Jabuka 2018

Dodajte kraje in zanimivosti, ki jih je vredno obiskati. Opišite vaše "rute", sidrišča in restavracije...

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator, kr en

Uporabniški avatar
Lure
Admiral
Prispevkov: 711
Pridružen: Če Nov 06, 2008 18:58
Kraj: Ljubljana - Izola

Jabuka 2018

OdgovorNapisal/-a Lure » Sr Nov 14, 2018 17:02

Po precej letih spremljanja Regate Jabuka iz daljave, sem se letos le opogumil, da sem ugriznil tudi v to jabolko.
Slika

Ko sem zbral ekipo šestih, smo se morali odločiti še za jadrnico. Ker smo hoteli imeti tudi realno primejavo na morju, smo se odločili da najamemo jadrnico Sun Odyssey 389, saj smo upali da bo vseh 8 jadrnic sodelovalo na regati in nam bodo nudile zelo realno primerjavo o našem jadranju. Na koncu so bile prijavljene 4 jadrnice SO 389.
V četrtek smo prevzeli barko v Šibeniku in za trening z 2/3 posadko odpluli proti Vodicam.
Slika
Vreme je bilo septembersko, tako da smo bili nekateri še v kratkih hlačah, sonce pa je pripekalo pri cca 20 stopinjah. 10-12vz maestrala pa je omogočilo, da smo preizkusili tudi genaker.
Slika
Sončni zahod ni razočaral, je pa tudi ugasil ogrevanje, tako da smo pohiteli na privez v Vodice.
Slika
Pridružila sta se nam še preostala člana posadke. Zvečer se posadke že tradicionalno družijo na pomolu, spremljevalni barki Ina, po lokalih in gostilnah. Vse štiri posadke SO 389 smo se odločili za večerjo v Steak House Gušte (priporočam!), kjer pa se je nabralo še kar nekaj slovenskih ekip, tako da je bilo vzdušje ob kitari enkratno.
Slika
Pri 112 prijavljenih jadrnicah je gneča na privezu velika.
Slika
Ker smo bili privezani na bok, se je na nas zvečer in zjutraj privezalo še 7 jadrnic, tako da smo kmalu obupali da bi danes opravili še trening v šibkem vetru (ki je bil napovedan tudi za samo regato).
Slika
Tako smo samo opravili registracijo, ki pa zahteva tudi zelo natančen pregled obvezne opreme. Kot marsikatera barka smo kakšno malenkost morali še kupiti v lokalnem nautic shopu. Časa je bilo dovolj, da smo si ogledali tudi bolide.
Slika
Tale Class 40 je res zanimiv, še posebaj ko razmišljaš, da jih večinoma vozi samo ena oseba.
Slika
Je bilo pa na njemu vse podrejeno regatiranju in lepo urejeno.
Slika
Ob 19h je bil kratek skiperski sestanek - 112 skiperjev (in še kakšen firbec) se je komaj zbasalo na barko INA, kjer je sodnik razložil glavne zadeve, predvsem pa potrdil da bo štart točno ob 22:00.
Za izplutje smo potrebovali kar kakšno uro, po izplutju pa ugotovili, da naš tracker ne deluje. Na srečo smo imeli dva štromarja na krovu, ki sta ugotovila da polnilec nima varovalke, zato je izpraznil baterijo. Poklicali smo odgovorne, ki so nam v 10 minutah na pomol dostavili varovalko, da smo usposobili tracker.
Štart in prvih nekaj ur je bil kar intenziven, kar se na noč in število jadrnic ob vetru cca 4-6vz kar pričakuje - zato tukaj niti nimamo dosti slikovnega materiala, saj smo se morali prebiti čez gnečo.
Slika
Štart je bil dober, zaradi gneče smo se odločili hitro presedlati na desne uzde in pridobiti še malo višine in bolj čist veter. Po občutku smo štartali med prvih 20% flote dokler za Prvičem ni veter še oslabel in začel obračati, tako da smo v toku na sredini kar dobro izgubljali proti jadrnicam, ki so jadrale bližje Prviču (kjer je bilo manj toka). Tukaj je bilo kar nekaj srečanj, kjer smo morali z omejeno sposobnostjo manevriranja (brez vetra) najti način da se izognemo drugim.
Slika
Druga polovica noči je bila z genakerjem, nebo brez lune ampak osvetljeno z zvezdami in precej utrinki - sam sem jih videl vsaj 20. V zgornjih jutranjih urah smo se malo tudi izmenjali v spanju (1-2 ure na osebo), jutro pa nas je pričakalo z lepimi razgledi proti Svetcu (Sveti Andrija). Veter je obrnil v orco.
Slika
V daljavi pa smo čez nekaj ur zagledali tudi našo "bojo", ki jo moramo pustiti desno - otok Jabuka.
Slika
Po nekajurnem orcanju je postaja vedno večja, po drugi strani pa smo se zavedali, da je imamo še kar nekaj milj do nje.
Slika
Smo naredili skupinsko sliko (pa čeprav je vedno kdo manjkal).
Slika
Predvsem smo tukaj neizkušeni v odprtomornemu jadranju izbrali napačno stran polja (rhumb line na GPSu med Komorico in Jabuko nas je vedno preveč silil v desno, bi bilo pa bolje levo), tako da smo na koncu tukaj izgubili kar nekaj ur proti ostalim barkam.
Slika
Ker smo Jabuko dosegli ob sončnem zahodu so bili tudi pogledi temu primerno osupljivi.
Slika
Sodniška barka je pridno čakala tudi na ta počasne.
Slika
Končno smo iz orce presedlali spet na genaker in objadrali otok.
Slika
Sledil je nočno jadranje pri 12-14vz juga proti Blitvenci. Presenetljivo je bilo suho do Žirja, tam pa je veter obrnil na burin in smo nadaljevali v orci (hladno in vlažno) proti Tijatu. Vplutje v Vodice je bilo spet z manj vetra in v iskanju ciljne boje (je bila čisto zraven pomola z reflektorji).

Regato smo končali malo pred 5 uro zjutraj (po 31 urah jadranja) - vsi veseli, da nam je uspelo to opraviti še pred time limitom (10:00). Dočakal nas je ognjemet (ne vemo zakaj ravno nas), potem pa smo opravili še en sprehod po Vodicah, vendar so tudi nočni klubi že zaključili z delom, pekarne pa se še niso odprle. Na pomolu srečali tega lignja, ki se je sončil pod reflektorjem.
Slika

Pokal je osvojil slovenski CleanSport One, skiper Marijan Kočila.
Slika
Za konec pa še video z jadrnice Ola skiperja Ivice Kostelića, ki je osvojil skupno 6. mesto in 1. mesto v svoji skupini.

Cela ekipa je bila navdušena in že pripravlja plane za naslednje leto - takrat ne bo cilj samo končati regato, ampak tudi uvrstitev.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9290
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Jabuka 2018

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Nov 14, 2018 17:19

Bravo za regato slike in jedrnate komentarje..
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Jabuka 2018

OdgovorNapisal/-a Marchi » Sr Nov 14, 2018 18:56

Odlično! Čestitke za odpeljano regato in lepo reportažo.
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Jabuka 2018

OdgovorNapisal/-a alesjo » Sr Nov 14, 2018 19:00

Kar sta polanc in marchi napisala potrjujem tudi jaz :wink: 8)
Uporabniški avatar
Lure
Admiral
Prispevkov: 711
Pridružen: Če Nov 06, 2008 18:58
Kraj: Ljubljana - Izola

Re: Jabuka 2018

OdgovorNapisal/-a Lure » Sr Nov 14, 2018 19:57

Marchi: pa gurtne, ki si jih zrihtal so bile prvič v uporabi z life jacketom in life lineom. Super so.
Uporabniški avatar
frikmusic
Admiral
Prispevkov: 653
Pridružen: Po Dec 14, 2009 15:53
Kraj: Ljubljana-Volme Kamenjak
Kontakt:

Re: Jabuka 2018

OdgovorNapisal/-a frikmusic » Sr Nov 14, 2018 20:30

Bravo ekipa, mi smo letos spustili jesenska jadranja (Viško regato in Jabuka) se mi ob branju in ogledu slik kar mal kolca, baje pa smo naslednje leto spet zraven :D

Frik
Frajtonerca je prava stvar...
Uporabniški avatar
Lure
Admiral
Prispevkov: 711
Pridružen: Če Nov 06, 2008 18:58
Kraj: Ljubljana - Izola

Re: Jabuka 2018

OdgovorNapisal/-a Lure » Sr Nov 14, 2018 22:00

Kot zanimivost, tole je bil SailGrib routing, ki sem ga naredil pred regato
Slika

Uporabil sem ARPEGE weather grib fajle, polar od SO 379 (enak trup), pri tem da sem ocenil da bomo dosegali 85% hitrosti polarja in ponoči še 10% manj, ter da me tack/jibe stane 50% hitrosti 2 minuti po obratu.

Ocena je bila eno uro manj kot smo dosegli, pri tem vem da smo vsaj dve uri izgubili ker smo se na pol poti do Jabuke prestavili preveč na zahod na rhumb line (oz. pred Jabuko še čez)
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Jabuka 2018

OdgovorNapisal/-a Marchi » Sr Nov 14, 2018 22:05

Wauuu super tale sailgrib. A imaš kupljeno verzijo? A je napoved vetra držala? Kje potegneš dol ARPEGE grib?
Mene skoz neki zeza, pa mislim da ima 100 milj omejitve, free verzija.
Uporabniški avatar
Lure
Admiral
Prispevkov: 711
Pridružen: Če Nov 06, 2008 18:58
Kraj: Ljubljana - Izola

Re: Jabuka 2018

OdgovorNapisal/-a Lure » Sr Nov 14, 2018 22:20

Ja, imam kupljeno verzijo - se mi je zdelo tistih 30 EUR zanj malenkost pri vseh stroških, ki jih dam za navtiko (pa kot nekdanji SW inžinir rad plačam drugim za njihov super dober SW).
ARPEGE samo izberes pri Get Grib, je precej bolj natančen za Jadran kot GFS. Škoda le ker ECMWF modela ne moreš dobiti v grib obliki, ker je trenutno najboljši. Ga ima pa trenutno samo Windy.

Ugotovil sem da je bil routing neverjetno natančen. Povsod kjer smo odstopali zelo od njega, je bilo v našo škodo.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Jabuka 2018

OdgovorNapisal/-a Marchi » Sr Nov 14, 2018 23:22

Tale naj bi bil tudi precej natančen
http://openskiron.org/en/openskiron
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5108
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Jabuka 2018

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Če Nov 15, 2018 15:55

Lure napisal/-a:... Na pomolu srečali tega lignja, ki se je sončil pod reflektorjem.
Slika...

Ligenj !?? :shock:

Hahaha... :lol:
To je namreč morski polž.

Drugače je pa lepo na oprtem, kaj ne?
Uporabniški avatar
Lure
Admiral
Prispevkov: 711
Pridružen: Če Nov 06, 2008 18:58
Kraj: Ljubljana - Izola

Re: Jabuka 2018

OdgovorNapisal/-a Lure » Če Nov 15, 2018 16:38

Iztok, ja, nisem jaz za te ribiške fore - me je motilo, da ni bilo lovk in čudna smer gibanja.

Ja, drugače pa je bilo res lepo pluti na odprto z jasnim ciljem in družbo še preko 100 jadrnic.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov