Spanje na sidru

Dodajte kraje in zanimivosti, ki jih je vredno obiskati. Opišite vaše "rute", sidrišča in restavracije...

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator, kr en

Original-One
Viceadmiral
Prispevkov: 482
Pridružen: Po Maj 25, 2009 21:56

OdgovorNapisal/-a Original-One » To Avg 10, 2010 10:24

Evo fantje, včer pršu nazaj. Spal dvakrat na sidru (zdej k babe ni blo zraven, drugače druzga, kot marina itak ne pride v poštev).

Enkrat krivica. Odlično, prišel sicer precej pozno, placa še vedno dovolj. Parkiral čisto noter, skoraj na tisti pomol, ki je v zalivu. Sidra sem kar 2 vrgu notr, delta, ki je na vinču in zložljivega admiralca, ki ga imam, kot rezervo. Admiralca komaj ven dobil zjutraj :D

Drugo noč pa Unije, uvala Maračol, kar na pomol, tam, kjer so byboati zavezani :). Samo na eno sidro, veliko ketne in to je to. Potem pa čez v Unije malo Mareta pozdravt, kjer je spet "ta zaden" prišel v zaliv s čolnom iz potapljanja.

lp
Uporabniški avatar
luftar
Admiral
Prispevkov: 837
Pridružen: Pe Mar 21, 2008 16:23
Kraj: Ljubljana, Pula - Bunarina

OdgovorNapisal/-a luftar » Sr Avg 11, 2010 16:15

Vedno spim samo na sidru. Če se slučajno kje privežem, je to samo pomotoma. Dokler nisem imel Brusa sem sidral z Danforjem ter sem moral v močnem vetru metati še admiralsko. Sedaj že leta sidram samo z Brusom in sem v mnogih letih vsega 2 x vrgel še zložljivega Admiralca. Sicer pa se večkrat poslužujem uteži. (danes sem prilepil slike na moj prispevek Grčija III, kjer je bilo govora o utežeh) Lp
MicTic
Viceadmiral
Prispevkov: 490
Pridružen: Ne Jul 25, 2010 12:48
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a MicTic » To Avg 17, 2010 11:59

Tudi jaz sidram samo z enim sidrom, toda zelo pomembno je tudi kakšno sidro imaš.
V žačetku svoje kariere, sem šparal in sem imel brusa :twisted:
Nato sem se vrgel v stroške in kupil 20 kg 44lbs DELTO, s katero nimam težav. :D
Res pa je, da jadranski jadralci, uporabljamo premalo ketne. Namreč samo sidro ni dovolj, če nimaš položene dovolj ketne, ti tudi 50 kg sidro ne pomaga (marsikatera barka je že odnesla BOJO z vso betonsko utežjo, ker je bila prekratko privezano vrv).
V Grčiji so me naučili spustiti vsaj 50m ketne. Je pa pomebno, da enako razmšlajo tudi drugi jadralci in posebno motoraši okoli tebe. Kajti če imaš predolgo sidro, pač poraziraš sosednje barke, ko te začne vrteti.
Izven Jadranskega morja večinoma sidrajo tako, da so privezani na obalo, s tem je več prostora in ketne lahko vržeš kolikor jo pač hočeš. Dodatna sidrna bojica je priporaočljiva, da ostalim pokažeš, kje imaš sidro, da ti ne mečejo sidra preko tvoje ketne. je pa potrebno malo spretnosti pri tem delu.
----
PAZITI MORAŠ, DA KAK ČARTERAŠ NE ZAMENJA TVOJO SIDRNO BOJICO ZA BOJO in se ne veže nanjo. To se mi je že zgodilo. hvala bogu je ostalo samo pri TULJENJU in kasneje smehu!
----
Bojam ne zaupam zaradi slabe privezne vrvi, preglodane ketne predvsem pa prekratke privezne vrvi. Ista boja ima isto ketno ali vrv za 4 t jadrnico ali 30 t motorno barko.
Na sidru spim kot angelček, ker vem kakšna je.
v Jadranu uporabi dvojno sidranje, samo v primeru, da sem vezan na obalo in da pričakujem nevihto. Tako vržem dodatnega admiralca na W (Z), da pomaga glavnemu sidru zadržati prve udarce vetra.
Toda kaj ti pomaga, če si še tako dobro zasidran, ko pa ti lahko sosednja slabo zasidrana barka naredi kažin. Ko zapiha, vedno pazi še na sosednje barke in kljub temu da si ti dobro zasidran, mirnega spanca v nevihti NE BO!
-----
Absolutno pa predlagam, da če že greš plavat, da še pokukaš, kako ti je prijelo sidro.
-----
Bodi brez skrbi, večina nas je žačela tako kot ti. V začetku moje kariere sem se vozil iz marine v marino, potem sem s pomočjo jadralskih prijateljev prespal tudi kako noč na boji, med tem ko so oni spali na sidru. Počasi sem začel dobivati izkušnje in zaupanje v samega sebe. Čez leta se boš zabaval ob spominih na svoje začetke
To ti prinesejo iskušnje in leta....
Uporabniški avatar
RobertB
Kontraadmiral
Prispevkov: 248
Pridružen: To Feb 12, 2008 19:09
Kraj: Sežana - Sesljan

OdgovorNapisal/-a RobertB » To Avg 17, 2010 20:19

Najraje sidram z enim sidrom z ustrezno dolžino verige, če močneje piha, dodam utež na enak način kot Luftar. Sidro pa je Delta.
Če je v zalivu premalo prostora pa se vežem še na obalo.
Se mi je pa letos zgodilo v zalivčku pred Skradinom, da je nekdo vrgel svoje sidro preko moje verige in me odsidral (vsaj mislim da je bilo tako, ker takrat ni bilo nobenega na barki, smo šli gledat slapove Krke), sidro je popustilo in sreča, da je bil na sosednji barki (ime barke=PLANIKA) lastnik, kateri je našo barko privezal ob svojo. Pihal je švoh jugo, tako da trenutno ni bilo problema.
Ko smo se vrnili na barko smo šli raje sidrat v zaliv Mikulandra, bolj proti Šibeniku, ker je pred Skradinom nastala kar gužva, jugo pa naj bi popoldan pojačal.
Hvala lastniku Planike za pomoč, mogoče pa prebira naš forum!

Sidro nisem imel označeno z bojico, sosed ga je imel, vendar so tudi njemu odsidrali barko (malo preden so mojo, sreča da je bil takrat na plovilu).

Končalo se je srečno, nam je pa malo popestrilo dopust!

:D
u-r-o-s
Admiral
Prispevkov: 637
Pridružen: So Jul 14, 2007 10:51
Kraj: Celje
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a u-r-o-s » To Avg 17, 2010 22:23

A je bila ta Planika ena ca 26-28 čevljev velika jadrnica, z rdečimi biminijen, lastnik pa iz MB konca?
LP, Uroš.
Uporabniški avatar
RobertB
Kontraadmiral
Prispevkov: 248
Pridružen: To Feb 12, 2008 19:09
Kraj: Sežana - Sesljan

OdgovorNapisal/-a RobertB » Sr Avg 18, 2010 14:21

A je bila ta Planika ena ca 26-28 čevljev velika jadrnica, z rdečimi biminijen, lastnik pa iz MB konca?

Ja, to je bila ta jadrnica!
u-r-o-s
Admiral
Prispevkov: 637
Pridružen: So Jul 14, 2007 10:51
Kraj: Celje
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a u-r-o-s » Sr Avg 18, 2010 14:43

Hehe, kao majhen je svet, ups Jadran :)

Njemu sem pa jst pomagal pri pristajanju na Žutu, sta bila sama, verjetno s sinom in sta sidrala in vezala na obalo, med nas in še en čoln. Sem jima malo "držal" barko s tenderjem da sta se privezala!
LP, Uroš.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3220
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Ne Mar 20, 2011 00:53

CAR napisal/-a:Jaz se vedno sidram z enim sidrom (imam pa enega vedno v rezervi, vendar ga še nisem uporabil)

Mene pa zanima ali imate tisti, ki imate rezervna sidra tudi rezervne verige?
Razmišljam, da če bi vzel še eno rezervno sidro, da najbrž potem rabim tudi še rezervni komplet verige. Imam prav?
Original-One
Viceadmiral
Prispevkov: 482
Pridružen: Po Maj 25, 2009 21:56

OdgovorNapisal/-a Original-One » Ne Mar 20, 2011 09:30

Grega295 napisal/-a:
CAR napisal/-a:Jaz se vedno sidram z enim sidrom (imam pa enega vedno v rezervi, vendar ga še nisem uporabil)

Mene pa zanima ali imate tisti, ki imate rezervna sidra tudi rezervne verige?
Razmišljam, da če bi vzel še eno rezervno sidro, da najbrž potem rabim tudi še rezervni komplet verige. Imam prav?


Jaz imam na rezervnem sidru cca. 5m verige, ostalo špaga.

Kje boš s tisto verigo skaku po barki :)
matkoro8
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 88
Pridružen: Ne Dec 02, 2007 22:32

OdgovorNapisal/-a matkoro8 » Ne Mar 20, 2011 09:47

Pozdravljeni,

Imam Danfor sidro (cca 10kg) in 20m verige+30m vrvi. Zanima me koliko naj bi bila težka dodatna utež. Gre za jadrnico teže 1700 kg.



LP
jimmboy
Višji praporščak
Prispevkov: 35
Pridružen: Pe Jul 25, 2008 22:35
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a jimmboy » Po Maj 23, 2011 22:27

Jqz uporabljam ročni GPS in vklopim funkcijo ANCHOR ALARM (ponavadi radij 20 metrov). Hkrati vklopim funkcijo MOB, da sproti vidim, koliko sem stran od začetne točke in s tem preverjam, če smo še vedno približno na isti točki. S funkcijo MOB tudi lahko preverim, če je sidro sploh zagrabilo.

Je pa res, da v slabem vremeni nisem sidral, ker sem šel raje v marino ali vsaj na bojo. Poleg tega moj GPS ni preveč glasen in bi se lahko zgodilo, da bi ga preslišal. Naslednja možnost je ta, da GPSu zmanjka baterij. Skratka, ne ravno preveč varno, a vseeno zelo dobrodošel pripomoček in ga imam vklopljenega tudi v lepem vremenu.
bostjanpar
Kapitan fregate
Prispevkov: 118
Pridružen: Če Nov 04, 2010 11:49
Kraj: Lj-Črvar

sidranje-teža uteži

OdgovorNapisal/-a bostjanpar » To Maj 24, 2011 09:29

Teorijo sidranja, vključno z malimi simulacijami vpliva teže in pozicije uteži na sidrni verigi/vrvi ( excel tabele) lahko najdeš na :

http://alain.fraysse.free.fr/sail/rode/rode.htm

in lažje sam odločiš.

Gospod je sistematično obdelal predvsem vpliv dolžine in teže verige, vrvi in uteži v statičnem pa tudi v dinamičnem načinu. Zanimive simulacije...

Da ne razpršimo preveč ,predlagam Marjanu Tomkiju, da ta link uvrsti tudi na "uporabne povezave" v bazi znanja. Kasneje lahko za temo sidranje še enkrat najdem tudi linke do testov sider.

>LP
Uporabniški avatar
Mace
Kapitan fregate
Prispevkov: 113
Pridružen: Pe Maj 21, 2010 18:55
Kraj: Perth

OdgovorNapisal/-a Mace » To Maj 24, 2011 13:55

na izpitu sem imel vpršanje, kolikšna mora biti dolžina vrvi oziroma ketne pri sidranju glede na globino morja in pravilen odgovor je 3x
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kr en » To Maj 24, 2011 16:29

Mace napisal/-a:na izpitu sem imel vpršanje, kolikšna mora biti dolžina vrvi oziroma ketne pri sidranju glede na globino morja in pravilen odgovor je 3x


NAJMANJ 3X je čist pravilen odgovor :!:
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » To Maj 24, 2011 16:30

V moji skripti piše celo 4-6 kratna dolžina :P
Pravilen odgovor pa je res najmanj 3x

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov