Dalmaciji naproti 2009

Dodajte kraje in zanimivosti, ki jih je vredno obiskati. Opišite vaše "rute", sidrišča in restavracije...

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator, kr en

Uporabniški avatar
Piki
Admiral
Prispevkov: 2206
Pridružen: To Avg 28, 2007 21:45
Kraj: Ljubljana-Opatija

Dalmaciji naproti 2009

OdgovorNapisal/-a Piki » Sr Jan 27, 2010 00:44

Najino pot proti Dalmaciji sva s punco (v nadaljevanju Mojca) začela v Opatiji 21.7.2009. Bil je vroč, sončen dan, najin prvi postanek pa je bil na eni prvih plaž na severnem delu Lošinja. Voda ni bila ravno čista, je bila pa zato radost ob začetku dopusta neizmerna.

Slika

Dan sva želela zaključiti v zalivu Maračol na Unijah, toda zaradi prenatrpanosti sidranje v tem zalivu ni bilo mogoče. Pot sva nadaljevala v smeri Malega Lošinja, kjer sva se odločila, da prvo noč dopusta preživiva v zalivu Artaturi na Lošinju.

Naslednji dan je sledil hitri postanek v Malem Lošinju zaradi goriva, treba pa je bilo nabaviti tudi gorillnik za plinsko bombo, ki sva ga pozabila v Opatiji, saj brez njega ni bilo mogoče kuhati.

Slika

Hitremu posvetu je sledila odločitev, da današnji dan končava na simpatičnemu otočku Ilovik. Privez sva dobila točno pred restavracijo "Prijatelj", kjer sva si privoščila kosilo, sledilo pa je kopanje in ogled otoka.

Slika

Slika

Naslednje jutro sva ob spremljavi ne premočnega juga odrinila proti Silbi. Utrip otoka sva prvič okusila v zalivu Sv. Ante, kjer sva doživela tudi prvo in edino policijsko kontrolo na najinem potovanju. Na srečo je bilo vse v redu, možakarji v modrem, ki so bilo sicer zelo prijazni in korektni, so bili zadovoljni.

Slika

V planu sva imela ogled mesteca Silba, toda mandrač je bil zaseden do konca, tako da privez ni bil možen. Na sidro pred mandračem nisva hotela, saj v tem primeru ne bi mogla do obale suha. Jugo se je začel krepiti, zato sem vedel, da je še nabolj pametno, da se odpraviva na bližnji Olib kjer sva se privezala na bojo in uživala v poznopopoldanskem soncu in čisti vodi.

Slika

Zbudila sva se v lepem sončnem jutru odločena, da danes doseževa otoka Ist in Molat. Zopet je pihal umirjen jugo, ki je omogočal ne preveč stresno plovbo proti zadanemu cilju. Prvi postanek je bil mestece Ist na istoimenskem otoku, kjer sva dopolnila zaloge hrane in pijače, prijazen uslužbenec pri privezih pa nama je omogočil polnjenje rezervoarja za vodo za res majhen denar.

Slika

Slika

Pot sva še istega dne nadaljevala proti otoku Molat, kjer sva se zasidrala v zalivu Jazi. Odločila sva se, da tu prespiva. Jugo je začel obračati v jugozahodnik, toda tu nama ni mogel do živega.

Slika

Moje bivanje v tem zalivu je popestril tudi pik ose v podplat. Z Mojco sva se odločila, da se bom bolečini po moško postavil po robu kar s pivom, tokrat je končal privezan na nogi namesto v želodcu.

Slika

Bolečine pa mi je poleg piva olajšal tudi eden najlepših sončnih zahodov, kar sva jih oba doživela do sedaj.

Slika

Ponoči se je severno od naju razbesnela nevihta, ki pa je tu, razen sevanja in bliskanja, nismo občutili. Noč je bila mirna, zjutraj pa je že pihala zmerna burja, ki pa nama ni preprečila nadaljevanje poti proti Dugemu Otoku. Prvi postanek je bil v mestu Božava.
Želela sva iti na kosilo in morda tudi prespati, vendar sva bila neprijaznemu uslužbencu lokalnega koncesionarja odveč, premajhna riba. Rekel je, da rabi prostor za goste, na vprašanje, kaj sva pa midva, pa sva bila deležna ciničnega nasmeška. Rekel je, da nama lahko, skupaj s še enim slovenskim čolnom, ponudi bočni privez v kotu luke. Po ogledu priveza sem opazil, da je tam "krasni" podvodni prag. Lepo sem se mu zahvalil in se odločil za nadaljevanje poti proti Brbinju.

Božava:

Slika

V Brbinju sva se kopala in prespala. Na kosilo sva odšla v Lučino, trajektno luko Dugega otoka.

Slika

Prihodnji dan je sledilo tankanje v Zaglavu in obisk Salija.

Slika

Popoldne sva se odločila, da je čas, da jo mahneva na Iž. Med Dugim otokom in Ižom je zapihal močan maestral, zato je bila vožnja proti Ižu na petih metrih in pol podobna rodeu. Popoldne in noč sva preživela v zalivu Vodenjak. Zvečer je maestral obrnil v burjo, le-ta pa je v zaliv prinesla slovaško jadrnico, ki je z nespretnim manevriranjem med nas gledalce vnesla malo nemira. Ponoči naju je tok oseke na sidru obrnil in nevarno približal nasprotni skalnati obali. Dežural sem, gledal na globinomer ter z žarometom svetil na obalo. Na srečo sva ostala na varni razdalji.

Naslednji dan sva obiskala še mestece Iž Veli, popoldne pa sva odšla proti Pašmanu, kjer sem bil dogovorjen s sodelavcem.

Slika

Sledila je vožnja skozi prehod Mali Ždrelac, kjer je zelo močan tok in nevarnost nasprotnega prometa, ki ima prednost.

"Mujo daj gas"

Slika

Na zadarski strani naju je pričakal močan maestral z močjo vsaj 5 bf. in valovi blizu enega metra, ki naju je spremljal vse do mesta Pašman. Luka v Pašmanu je ob maestralu precej valovita, zato je potrebna previdnost.
Privez je zastonj, nihče te ne priganja.

Slika

Prihodnji dan sva pot na jug nadaljevala mimo mesteca Sv. Filip i Jakov, kjer sem na hitro obudil spomine na poletje 1979, ko smo s starši tu preživljali dopust. Dan sva končala v zalivčku blizu Jezer na Murterju.

Slika

Murter

Slika

Naslednje jutro sva dočakala z burjo, ki pa ni bistveno pokvarila vožnje proti Šibeniku, ki sva ga nameravala doseči ta dan.

Slika

vhod v kanal Sv. Ante

Slika

prizor iz omenjenega kanala

Slika

In pa riva v Šibeniku, ki sva si ga nameravala ogledati in tam tudi prenočiti. Tu sva doživela največje valove na potovanju in sicer od res močnega maestrala, ki je naredil več kot meter visoke valove. Prihajali so mi bočno glede na privez na rivi, zato sem vedel, da je vrag odnesel šalo, saj bi me lahko ob jačanju vetra tudi prevrnilo. Bežal sem, kot še nikoli pred maestralom in sicer v zaliv desno od izhoda iz kanala gledano iz Šibenika, kjer maestral ni delal valov. Kasneje sva izvedela, da je hitrost vetra presegala 20 vozlov, kar je za ta veter precej.

Tu je še dokaj mirno

Slika

Slika

Slika

Ko sva se proti večeru vrnila na privez je bil še prostor, potem pa tole.

Slika

Naslednji dan so naju čakali slapovi Krke. Prav, pa pojdimo.

Slika

Slika

Pajer 1 in MarjanT, sta vedela, da imamo skupne znance ?

Slika

Sledilo je vkrcanje na turistično ladjo in vožnja do slapov.

Slika

Slika

Nekaj utrinkov s slapov.

Slika

Slika

Slika

Slika


Nazaj grede so delavci z gojišča školjk takole pozdravljali Mojco.

Slika

Čakala naju je še pot na Kornate. Otok Ravni žakan. Restavracija je zelo draga, hrana pa okusna. Poskušala sva najti jedi po normalni ceni, na koncu nama nekako uspe. Po kosilu se zasidrava v zalivu in si privoščiva plavanje.


Slika

Slika

Otok Mana, kjer so v 60 -ih letih snemali piratski film Viharno morje. Kulise so še ohranjene.

Slika

Slika

Prespala sva v zalivčku Modri bok na Kornatu, po zajtrku pa sva se odpravila v Telaščico na Dugem otoku.

Slika

V zalivu Mir v Telaščici sva se privezala na bojo. Uživala sva v lepi naravi, kopala pa sva se tudi v bližnjem slanem jezeru, ki ima zelo toplo vodo.

Slika

Ker je bilo napovedano poslabšanje vremena sva se odločila, da prihodnji dan potovanje zaključiva. Sledila je vožnja proti severu.

Razbitina na severni strani Dugega otoka.

Slika

Na koncu pa še tankanje v Malem Lošinju in pa utrinek z regate, ki se je takrat odvijala tam. Sledila je le še vožnja do Opatije, kjer sva potovanje uspešno zaključila.

Slika
Nazadnje spremenil Piki, dne Sr Jan 27, 2010 20:10, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
Novinec
Admiral
Prispevkov: 2569
Pridružen: Pe Feb 15, 2008 22:41
Kraj: Sailing on the world
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Novinec » Sr Jan 27, 2010 10:08

Piki, zelo lep potopis in opis vajinega dopusta. Ker je to pravi čas dopustov je zanimivo to, da smo več ali mnj bili vsi ta čas na morju in na približno istih lokacijah. Edino zastavco Morjeplovca sem videl na Kaprijah pri Gregorju.n, čeprav se nas je večina sukala v srednjem Jadranu. Upam, da bo letos bolje in se še s kom srečamo.

Pajer1, očitno je tvoj poziv k pisanju obrodil sadove. :lol:

LP
:wink:
"Morje je med vsemi opojnostmi najbolj opojno!"
...........................................................(J.H.)
Uporabniški avatar
vili
Viceadmiral
Prispevkov: 596
Pridružen: Po Feb 23, 2009 22:10

OdgovorNapisal/-a vili » Sr Jan 27, 2010 10:52

Piki,zelo lepo,zdaj vidim,da se tudi z malim čolnom da veliko obpluti.


L.P.
Uporabniški avatar
MarjanT
Admiral
Prispevkov: 911
Pridružen: Pe Sep 14, 2007 12:51
Kraj: Sežana

OdgovorNapisal/-a MarjanT » Sr Jan 27, 2010 11:08

Lepo, lepo. Res sva imela precej podobno pot, razen na koncu je moja posadka bolj zabušavala in vstrajala več časa na istih mesti. Zastavice tudi jaz nisem imel. Sedaj sem jo nabavil in če me kdo vidi na morju, kar naj pride na pijačo.
Jadranje je odklop
Uporabniški avatar
gregor.n
Admiral
Prispevkov: 4389
Pridružen: Pe Apr 04, 2008 10:26
Kraj: Zanzibar
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gregor.n » Sr Jan 27, 2010 13:57

Ja fantje, ugotavljam da smo bili vsi na kupu, bo treba tele zastavice razobesit, da se spoznamo in kakšno rečemo ali še bolje kakšnega spijemo. Piki super reportaža.
lpg
https://medisken.si
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Jan 27, 2010 18:25

Tole je pa mal hitreje kot z jadrnico pa prav tako zelo luštno za brat.Bravo.Bom enkrat tudi jaz malo vam dal takih bombončkov,kot jih sedaj dajete meni...
LP iztok
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Sr Jan 27, 2010 19:42

.


Me res veseli, da uživata na plovbi, kar je razbrati iz teksta in videti na fotkah.

Fotka s kačjimi pastirji je zelo naravno pomirjujoča, " d best"!
Pivo kot multipraktik! Morda za prijavit izum, patent?

Pajer 1 in MarjanT, sta vedela, da imamo skupne znance ?


Ma ja, stari frendi!



Piki,zelo lepo,zdaj vidim,da se tudi z malim čolnom da veliko obpluti.


Mala barka za velike dogodivščine! Seveda za morjeplovce s širokim nasmehom in velikim srcem.



.
Pajer1, očitno je tvoj poziv k pisanju obrodil sadove.


Izgleda, da je potrebno malo vzpodbude oz. "v rit sunit", da se zganejo za pisanje.

Dajmo, potrudite se in pišite!

LP


.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Uporabniški avatar
Piki
Admiral
Prispevkov: 2206
Pridružen: To Avg 28, 2007 21:45
Kraj: Ljubljana-Opatija

OdgovorNapisal/-a Piki » Sr Jan 27, 2010 20:17

Pivo kot multipraktik! Morda za prijavit izum, patent?




Mogoče pa res, hehe. Je bila pa to takrat najbolj pripravna in najbolj mrzla stvar na čolnu.
Uporabniški avatar
luftar
Admiral
Prispevkov: 837
Pridružen: Pe Mar 21, 2008 16:23
Kraj: Ljubljana, Pula - Bunarina

OdgovorNapisal/-a luftar » Sr Jan 27, 2010 22:04

Bravo Piki! Zgleda, da boš vzbudil še nekaj morjeplovcev, da kaj napišejo. Jaz delam to bolj počasi, imam pač jadrnico HAHA!

Kdo je na strani

Po forumu brska: animal in 4 gosti