Novinec - sam čez Atlantik

Dodajte kraje in zanimivosti, ki jih je vredno obiskati. Opišite vaše "rute", sidrišča in restavracije...

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator, kr en

Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

Novinec - sam čez Atlantik

OdgovorNapisal/-a EDO » To Jan 17, 2017 14:53

Kot že verjetno veste, se je naš član Novinec zapisal v knjigo Slovenskih jadralcev, ki so solo prepluli Atlantski ocean. Morda ne bi bilo toliko zanimivo, če ne bi ta podvig naredil s klasično 34 čeveljsko Bavario, ki ni predelana, ter ne ojačana, predvsem pa zato, ker je to plovbo opravil kot edini član posadke na krovu serijske družinske barke.

Odplul je iz Las Palmasa na Gran Canarii in po šestih dneh, ter petnajstih urah priplul po 899 NM na Kabverdski otok Sao Vicente. Tu se je ustavil za en dan, da si je natočil vodo in dolil še nekaj goriva, nato pa je prečil Atlantik. Njegov cilj je bil otok Barbados in želel ga je doseči v 17 ali 18 dnevih. Ker je po napovedi bilo prvi teden zmerno vreme z normalnimi atlantskimi valovi in pasatom, ki je pihal tja do 15 vozlov je napredoval po predvidevanjih. Vendar se je vreme obrnilo, kajti na sredi ocena ga je ujela nenapovedana fronta in 6 dni se je moral boriti z 8 metrov visokimi valovi, nočnimi nevihtami z dežjem in vetrom čez 40 vozlov. Kljub vsemu je nenaspan in utrujen po 2.134 NM, ter po 15 dneh in 5 urah dosegel Karibski otok Barbados in tako postavil še eno Slovensko solo zastavico za vse jadralce Slovenije. Sam sem ga osebno spremljal ves čas in sva bila preko njegovega satelitskega telefona v navezi zaradi vremena. Po doseženem cilju sem mu čestital, kakor tudi Miran Tepeš, Srečo Pust, Tone in Vesna Kosi, Jasna Tuta in drugi.

Več o njemu je že napisano in bo še izšlo v nadaljevanjih na spletnem portalu Enavtika na naslovu:
http://www.enavtika.si/novice/3127-kako ... -atlantika

Bloga ne piše, se ga pa da spremljati na njegovem osebnem Facebook naslovu Jasmin jadranje in na naslovu Indigo jadranje. Vsi ki pa še nimate njegove knjige Šepet vetra in valov, pa jo lahko kupite tudi osebno preko njega na zasebno sporočilo preko FB ali Morjeplovca.

Sam osebno ni želel nekega pompa okoli prečenja Atlantka, zato tudi ni bilo do sedaj objave na teh straneh, čeprav je to četrti Slovenec, ki mu je uspelo prečenje Atlantika.

Kmalu se vrne v domovino in morda nam pove kaj več o njegovi plovbi na enem od naših srečanj.
Living well is the best revenge
https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Jan 17, 2017 15:57

Kapo dol, čestitke! Še toliko bolj, ker je v zelo kratkem času prešel pot jadralca "od bedaka do junaka", saj se je z jadri prvič srečal šele par let nazaj.

Škoda, da ga nismo spremljali na forumu.
Res bi bilo fino, če bi pripravil kakšno predavanje.
francelj
Admiral
Prispevkov: 1076
Pridružen: Po Nov 26, 2007 21:09
Kraj: Brezovica

OdgovorNapisal/-a francelj » To Jan 17, 2017 16:06

Bravo, čestitke.
Pred dobrimi tremi leti je v Izolski ladjedelnici drgnil stari antifouling iz pred kratkim kupllene rabljene charter Bavaria jadrnice. Še dobro, da ni že kar takrat naokrog govoril, da namerava z njo čez atlantik :shock:
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » To Jan 17, 2017 16:34

Bravo Novinec!
Mislim, da sva se na začetku tvoje poti srečala na Unijah in malo pokramljala....nisi pa omenil da se podajaš na takšno pot...
mirno morje
Uporabniški avatar
frikmusic
Admiral
Prispevkov: 653
Pridružen: Po Dec 14, 2009 15:53
Kraj: Ljubljana-Volme Kamenjak
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a frikmusic » To Jan 17, 2017 16:42

Bravo Novinc, za tole je pa potreben pogum ali pa moras biti mal ... z vsem spostovanjem do tebe ob takih podvigih.
Ob takih valovih pa samo spostim kakico in jaooo tolko dni :oops: si sploh ne upam pomislit, po moji oceni me ob slucajnem uspehu precenja odpeljejo samo se v Polje


Frik
Frajtonerca je prava stvar...
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » To Jan 17, 2017 17:11

Čestitam!

V dobrih 21 dneh... je kar hitro - sam in s takšno barko, pa še v takem vremenu pa sploh!
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a alesjo » To Jan 17, 2017 17:40

Novinec, čestitke, BRAVO :!: :D
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

Re: Novinec - sam čez Atlantik

OdgovorNapisal/-a EDO » To Jan 17, 2017 18:10

H2O napisal/-a:
EDO napisal/-a:na sredi ocena ga je ujela nenapovedana fronta in 6 dni se je moral boriti z 8 metrov visokimi valovi

:shock:

Ja, ko je odšel s Capverdov je kazalo za en teden naprej stabilne razmere za ta letni čas s pasatnimi vetrovi med 13-18 vozli. Spremljal sem vremenska poročila že nekaj tednov pred Novinčevim prečkanjem in med njegovo plovbo proti Capverdom in takrat so prevladovala obsežna področja brezveterja. Tisti, ki so takrat krenili na pot so v glavnem motorirali. Svetoval sem mu naj vzame čim več goriva (to je sevda vedel tudi sam), ker z vetrom je kazalo res klavrno. Po enem tednu po odhodu s Capverdov pa se je nad severnim Atlantikom razvil zelo močen ciklon, ki je pojačal pasate do te mere, kot sem napisal. Svetoval sem mu, da se spusti na 13st. N (to je nekje višina Barbadosa) in potem naj nadaljuje direktno na zahod. To je tudi naredil vendar se je meja močnih pasatov spustila celo na 5st. N. Če bi se temu rad izognil, bi moral spremenit smer proti Braziliji. To pa seveda zanj ni bila opcija. Tako se je revež s takšnim vremenom matral slab teden. Potem, ko je prispel so se razmere stabilizirale in od takrat lepo piha po starem ustaljenem redu 15-18 vozlov. Dalmatinci bi rekli, da je pegula :wink:
Living well is the best revenge

https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Uporabniški avatar
mirante
Admiral
Prispevkov: 625
Pridružen: Pe Dec 28, 2012 21:07
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a mirante » To Jan 17, 2017 23:55

Pa sta še prijatelja, ko si mu takšno vreme zrihtal? :)
Uporabniški avatar
Novinec
Admiral
Prispevkov: 2569
Pridružen: Pe Feb 15, 2008 22:41
Kraj: Sailing on the world
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Novinec » Sr Jan 18, 2017 00:39

Ojla... hvala za objavo in hvala za cestitke. Tezko dobim wifi razen ce sem na mobilnem netu. Vsekakor vec recemo ko se vrnem v Slovenijo in ko se vidimo... Lepo pa je da se se kdo spomni da sem bil se ne dolgo tega nazaj na gliserjih... zdaj pa sem ze dodobra razpel jadra....

Mirante... Edo je naredil vse kar se je dalo in zdaj sva se bolj povezana ;)

LP
"Morje je med vsemi opojnostmi najbolj opojno!"
...........................................................(J.H.)
Uporabniški avatar
mirante
Admiral
Prispevkov: 625
Pridružen: Pe Dec 28, 2012 21:07
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a mirante » Sr Jan 18, 2017 01:48

Saj vem in tudi Edo ve, da je bilo mišljeno kot šala.

Tudi sam pri vremenu uporabljam takšen nizkoproračunski način, da mi prijatelji preko satelitskih SMS-ov pošiljajo kratke tekstovne vremenske napovedi.
Včasih, ko je divje vreme, ali pa ko vetra ni, si zaželim, da bi imel internetno sliko vremenskih modelov, vendar ko potem mesečno dobivaš račune za vsaj nekaj sto evrov, se spet odločiš, da boš raje zaupal prijateljem :)
burjovc
Viceadmiral
Prispevkov: 391
Pridružen: Če Nov 22, 2007 19:58
Kraj: Ta domač

OdgovorNapisal/-a burjovc » Sr Jan 18, 2017 07:37

Bravo Novinc.
Mislim, da si izbral najboljšo varianto - brez velikih napovedi - greš in to je to
Veliko vetra in mirno morje
Tadejko
Kontraadmiral
Prispevkov: 317
Pridružen: Ne Jul 27, 2014 11:27
Kraj: Ljubljana - Červar

OdgovorNapisal/-a Tadejko » Sr Jan 18, 2017 09:07

Čestitke
Daki

OdgovorNapisal/-a Daki » Sr Jan 18, 2017 09:16

Bravo Novinec. Vsaka cast, da se lotiš takega podviga in to sam 8)
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Sr Jan 18, 2017 11:32

@Novinec
Kakšno fotko s poti pa le prilimaj :wink:

Kdo je na strani

Po forumu brska: nato87 in 5 gostov