smo na dopustu

Dodajte kraje in zanimivosti, ki jih je vredno obiskati. Opišite vaše "rute", sidrišča in restavracije...

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator, kr en

inspiron
Viceadmiral
Prispevkov: 483
Pridružen: Ne Avg 05, 2012 12:37

Re: smo na dopustu

OdgovorNapisal/-a inspiron » To Avg 06, 2019 09:32

Pa si mel SeaHelp 'narocnino' al je to strosek brez? Ce si njihov clan, potem valjda ne more biti toliko - ali pac?
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: smo na dopustu

OdgovorNapisal/-a evovii » To Avg 06, 2019 10:33

Tole pa tudi mene zanima. Ce je treba tud lazje nasukavanje placat pol od zdaj naprej lahko pozabjo na clanstvo. Da mi bodo pa nafto vozil za 120 eur na leto pa jih najbrz ne bom rabil ker imam jadra za tak primer....
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: smo na dopustu

OdgovorNapisal/-a alesjo » To Avg 06, 2019 10:34

Kot sta pale in habibi povedala, če si član se pomoč na morju ne plača spašavanje pa in to hudo.
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: smo na dopustu

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » To Avg 06, 2019 10:38

Točno tako, če imaš kasko, kjer je vključen tudi SeaHelp, se reševanje plača na licu mesta, nato pa ti rešuješ sam s svojo zavarovalnico.
mašinfirer
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: smo na dopustu

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » To Avg 06, 2019 11:16

habibi Vll napisal/-a:
kr3mn1 napisal/-a::(

Janez, moja delavnica ti je na voljo. Samo povej kako ti lahko pomagam.

Res, hvala ti za ponudbo pomoči, na čolnu ni nekih poškodb, razen nekaj prask, ki pa jih bom saniral, ko pripeljem barko domov.Imela sva sreč, da na terenu kjer sva nasedla ni nekih skal, kar pa jih je bilo, sva jih pa odstranila.Še enkrat, hvala za nudeno pomoč.


bomo sli pa h Franetu na rostilj, sedaj sem ga ujel da je obljubil da bo pekel :)
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: smo na dopustu

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Avg 06, 2019 11:23

evovii napisal/-a:Tole pa tudi mene zanima. Ce je treba tud lazje nasukavanje placat pol od zdaj naprej lahko pozabjo na clanstvo. Da mi bodo pa nafto vozil za 120 eur na leto pa jih najbrz ne bom rabil ker imam jadra za tak primer....

Evovii, zakaj ba ti rabiš Seahelp? Saj imaš rjuhe. Pa kakšen prijatelj morjeplovec se tudi nahaja kje v bližini.
Jao, tale komerciala je vse povozila. Sam pomagam komurkoli, če le morem. Taka je tudi etika in manira morjeplovstva.
Življenja rešuje in je to dolžan početi državni SAR, Seahelp ipd. so dobrodošli, ko vse ostalo odpove.
In ja, evo, tudi članarina v Seahelpu ne pomeni, da te ne ocurijo za 1500€.
Isto kot pri zavarovalnini, ki je ne dobiš ven kar tako, kasko je pa juhuhu.
Me prav zanima, kaj si bodo zmislili pri zavarovalnici v tvojem primeru habibi.
Uporabniški avatar
Kristijan
Kapitan
Prispevkov: 177
Pridružen: To Jan 26, 2016 18:45

Re: smo na dopustu

OdgovorNapisal/-a Kristijan » To Avg 06, 2019 11:39

Vprašanje, ki mi ne da miru: glede na to, da je toliko bark ven pometalo... So bili res taki sunki, da v tem primeru ni rešitve (tudi z dovolj verige v vodi in z dobrim sidrom), ali je bilo to v vašem primeru zaradi premalo verige v vodi?

Da me ne bo kdo narobe razumel - nikogar ne obsojam, samo nekaj bi se rad naučil :idea:
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: smo na dopustu

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » To Avg 06, 2019 12:31

Moje mnenje, po tem dogodku sem imel še dva neverina, enega v Paškem zalivu(Kustiči) in enega na severu Raba, oba preživel na sidru brez problema, sidro se je vkopalo in držalo k šus.Vendar ni veter usekal na bum, iznenada, kot na Vrgadi.Tam je usekalo brez predhodnega vetra, ki se čedalje bolj stopnjuje.
mašinfirer
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: smo na dopustu

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Avg 06, 2019 12:38

Kristijan napisal/-a:Vprašanje, ki mi ne da miru: glede na to, da je toliko bark ven pometalo... So bili res taki sunki, da v tem primeru ni rešitve (tudi z dovolj verige v vodi in z dobrim sidrom), ali je bilo to v vašem primeru zaradi premalo verige v vodi?

Da me ne bo kdo narobe razumel - nikogar ne obsojam, samo nekaj bi se rad naučil :idea:


Hja, očitno običajni načini sidranja niso več dovolj in standardi na tem področju ne veljajo več.
Je pa to bila 100 letna nevihta, to je treba vzeti v račun.
Razmerje globina:dolžina ketne je v knjigah samo teorija. Nihče me ne bo prepričal, da je 1:5 dovolj za resno sidranje ob slabših razmerah. Prej 1:8 ali celo 1:10. Sploh v zalivu kjer harajo valovi.
Torej 5m globine, 50m ketne.
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: smo na dopustu

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » To Avg 06, 2019 12:53

Se strinjam s tabo.Pri obeh neverinih sem sidral na cca 3m globine in kake 30m verige.Imam pa še sidrno utež 6kg in kavelj za razbremenitev vinča.Kavelj za razbremenitev vinča imam narejeno tako, da lahko vedno navijem verigo, brez skakanja po palub, če je treba hitro dvignit sidro.
mašinfirer
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: smo na dopustu

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Avg 06, 2019 13:04

habibi Vll napisal/-a:Se strinjam s tabo.Pri obeh neverinih sem sidral na cca 3m globine in kake 30m verige.Imam pa še sidrno utež 6kg in kavelj za razbremenitev vinča.Kavelj za razbremenitev vinča imam narejeno tako, da lahko vedno navijem verigo, brez skakanja po palub, če je treba hitro dvignit sidro.

A tudi pri Vrgadi si tako sidral?
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: smo na dopustu

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » To Avg 06, 2019 13:05

Kristijan napisal/-a:Vprašanje, ki mi ne da miru: glede na to, da je toliko bark ven pometalo... So bili res taki sunki, da v tem primeru ni rešitve (tudi z dovolj verige v vodi in z dobrim sidrom), ali je bilo to v vašem primeru zaradi premalo verige v vodi?

Da me ne bo kdo narobe razumel - nikogar ne obsojam, samo nekaj bi se rad naučil :idea:


pri nas so prejsnji torek menjavali vse vrvi na mooringih. v cetrtek zvecer sem vezal barko, v petek skrajsal strike preden je priletelo, stegnili so se skoraj 2 metra ob neverinu. Strik debel 30 mm, izbran s strani nekega jakega projektanta...tako to je.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: smo na dopustu

OdgovorNapisal/-a Grega295 » To Avg 06, 2019 13:10

habibi Vll napisal/-a:Kavelj za razbremenitev vinča imam narejeno tako, da lahko vedno navijem verigo, brez skakanja po palub, če je treba hitro dvignit sidro.

Sicer off-topic - kakšen kavelj je to? Thx.
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: smo na dopustu

OdgovorNapisal/-a alesjo » To Avg 06, 2019 13:16

:D živel jugo :wink: punta križa v smeri raba moja alesea lepo boža valove uz dalmatinsku muziku i hladnom pivu 8) :D :D :D sem že pozabil okvaro vinča :)
inspiron
Viceadmiral
Prispevkov: 483
Pridružen: Ne Avg 05, 2012 12:37

Re: smo na dopustu

OdgovorNapisal/-a inspiron » To Avg 06, 2019 13:24

Kristijan napisal/-a:Vprašanje, ki mi ne da miru: glede na to, da je toliko bark ven pometalo... So bili res taki sunki, da v tem primeru ni rešitve (tudi z dovolj verige v vodi in z dobrim sidrom), ali je bilo to v vašem primeru zaradi premalo verige v vodi?

Da me ne bo kdo narobe razumel - nikogar ne obsojam, samo nekaj bi se rad naučil :idea:


Mogoce tko za obcutek, kako je s tem sidranjem - lansko leto, Lagoon 52F katamaran, Ravni zakan. Cca. 8m globine, rang 50m verige. 2x57KM motroji, 2200 obratov rikverc 30s - nismo se premaknili niti za mm.

Ob 2h ponoci prileti batina (isto kot Habibiju) - se preden sem iz salona priletel na flybridge (nekaj stopnic) nas je odneslo 20-30m kot bi bili iz papirja. Ker sem bil pripravljen (motorji prizgani, oblecen, ter cakal v salonu) sem vse skupaj uspel pomagati ustavit z motorji. NI pa trajalo vec kot kako minuto, potem je zadeva padla na znosnih 25-30kts.

Moj predlog, kar jaz delam: spremljam radarsko sliko padavin (weather&radar aplikacija me se ni zafrknila), prej vstanem (budilka, ce gre za sredi noci) , se oblecem, navigacija on, vse pripravim. Ko pride blizje, prizgem motor(je) in cakam. To sem tudi letos prakticiral vsakic, ko je bilo napovedano sranje, bodisi na boji, bodisi na sidru. Meni se obnese.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti