smo na dopustu

Dodajte kraje in zanimivosti, ki jih je vredno obiskati. Opišite vaše "rute", sidrišča in restavracije...

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator, kr en

Uporabniški avatar
Kristijan
Kapitan
Prispevkov: 177
Pridružen: To Jan 26, 2016 18:45

Re: smo na dopustu

OdgovorNapisal/-a Kristijan » To Avg 06, 2019 13:36

inspiron napisal/-a:
Kristijan napisal/-a:Vprašanje, ki mi ne da miru: glede na to, da je toliko bark ven pometalo... So bili res taki sunki, da v tem primeru ni rešitve (tudi z dovolj verige v vodi in z dobrim sidrom), ali je bilo to v vašem primeru zaradi premalo verige v vodi?

Da me ne bo kdo narobe razumel - nikogar ne obsojam, samo nekaj bi se rad naučil :idea:


Mogoce tko za obcutek, kako je s tem sidranjem - lansko leto, Lagoon 52F katamaran, Ravni zakan. Cca. 8m globine, rang 50m verige. 2x57KM motroji, 2200 obratov rikverc 30s - nismo se premaknili niti za mm.

Ob 2h ponoci prileti batina (isto kot Habibiju) - se preden sem iz salona priletel na flybridge (nekaj stopnic) nas je odneslo 20-30m kot bi bili iz papirja. Ker sem bil pripravljen (motorji prizgani, oblecen, ter cakal v salonu) sem vse skupaj uspel pomagati ustavit z motorji. NI pa trajalo vec kot kako minuto, potem je zadeva padla na znosnih 25-30kts.

Moj predlog, kar jaz delam: spremljam radarsko sliko padavin (weather&radar aplikacija me se ni zafrknila), prej vstanem (budilka, ce gre za sredi noci) , se oblecem, navigacija on, vse pripravim. Ko pride blizje, prizgem motor(je) in cakam. To sem tudi letos prakticiral vsakic, ko je bilo napovedano sranje, bodisi na boji, bodisi na sidru. Meni se obnese.


V katerem zalivu na Ravnem Zakanu pa?
Uporabniški avatar
Lure
Admiral
Prispevkov: 711
Pridružen: Če Nov 06, 2008 18:58
Kraj: Ljubljana - Izola

Re: smo na dopustu

OdgovorNapisal/-a Lure » To Avg 06, 2019 13:37

@inspiron, se strinjam z napisanim. Me pa zanima kakšno sidro je bilo in ali je bila smer vetra bistveno drugačna, kot takrat, ko si ga položil in dal v rikverc?
inspiron
Viceadmiral
Prispevkov: 483
Pridružen: Ne Avg 05, 2012 12:37

Re: smo na dopustu

OdgovorNapisal/-a inspiron » To Avg 06, 2019 13:54

@kristijan, pred Konobo Zakan.

@lure, Delta, sem pa pozabil ali je bila 25 ali 32kg (mislim, da 25). Ker sem pricakoval nevihto sem se sidral za otok (nekako vzporedno z obalo, kjer je konoba). Priletelo je pa bolj iz Z-SZ, recimo ene 40-50 stopinj zamika. (To je bilo konec avgusta, na sidriscu cca. 10 bark, spulilo je vec ali manj vse razen ene vecje jahturine, na obali je koncala manjsa 8m jadrnica in pa en motornjak).
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: smo na dopustu

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Avg 06, 2019 15:35

inspiron napisal/-a:@kristijan, pred Konobo Zakan.

@lure, Delta, sem pa pozabil ali je bila 25 ali 32kg (mislim, da 25). Ker sem pricakoval nevihto sem se sidral za otok (nekako vzporedno z obalo, kjer je konoba). Priletelo je pa bolj iz Z-SZ, recimo ene 40-50 stopinj zamika. (To je bilo konec avgusta, na sidriscu cca. 10 bark, spulilo je vec ali manj vse razen ene vecje jahturine, na obali je koncala manjsa 8m jadrnica in pa en motornjak).

Če se ne motim, je tam dno kamnito!?
Uporabniški avatar
Lure
Admiral
Prispevkov: 711
Pridružen: Če Nov 06, 2008 18:58
Kraj: Ljubljana - Izola

Re: smo na dopustu

OdgovorNapisal/-a Lure » To Avg 06, 2019 15:41

Precej kamnito, tako da bolj plužiš pesek po vrhu. Delta se pa bri obratu hitro izruva in skoraj nikoli ne vkoplje, če je prevelika hitrost.
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2734
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: smo na dopustu

OdgovorNapisal/-a evovii » To Avg 06, 2019 15:46

Marchi napisal/-a:
evovii napisal/-a:Tole pa tudi mene zanima. Ce je treba tud lazje nasukavanje placat pol od zdaj naprej lahko pozabjo na clanstvo. Da mi bodo pa nafto vozil za 120 eur na leto pa jih najbrz ne bom rabil ker imam jadra za tak primer....

Evovii, zakaj ba ti rabiš Seahelp? Saj imaš rjuhe. Pa kakšen prijatelj morjeplovec se tudi nahaja kje v bližini.
Jao, tale komerciala je vse povozila. Sam pomagam komurkoli, če le morem. Taka je tudi etika in manira morjeplovstva.
Življenja rešuje in je to dolžan početi državni SAR, Seahelp ipd. so dobrodošli, ko vse ostalo odpove.
In ja, evo, tudi članarina v Seahelpu ne pomeni, da te ne ocurijo za 1500€.
Isto kot pri zavarovalnini, ki je ne dobiš ven kar tako, kasko je pa juhuhu.
Me prav zanima, kaj si bodo zmislili pri zavarovalnici v tvojem primeru habibi.

Seahelp sem vplacal ko se je rodila hcerka v primeru da bi rabil kaksen nujen prevoz. Npr da jo pici osa pa da je kaksna reakcija mi bi rjuhe bolj malo pomagale.... predvsem pa da je bila zena pomirjena da imamo backup tko ni bilo nobenih komplikacij kok delec gremo ...to je bil v bistvu glavni razlog.... zdaj pa bom zgleda tole pocasi skenslal ;)
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: smo na dopustu

OdgovorNapisal/-a fakinx » To Avg 06, 2019 18:09

Da še mojo lansko izkušnjo s SeaHelpom opišem:
Na Žutu smo zapeli za propeler potopljeno vrv, ki je povzročila zlom nosilca gredi propelerja in smo ostali sidrani in vezani na obalo brez pogona in z vdiranjem vode skozi razpoko. Vsak poskus uporabe motorja je povzročil še večji pritok vode v barko. Ni nam preostalo drugega kot klicati SeaHelp (kapitanija bi samo ljudi prepeljala na obalo, za barko jim je vseeno). Krpanje luknje in vleka z Žuta do Biograda ob 11h zvečer.... 12.000 EUR!!!. Ker je bila sobota, jaz pa nimam niti približno toliko denarja s sabo niti limita na kartici, so se pač zadovoljili, da plačam z bančnim nakazilom v ponedeljek zjutraj.
V ponedeljek sem nato poklical njihovo dispečerko, se pogajal in prišel na 8.000 EUR. Če ne bi imel kasko bi verjetno čisto popizdil, ampak nič ne pomaga.
Zavarovalnica mi je plačala popolnoma vse, do zadnjega centa. Adriatic. Letos so me seveda malo usekali pri premiji, ker sem imel škodo.... (ampak to je tako ali tako znano že iz avtomobilskega zavarovanja), vendar niti ne v višini SeaHelp članarine.
Kot je že dejal evovii - za primer pomanjkanja nafte imam rjuhe in SeaHelpa ne potrebujem.
Letos pa res služijo....
P.S. Ne, nimam članarine, samo kasko!
Nazadnje spremenil fakinx, dne To Avg 06, 2019 18:24, skupaj popravljeno 2 krat.
zonzi
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 134
Pridružen: Ne Mar 22, 2015 00:21

Re: smo na dopustu

OdgovorNapisal/-a zonzi » To Avg 06, 2019 18:18

Pa si imel članstvo seahelp?
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: smo na dopustu

OdgovorNapisal/-a alesjo » To Avg 06, 2019 19:41

Kamporska draga pravkar bacio sidro :lol: :lol: 8)
CAR
Admiral
Prispevkov: 2268
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

Re: smo na dopustu

OdgovorNapisal/-a CAR » To Avg 06, 2019 21:29

Samo pazi Kamporska ti je odprta na neverin/nevero. Ce ze tam je boljsa opcija Supetarska draga za otocki Maman.
You can't control the wind, but you can adjust your sails.
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: smo na dopustu

OdgovorNapisal/-a alesjo » Sr Avg 07, 2019 05:40

CAR napisal/-a:Samo pazi Kamporska ti je odprta na neverin/nevero. Ce ze tam je boljsa opcija Supetarska draga za otocki Maman.

Vem. Sem tu ker na oni strani so vsi zalivi odprti na jugo. Zaenkrat kaže jugo imam pa danes v planu premik. L.p.alesjo
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: smo na dopustu

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Sr Avg 07, 2019 21:55

Banja Luka, jutr Sarajevo v petek pa od Mostarja Jadranka do pPaga. Če kdo rabi poštarja :-)
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

Re: smo na dopustu

OdgovorNapisal/-a kr en » Če Avg 08, 2019 15:28

Čaki kr3mn1. A nisi ti pol uno 28-ko kupu?
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: smo na dopustu

OdgovorNapisal/-a alesjo » Če Avg 08, 2019 18:58

:D goli otok, ene dobre 2ure šetnje po kamenju in ostanem kar tu preko noči u robiji :wink: kam pa jutri, niko nezna, niti captain :lol: 8) l.p.alesjo
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: smo na dopustu

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Če Avg 08, 2019 19:30

kr en napisal/-a:Čaki kr3mn1. A nisi ti pol uno 28-ko kupu?


Sm kupu, samo mam samo mesec dopusta tako da je že v suhi marini od nedelje. Jutr mam zadnji dan ture, v soboto domov, v pondelk pa kamele v Qatar preganjat.

Sva odplula 10dni, od Raba do Kaprij, dan tu, dan tam, najdlje sem bil na Murterju kjer me je ujelo neurje in sem eno noč na sidru ležal v kanalu, drugo pa v Betini. Nekje 1800L sem tankal, milj pa nisem štel, moram v garmina pogledat ki je sledil ves čas. Drugače je res hiša na vodi, za 2 vrh glave, vmes nas je bilo tudi po 6 do 8 gor na dnevnih izletih. Ketno moram za inox zamenjat, pa spolirat dat čoln.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov