Tramontana, 8.8.2008

Vreme na morju, njegove nevarnosti in lepote

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

zobar
Viceadmiral
Prispevkov: 447
Pridružen: Ne Mar 11, 2007 08:32

OdgovorNapisal/-a zobar » To Sep 09, 2008 19:55

Ni prijetno . Za avte razumem. Če te ni zraven kasneje pač ne moreš odpeljati, saj niti ne veš kje je cesta. Ni mi pa jasno zakaj barke niso izplule ven iz pristanišča.
Uporabniški avatar
Irena
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 73
Pridružen: Pe Nov 23, 2007 12:11
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a Irena » To Sep 16, 2008 13:10

končno sem našla slike"posledic" tramontane 8.8. v Umagu, res da škode poleg odvezanega čolnička in podrtega drevesa ni bilo, so pa saj zanimive slike

lp

Slika

Slika

Slika[/img]
Marko67
Poročnik fregate
Prispevkov: 66
Pridružen: Ne Sep 30, 2007 21:16
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marko67 » Po Sep 22, 2008 23:09

Še nekaj slik iz Martinščice (Cres) po tranmontani 15.08.08, zaliv Tiha v kampu

naslednje jutro pod mojim čolnom, zvečer po glavnem udaru ga še ni bilo
Slika

poškodovan čoln, bilo jih je veliko
Slika

poškodovan pomol, ker sta se dva gumenjaka zarila pod pomol, ko pa je prišel plimni val je pomol dvignilo
Slika

lp Marko
indoo
Kapitan
Prispevkov: 182
Pridružen: So Jun 14, 2008 00:10
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a indoo » To Sep 23, 2008 12:43

Nočem biti nesramen ali preveč pameten, ventar poglejte vrvi "štrikce" na čolnih. Premajhni in nekorektni. Tudi sam sem preživel tramontano v Osorju.
samo morje !
Marko67
Poročnik fregate
Prispevkov: 66
Pridružen: Ne Sep 30, 2007 21:16
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marko67 » To Sep 23, 2008 16:51

indoo napisal/-a:Nočem biti nesramen ali preveč pameten, ventar poglejte vrvi "štrikce" na čolnih. Premajhni in nekorektni. Tudi sam sem preživel tramontano v Osorju.


Res imajo nekateri tako, da ga ob prvem večjem valu in vetru odtrga ali odnese kamenček na katerega je privezan,
sam imam proti odprtem morju vedno še direktno na verigo ob slabem vremenu in ko me ni na morju.

lp Marko
Bench
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 84
Pridružen: Če Jan 22, 2009 01:32

OdgovorNapisal/-a Bench » Če Feb 26, 2009 01:58

Uh, groza.. Vendar s takimi stvarmi se je treba sprijazniti in skrbno skrbeti za preventivo. Jaz imam rad vsakrsno vreme, tudi ce je totalni polom, takrat rad sedim kje nad obalo in opazujem moc narave. Zal to prinasa s sabo nevarnosti tako za plovila, kot ljudi.

Morda sem se cudno izrazil, pozno (zgodaj?) je ze, pa ne vem vec kako pisati:) Hotel sem povedati, da me tudi zelo grdo vreme navdusuje, saj v navtiki moras biti s tem sprijaznjen, pa se kaj dobrega se lahko zraven naucis.
indoo
Kapitan
Prispevkov: 182
Pridružen: So Jun 14, 2008 00:10
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a indoo » Če Feb 26, 2009 13:04

Pozimi v burji rad stojim na obali in opazujem kako veter nosi vodo. Tako da tudi mene navdušuje slabo vreme. Dobiš občutek kako močna je narava.
samo morje !
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kr en » Ne Mar 01, 2009 12:35

Ja dokler ti blazin, tende ali biminija in podobnih stvari ne strga in vrže v vodo. Poten pa imaš te narave mal poln k.... V izolski marini je na omenjen dan morje zmetalo tudi nekaj kamnov na avtomobile, parkirane na valobranu (pomol A) Lastniki med čakanjem na zavarovalne cenilce niso pretirano hvalili narave !

lp
_____________________________________________

POČASI SE DALEČ PRIDE, A KASNO !
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » Ne Mar 01, 2009 14:50

Hmmm, meni se zdi jeza upravičena le takrat, ko se zgodi kaj, česar tudi človek z izkušnjami ni mogel pričakovati.
Vse o čemer tule pišemo pa je še daleč od takšnih skrajnosti.
Za strgane tende, leteče blazine ali gumijaste čolne in kakšno vejo ali kamen na avtu smi si večinoma krivi sami.
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kr en » Ne Mar 01, 2009 18:56

Ja imaš absolutno prav. Ampak v konkretnem primeru je v marini le viselo obvestilo o mogočem udaru tramontane v popoldanskih in večernih urah. Zgodila pa se je tramontana, kakršne domačini dolgo ne pomnijo. Bil sem na barki, ko je naenkrat udarilo. Svoje plovilo sem uspel pripraviti na neurje. In je bilo res grozno. Nekateri so v paniki z malimi otroci zapuščali barke in se potuhnili v WC. Vse je letelo po zraku, dvignilo je tudi deske iz pomola! Sosedu je zlomilo anteno od UKW-ja.

Naslednji teden pa so opozarjali na močno tramontano in nevem kaj še, pa v bistvu ni bilo skoraj nič. "Tresla se je gora, rodila se je miš." Tako res ne moreš biti vedno pripravljen na ekstreme. Je pa na varnem privezu lepo gledati nevihto. Še posebej, če potem posije sonce.

lp
atilone
Admiral
Prispevkov: 2790
Pridružen: Sr Nov 28, 2007 20:34

OdgovorNapisal/-a atilone » Ne Mar 01, 2009 19:46

Zaradi tega tako spoštujem gospo naravo. Je gigantna, mila, grozna, prelepa.
Najlepše pa je to, da ne izbira, tako revne dežele, kot bogate pridejo na vrsto, da jih malo strezni. NE da se podkupit :lol: .
LP
damjanr
Kapitan
Prispevkov: 186
Pridružen: To Sep 30, 2008 21:30
Kraj: mb

OdgovorNapisal/-a damjanr » Ne Mar 01, 2009 22:42

Takole se je pa končalo moje srečanje s tramontano 26.08.2006 na SLO obali...
http://trident.moj-album.com/album/15067381/
Vsi preživeli, eni v šoku, jaz z fajn razrezano roko, pozitvno presenečen nad pripravljenostjo pomagati od ljudi, ki so bili takrat na obali.
l.p.d.
Uporabniški avatar
Novinec
Admiral
Prispevkov: 2569
Pridružen: Pe Feb 15, 2008 22:41
Kraj: Sailing on the world
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Novinec » Ne Mar 01, 2009 22:51

No tole je pa v Fiesi. A si bil ti na jadrnici kot član posadke ali pa si pomagal ljudem v nesreči?
"Morje je med vsemi opojnostmi najbolj opojno!"
...........................................................(J.H.)
damjanr
Kapitan
Prispevkov: 186
Pridružen: To Sep 30, 2008 21:30
Kraj: mb

OdgovorNapisal/-a damjanr » Ne Mar 01, 2009 22:55

Kot član posadke.
Uporabniški avatar
Novinec
Admiral
Prispevkov: 2569
Pridružen: Pe Feb 15, 2008 22:41
Kraj: Sailing on the world
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Novinec » Ne Mar 01, 2009 23:15

Kako pa to, da ste se tam našli? Vas je odneslo med jadranjem ali ste bili v zalivu zasidrani?
Kolikor vidim, ni bilo prav lepo. Zanima me še, je bilo veliko poškodb na barki in kako ste jo dobili nazaj v vodo? Hvala za odgovore!

LP
"Morje je med vsemi opojnostmi najbolj opojno!"

...........................................................(J.H.)

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov