Neprijetno srečanje s policijo

Dodajte kraje in zanimivosti, ki jih je vredno obiskati. Opišite vaše "rute", sidrišča in restavracije...

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator, kr en

Uporabniški avatar
MarjanT
Admiral
Prispevkov: 911
Pridružen: Pe Sep 14, 2007 12:51
Kraj: Sežana

Re: Neprijetno srečanje s policijo

OdgovorNapisal/-a MarjanT » To Nov 06, 2018 16:48

Polanc: Je bilo govora tudi o tem, da bi se ponovno prijavili, a se nam je zdelo preveč glupo, bali smo se, da bi policaj mislil da ga zajebavamo. No, bolje bi bilo, da bi napravili tako.
Splav: ravno zaradi tega sem napisal članek. Kakor praviš, si napravil prekršek, plačaj, a bodimo ljudje.
Jadranje je odklop
Uporabniški avatar
heron
Viceadmiral
Prispevkov: 535
Pridružen: So Avg 25, 2012 14:03
Kraj: Žabnica
Kontakt:

Re: Neprijetno srečanje s policijo

OdgovorNapisal/-a heron » Sr Nov 07, 2018 01:31

Moja letošnja izkušnja z odjavo iz HR in prijavo v Slo je bila pa taka:
Po nekaj letih stalnega veza na Krku sem se konec septembra vračal na sever.
Burja je pihala na polno, ker sem bil sam sem bil kar dobro zmatran.

1) Odjava v Rovinju: Nekako se uspem privezat na pomol v močni burji in se grem odjavit.
Kapetanija: samo pogledajo, če je plačana TT, poštempljajo in grem na policijo.
Policijajka: A greste res ven v tem vremenu? In to sami? Potem sledi koristen napotek: Saj veste, da ne smete več k obali po odjavi. Če boste imeli kakršnekoli težave ali boste utrujeni lahko vplujete v Poreč ali Umag, naredite prijavo na policiji - delamo 24/7. Naslednji dan se odjavite in greste naprej. Stane vas nič, in ne boste ilegalno v državi. Varno plovbo. Na svidenje.
Korektno in dobra dodatna koristna informacija.

2) Prijava v Sloveniji:
Burja se je še okrepila. Preden sem zavil okrog rta pri Savudriji sem zvil jadra in prižgal motor. Ko sem zaplul mimo svetilnika so bili valovi zelo visoki. Veter je žvižgal kot nor. 12 ton težka in dobrih 14 metrov dolga barka je skakala kot orehova lupina. Normalno plujem 6 vozlov pri dobrih 1800 obratih. Sedaj sem pri 2400 obratih delal 2. Pomislim, da bom sam zelo težko vplul in še težje privezal barko na mali pomol v Piranu. Še težje pa bom od tam v burji izplul.
Bilo je že popolan in do mraka je bilo le še par ur.
Pa pokličem na mejno policijo Piran po telefonu.
Prosim jih za nasvet. Razložim, da sem sam, da bom v močni burji težko pristal na njihovem carinskem pomolu, do Kopra pa ne pridem pred nočjo. Vprašam, če naj raje poiščem zavetje in sidram pred Bernardinom (z rumeno zastavo), ne zapuščam barke in se zjutraj prijavim bodisi v Piranu ali Kopru ali naj raje nadaljujem takoj v Koper. Možak pravi mi razloži protokol (najprej prijava, potem sidranje...). Potem pravi naj malo počakam in, da me bo poklical nazaj. Čez par minut me pokliče in me glede na vreme napoti proti Bernardinu. Tam naj vržem sidro in počakam. Itak imajo čoln v Portorožu in me bodo reverili, ko se bodo vračali.
No, to je pa super, si mislim. Mož očitno razume težko vreme in mojo stisko in me ne tera v nevaren manever v katerem bi lahko poškodoval barko ali pa sebe.
Zahvalim se mu in spremenim smer za 30°in s tem obrnem barko proti Bernardinu.
Zelo kmalu po spremembi kurza pridrvi policijski gumenjak, ko sploh še nisem blizu zavetja in se skoraj zaleti vame, ker ga na valovih razmetava kot cunjo. Dva sta notri in zgledata zelo nakurjena. Eden odpre vrata kabine, pomoli ven glavo, odpre usta in mi hoče nekaj zakričati, pa ga val tako zalije, da ves moker samo besno zapre vrata. Neredita krog in prideta z druge strani. Ta moker spet odpre vrata (tokrat na zavertni strani čolna) in se začne dreti name, kot da mu kaj hočem. Nič ga ne razumem v divjanju vetra, slišim le nekaj nepovezanih besed ...PRIJAVA ...PIRAN .... TAKOJ .... ZMEŠAN . . . .KAM RINEŠ ....
Očitno je, da jima komandir še ni uspel povedati, kaj smo se zmenili.
Ročni VHF imam v roki, a njima ne pride na pamet, da bi se lažje pogovarjali preko radija.
Pravi, da se bo privezal na moj bok.
Zakaj tam sredi zaliva in ne malo naprej pod zaščito rta vesta le onadva. Tako pa smo na valu, ki se je od Trsta do Pirana že dobro razvil. Mene ves čas zaliva kreko palube.
Če bi onadva bila policaja na avtocesti bi verjetno preverjala dokumente kar na prehitevalnem pasu.
V tretjem poizkusu mu uspe zataknit vrv na mojo bitvo in se s kljunom veže na moj bok. Ker vsaka barka skače na svojem valu v svojem ritmu je to zelo neudobno. Predvsem za njiju, ki imata lažji čoln. Ta moker na kljunu je zelo jezen, ker ga ves čas zaliva in meče po čolnu. Ustavit si ne upam, da nas ne postavi prečno na val, tako da počasi plujemo in poizkušamo ostati v enem kosu.
Razložim, da plujem proti Bernardinu po nalogu mejne policijske postaje. Ta moker mi čisto nič ne verjame, zahteva dokumente barke in mojo osebno. Dam mu parirje (v nepremočljivi vrečki) in upam, da mu jih ne odpihne v vodo.
Gre v kabino na čolnu.
Potem vidim, da se pogovarjata po telefonu.
Ta moker pride ven in zahteva še odjavo iz Hrvaške. Dam mu še ta papir.
Gre v kabino, potem pride ven bolj prijazen (ker le nisem v prekršku) in rahlo razočaran (ker nista ujela še enega, ki se je hotel švercat). Vrne mi osebno in dokumente barke.
Vprašam, če naj se zjutraj oglasim na postaji, da se prijavim, pa mi pravi da ne, da sem že prijavljen. Pri njiju. In, da je to prvič, zadnjič in nikoli več, da oni hodijo na barko delat prijavo. In, da oni niso servis za nas, a naj mi bo, ker piha taka burja in, da lahko zdaj grem v marino. Lepo se zahvalim.
Onadva se odvežeta in izgineta. Konec dober, vse dobro.
Zaključek:
Po moje je policija v patruljnem čolnu že precej na koncu z živci. Imajo nalogo, da patruljirajo po slovenskem morju a jim pri tem nagajajo hrvaški ribiči in policija in ves čas morajo nakako zvoziti med zahtevami Slovenije po uveljavitvi arbitraže in provokacijami Hrvaške, ki temu nasprotuje. V resnici jim ni lahko.

Ker sem bil itak že čisto moker in ker sem z "letečo" prijavo prihranil kako uro časa sem kar nadaljeval pot proti Valdoltri.
Z vsako prepluto miljo so bili valovi nakaj nižji, moje razpoloženje pa nekaj višje. Malo po sončnem zahodu sem ves utrujen vrgel sidro pred Valdoltro.
Naši res radi komplicirajo tam, kjer ni najbolj potrebno.
V večini držav kjer sem plul je povsem v redu, če vržeš sidro, prespiš in se prijaviš naslednji dan.
Pogoj je le, da
1) nobeden član posadke ne zapusti plovila,
2) da imaš izobešeno rumeno zastavo,
3) da se prijaviš v roku 24 ur od vplutja v luko.
Ponekod je dobro, če jih o tem obvestiš po VHF ali telefonu, a večinoma ne zahtevajo tega. Nekateri imajo celo elektronsko prijavo preko interneta. Potem greš le še poštempljat pasoše in plačat takse.
Lep pozdrav, Tomaž.

Heron je nazaj z druge poti po svetu in že težko čakam na naslednji odhod.
Takrat se bo vrnil tudi dnevnik na: www.sailmala.com/heron
Ali občasno blog v Angleščini na: www.heronsailing.blogspot.com/
Uporabniški avatar
MarjanT
Admiral
Prispevkov: 911
Pridružen: Pe Sep 14, 2007 12:51
Kraj: Sežana

Re: Neprijetno srečanje s policijo

OdgovorNapisal/-a MarjanT » Sr Nov 07, 2018 08:37

Bil je isti čoln.
Jadranje je odklop
kafra
Prispevkov: 2
Pridružen: To Maj 22, 2018 09:17

Re: Neprijetno srečanje s policijo

OdgovorNapisal/-a kafra » Sr Nov 07, 2018 11:21

Vsaka šola nekaj stane, najboljše je da plačaš takoj, ker te v nasprotnem še bolj cepijo, za advokate pa je škoda denarja
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Neprijetno srečanje s policijo

OdgovorNapisal/-a Marchi » Sr Nov 07, 2018 11:51

@Heron

Neverjetna izkušnja ob močni burji sredi Piranskega zaliva. To res ni podobno ničemur in ne vem ali je pomorska policija sploh usposobljena razumeti, kaj pomeni zaustavljanje ob težkem morju itd. :roll:
Kapo dol, da si ohranil mirne živce in celo prizanesel s kritiko možem v modrem, ki so očitno res razdraženi do konca, zaradi obmejnih sporov. Jaz bi jih verjetno privezane na bok postavil počez, na privetrno stran, da bi jih dodobra okopalo, če nič drugega. :roll: :evil:

So pa ta ravnanja policije zrela za kakšen dopis odgovornim, da se vsaj malo zamislijo o tem kaj počnejo njihove patrulje na terenu :idea:

Če nič drugega, če bi jadral proti burji, bi zagotovo za Savudrijskim rtom zavil globoko v Piranski zaliv, kjer se morje vsaj malo umiri in potem prečil proti Piranski punti itn. To ni noben prekršek, haloooo!
Uporabniški avatar
heron
Viceadmiral
Prispevkov: 535
Pridružen: So Avg 25, 2012 14:03
Kraj: Žabnica
Kontakt:

Re: Neprijetno srečanje s policijo

OdgovorNapisal/-a heron » Sr Nov 07, 2018 16:42

Marchi napisal/-a:...Če nič drugega, če bi jadral proti burji, bi zagotovo za Savudrijskim rtom zavil globoko v Piranski zaliv, kjer se morje vsaj malo umiri in potem prečil proti Piranski punti itn. To ni noben prekršek, haloooo!

Tu se povsem strinjam s tabo.
Sicer nimam vseh podatkov, a po mojem prijatelj Marjana T sploh ni bil v prekršku.
Kot jaz razumem zakonodajo se moraš po "najkrajši poti" takoj napotiti na carinski pomol in se prijaviti.
Vendar dokler sploh še nisi v znotraj temeljne črte se lahko mirno voziš kolikor se hočeš.
Temeljna črta pa povezuje vse rte in zunanje robove otokov.
V Jugi je bil Piranski zaliv seveda znotraj temeljne črte, ki je potekala od Piranske punte do Savudrijskega rta.
Po razcepitvi pa je po mojem drugače. Temeljna črta mora potekati od Piranske punte do izppostavljene obale na pol poti med Bernardinom in Piransko punto, potem tik ob obali do Bernardina in od tam v ravni črti do kopenske meje med Hrvaško in Slovenijo pod solinami.
Torej, če niso bili prav v Portoroškem zalivu niso naredili po moje še nič narobe. Šlo je za "neškodljiv prehod teritorjalnega morja".
Tudi mene sta ustavila več kot miljo od Bernardina in bolj zahodno, kot pa je Piranska punta.
Ampak, kdo bi se kregal v valovih z nekom, ki ima pištolo in slabe živce.
Lep pozdrav, Tomaž.

Heron je nazaj z druge poti po svetu in že težko čakam na naslednji odhod.
Takrat se bo vrnil tudi dnevnik na: www.sailmala.com/heron
Ali občasno blog v Angleščini na: www.heronsailing.blogspot.com/
Uporabniški avatar
MarjanT
Admiral
Prispevkov: 911
Pridružen: Pe Sep 14, 2007 12:51
Kraj: Sežana

Re: Neprijetno srečanje s policijo

OdgovorNapisal/-a MarjanT » Sr Nov 07, 2018 19:36

Heron, bili smo preblizu Bernardina. Prekršek smo naredili, vendar, kakor sem že napisal, me moti obnašanje policije do državljanov. Če bi naredili nek prekršek, da bi nekoga ogrožali, potem me to sploh ne bi prizadelo. Če bi na cesti vozil prehitro in s tem ogrožal ljudi, bi plačal manjšo kazen in v tem primeru ne bi zameril policaju, da bi me napizdil.
Jadranje je odklop
vrod
Višji praporščak
Prispevkov: 37
Pridružen: To Avg 31, 2010 14:08

Re: Neprijetno srečanje s policijo

OdgovorNapisal/-a vrod » Sr Nov 07, 2018 21:20

Tudi jaz se strinjam, da so bile reakcije policistov v obeh primerih čudne. Ampak obe reakciji sta sprožila "prekrškarja" sama. Razlog, da se ne greš prijavit, ker si utrujen je precej šibek. Utrujenost ni nikoli razlog za nespoštovanje zakonov. Kot tudi nevednost ni. Heronov razlog je veliko tehtnejši. Težava je le v tem, da naši policisti nimajo veliko izkušenj s tako doslednimi pomorščaki, ki jih s svojo doslednostjo spravijo v težek položaj. Ne morejo kar prezreti nevarnosti, ki jo je predstavljajo vreme za varen pristanek, na drugi strani pa ne morejo kar verjeti, da se ne skriva za vsem skupaj kakšno morebitno kaznivo ravnanje. In posledično so morali opraviti svoje delo. In verjetno nihče od nas ne bi bil srečen v gumenjaku, v takšnih valovih kot jih opisuje Heron.
Kar pa se tiče tistih, ki ste vezani v Italiji pa samo v info, da od lani naprej se morajo tudi vsa plovila, ki priplujejo v Italijo ali odplujejo iz Italije v države ali iz držav, ki niso v schengenskem območju ravno tako prijavljat oziroma odjavljat. Samo za razliko od nas in Hrvatov Italijani nimajo carinskih pomolov ampak jih moraš lovit po mestu.
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1163
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: Neprijetno srečanje s policijo

OdgovorNapisal/-a igorb » Sr Nov 07, 2018 21:28

MarjanT dej si zamisli,imaš majhno plačo,voziš se po morju v mokri obleki,vsi te zajebavajo ker si policaj,žena je pri sosedu,otroci mogoče niso niti tvoji,plačat moraš kredite,zjutraj ti hyundaj noče vžigat,normalno da so živčni.Jaz bi mu odgovoril normalno da imam 400€ če imam denar da plačam davke zato da me osli jebejo na morju bom zbral še 400€ če ti glih manjkajo.verjetno bi bilo še žaljenje 400€ samo užitek neprecenljiv
Uporabniški avatar
MarjanT
Admiral
Prispevkov: 911
Pridružen: Pe Sep 14, 2007 12:51
Kraj: Sežana

Re: Neprijetno srečanje s policijo

OdgovorNapisal/-a MarjanT » Sr Nov 07, 2018 21:56

Ha ha, Igor ti si itak vajen plačevati kazni.
Jadranje je odklop
Dede
Praporščak
Prispevkov: 32
Pridružen: Sr Mar 23, 2016 12:53
Kraj: Solkan

Re: Neprijetno srečanje s policijo

OdgovorNapisal/-a Dede » Če Nov 08, 2018 21:00

igorb napisal/-a:MarjanT dej si zamisli,imaš majhno plačo,voziš se po morju v mokri obleki,vsi te zajebavajo ker si policaj,žena je pri sosedu,otroci mogoče niso niti tvoji,plačat moraš kredite,zjutraj ti hyundaj noče vžigat,normalno da so živčni.Jaz bi mu odgovoril normalno da imam 400€ če imam denar da plačam davke zato da me osli jebejo na morju bom zbral še 400€ če ti glih manjkajo.verjetno bi bilo še žaljenje 400€ samo užitek neprecenljiv


vse OK....a nikoli ne žali HYUNDAI-a....velikokrat je bolš kokr WV al pa bilo kera švabska jaj***
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1163
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: Neprijetno srečanje s policijo

OdgovorNapisal/-a igorb » Če Nov 08, 2018 21:09

igorb napisal/-a:MarjanT dej si zamisli,imaš majhno plačo,voziš se po morju v mokri obleki,vsi te zajebavajo ker si policaj,žena je pri sosedu,otroci mogoče niso niti tvoji,plačat moraš kredite,zjutraj ti čoln noče vžigat,in ga moraš porivat po morju,si moker prej kot spelješ,komandir je mona,normalno da so živčni.Jaz bi mu odgovoril normalno da imam 400€ če imam denar da plačam davke zato da me osli jebejo na morju bom zbral še 400€ če ti glih manjkajo.verjetno bi bilo še žaljenje 400€ samo užitek neprecenljiv


sory sem popravil brez hyundaia
Dede
Praporščak
Prispevkov: 32
Pridružen: Sr Mar 23, 2016 12:53
Kraj: Solkan

Re: Neprijetno srečanje s policijo

OdgovorNapisal/-a Dede » Če Nov 08, 2018 23:07

igorb napisal/-a:
igorb napisal/-a:MarjanT dej si zamisli,imaš majhno plačo,voziš se po morju v mokri obleki,vsi te zajebavajo ker si policaj,žena je pri sosedu,otroci mogoče niso niti tvoji,plačat moraš kredite,zjutraj ti čoln noče vžigat,in ga moraš porivat po morju,si moker prej kot spelješ,komandir je mona,normalno da so živčni.Jaz bi mu odgovoril normalno da imam 400€ če imam denar da plačam davke zato da me osli jebejo na morju bom zbral še 400€ če ti glih manjkajo.verjetno bi bilo še žaljenje 400€ samo užitek neprecenljiv


sory sem popravil brez hyundaia


Dam za pivo ko porivaš čoln po morju da vžge :lol: :lol: Sorry....glede hyundaia pa ...je že četrti avto in kako rečejo....no problemos :D :D LP
Uporabniški avatar
BOJA
Admiral
Prispevkov: 710
Pridružen: Če Maj 06, 2010 14:52
Kraj: Trzin

Re: Neprijetno srečanje s policijo

OdgovorNapisal/-a BOJA » Pe Nov 09, 2018 12:15

Pozdravljeni,
pa evo, da se ne bodo vsi posti ujemali z naslovom teme, bom dodal svojo - izrazito pozitivno izkušnjo s hrvaško pomorsko policijo... Poleti smo lovili zubatca in ravno, ko smo obupali in začeli pospravljati opremo, izza rta prileti Pičuljan, direkt name... Rekel sem si, ah, saj ni problema, vse papirje imam in tudi ne rabim česarkoli skrivati... Prideta do mene in že prvi kontakt je bil nekako tako: "Dobar dan, kako ste ribari, je bilo šta sriče…?" In jaz njemu, da smo pravkar obupali in se vračamo v zaliv. Je rekel, da bi vseeno rad eno mini kontrolo naredil, čemur sem seveda z nasmehom pritrdil. Pogleda na hitro papirje in vidi, da res vse štima. Potem pa se jima kar ni mudilo nikamor in bi kar še malo klepetala... Pa sta ugasnila motorje in smo se zapričali :D … Potem pa reče šef patrulje tako potiho: "očemo popit nešto?"... Ga gledam in skušam ugotoviti, ali me zafrkava, ali morda hoče, da mu jaz ponudim pijačo, ali kaj... No, pa vseeno mislim, da morda pričakujeta, da imam kako pivico v hladilniku (in sem ga res tudi imel)… Pa rečem nazaj: "Očemo pivicu jednu?" Pa on meni: "Ne, ne ne, nisam tako mislio… imam ja šljivovicu, koju sam sam ispekao, pa bi volio čuti od vas, kakva je"... No, da skrajšam - kar nekaj smo jima popili te šljivovice, ker je bila res dobra, onadva pa ostajata profesionalca in ves čas pijeta vodo. Sem rekel vsaka čast, kako lahko z nekim normalnim odnosom narediš prav to, da nekdo, ki ima pooblastila (p)ostane povem navaden človek in to sploh ne slab... Kasneje, čez kak mesec je samo eden od njiju in vajencem spet priplul v zaliv, mi smo lovili ribe, in takoj na nas, ker nas je prepoznal. Se privežemo skupaj in malo kramljamo, pa je rekel vajenec policaj, ki sem ga videl prvič - "dajte mi molim vaše dokumente, da vas upišem"… Sem mu jih dal brez pomisleka, de me za*ebava in tudi šef ni sploh odreagiral na to. Dečko me popiše, pogleda vse potrebno in vrne papirje. Skratka, brez protekcije, pa vseeno super... Danes je tako, da imamo vsi vse telefonske številke in se tudi pokličemo in srečamo, na morju ali kopnem... Nekdo bi rekel, to je pa korupcija. Ampak vam garantiram, da ni. Je samo prijateljstvo, ki smo ga sklenili na sicer neobičajen način, ampak trdim, da je to možno samo takrat, ko se srečajo pozitivni ljudje, ki iščejo dobro in ne le slabo... Skratka, res dobra, pozitivna izkušnja in z veseljem jo delim... Upam, da ima še kdo podobno... LP vsem in mirno morje!
Green to green or red to red, safely go ahead!
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Neprijetno srečanje s policijo

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Pe Nov 09, 2018 12:34

Na Lastovu sem imel tudi jaz 100% POZITIVNO izkušnjo s policaji. Vse korektno in prijazno BP. Kapo dol.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti