Mornar lepega vremena nima kaj iskati na morju!

Vreme na morju, njegove nevarnosti in lepote

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

sodnick
Kapitan
Prispevkov: 151
Pridružen: To Maj 08, 2012 14:25
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a sodnick » Pe Jul 25, 2014 10:35

Seveda. Vse imamo sabo.

Sidrno jadro pa je v izdelavi.
LP, Sodnick
al

OdgovorNapisal/-a al » Pe Jul 25, 2014 10:47

H2O napisal/-a:
al napisal/-a:mimogrede, kje pa je danes Marchi? a ma dopust?

Ti o volku, volk iz gozda (eno minuto prej :wink: ). A si mislil, da mulo kuha?


Samo da smo vsi spet na kupu :D
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Jul 25, 2014 10:52

@al
al napisal/-a:...
Ni ti treba ves čas poudarjati tvojega jadralskega znanja in tvojih mini bark. Ne dvomim, da znaš jadrati.
...

    Tisto je bilo napisano v odgovor na
    al napisal/-a:...
    Tako je Marjan Tomki, ko se pluje tudi izven Bohinjskega jezera.
    ...

    Tistega, kar ti že veš od prej, nekdo, ki je nov na forumu in je morda začel brati pri tej temi, še ne more vedeti, zato pojasnilo oziroma litanije.

    'znaš jadrati' pa je vprašljivo. Če sem kje napisal, da mislim, da znam jadrati, sem ga tam polomil.

    Se pa učim - vse življenje in to ne samo jadrati.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Pe Jul 25, 2014 11:26

.


Da še jaz uletim in zabelim tale "čarterski brodet"!

Se kar strinjam z ugotovitvami, da nam nikakor ne uspeva najti ugodnega sobivanja na prostorih, ki ne dovoljujejo veliko manevrirne svobode s plovili. Sploh pa takrat, ko "vrag vzame šalo".
Verjetno nihče ne pomisli prvo na ogrožanje življenja. Kot vemo, se tudi ne umre tik-tak. Mora it že nekaj hudo narobe, ponavadi je več, splet nesrečnih okoliščin, da kdo odide na večna morja.

Materjal nas skrbi! Od barke kot celote, do ... ene navadne nepotrebne praske.
Že v svoje privezne postopke, vrvi, bitve, sidra, vozle, se nam zmanjša zaupanje z vsakim močnejšim sunkom vetra. Če je še tema , noč, dež, strele imaš stalno cmok v grlu, kaj enega, dva, tri.
Se kar strinjam z gornjimi ugotovitvami al-a, da samo še "agresija" pride v poštev pri takih, ki ne obvladajo niti osnovnošolske fizike.
Ej, petnajst in več bark je že zasidranih in vse so v isti smeri. Praktično vse pod nadzorom, napoved zelo ugodna, skoraj brezvetrje, samo sape. In glej ga "doktorja fizike", ki želi sidrat tako, počez, med nami. Mejduš, je vse naredil tako na hitro, da se ostali niti zmigali nismo. Sidro na dno, motor v vzratno, odvije pretirano dolžino verige, zakoplje sidro in konec. Ne moreš verjet svojim očem. Ko smo videli, da je to to in da se bo začelo buškanje med barkami, pa vpitje nanj. Da ne nategujem, ker konec je jasen. Vpitje in pošiljanje v vseh jezikih v razne luknje.

Pa saj je povsod isti šmorn. Koder je veliko ljudi na kupu, povsod je še kakšen procent takih, ki bi nekaj drugače sidrali, vozili po cestah, nakupovali v trgovinah in te pri blagajni butali z vozičkom, da ti lahko dihajo s slabim zadahom za ovratnik, in oh in sploh.

"Veliko ljudi je živih samo zato, ker je ubijanje zakonsko prepovedano."

Slika

lp

.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Jul 25, 2014 11:47

pajer1 napisal/-a:Pa saj je povsod isti šmorn. Koder je veliko ljudi na kupu, povsod je še kakšen procent takih, ki bi nekaj drugače sidrali, vozili po cestah


Ja, problem je tam kjer je veliko ljudi na kupu ampak ga nekako rešujemo s toleranco in dobro voljo ali pa se taki gneči izognemo. Včasih je treba komu kaj razložit ali pa se pretegnit in mu celo kaj pomagat, prijeti štrik, mu pokazati, kako ležijo sidra. Večji problemi so z velikimi egoti, ki mislijo, da če so spustili svoje sidro v zaliv, da imajo ta zaliv pod koncesijo in noben drug ne sme zraven in je potem cel svet njihov in imajo vso znanje tega sveta in s pirom v roki (ali pa Malvazijo), bentijo na vsakega, ki se jim približa na 150m. S takimi so največji problemi. In take rad opazujem, ko se jim kaj zalomi, pametnjakoviči brezhibni, prepotentni :twisted:

V zalivu, ki je bil še pred eno uro varno sidrišče, se zvečer naredi gneča. Imamo samo dve možnosti.
1. Da delamo red in izlijemo žolč na vse živo
2. Ocenimo, da situacija ni varna in se umaknemo

No še tretja možnost je, da izlijemo žolč na forumu, drugače pa smo čisto ok dečkoti. :lol:

Kakšna slaba izkušnja več pripomore, da se v taka okolja v določenih obdobjih sploh ne odpravimo.
:wink:

In ja, mornarji lepega vremena sodijo na morje, ker slej ko prej srečajo slabo vreme in se kalijo na morju ne za šankom.
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Pe Jul 25, 2014 12:04

.

sodnick napisal/-a:s kolegom nabavila elektronsko mesarsko vago do 300kg, da bova merila sile na sidrni verigi pri različnih obratih motorja in meritve primerjala s sliami na barko v različnih vetrovih.


Ne vem no, če bo dovolj 300kg za gornjo mejo. Sile potiska pri zaustavljanju so večje kot je vajina skala na tehtnici.

LP

.
pajer 1



Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
al

OdgovorNapisal/-a al » Pe Jul 25, 2014 12:05

No, saj se nabirajo zgodbice.
Da se vrnem k temi oz. morda bi bilo bolje spremeniti ime teme v ali "al ga serje , dejmo ga" ali pa v "čarter je en sam problem"

Nima veze.
Včeraj sem vam opisal, da je prišlo do malo prerivanja na pomolu a Madžari so se zgodaj zjutraj pobrali iz mandrača. Super.
In tako pri prijatelju v kafiču pijemo jutranjo kavo in pir (celo Mojito je že na mizi; meta raste v tegelcu zraven) in že se začnejo čarterske prigode.
Mandrač Kastosa je zelo plitek ampak ne, treba je it notri se vezati. Samo lej ta pojav: OSEKA! Ja kaj pa je to? Hm.. čarter pač ne ve. Da ne omenjam, da se kar za drog razsvetljave vežejo.
In tako imamo zjutraj nasedlo barko (37feet). Porkamadona. Gremo v tenderje in seveda pomagamo. Nič jih nismo napizdevali.
Še foto material: (Marchi- beleži to kot moj prispevek, reportažo, hihi):


Slika
vlečemo, porivamo s tenderji
Slika

Slika

So se kar zarili a smo jih odhakljali. Zaželimo jim srečno pot, oni nam (vsaj kak pir nam bi lahko vrgli v čoln) in grem naprej srebati kavico.

Lahko vas še naprej zabavam s čarter prigodami.
Če bi vedel, kaj vse moram argumentirati, bi si kar kupil gopro kamero in jo montiral na barko. Tista prigoda ko so se zabili v pomol v totalni bonaci zmaga!

Ja tako je to... Kaj šele da bi bila kakšna poletna nevihta. ojoj... :)

Vmes piše @Marchi.
Marchi; v primeru kot ga opiše @pajer1 ni tolerance. To je neodgovoren odnos, da ne rečem jebanje v glavo vseh zasidranih, ki zahteva za začetek šus z mokro brisačo v glavo, kasneje se pirati vkrcamo in....
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Jul 25, 2014 12:25

al=Seahelp
Mi je kar toplo pri srcu :)

Lepo dokumentirano!
Jah, brez dokumentacije, argumentacije ni zgodbe. Črka na papirju, mogoče izmišljotina ali pa mokre želje.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Jul 25, 2014 12:32

Ja al, se strinjam, da je Pajerjev primerek problematičen in ga je treba mal...
Ampak, kaj pa če se je med tem obrnil veter in so sidra popoloma drugje, kot zgleda na prvi pogled. To je zelo pogosto, zelo pogosto. Potem logika in fizika nista baš uporabni.
Če se vidi do dna, se je priporočljivo na lastne oči prepričat, kje ležijo sidra, malo pošpegat po kokpitih zasidranih bark, če nam morda, kdo altruistično kaže smer njegove ketne in sidra itd.
A kdo od nas mogoče postavi bojo za označbo sidra? :oops: Če kdo, potem vidim to pri kakšnem čarteristu, ki je bythebook.
al

OdgovorNapisal/-a al » Pe Jul 25, 2014 12:45

@Marchi
če, če, če..... kaj spet nekaj posplošuješ.
pajer1 je napisal kako je bilo.

če pa veter obrača pa malo počakaš, saj ne traja tako dolgo...


bojo uporabljam. so mi jo pa že eni Čehi (sori no ampak res so bili čehi) v Sabuniju šlatali.
pa je mala, bela, niti ne okrogla. res mala...
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Pe Jul 25, 2014 12:52

al napisal/-a:bojo uporabljam. so mi jo pa že eni Čehi (sori no ampak res so bili čehi) v Sabuniju šlatali.

Bod vesel, da se niso nanjo vezali... tud to sem že videl :wink:
al

OdgovorNapisal/-a al » Pe Jul 25, 2014 12:55

H2O napisal/-a:
al napisal/-a:bojo uporabljam. so mi jo pa že eni Čehi (sori no ampak res so bili čehi) v Sabuniju šlatali.

Bod vesel, da se niso nanjo vezali... tud to sem že videl :wink:


to so nameravali a je bilo par stavkov F.O. dovolj, da so dojeli...
dobro, da nisem grickal v gostilni, čeprav bi težko dvignili mojo Delto in 10mm ketno a lej, nikoli ne veš
al

OdgovorNapisal/-a al » Pe Jul 25, 2014 13:09

H2O napisal/-a:
al napisal/-a:čeprav bi težko dvignili mojo Delto in 10mm ketno

Čarteristi se ponavadi kar za zgornje uho vežejo :wink:


hehe.
so pač praktični:)

ampak da se malo ponovim (ker na morjeplovcu je to nujno, če ne jih "fašeš")
čarter in čarteristi je povsem ok zgodba in prosim NE misliti, da smo lastniki lupinic ultra snobi.
samo večina, ne povprečje, je problem.

zdaj pa pijem že šesti pir. Spiros (www.ionianspirit.gr) in njegov brat imata za Grke kar okus. grem malo se ofrišati, ker danes sem imel kar veliko dela (internet je zakon ko si izven pisarne); ah lažem. skoz sem na morjeplovcu :))

počasi bodo začeli kapljati čarterji. snemam, fotkam!
opala! prvi so že tu. veter jača, vsi v mandrač.... še en pir pa kokice pa kot da sem v 3D kinu :)
Uporabniški avatar
DR76
Kontraadmiral
Prispevkov: 236
Pridružen: To Mar 25, 2014 06:28
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a DR76 » Pe Jul 25, 2014 13:25

V kolikor si v ZDA kdo dovoli napisati, da so črnci kriminalci, je to takoj okarakterizerano za zlonamerno, da gre za rasno nestrpnost, kot takšno pa seveda nedopustno. Če pogledamo statistiko pa se da dokazati, da je velik delež kaznivih dejanj dejansko zagrešen s strani temnopoltih. Mar to pomeni, da so vsi pripadniki te etnične skupine tudi kriminalci. Seveda ne. Primer temnopoltih Američanov sem vzel namenoma, saj problematiko gledamo skozi kulturološko discanco, lahko pa bi dal za primer kakšen podoben primer, ki je pri nas aktualnejši.

Podobne korelacije lahko potegnemo tudi z lastniki in najemniki plovil. Če na problem gledamo nekoliko pragmatično, je najverjetneje mogoče ugotoviti, da so najemniki plovil večinoma nekoliko mlajši (z navtiko šele začenjajo), imajo manj preplutih ur (mlajši in imajo manjkrat možnost uporabe plovila), je njihov odnos do plovila bolj neoseben (le materialna odgovornost, brez osebne vpletenosti), je navtika morda le ena od oblik preživljanja dopusta (niso morjeplovci po duši), ipd. Izjeme? Seveda, na obeh straneh in vseh pogledih. Iz zgoraj zapisanega lahko zaključimo, da obstajajo le boljši in slabši pomorci, je pa najverjetneje mogoče statistično potegniti določene zaključke, čeravno se je pri tem potrebno zavedati, da je statistika sila zanimivo orodje in ga je mogoče skoraj vedno prilagoditi trenutnim potrebam pa so lahko pri tem vhodni podatki v celoti točni.

Tako lahko morjeplovce delimo le na boljše in slabše. Kje je torej rešitev problema slabih? Opozarjanje, svetovanje, če to ne zaleže pa ostane finančna odgovornost vpletenih. V kolikor pride do poškodbe našega plovila zaradi nerazumnih razlogov (hudo neznanje, malomarnsot, huda ignoranca, zmanjšana psihofizična sposobnost, ipd.); zapisnik ter ustrezni odškodninski zahtevki do odgovornih, oziroma njihovih zavarovalnic. Na tak način bi se sčasoma prečistilo komu je mesto na plovilu, saj bi za ostale zadeva postala predraga.

Žal je tako, da je tudi morjeplovstvo interdisciplinarna dejavnost, posledično pa je ravnanje posameznika odvisno tudi od psiholoških, socioloških in še kakšnih vzorcev, te pa ni mogoče preprosto uzakoniti, so namreč posledica bistveno kompleksnejših elementov. Se pa nekaj le da narediti predvsem s pozitivnimi zgledi. Čeravno je občasna frustracija nad ravnanje kakšnega »strokovnjaka« razumljiva pa naš neprimerno grob ali podcenjujoč odnos ne bo rodil pričakovanih rezultatov, prej nasprotno.

P.S.
Zgornje trditve so zgolj moja mnenja in tako dopuščam, da se ostali z njimi ne strinjate.
Lep pozdrav.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Pe Jul 25, 2014 13:37

DR76 napisal/-a:V kolikor si v ZDA kdo dovoli napisati, da so črnci kriminalci, je to takoj okarakterizerano za zlonamerno, da gre za rasno nestrpnost, kot takšno pa seveda nedopustno.

Nedopustno je že če napišeš črnci... african american :wink:

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti