PALAGRUŽA

Dodajte kraje in zanimivosti, ki jih je vredno obiskati. Opišite vaše "rute", sidrišča in restavracije...

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator, kr en

theuros
Kapitan
Prispevkov: 202
Pridružen: Po Avg 06, 2007 18:48

OdgovorNapisal/-a theuros » Sr Maj 07, 2008 12:34

Ampak ima Palagruža svoje podmorje! Želja vsakega podvodnega ribolovca! :wink:
zlatko83
Admiral
Prispevkov: 1644
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 10:26

OdgovorNapisal/-a zlatko83 » Sr Maj 07, 2008 14:12

theuros napisal/-a:Ampak ima Palagruža svoje podmorje! Želja vsakega podvodnega ribolovca! :wink:


Se strinjam s teboj, ampak trenutno se pogovarjamo o morjeplovstvu. Drži pa, da je za marsikoga oboje sanjska kombinacija, sam ko Hrvati iz leta v leto bolj komplicirajo, kar se ribolova tiče :(
atilone
Admiral
Prispevkov: 2790
Pridružen: Sr Nov 28, 2007 20:34

OdgovorNapisal/-a atilone » Sr Maj 07, 2008 14:34

zlatko83 napisal/-a:
theuros napisal/-a:Ampak ima Palagruža svoje podmorje! Želja vsakega podvodnega ribolovca! :wink:


Se strinjam s teboj, ampak trenutno se pogovarjamo o morjeplovstvu. Drži pa, da je za marsikoga oboje sanjska kombinacija, sam ko Hrvati iz leta v leto bolj komplicirajo, kar se ribolova tiče :(

Na Morjeplovcu, kateri ni omejen samo na gladino morja, ampak tudi na podmorje, so še kako dobrodošle teme o potapljanju, podvodnem ribolovu, načinu lova, lokacije, torej vse glede te teme. Bi svetoval, če bi poznal Palagružo. Se bo našel kdo in opisal.
LP
theuros
Kapitan
Prispevkov: 202
Pridružen: Po Avg 06, 2007 18:48

OdgovorNapisal/-a theuros » Sr Maj 07, 2008 15:03

Atilone, o podvodnem ribolovu na Palagruži lahko prebereš v knjigi Nevena Šerića - Podvodni ribolov na Jadranu.
atilone
Admiral
Prispevkov: 2790
Pridružen: Sr Nov 28, 2007 20:34

OdgovorNapisal/-a atilone » Sr Maj 07, 2008 16:46

Theuros !
Sem spregledal ločila. Na koncu stavka imaš klicaj, jaz sem mislil, da sprašuješ , kako je podmorje okoli Palagruže. Torej praviš, da se splača pogledat dol. Hvala za napotek.
LP
theuros
Kapitan
Prispevkov: 202
Pridružen: Po Avg 06, 2007 18:48

OdgovorNapisal/-a theuros » Sr Maj 07, 2008 17:21

atilone napisal/-a:Theuros !
Sem spregledal ločila. Na koncu stavka imaš klicaj, jaz sem mislil, da sprašuješ , kako je podmorje okoli Palagruže. Torej praviš, da se splača pogledat dol. Hvala za napotek.
LP


Nisem še bil, enkrat bi pa sigurno rad šel! Kaj niso včasih odajali apartmane v svetilniku?
krmar
Štabni praporščak
Prispevkov: 39
Pridružen: Pe Apr 18, 2008 00:36
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a krmar » Če Maj 08, 2008 22:04

Se strinjam, da je pri Palagruži morda najbolj zanimivo to, da ni videti drugega kopna.
Moram se pohvaliti, da sem pred leti doživel svoje najlepše nočno jadranje naravnost v mesečino prav na relaciji Vis-Palagruža. Šlo je 8 do 9 in "visel" sem na krmilu do zore. :lol:

LP
Uporabniški avatar
luftar
Admiral
Prispevkov: 837
Pridružen: Pe Mar 21, 2008 16:23
Kraj: Ljubljana, Pula - Bunarina

Palagruža

OdgovorNapisal/-a luftar » Pe Maj 16, 2008 19:24

Najlepši sončni vshod sem videl, ko sem jadral preko Palagruže v Italiijo. Na hitro sem se ustavil in si v 10 minutah ujel na trnek kosilo. :wink:
Uporabniški avatar
Pozejdon
Admiral
Prispevkov: 902
Pridružen: To Feb 12, 2008 17:55
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Pozejdon » Ne Avg 17, 2008 22:32

Na Palagruži še nisem bil, me mika a v bližnji prihodnosti je še ne bom videl. Prvo bo potrebno nabavit barko, ki te zanesljivo pripelje do nje. Jaz in še kakšen z malimi čolnički pa do takrat le sanjajmo kako bomo nekoč, ko bomo veliki šli na Palagružo ...
Prijatel pa jo je v turistični izvedbi videl in preživel na njej teden dni dopusta. Njegove besede so bile "Raj spodaj in na njej, raj za potapljače in ribolovce".

Omeniti hočem, da sem letošnje leto govoril z možakarjem iz Tučepov (Makarska), ki je svoj čas preživel kot svetilničar prav na Palagruži. Ko sem mu omenil, da me nekoč mika Palagruža, me je resno pogledal in dejal naj grem raje drugam saj bom imel drugje več za videti in opozoril na zelo močne tokove okoli Palagruže že ob lepem vremenu kaj šele, če malo zapiha. Ne priporoča sidranja, čez dan že a previdno nočitev na barki pa odsvetuje. Če pa že pa mora biti vsaj nekdo buden in kot je rekel zlatko83 ""Spal" sem v kokpitu, z ključi v roki na start ključavnici...". No Palagruža ostaja, sanje tudi in takrat, ko se bom odpravljal in bo adrenalin na maksimum upam, da se bom spomnil njegovih besed in bil še bolj previden.

Vsem pa, ki se odpravljate "MIRNO MORJE"
Pozejdon,
Grem spet na morje, da se spomnim kako diši morski zrak, da vsaj malo znebim se vsakdanjih debat ...
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » To Avg 19, 2008 12:28

Glede spanja na vodi na Palagruži... bo kar držalo kar pišete. Je pa še ena rešitev za jadralce; zapelješ ven, priležeš barko in posadka spi na izmene po recimo 2-3 ure.
Gre čisto OK, dokler vetra ni več kot 4-5 Bf.

Sicer pa vam priporočam tudi ogled Jabuke - je precej bolj impresivna za videt, ker je (mislim) edini vulkanski otok v Jadranu. Tiste stene, ki se dvigajo direkt iz morja so enkratne... Le s sidranjem ne bo nič.
gornik
Kapitan fregate
Prispevkov: 122
Pridružen: Pe Jun 22, 2007 17:17
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a gornik » To Avg 19, 2008 18:21

Poleg Jabuke je vulkanskega izvora tudi Brusnik, ki leži med Visom in Svetcem, in je enako zanimiv, s tem, da lahko pred njegovo edino (znamenito) plažo tudi vržemo sidro (z nekaj previdnosti zaradi podvodnega pečevja). Če zaplujemo mimo obeh, lahko turo poimenujemo 'Po jadranskih vulkanskih otokih'. :P
Mimogrede, kadar smo na Jabuki sami, se lahko na južni privežemo, v edinem "mini zalivčku" sta namreč zabetonirana dva stebrička, tako da lahko potegnemo krmno in premčno vrv.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Mar 19, 2009 22:24

Klub mornarjev BOOM iz Sevnice ima v repertoarju vsakoletno miklavževo(decembra)jadranje na Palagružo.Bil sem zraven enkrat.Najeli smo Elanko 45.Podatek,da je bila regata za samce Vis - Palagruža prekinjena zbog nevrimena,je dovolj,tako da o vremenu ne bi zgubljal besed.Jadralne obleke smo kar dobro stestirali.Zunaj smo bili skozi pripeti na barko kot psi,saj je jasno ,kaj bi bilo ob padcu z barke ponoči pri 30 vozlih vetra in zelo nizki temperaturi morjaIzpluli smo iz Agane,nato pa na Paklene in naprej nočna do Palagruže.Svetilničar nam je celo razkazal svetilnik.Sidra se težko.Vode so kar takoj precej globoke.Mi smo pustili dežurnega na barki,ko smo šli na kopno.Meni se zdi to kar velik jadralski dosežek-sem amater ne profi.Kakšnih super lepot pa tam nisem videl.No pa gužve decembra tudi ni bilo... :lol: Če bi kdo hotel zraven se da zmenit-družba je prava,tudi kak kozarček pijače je po navadi prisoten.
LP Iztok
inspiron
Viceadmiral
Prispevkov: 483
Pridružen: Ne Avg 05, 2012 12:37

OdgovorNapisal/-a inspiron » To Jul 09, 2013 09:42

Mimogrede: berem na blogih, da je sedaj v zalivu pod svetilnikom tudi ena (1!) boja (saj mogoce je bila ze prej, samo omenjeno ni v tej debati).

To mogoce malo spremeni komu odlocitev za obisk. OK, je samo ena - ampak glede na "guzvo" tam je moznost, da je prosta oz. vsaj, da se vezes na bok - dovolj varno recimo za obisk svetilnika.

(Jaz se bom letos odlocil na licu mesta (Visu) glede na razmere ali 'skocim' tja ali ne. Naceloma gre ob dovolj zgodnjem odhodu tudi tja in nazaj v enem dnevu z jadrnico. Sploh, ker racunam na maestral.)
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » To Jul 09, 2013 17:04

Bil pozimi na jadranju Marina.. Palagruža Vis Marina,na miklavževo.Valovi so bili do 3 m pihalo oko do 40.Barka elan 45.Na palubi smo bili VSI STROGO PRIPETI ,to priporočam vsakemu in vedno v takih razmerah...Voda okoli 9 stopinj je lahko kmalu usodna.Je pa Gružica jadralski dosežek ,sploh pozimi,ni pa ravno neki biser za neka idilična družinska potepanja...
Pa srečno vsem ,ki jo boste obiskal.
LP Iztok
nac
Admiral
Prispevkov: 623
Pridružen: Če Jul 02, 2009 22:18

OdgovorNapisal/-a nac » To Jul 09, 2013 17:34

Če koga zanima informacija res iz prve roke,naj pokliče viškega ribara Kalambero(Damir)-0038598371735,on na Palagruži in tam okrog preživi od spomladi do jeseni več kot doma. Ima majhno ribarnico v Visu in to mu je posao. LP

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov