Reka Zrmanja in Obrovac

Dodajte kraje in zanimivosti, ki jih je vredno obiskati. Opišite vaše "rute", sidrišča in restavracije...

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator, kr en

Uporabniški avatar
theDamjan
Admiral
Prispevkov: 959
Pridružen: Ne Mar 01, 2015 19:42
Kraj: Trebnje - Novi Vinodolski - Jadransko morje
Kontakt:

Reka Zrmanja in Obrovac

OdgovorNapisal/-a theDamjan » Ne Jul 28, 2019 12:19

Temo sem odprl, ker je kar nekaj vprašanj, pa da smetimo s podrobnostmi v temi 'smo na dopustu'.


Plovba do Obrovca je malo odročna, pa vendar je to dogodivščina.


Iz kanala je potrebno iti okrog Vira, saj je virski preliv prenizek. V poštev pride za manjše čolne z zunanjim motorjem.

Pokrajina naprej od Vira je zanimiva, ozke plovne poti z veliko globino.
Ustavili smo se v Paklenici. Ker na pomolu ni možnosti veza, smo vrgli sidro na sredini lučice in s tenderjem šli na večerjo.
Možnost je tudi sidrati in vezati nazaj na pomol ali rivo, povsod je dovolj globine (sedaj vem).
Presenečenje je sledilo ob vrnitvi...toliko komarjev še v življenju nisem videl, sigurno sem jih do jutra pobil 100 ali več. Pol dopoldneva smo čistili kri in porabili dve tubi Fenistila.

No, dopoldan smo nadaljevali, slabi dve uri (8 milj/h) do Obrovca. Hotel sem klicati kapitanijo Novigrad, pa so jo zaprli. V Paklenici se ni nihče javil niti na telefon, niti VHF. Pa sem kar šel.
Zrmanja ima namreč posebni plovni režim in je plovbo potrebno najaviti. To je predpis, ki je verjetno še iz starih časov, ko je bila tam še industrija.

Na poti od Paklenice, do ustja Zrmanje sem srečal eno slovensko jadrnico, in na poti po Zrmanji do Obrovca še eno tujo malo.
Plovba je ful lepa, kanjon je lep za videti. Plovna pot je odlično označena, ponekod ozka do 10 metrov. Globina ni nikjer manjša od 4m. Plovbe po reki je dobrih 8 milj, z nižjim čolnom je mogoče iti še naprej do slapov, še okoli 4km.

V Obrovcu se je možno vezati na direktno na glavno rivo. Imajo vodo* in elektriko. (*voda kao je, ampak ni. Mi je rekel en domačin, da je enkrat zamrznila voda in počila cev, pa a je treba vse razbit)
To verjetno v tem stoletju ne bodo delali. Riva je namreč lepo narejena, pred 10imi leti, vse iz belega kamna in sem prepričan, da to ne bodo kmalu uredili. Namreč 4 dni sem bil tam in ni prišlo niti eno plovilo.
Tudi privez in elektrika je zastonj.

Mesto je kot v kakšnem starem vesternu, ko kdo odkrije mesto po x letih, k so vsi pomrli zaradi kuge recimo . Sicer je odlična zasnova, imajo vse, samo nič ni celo in nič ne dela.
V času vojne se je veliko ljudi izselilo, ker je bilo pol srbskega prebivalstva. Sedaj so se eni počasi vrnili. Imajo osnovno šolo, srednjo šolo in vrtec, ampak je v šoli (ki je ogromna stavba) malo preko 100 učencev.

Kakšnih pet kafičev je, restavracije niti ene. Dve pekarni, bencinska (ampak ne za plovila). Kar je ljudi tukaj, so večinoma vsi zaposleni v javnih službah. Domačin mi je rekel, da pozimi tukaj živi realno dobrih 500 ljudi, le prijavljenih je več, saj spada področje v posebno zaščito parka Velebit in se dobiva različna nadomestila. Mi je pa povedal, da ima 1852kun penzije za 38 let delovne dobe.
Letos so odprli peko (preko mostu na drugi strani), kjer lahko dobiš (potrebno je prej naročiti) pečenega odojka, jagnje ali piščanca. Na dan spečejo do 10 tavelikih živali .

Bela kava v kafiču je 8 kun, pivo veliko je 10 kun. In to na rivi .

Zrmanja je čista, ljudje se kopajo kar iz rive, malo naprej, na drugi strani mostu je urejeno kopališče, s prodom, stopnicami, skakalnico, mizami na zelenici in otroškimi igrali.

Ne rečem, da bom drugo leto spet šel, mi je pa tukaj všeč. Še sploh če je napovedan močan veter »v dolini« za par dni, je tule odlično zastonj skrivališče. Kot danes recimo, ko tole pišem.

Nekaj fotografij:

https://mojalbum.com/thedamjan/obrovac-2019
-----------------
***Naj bo vsak dan najlepši!
Uporabniški avatar
SebastjanM
Admiral
Prispevkov: 639
Pridružen: Po Maj 22, 2017 15:16
Kraj: Celje

Re: Reka Zrmanja in Obrovac

OdgovorNapisal/-a SebastjanM » Ne Jul 28, 2019 12:30

Odličen in uporaben prispevek, hvala!
Uporabniški avatar
Lure
Admiral
Prispevkov: 711
Pridružen: Če Nov 06, 2008 18:58
Kraj: Ljubljana - Izola

Re: Reka Zrmanja in Obrovac

OdgovorNapisal/-a Lure » Ne Jul 28, 2019 13:26

Res super reportaža - sem si dal na TODO z jadrnico...
brane1
Kapitan korvete
Prispevkov: 97
Pridružen: Po Okt 05, 2015 22:21
Kraj: okolica Kopra

Re: Reka Zrmanja in Obrovac

OdgovorNapisal/-a brane1 » Ne Jul 28, 2019 15:04

To o prijavi plovbe mi ni jasno. Sem že večkrat bil s čolnom, pa se nisem nikoli prijavil. Drugače sem pa tudi sam fasciniran nad naravo in kanjonom. Di slapa je tudi lepo...
andrejv
Admiral
Prispevkov: 737
Pridružen: Pe Okt 30, 2009 21:38
Kraj: Ljubljana, Koper

Re: Reka Zrmanja in Obrovac

OdgovorNapisal/-a andrejv » Ne Jul 28, 2019 15:37

Tudi jaz lahko potrdim, da je Zrmanja ena od redkih navtičnih skrivnosti Hrvaške. Jaz sem plul po njej avgusta 2014 in sem bil navdušen. Timelapse plutja si lahko ogledate tukaj:

https://www.youtube.com/watch?v=mqC8y3-RDj8&t=260s

Jaz se nisem nič prijavljal pri plutju, bilo je tudi zastonj. Privez je bil zastonj, voda že tedaj ni delovala, ker so zmrznile cevi.
Lokali so poceni, svetujem pa obisk slapov nekaj kilometrov stran, s svojim byboatom ali pa se zmenite z lokalci, da vas odpeljejo do tja.
Poleg tega se lahko odpravite na organizirano čolnarjenje (raft, kajak, kanu) po zgornjem delu Zrmanje, agencija ki je to organizirala je bila leta 2014 prav na rivi.

Če ne bi naslednje leto odplul v Grčijo, bi še šel sem (morda, ko se nekega dne vrnem).

Potrebno pa je upoštevati, da je burja na tem področju orkanska, sploh na delu okoli paškega mosta in maslenice. Ob kakršnikoli možnosti burje, jaz ne bi hodil sem. Vremenska napoved mora biti res stabilna!

Če imate jadrnico, tako kot jaz, potem je to kar daleč od normalnih plovnih poti. V enem dnevu lahko pridete nekje od Vira do Obrovca.

Vsekakor pa obisk tega kanjona toplo svetujem vsem, ne bo vam žal.
francelj
Admiral
Prispevkov: 1076
Pridružen: Po Nov 26, 2007 21:09
Kraj: Brezovica

Re: Reka Zrmanja in Obrovac

OdgovorNapisal/-a francelj » Ne Jul 28, 2019 18:52

Damjan, hvala za tole. Zrmanjo imam že nakaj let na seznamu, tudi Andrejev opis sem videl že leto ali dve nazaj. Bom, enkrat :-)
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

Re: Reka Zrmanja in Obrovac

OdgovorNapisal/-a kr en » Po Jul 29, 2019 07:19

andrejv napisal/-a:Tudi jaz lahko potrdim, da je Zrmanja ena od redkih navtičnih skrivnosti Hrvaške. Jaz sem plul po njej avgusta 2014.


Ne bi bila toliko skrivnost, če ne bi bila pot do nje, toliko odročna. Saj iz Virskega morja, do ustja potuješ kot zmešan. Je pa to plus, da vsak češki čarterist ne rine tja gor.

Mi smo bili v Obrovcu prvič leta 2000, kasneje pa čez dve leti z gumenjakom vse do slapov.
Takrat so nas ob vplutju v Obrovac domačini gledali, kot marsovce. Vidim pa, da danes še vedno ni veliko drugače. In to je res ena lepa skrivnost.
Zanimivo pa je takrat bilo, ker smo bili brez goriva in je eden od posadke trdil, da je v obrovcu črpalka. Res je bila, samo ne ob obali. S kantami smo pešačili gor in dol.

Ko najdem slike v albumu, jih poskeniram in prilepim.

Kar se jadranskih rek tiče smo prepluli Zrmanjo, Krko in Neretvo. To celo predaleč in vpluli ilegalno v BIH! :?
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Uporabniški avatar
jandrej
Viceadmiral
Prispevkov: 432
Pridružen: Če Jul 28, 2011 15:56

Re: Reka Zrmanja in Obrovac

OdgovorNapisal/-a jandrej » Po Jul 29, 2019 09:52

Se strinjam kar je napisal theDamjan, zanimiva plovba po res lepem kanjonu Zrmanje, do "mesta duhov"-Obrovca.
Obrovac pa je znan še po nečem, še pomnite ?

https://www.24ur.com/novice/svet/nenava ... ovala.html
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

Re: Reka Zrmanja in Obrovac

OdgovorNapisal/-a kr en » Po Jul 29, 2019 15:52

jandrej napisal/-a:Obrovac pa je znan še po nečem ?




Pa po izdelavi odličnih bark. ELAN POWER 42 in 35.

Žal, tudi že zgodovina. :cry:
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Uporabniški avatar
jandrej
Viceadmiral
Prispevkov: 432
Pridružen: Če Jul 28, 2011 15:56

Re: Reka Zrmanja in Obrovac

OdgovorNapisal/-a jandrej » Po Jul 29, 2019 20:01

V kanjonu Zrmanje in Paklenice so snemali tudi film Winnetou okrog leta 1960.
Uporabniški avatar
theDamjan
Admiral
Prispevkov: 959
Pridružen: Ne Mar 01, 2015 19:42
Kraj: Trebnje - Novi Vinodolski - Jadransko morje
Kontakt:

Re: Reka Zrmanja in Obrovac

OdgovorNapisal/-a theDamjan » Po Jul 29, 2019 23:42

kr en napisal/-a:
jandrej napisal/-a:Obrovac pa je znan še po nečem ?




Pa po izdelavi odličnih bark. ELAN POWER 42 in 35.

Žal, tudi že zgodovina. :cry:


V tovarni so še vedno kalupi, na dvorišču je par 'podvozij'...

Sem pa danes slišal, da so eni Italijani kupili tovarno in bodo spet delali barke. Sicer ne vem kdo bo delal...
-----------------

***Naj bo vsak dan najlepši!
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

Re: Reka Zrmanja in Obrovac

OdgovorNapisal/-a kr en » Sr Jul 31, 2019 11:44

theDamjan napisal/-a: Sicer ne vem kdo bo delal...



Dalmatinci ziher ne. :P
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
andrejv
Admiral
Prispevkov: 737
Pridružen: Pe Okt 30, 2009 21:38
Kraj: Ljubljana, Koper

Re: Reka Zrmanja in Obrovac

OdgovorNapisal/-a andrejv » Če Avg 24, 2023 16:37

Po 9 letih sem se letos ponovno z jadrnico odpravil po Zrmanji. Čeprav imam jadrnico dolžine 13 metrov z vgrezom 2.25 metra sem v Obrovcu brez težav dobil privez na obali. Na delu kjer sem se privezal zadnjič je bilo popoldne postavljeno mini vaterpolo igrišče, vendar je bilo takoj za ovinkom dovolj prostora. Ker je bila čez noč napovedana burja, ki tu piha močno in po dolini navzdol, sem izkoristil "muringe", ki sem jih našel na obali. Enega sem privezal na kljun in drugega na krmo, ter se za približno pol metra odmaknil od obale. Ponoči smo tako mirno spali, čeprav sunki burje pihajo iz različnih smeri in barko sukajo levo in desno.

Po pristanku v Obrovcu, smo s tenderjem odpluli do slapa, ki je oddaljen približno 3.5 km.

Obrovac je še vedno precej zapuščen, odprli pa so vsaj restavracijo tik ob obali (ni pa prav poceni)

Skratka priporočam obisk kanjona Zrmanje, ki je pravo doživetje.

Leta 2014 sem posnel ta timelapse plutja:
https://www.youtube.com/watch?v=mqC8y3-RDj8&t=15s

Pa še nekaj slik:

Slika
Po kanjonu

Slika

Slika

Privez v Obrovcu

Slika

Odmaknjeni od obale

Slika

Slapovi
CAR
Admiral
Prispevkov: 2268
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

Re: Reka Zrmanja in Obrovac

OdgovorNapisal/-a CAR » Če Avg 24, 2023 19:40

Ali Elanova tovarna še vedno propada?
You can't control the wind, but you can adjust your sails.
andrejv
Admiral
Prispevkov: 737
Pridružen: Pe Okt 30, 2009 21:38
Kraj: Ljubljana, Koper

Re: Reka Zrmanja in Obrovac

OdgovorNapisal/-a andrejv » Če Avg 24, 2023 22:58

CAR napisal/-a:Ali Elanova tovarna še vedno propada?


Ne, videt je bilo 1 dokončano barko pred njo.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov