Grčija 2020

Dodajte kraje in zanimivosti, ki jih je vredno obiskati. Opišite vaše "rute", sidrišča in restavracije...

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator, kr en

al

Re: Grčija 2020

OdgovorNapisal/-a al » To Jul 21, 2020 21:45

@polanc
sej maš doma eksperta tko da veš, da ni prav nobena umetnost.
pejte s prjatli za 1. maj dol.
ti probamo najt pocen mandrač, pa prideš za ta glavn dopust dol s trajektom/avionom in septmebra skok nazaj

ne čakat
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Grčija 2020

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » To Jul 21, 2020 21:48

Imam točno tak plan.
Se priporočam za kakšen nasvet glede priveza.
al

Re: Grčija 2020

OdgovorNapisal/-a al » To Jul 21, 2020 22:15

že sprašujem. več na kavi.
Uporabniški avatar
od kapitana zena
Admiral
Prispevkov: 1091
Pridružen: Po Dec 05, 2011 12:43

Re: Grčija 2020

OdgovorNapisal/-a od kapitana zena » Sr Jul 22, 2020 18:21

Kava popita?
Najbrž že.
Zadnji mrzel Mamos mi je po grlu stekel, kapitan pa je še vedno MythosMan.
Vroče je, danes se ni dalo delat "amaništa".
al

Re: Grčija 2020

OdgovorNapisal/-a al » Če Jul 23, 2020 20:22

Dans ma pa Massimo Savić koncert na Meganisiju. Pa naj pride kdo zravn, če si upa! Pokljuški medo ga “poboža”!

Mimgrede. Ne vem ampak letos je “kruzanje” po Jonskem morju eno ekstremno jadranje :?: :idea: :arrow: :D
Vleče k pr norcih pa (skor) čist kontra kokr rečejo dan prej.

K narediva “pasažo” :D od 15-18milja, se sidrava (all in; skor vso ketno not), greva na obalo na pir (x10) in si tko v stilu “A je to..” čestitava. Mater sva huda :D

Jutri si tamle na obali, 50m od riti sposodiva 550l vode (sej jo tko, čustweno prek kakšne jesenske fronte vrneva) in smukneva v sosednji zaliv.

Wer ar ju from? Slovenia. Itak....
al

Re: Grčija 2020

OdgovorNapisal/-a al » Če Jul 23, 2020 22:19

Spremljam napovedi na Hrvaškem pa mi gre ta komad po glavi :D

Blower’s daughter

And so it is just like you said it should be
We'll both forget the breeze
Most of the time
And so it is the colder water

Yassas

apropo Juhu
al

Re: Grčija 2020

OdgovorNapisal/-a al » Pe Jul 24, 2020 12:55

Kalimera (jutro oz. tam nekje sem)

Dnevi tečejo, teče pivo.
Slika


In tako sva skoraj teden preživela na Kastosu.
Je bilo zgodnje popoldne, ko si zaželiva grško solatko, pa kaj malega.
Slika

Greva v eno samo štirih tavern v mandraču otoka (ki ima sicer cca 40 stalnih prebivalcev).
Sedeva in na mizo mi Panos (tako je ime oštirju) postavi šampon in blazam za lase?
Kaj pa je to? Tolk, da jaz smrdim? That is it! Konec! Zadnja faza!!
Slika

Vstanem in že se hočem iz taverne vržt v morje, pa me prime Nina in reče: pa saj to je olivno olje pa kis!
A? Kakšno olivno pa kis? Kaj je to???
Ali sm prehitr vstal al kaj ampak za trenutek nisem vedel kje sem. Zazdelo se mi je, da bom po teh dveh flaškicah dobil še lunch paket (tisti echt plastičen, kot na Adrii).
Tisti moment, ko sem stal, se je očitno Panosu zazdelo, da sem padel v delirij in je hitro pristopil s flaško Mythosa.
Ne, Panos. Ok sem ampak kaj se dogaja? (Mytos sem vseeno zadržal).

»It iz so maj frend. No oliv ojl from me. Dis nov Aj hev tu bay«.
Pa ne samo to. Tud sol pa poper.
Slika

Pa človk je mel na sebi nek pleksi nagobčnik. Panos! Ribič, mojster seciranja tune, žarjenja svinsjkih stejkov! Na vrtu, na mikro otoku, sredi poletja. V Grčiji.
Samo za oris (otok je še manjši kot Susak).


Pa Kastos, včasih posejan z mlini na vetri, poln oljčnih nasadov...
Vsaka taverna ima odlično olivno (oljčno, berite kot želite) olje. Ma kaj odlično, božansko!
A ne smejo ga dati na mizo, ker nekdo pred tabo se je dotaknil stekleničke in grdi virus samo čaka, da skoči mimo vilice tzazikija, ki jo neseš v usta in se ti zapiči tja nekam blizu mandjlev, pa te ima! Grozno! Smrt je na vsakem koncu Kastosa!
Kaj bi naslednji ukrep? Da posekajo vse oljke?

Ampak tu je. Novi svet.
Ne moreš verjet a na otok se pripeljejo trije čolni s po dvema inšpektorjema in so gledali te tavernice ali imajo maske, pa razkužila pa to in ono.. Pa to fake olivno olje. Bljak!

Kam smo prišli!
Vlada s svojimi službami drka folk v glavo, da morajo kupovati neko ustekleničeno olje, da bo po »standardih«. Pa seveda, da bo ribič iz Kastosa plačal še več davkov na to »olje«, čeprav ne ve kaj bi z nasadi za taverno in litri olja zadaj za hišo.
Da o dodatnih odpadkih ne govorim...

Sej nekateri so prestrašeni do kraja in ko se vidimo spet po enem letu, nekaj trznejo, ko razprem roke in grem proti njim. A jebiga may greek frend. Objemali se pa bomo še zmeraj!
Mene pač admistnistrativno življenje tam v varni coni raznih šoping centrov ne zanima in ne bom ovca, ki hodi naokoli, kot jo tepejo. Odjebite. Jaz že ne.


Grčija 2035
Prijadrala sva na Erikuso, kjer naju je na pomolu sprejel Huawei dron. Po tem, ko je iz primerne višine pošprical na tri dni slano in prepihano barko, najnovejše dezinfekcijsko razkužilo Varikinos 3.2, sva stopila na kopno in se prestavila na popolnoma do potankosti razkuženo Bavario 42 CC-F (Corona Covid- Free). Založili so naju z lunch paketi in ker sem doplačal, sva dobila še mega Mars praške, ki jih Nasa steže na poletih po vesolju, z okusom po grški solati. Mmmm! Veseliva se teh dveh tednov, ki nama jih je odobrila Evropska unija. Kopala se bova po naprej pripravljenem programu v za to posebnih sodih na plažah, ki se ves čas filtrirajo z Varikinos 3.2. Kako lepo je življenje! Pa tako varno! Juhuhu!

Leto 2035 in spomnim se, kako smo včasih hodili v taverne...
Slika
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

Re: Grčija 2020

OdgovorNapisal/-a kr en » Pe Jul 24, 2020 18:15

Hrvaška 2035 :

Vse isto, le Huawei dron bo večji, ker bo imel kamero s katero bo iz varne razdalje poskeniral QR kodo na UPN uplatnici za disanje varnega CC-F zraka in plačilo turističke pristojbine. :D
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Grčija 2020

OdgovorNapisal/-a alesjo » Pe Jul 24, 2020 18:34

:lol: :lol: Leta 2035 ne bo niti wc jev na barkah in tudi črnih tankov ne, bodo pa kakci vakuumsko pakirani in obvezno dostavljeni na analizo :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Al, ti pa uživaj tam kjer si in boli te.................... 8)
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Grčija 2020

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Pe Jul 24, 2020 19:29

Delfinom bodo nataknili pamperske, ribam pa kar ritke zalimal.
Uporabniški avatar
donato
Kontraadmiral
Prispevkov: 336
Pridružen: Pe Nov 22, 2013 20:06

Re: Grčija 2020

OdgovorNapisal/-a donato » Pe Jul 24, 2020 20:16

Me samo plaši misel, da bo vse to precej prej kot 2035
kalužni mali
al

Re: Grčija 2020

OdgovorNapisal/-a al » So Jul 25, 2020 12:27

:D

dobr smo tole napovedali. Najboljš, da naredim kak "print screen" za svaki slučaj, pa da vidimo, če par let kje bomo.

Sicer pa jaz velik prenesem a vse kar si želim v navtiki je, da me pustijo pr mir. Samo to.
Pa da imam možnost nekaj ne plačati in s tem tudi seveda ne imeti neke usluge.
To, da pa izginjajo zalivi, primerni za varno sidranje, ker se je pač nekdo odločil tržiti ta charter Disneyland, to me pa moti...
Ampak zaenkrat tega tukaj dol ni. Potrkam.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Grčija 2020

OdgovorNapisal/-a Marchi » So Jul 25, 2020 12:30

al napisal/-a::D

dobr smo tole napovedali. Najboljš, da naredim kak "print screen" za svaki slučaj, pa da vidimo, če par let kje bomo.

Sicer pa jaz velik prenesem a vse kar si želim v navtiki je, da me pustijo pr mir. Samo to.
Pa da imam možnost nekaj ne plačati in s tem tudi seveda ne imeti neke usluge.
To, da pa izginjajo zalivi, primerni za varno sidranje, ker se je pač nekdo odločil tržiti ta charter Disneyland, to me pa moti...
Ampak zaenkrat tega tukaj dol ni. Potrkam.

Kam se pa parkirajo vsi številni čarterji v Grčiji, ko je slabo vreme? A tam ni problemov s polnimi sidrišči ali dobiti prostor na rivi ipd.? A je toliko manj prometa? Prideš, privežeš in pustiš "tringelt"?
al

Re: Grčija 2020

OdgovorNapisal/-a al » So Jul 25, 2020 13:02

Prvič je zelo malo slabega vremena v Grčiji.
A takrat ko je, so pač zavezani kjer so.
V Grčiji imaš dve vrsti čarterjev:
1.) Flotile. To je po npr osem enakih jadrnic v koloni, kot račke. Na "deveti" barki pa sta vsaj dva skiperja. Oni se vedno vežejo skupaj, včasih tudi po tri vzporedno pa trije zadaj.. Svašta. Prva leta sem se samo čudil kam se vežejo in kako kombinirajo. Tega ne vidš na Jadranu. Ampak to vse opravi skiper, ki pride z gumico na vsako posamezno jadrnico in jo veže.
Flotile so najbolj pogost način čarteriranja v Grčiji. Letos jih ni (upam, da ne pridejo ta trenutek izza vogala), ker se te storitve poslužujejo predvsem Angleži, ti pa niso imeli letov do pred tedna nazaj.
2.) Bareboat charter; to poznamo na Jadranu. S to razliko, da tukaj dosti rentajo družine in ne po šest 24/7 pijanih Slovencev. Tega je manj; torej manj je charterja, kot ga poznamo na Jadranu vizavi flotil.
Jasno. So potem kombinacije charter managementa a al Sunsail.
Eni so bolje organizirani, drugi manj. Zadnjič je prišel nek "mega" gumenjak od Sail Ionian do ene barke. Torej so imeli težavo, tipček je popravil in družinica je odjadrala. Fino.

Vsi čarterji imajo bazo ali v marini ali pa na nekih pontonih (Sunsail si kar sam postavi svoje), lučicah (kar prevladuje v Grčiji). A to so pomoje bolj neki dnevni vezi variante (kombinacije), saj marine namreč stanejo (niti jih ni veliko) in letos so Grki kar oddajali pod zelo ugodno jadrnice, ker sicer plačajo samo eno noč/dan v marini (sobota, ko se posadke menjajo). Letos so se pa znašli v težavi, ker ni turistov, barke so ostale notri.... Zato je letos vidno veliko grških posadk, družin na čarterskih barkah (ali pa je manj tujcev pa se tako zdi).
Moram poudariti, da barke gredo konec sezone na kopno. Največje marine so prav: kopenske. Tudi to je razlika z Jadranom.

Torej ob napovedi slabega vremena (tukaj to večkrat pomeni močan veter, kot pa nevihte) nisem videl, da bi čarterji kam hiteli ampak tam kjer so, so.
Mooringov ni in tukaj vse funkcionira na sistem sidro, pa vezanje na krmo. Vežeš pa ali pred kakšno taverno, po večini pa na skalo (oljko) na obali primerno zaščitenga zaliva. Prostora je dovolj in tako počakaš prehod slabega vremena, močnega vetra.
Aja. Boj tudi ni. Skratka vsi sidramo in pogosto vežemo na obalo.
Rive se nekje plačajo (za mojo, 43feet je to cca 7eur na noč). Še enkrat, ni mooringa ampak sidraš pa vežeš na rinke na obali. Daš veliko ketne (50plus), ker če že bo nevihta, verjetno sosed ne bo imel dovolj pa bo na tebi visel. Tudi to se nama je že zgodilo a vse ok.
Na rivah in rivicah je možnost nakupa vode (tovornjaki in tovornjački jo vozijo), diesla (enako...)...

Sčasoma spoznaš pomolčke in zastonj pipe, pa se tja prisloniš.
Greš tudi do taverne, se vežeš (sidro in krma) pa vprašaš oštirja, če ti da vodo. Vedno sem dobil odgovor: yes.
Midva vsaj popijeva kavo potem. Ne rabiva pa tam ostat vezana in biti na večerji in oh in sploh.

Jasno, pretirano zastonjkarstvo verjetno ni rešitev a mislim, da so Grki našli dobro kombinacijo: ne težijo s privezi (cenami, bojami itd.) ampak raje zalužijo kar s taverno, ker pač greš jest. Saj nisi nič zapravil za privez.

Seveda imaš potem tudi Angleže, ki se radi vežejo "alongside" (torej bočno) in hitro popolnijo kakšno nedokončano marino (tega je tudi nekaj tukaj; evropska sredstva- dokler je šlo :D ) in je seveda vez zastonj.
Pa potem visijo tam mesece. Ampak to je vse Grčija.
Tudi v normalni turistični sezoni nisva imela težav se vezati (sidro, štrik obala) v kakšnih bolj priljubljenih mestecih, zalivih.

Če so nesreče zaradi takšnega načina privezovanja? Tudi. Ampak ne vem, če kaj več kot na Jadranu. Tudi kakšno mega jahto nasuka na obalo a to je pomoje bolj zato, ker tukaj poleti res ne pričakuješ neviht.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Grčija 2020

OdgovorNapisal/-a Marchi » So Jul 25, 2020 13:55

Kako pa planiraš dnevno ruto in večerni privez?
Pri "nas" bolj ali manj gledamo v 888, kje so muringi, boje itd. ali pa na plotter, kje je kakšen dovolj plitek zaliv.

Kdo je na strani

Po forumu brska: Google [Bot] in 6 gostov