A je že kdo šel z gumenjakom do 4,5m na popotovanje

Dodajte kraje in zanimivosti, ki jih je vredno obiskati. Opišite vaše "rute", sidrišča in restavracije...

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator, kr en

slan
Kapitan
Prispevkov: 178
Pridružen: Po Jan 24, 2011 21:34

OdgovorNapisal/-a slan » Sr Jul 30, 2014 16:47

Pri nas v ACI-jevi marini prijave bivanja ne izvajajo več, ker naj za državljane eu do 30 dni ne bi bila potrebna.
Uporabniški avatar
DR76
Kontraadmiral
Prispevkov: 236
Pridružen: To Mar 25, 2014 06:28
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a DR76 » Sr Jul 30, 2014 17:30

Z vstopom R Hrvaške je v njihovi zakonodaji prišlo do precejšnjih sprememb. Priznati moram, da pri pisanju nisem bil dovolj pozoren, saj so naši sosednje skladno z Direktivo 2004/38/ES za državljane EGP že uvedli poseben režim, ki več ne zahteva prijave za kratkotrajno bivanje. Je pa pri celotni zadevi potencialno težava, saj je čas bivanja omejen na 3 mesece (Kratkotrajni boravak državljanina države članice EEP-a, članak 155. "Državljanin države članice EEP-a ima pravo boraviti u Republici Hrvatskoj do 3 mjeseca od dana ulaska u Republiku Hrvatsku, ako posjeduje valjanu putnu ispravu ili osobnu iskaznicu."), to pa zna biti ob upoštevanju režima na mejah in odsotnosti prijave bivanja lahko problem dokazati.
Lep pozdrav.
x5x
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 44
Pridružen: Ne Sep 05, 2010 08:29

OdgovorNapisal/-a x5x » Sr Jul 30, 2014 21:03

naj me kdo popravi če prav razumem:
se pravi če grem jaz na dopust v svojo hišo/apartma za 10 dni mi ji potrebno hodit se prijavljatter plačevati " boravak"?
lp
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Sr Jul 30, 2014 21:38

.

x5x napisal/-a:naj me kdo popravi če prav razumem:
se pravi če grem jaz na dopust v svojo hišo/apartma za 10 dni mi ji potrebno hodit se prijavljatter plačevati " boravak"?
lp


Prijava bivališča in Turistična taksa-TT sta dve zelo različni stvari.

Če imaš hišo, apartma v turističnem kraju, je ponavadi TT plačana na pavšalen način.
Če imaš barko TT tudi plačaš pavšalno.

Vsekakor eno drži. Kot prebivalcem EU-ja je prijavljanje zelo liberalno, ampak plačevanje takse pa nujno!

LP

.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
x5x
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 44
Pridružen: Ne Sep 05, 2010 08:29

OdgovorNapisal/-a x5x » Sr Jul 30, 2014 21:46

ok hvala :)
Uporabniški avatar
bolid
Admiral
Prispevkov: 2659
Pridružen: Če Maj 29, 2008 18:56
Kraj: Novo mesto
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a bolid » Sr Jul 30, 2014 22:10

pajer1 napisal/-a:.



Prijava bivališča in Turistična taksa-TT sta dve zelo različni stvari.

Če imaš hišo, apartma v turističnem kraju, je ponavadi TT plačana na pavšalen način.
Če imaš barko TT tudi plačaš pavšalno.

Vsekakor eno drži. Kot prebivalcem EU-ja je prijavljanje zelo liberalno, ampak plačevanje takse pa nujno!

LP

.


Ni čisto tako.Pajer 1 se malo motiš.Govorim pa iz izkušenj svojega prijatelja.

Moj prijatelj ima hišo pač nekje na Hr obali.Sam ima stalno prebivališče prijavljeno v Hr, začasno pa v Slo.On kot lastnik hiše lahko stanuje v tej hiši kadar hoče, njegova žena se mora zmeraj prijaviti če pride k njemu na obisk, ravno tako njegovi trije otroci.

Ravno letos so dobili inšpekcijo v hišo, ko so bili vsi na dopustu.Probali so se nekaj izgovarjat, da so prejšnji dan prišli šele na dopust, pa jim je inšpektor pokazal slike katere so bile posnete na carini v vstopu v HR z uro in datumom, so se zelo dobro pripravili.

Nisem pa čisto siguren, koliko časa imaš da se prijaviš in plačaš TT.Pa tudi ne vem kolikšna je bila kazen, lahko pa se pozanimam.
Ure dnevi leta tečejo....
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Sr Jul 30, 2014 22:39

bolid napisal/-a:

Ni čisto tako.Pajer 1 se malo motiš.Govorim pa iz izkušenj svojega prijatelja.

Moj prijatelj ima hišo pač nekje na Hr obali.Sam ima stalno prebivališče prijavljeno v Hr, začasno pa v Slo.On kot lastnik hiše lahko stanuje v tej hiši kadar hoče, njegova žena se mora zmeraj prijaviti če pride k njemu na obisk, ravno tako njegovi trije otroci.

Ravno letos so dobili inšpekcijo v hišo, ko so bili vsi na dopustu.Probali so se nekaj izgovarjat, da so prejšnji dan prišli šele na dopust, pa jim je inšpektor pokazal slike katere so bile posnete na carini v vstopu v HR z uro in datumom, so se zelo dobro pripravili.

Nisem pa čisto siguren, koliko časa imaš da se prijaviš in plačaš TT.Pa tudi ne vem kolikšna je bila kazen, lahko pa se pozanimam.



Ej prjatu, predno pišeš-te take pavšalne odgovore se opremi-te s točnimi podatki.

Tule nekaj ne štima.

Zakaj in kako so prišli do posnetkov z mejnega prehoda?
Po zakonu se posnetki ne smejo pridobivat in uporabljat za primere prekrškovnega organa. Posnetki se lahko uporabijo ko je zadeva zrela za kazenski pregon.
Kako so vedeli, kdo so ti potniki in kam gredo stanovat????
Da bi nekdo pregledoval in printal fotke s posnetkov pri prehodu meje, ma daj no.

Tole bi bil dober scenarij za film.

Daj, dobro ga povprašaj in potem ponovno napiši. Tale tvoj možak, ali nima vsega pošlihtanega, ali pa .....

Dolgo sem živel v HR Istri, še sedaj sem velikokrat tam, ukvarjal sem se s turistično dejavnostjo in ne verjamem v take enostranske zgodbe. Veliko stikov z inšpektorji po službeni dolžnosti mi je dalo tudi vpogled na njihove pristojnosti. Na privatno lastnino pa načeloma ne stopajo, samo do vhodnih vrat. Če je to zaprto dvorišče, ne sme naprej, če ga lastnik ne povabi. Itd.... Policija se s tem ne ukvarja. Nadzor ni preiskava!

Čakam, da napišeš točne podatke in ne rekla kazala!

Z neta copy in na morjeplovca paste.

Prijava nastanitve in plačilo turistične takse



V skladu z Zakonom o gibanju in bivanju tujcev, je vsak tujec ob prihodu v Republiko Hrvaško dolžan v roku 48 ur prijaviti svoje prebivališče. Tekom 24 ur je tujca dolžna prijaviti vsaka fizična ali pravna oseba, ki tujcu nudi storitve namestitev.
Z Zakonom o gostinstvu je prepovedano postavljanje šotorov, kamp prikolic, vikendov in druge opreme za kampiranje izven kampa!
Za večje količine denarja, nakita in druge dragocene predmete Vam priporočamo, da jih shranite na recepcijah hotelov in drugih turističnih objektov!
Vsi gosti, tako iz Hrvaške, kot tudi tuji državljani, ki bivajo izven kraja svojega stalnega prebivališča v enem od turističnih objektov (hotel, motel, penzion, turistični apartma, zasebne sobe, zdravilišče, planinski dom, privez v marinah (navtični turizem), počitniški domovi in podobno), so dolžni plačati turistično takso.
Turistično takso so dolžni plačati tudi:

Lastnik hiše za bivanje ali počitniške hiše, ki se nahaja v turističnem kraju, pa tudi vse ostale osebe, ki bivajo v hiši;
Lastnik plovila, pa tudi vse ostale osebe, ki bivajo na plovilu, ki je na privezu v marini.
Turistična taksa se plača na osebo za vsak dan bivanja. Plačila turistične takse so oproščeni otroci do 12. leta starosti; 70-odstotni (in več) invalidi v spremstvu z enim spremljevalcem; udeleženci šolskih paketov aranžmajev (pavšalnih potovanj), odobrenih s strani šolske ustanove; sezonski delavci; ožji družinski člani prebivalcev turistične občine ali mesta; potniki na potniški ladji v mednarodnem pomorskem prometu, kadar se ladja nahaja na privezu v pristanišču; lastniki počitniških hiš in člani njihovih družin, v kolikor je počitniška hiša avtohtona stara družinska hiša, ki je bila pridobljena preko družinske zapuščine oziroma sorodnika, čigar zadnje prebivališče je bilo v turistični občini ali mestu, kadar preživijo noč v tej hiši; osebe, ki storitev nočitve koristijo v okviru izvajanja programa socialnega varstva; študenti in dijaki, ki nimajo prebivališča v občini ali mestu, v katerem se šolajo.
50-odstotno turistično takso plačajo osebe, stare od 12 do 18 let; osebe do 29. leta starosti, ki so člani mednarodnih mladinskih organizacij in ki koristijo storitve nočitve v mladinskih nastanitvenih objektih, ki so vključeni v mednarodno mrežo mladinskih namestitvenih objektov.
Potniki, ki koristijo storitev nočitve na plovnem objektu navtičnega, plačajo turistično takso na vsako realizirano nočitev. Kot plovni objekt navtičnega turizma se smatrajo plovni objekti za počitek in rekreacijo in plovni objekti za večdnevna križarjenja, na katerih ponujajo storitve navtičnega turizma (charter, cruising) v skladu s predpisi o nudenju storitev v turizmu.
Lastnik ali uporabnik plovila zase in za vse osebe, ki na tem plovilu preživijo noč, plača pavšalni znesek turistične takse. Pavšalni znesek turistične takse lahko navtičarji plačajo za časovna obdobja 8, 15, 30, 90 dni in 1 leto. Ob plačilu turistične takse prejmete pordilo. Kot plovilo se smatra vsako plovilo, daljše od 5 m z vgrajenimi ležišči, ki se uporablja za počitniške namene, rekreacijo ali križarjenje in ki ni plovni objekt navtičnega turizma.

Konec citata.


LP
pajer 1



Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

OdgovorNapisal/-a motorni » Sr Jul 30, 2014 23:24

Ko sem na kapetaniji v Orebiću hotel plačati turistično takso za "nočenje na plovilu", je kapitan vprašal, koliko ležišč ima čoln vgrajeni, nič. (fisherman). Potem je povedal "ako nema ugrađenih ležajeva, nema takse." Pokazal sem mu račun, ko so me dva meseca prej na krku oskubili za 150 kun za to takso, pa se ni dal. "Ako nema ugrađenih ležajeva, nema takse. Možeš ti spavati na daski!"

Pa še v zvezi s prijavo. Pripravil sem obrazec, ki je pripet kot PDF k "Zakonu o strancima", z izpolnjenimi vsemi podatki za vseh 5 družinskih članov. Liste sem nesel v Privlaki na turistično agencijo, ki se ukvarja tudi s prijavo bivanja vikendašev. Gospa je poklicala 5 (PET) oseb po telefonu, rezultat je bil, da oni niso še nikoli delali česa takega in se seveda nismo prijavili.
Liste sedaj nosim s seboj, bom pa enkrat poskusil na policijski postaji. Mogoče bi šlo skozi, če ob kontroli pokažeš izpolnjene obrazce, ki si jih nameraval naslednji dan nesti na policijo.
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Če Jul 31, 2014 00:04

motorni napisal/-a:Pa še v zvezi s prijavo. Pripravil sem obrazec, ki je pripet kot PDF k "Zakonu o strancima", z izpolnjenimi vsemi podatki za vseh 5 družinskih članov. Liste sem nesel v Privlaki na turistično agencijo, ki se ukvarja tudi s prijavo bivanja vikendašev. Gospa je poklicala 5 (PET) oseb po telefonu, rezultat je bil, da oni niso še nikoli delali česa takega in se seveda nismo prijavili.
Liste sedaj nosim s seboj, bom pa enkrat poskusil na policijski postaji. Mogoče bi šlo skozi, če ob kontroli pokažeš izpolnjene obrazce, ki si jih nameraval naslednji dan nesti na policijo.


Lepo vas prosim, ne mešajte bivanja na HR kot turist in plačevanja Turistične takse s prijavo tujcev, ki imajo drugačne razloge za bivanje v HR državi.

TULE, na desni strani so PDF obrazci za prijavo bivanja na HR, ki pa s turizmom nimajo nič skupnega.
Gospa na turističnem biroju ni nič kriva, če ni poznala tega obrazca. Zavedel si jo.

Pa se je tebi zdelo, da je to "normalen" obrazec za turista????
Da na turistično prijavo pišeš podatke kot so: samski, oženjen,...., iz kje in koliko dobivaš sredstva za življenje, .... stopnjo izobrazbe, ... podatki o zdravstvenem zavarovanju, ...

Kaj hudiča komplicirate in navajate prigode, ki so zanimive in zabavne ampak na pol resnične.

Če bivaš v svoji hiši ali apartmaju plačaš, ponavadi, pavšalno TT.
Če bivaš v najetem legalnem apartmaju, te mora prijaviti tisti, ki s tem objektom upravlja. Kampi, naselja, hoteli, ... vsi avtomatsko naredijo prijavo. Ti kot turist v takih objektih nimaš s prijavo nič!
Vsi tisti, ki imamo plovila nad 5m in ležišča plačamo pavšalno TT.

Vsi tisti, ki pa nekaj "mutite" in živite po apartmajih , hišah, prikolicah, nelegalno, se pa ne oglašajte.

LP

.
pajer 1



Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
solatko
Poročnik fregate
Prispevkov: 70
Pridružen: To Dec 18, 2012 14:22

OdgovorNapisal/-a solatko » Če Jul 31, 2014 08:59

Mislim,da ste lepo posrali temo
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Če Jul 31, 2014 09:30

V lastniških apartmajih se že nekaj časa prijavljamo pavšalno. Je pa letos sprememba: prej si moral vsakič, ko si prišel svoje bivanje prijavit na agenciji. Od letos pa to več ni potrebno. Junija sem plačal pavšal za svojo družino in mi je uslužbenka rekla."Letos se več ne vidimo, razen če pridete prijavit prijatelje, ki bodo bivali pri vas"
Očitno za pavšaliste odpade 48urni rok za prijavo. Pajer podatki so uradni in tudi potrdila o bivanju (ki si ga prej moral imeti s seboj pri izstopu iz države) sedaj več ne izdajajo.
mirno morje
Uporabniški avatar
bolid
Admiral
Prispevkov: 2659
Pridružen: Če Maj 29, 2008 18:56
Kraj: Novo mesto
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a bolid » Če Jul 31, 2014 09:30

Ej prjatu Pajer1 nč bat ko pridem domov se bova vsela za računalnik in ti bom čisto prave podatke napisal, mogoče še bolj točne kot sem ti jih sedaj, pa upam, da ni položnico strgal potem ko je plačal kazen in ti jo bom prilimal sem gor.

L.P.
Ure dnevi leta tečejo....
Uporabniški avatar
DR76
Kontraadmiral
Prispevkov: 236
Pridružen: To Mar 25, 2014 06:28
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a DR76 » Če Jul 31, 2014 09:50

Navodilo Hrvaškim turističnim delavcem:
"TEMELJEM daljnjeg usklađivanja naših zakona s pravnom stečevinom Europske unije, ali i zbog Direktive Vijeća od 20. travnja 2004. godine o pravu državljana Unije i članova njihovih obitelji o slobodi kretanja i boravka na području države članice, izvršene su određene izmjene i dopune Zakona o strancima, vezano uz prijavu i odjavu stranih gostiju, priopćili su iz Ministarstva turizma.

Tako je Člankom 53. Zakona o strancima propisano da su državljani članice Europskog ekonomskog prostora (EEP) i članovi njegove obitelji (bez obzira jesu li oni državljani država članica EEP-a ili ne), a imaju pravo boravka u Hrvatskoj, izjednačeni u pravima s hrvatskim državljanima u okviru odredbi Ugovora o funkcioniranju Europske unije. Odredbe se odnose i na državljane Švicarske Konfederacije. Odredbe Zakona koje se odnose na članove obitelji državljana države članice EEP primjenjuju se i na strance-članove obitelji hrvatskih državljana.

Slijedom toga više ne postoji obveza pravnih i fizičkih osoba koje pružaju usluge smještaja da policijskim upravama/postajama dostavljaju prijavu kratkotrajnog boravka za navedene kategorije stranaca. Ipak, navedene izmjene Zakona o strancima ne utječu na obvezu pružatelja usluge smještaja da sukladno članku 21. Zakona o boravišnoj pristojbi prijavljuju turističkoj zajednici sve osobe kojima pružaju uslugu noćenja.

Dakle, pružatelji usluga smještaja i nadalje prijavljuju sve turiste turističkoj zajednici, jedino više ne postoji obveza prijave smještaja policijskim upravama/postajama stranaca koji su državljani država članica EEP-a i Švicarske Konfederacije.

Države Europskog ekonomskog prostora su sve države članice EU te Lihtenštajn, Norveška i Island."
Lep pozdrav.
Uporabniški avatar
Splav
Viceadmiral
Prispevkov: 359
Pridružen: To Jun 10, 2008 09:46

OdgovorNapisal/-a Splav » Če Jul 31, 2014 10:15

Če z ozirom na naslov teme povzamem zgoraj zapisano, smo morjeplovci z malimi čolni (do 5 metrov) svobodni kot ptice. Če plovba ni daljša kot 3 mesece, se nam ni treba nikjer prijavit in nikjer plačat turistične takse. Vsaj dokler nas v čolnu ne zalije in smo primorani prespati na kopnem. :)
Mirno morje in široko obzorje.
slan
Kapitan
Prispevkov: 178
Pridružen: Po Jan 24, 2011 21:34

OdgovorNapisal/-a slan » Če Jul 31, 2014 10:25

Narobe!
Turistično takso moraš plačat.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 20 gostov