močnega vetra in težkega morja pa odlična. Malo smo razvajeni z Aladinom, ki nam pokaže veter za vsakim ovinkom jadranskega morja. Kot si že omenil je veter iz marsejskega zaliva tisti, ki je najbolj značilen za to področje in ima "najtežji" karakter. Je pa zelo predvidljiv, tako kot danes vsak veter.

http://www.passageweather.com/

Slika

Slika

Sicer pa si dobro oglej zemljevide, z marinami in zavetišči, da v vsakem trenutku veš, kam lahko pobegneš.
Novinec je preplul veliko okoli Sardinije in ti lahko kaj pove iz prve roke. V četrtek pride na srečanje.
Uporabniški avatar
heron
Viceadmiral
Prispevkov: 535
Pridružen: So Avg 25, 2012 14:03
Kraj: Žabnica
Kontakt:

Re: Sardinija Korzika vreme

OdgovorNapisal/-a heron » Sr Feb 17, 2016 19:17

MicTic napisal/-a:Letos bom odpeljal barko na Sardinijo . . .
3. Še kaj drugega, kar je dobro vedeti.
Hvala že vnaprej!


Pod 3:
Dobi si aktualne brošure o parkih okrog Sardinije. Predvsem okrog Maddalene, ker boš tam blizu.
To dobiš kjerkoli se boš ustavil na turističnem uradu ali v marini, ...
Na netu jaz nisem našel nič pametnega, je pa res, da ne govorim Italijansko.
Parki in zaščitna območja imajo neke cone A, B, C, D.
Nekje lahko delaš vse, a je možno, da ti računajo vstopnino (ala Kornati),
Nekje ne smeš sidrati (lahko pa si na plačljivi boji ali se pelješ skozi - ponekod le čez dan).
Spet nekje ne smeš loviti rib, ali pa se ne smeš potapljati.
So pa tudi področja, skozi katera niti pluti ne smeš (niti na jadra), da ne bi motil ribic. To, da tam žez glisira pomorski policaj ali park ranger naj te ne zavede, da se sme.
Območja so praviloma lepo označena z rumenimi bojami in večkrat srečaš park rangerje ali policijo, ki gledajo z radarjem ali pa "na uč" gledajo pokrito smer , če greš slučajno čez.
Mene so enkrat grdo gledali, ker sem pri obratu prišel ene 5 m v prepovedano cono. Sem pač orcal proti vetru po kanalu med obalo in prepovedano cono. Sem jo odnesel z opozorilom (ko je tip videl, da imam ugasnjen motor se je povsem pomiril).
Je pa povsod dovolj vode, da se lahko izogneš conam in sidraš brezplačno če hočeš.
Imel se boš vrhunsko. Tam je lepo.
Aja še nekaj: Cene marin so lahko tam drastično različne. Preveri preden se zafrkneš. Tam deluje ponudba in povpraševanje na polno. V enem zalivu, ki je bil tisto sezono najbolj "in" je boja (halo boja) stala 300E za noč. Enotna cena od 0 to 100m dolžine. Nobene barke ni bilo tam, ki bi bila krajša od 100 čevljev (30m), boje pa velike kot manjši čoln.
V prelivu med Sardinijo in Korziko je krasno. Mi je žal ,da sem tam prebil le malo časa.
Lep pozdrav, Tomaž.

Heron je nazaj z druge poti po svetu in že težko čakam na naslednji odhod.
Takrat se bo vrnil tudi dnevnik na: www.sailmala.com/heron
Ali občasno blog v Angleščini na: www.heronsailing.blogspot.com/
Just add water
Višji štabni vodnik
Prispevkov: 22
Pridružen: Po Maj 02, 2011 19:56

OdgovorNapisal/-a Just add water » Sr Feb 17, 2016 19:39

Zdravo,
med Korziko in Sardinijo smo pluli junija in julija 2014. Kar pravijo za mistral, je res. Pihne z Biskaja, prek ravnic Francije, direktno v Mediteran, in zna narest precej neprijetno morje. Paziti je treba tudi v prehodu med Korziko in Sardinijo, tam se, kot v vsaki ožini, lahko ustvari težko morje.
Za tamkajšnje vreme je najbolj natančna tale stran: http://www.lamma.rete.toscana.it/en/wind-sea-model, na voljo je tudi aplikacija za iPhone.
Potem v Italiji pojdi v trafiko (da, v trafiko) in kupi Portolano: http://www.pagineazzurre.com/service/
Tu je seznam vseh marin, luk, lučic in pristanišč, na voljo pa je samo v italijanščini. Dobro je tudi rezervirati marino in celo privez na boji vnaprej, drugače lahko izvisiš. Sploh to velja za Girolato, tam je prostora za zelo omejeno število bark in če prideš brez rezervacije, te niti ne spustijo naprej. Vse to se da uredit prek e-pošte. Cene marin so odvisne od prestiža lokacije, La Maddalena je najdražja. "malo južnije" je Santa Maria Navarrese, kjer so cene zmerne, marina prijetna, narava pa ti vzame sapo :)
Pred prihodom v marino je treba vedno poklicat, da te ustrezno usmerijo, so pa vsi jako prijazni in vljudni! Sidranje je v Italiji močno regulirano in je treba natančno preverit, kje je dovoljeno. Če te zanima še kaj bolj natančno, vprašaj.
MicTic
Viceadmiral
Prispevkov: 490
Pridružen: Ne Jul 25, 2010 12:48
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a MicTic » Če Feb 18, 2016 11:21

Ej, hvala za hitre odgovore vsem!

Sedaj moram malo tole pregledati in sigurno bo kar nekaj vprašanj.

Italjani so bolj flegma kot Hrvati in ne komplicerajo dosti ko se vežeš v pristaniščih ali mandračih. Če že res narediš kako gužvo te prijatelsko opozorijo in PROSIJO, da premakneš barko. Tudi glede sidranja niso tečni (200m meje se pa držijo). Izkušnje iz Sicilije.

Kot sem zapisal, rad zaupam svojemu sidru in se izognem marinam, če je le mogoče, toda če so boje po zalivih, sidranje skoraj ne bo mogoče. V sili tudi hudič muhe žre! :D Bom pač moral uporabljati bojice.
Vprašanje;
Torej kot zastopim, Italjani vse to rezervirajo dan preje in ni tako kot na HR.
Kdor preje pride prvi vzame..... Rezervacije delujejo.

Se da kaj več zvedeti o tem?
Flying is beautiful.

Sailling is better!

Kdo je na strani

Po forumu brska: Bing [Bot] in 2 gosta